Florysta to nie tylko pracownik kwiaciarni. Okazuje się, że może on pracować w wielu miejscach i być specjalistą w różnych dziedzinach. Sprawdzamy, ile zarabia florysta.

Autor: Sandra Tessmer
Dodano: 18.11.2019
Udostępnij:

Ile zarabia pracownik kwiaciarni?

Pani, u której kupujemy kwiaty nie tylko umie z nich wyczarować bukiet do wazonu, wiązankę ślubną i kompozycję na stół, ale też biegle włada angielskim lub niemieckim i ma co najmniej średnie wykształcenie i międzynarodowe certyfikaty.

Florysta to nowy zawód, który święci w Polsce ostatnimi laty triumfy. W wielu miastach i większych, i mniejszych otwierają się szkoły florystyczne kształcące przyszłych speców od kwiatów.

Florysta może szukać zatrudnienia w kwiaciarni lub też otworzyć własną działalność tego typu. Coraz popularniejsze stają się różnego rodzaju firmy dekoratorskie, które zajmują się przygotowywaniem wystroju pomieszczeń na przyjęcia, takie jak komunie, śluby, konferencje.

Florysta – zarobki

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 370 zł brutto. Co drugi florysta otrzymuje pensję od 2 150 zł do 2 830 zł. 25% najgorzej wynagradzanych florystów zarabia poniżej 2 250 zł brutto. Na zarobki powyżej 3000 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych florystów.

Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, ile zarobi florysta zaraz po rozpoczęciu działalności w tej branży, choć na pewno są to stawki powyżej minimalnej krajowej pensji.

To zawód artystyczny, coraz lepiej płatny. Florysta z talentem (ten bardziej liczy się od doświadczenia) zarabia do ok. 3 tys. zł na rękę. Ale do tego mogą dojść jeszcze dodatkowe premie za duże zlecenia np. dla firm, które jego pracodawcy przynoszą duże zyski.

Liczyć jednak trzeba nie tylko zyski, zwłaszcza na początku, ale i wydatki. Kształcenie jest bowiem drogie. Kurs podstawowy to wydatek do 2 000 zł. Po nim tak naprawdę można pracować w kwiaciarni. Trzeba więc zrobić stopień starszego florysty, który otworzy nam drzwi np. pracowni dekoratorskich. Wydać na niego musimy nawet do 5 000 zł. Przydałaby się jeszcze specjalizacja, a nawet kilka. Każda z nich to około 2000-3 000 zł.

Florysta – specjalizacje zawodowe

Podczas kursów na florystę można podjąć się różnego rodzaju specjalizacji. W zależności od tego, co dokładnie chcemy robić – możemy wybrać różnego rodzaju kursy.

Dekoracje ślubne

Osoba specjalizująca się w nich bez trudu wymyśli pod kolor sukni panny młodej piękną wiązankę, a w butonierkę marynarki pana młodego wsadzi ozdobny kwiatek. Ale też udekoruje stół weselny, kościół i samochód nowożeńców.

Florystyka pogrzebowa

Ci, którzy ukończyli taki kurs kierunkowy umieją stworzyć dostojne wiązanki, jakie kładziemy bliskiemu na grób, ozdoby trumien, dekoracje domów pogrzebowych, w których organizowane są stypy.

Aranżacje wnętrz

To coraz popularniejszy kierunek. Nie oznacza jedynie robienia kompozycji do biur czy banków. Coraz więcej osób prywatnych chce mieć w domach, a nawet mieszkaniach w blokach piękne kwiaty. Bo w piękne aranżacje układać można i cięte, i takie w doniczkach, które rosnąć będą przez lata.

Czym zajmuje się florysta?

Oczywiście najważniejszym zadaniem zawodowym florysty jest układanie kompozycji z kwiatów, zarówno żywych jak i sztucznych, które sprzedawane są klientom indywidualnym. Można powiedzieć, że chodzi tu o układanie bukietów i wiązanek kwiatów. Ale takie gotowe kompozycje mogą też służyć w aranżacji wnętrz, jako dodatki do sesji zdjęciowych, a także w oprawie uroczystości jak na przykład ślub i wesele.

Dlatego też florysta musi bardzo dobrze znać się na kwiatach i roślinach ozdobnych, które używane są w różnych kompozycjach. Ponadto liczy się też dobór kolorystyki i gatunku kwiatów do okazji. Inne sprzedawane są z okazji Walentynek, a jeszcze inne na prezent z okazji imienin. Te różnice także musi znać florysta, aby wybrać najlepsze kwiaty i dodatki do bukietu. Każda osoba pracująca przy kwiatach musi też wiedzieć jak je pielęgnować, aby zachowywały zdrowy i ładny wygląd.

Z tego powodu, aby zostać florystą warto ukończyć kurs. Z kwalifikacjami zawodowymi florysta zarobki ma większe niż osoba po prostu pracująca w kwiaciarni. Jednak sama wysokość pensji zależna jest od tego czy prowadzi się własną działalność, pracuje przy sprzedaży bukietów i kwiatów osobom indywidualnym, czy też współpracuje przy aranżacji wnętrz i sesjach zdjęciowych jako osoba od dekoracji miejsc.

Jaki powinien być florysta?

Taka praca zdecydowanie wymaga kreatywności, pewnego zmysłu estetycznego, a także pomysłowości. Florystka powinna posiadać duże zdolności interpersonalne, ponieważ w niektórych sytuacjach musi przekonać swoich klientów do pójścia na pewne ustępstwa – nie wszystkie pomysły da się wykonać.

Okazuje się, że florysta powinien wykazać się niemałą wiedzą, aby połączyć ze sobą wybrane kwiaty, uformować i ozdobić wiązankę.

Jaki kurs wybrać?

Najlepszą opcją są kwalifikacyjne kursy zawodowe online. Taki kurs organizuje Zespół Szkół KKZ. Mimo, że jest to kurs internetowy, to zapewnia bardzo wysoki poziom nabywanej wiedzy. Szkoły KKZ spełniają wymagania MEN.

A kształcenie w ten sposób jest zgodne z Rozporządzeniem MEN czy też takie kwalifikacje zawodowe zdobyte na kursie są zgodne z podstawą programową kształcenia i z wymaganiami Ministra Pracy. Zatem nie ma obaw, że po takim kursie kwalifikacje nie będą przydatne.

Oczywiście forma online jest dość nowa na polskim rynku, ale kursy realizowane przez Szkoły KKZ zawierają także obowiązkowe praktyki zawodowe, dzięki czemu kursant nie uczy się tylko teorii, ale i praktyki. A do tego same Szkoły KKZ mają wydany certyfikat ISO 9001:2015, co potwierdza jakość tej jednostki.

Kursy florystyczne organizowane są również w prywatnych szkołach. Poziom nauki i ceny są rożne. Warto więc sprawdzić, czy:

  1. Szkoła daje międzynarodowe certyfikaty, które przydadzą się w pracy,
  2. Ma podobną ilość godzin, jak konkurencja – im więcej, tym lepiej,
  3. W cenę wliczony jest tzw. materiał, czyli to, co potrzebne jest do ćwiczeń: np. kwiaty, wstążki itp.,
  4. Jaki najwyższy poziom oferuje placówka – im wyższy, tym jest bardziej wykwalifikowana kadra.

Od tego, jaki wybierzemy kurs, zależą nasze możliwości na rynku pracy. Dlatego właśnie dobrze jest rozsądnie wybrać szkolenie i móc cieszyć się możliwością wybierania na rynku pracy.

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 0 / 5, łącznie 0 ocen
Komentarze