Ile zarabia murarz?

Ile zarabia murarz?

author
Sandra Tessmer
21 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Murarz jest wykwalifikowanym pracownikiem fizycznym, który zajmuje się wznoszeniem ścian oraz innych elementów z cegieł, kamieni, elementów betonowych, gipsowych, ceramicznych i innych materiałów budowlanych.

Ile zarabia murarz?

Postawienie ścian to nie jedyna rzecz, w której mogą być nam potrzebne umiejętności murarza. Oprócz ścian może wykonywać także schody, filary czy stropy, układać na ścianach elewacje, wykuwać otwory.

Murarz – zarobki

Po tym, jak w 2018 roku można było zauważyć wyraźny spadek wynagrodzeń dla robotników budowlanych na koniec szczytu sezonu, teraz następuje uspokojenie przy niewielkich naciskach na płace w silnych regionach budowlanych: mazowieckie, małopolskie, śląskie i  dolnośląskie. Okazuje się bowiem, że najwyższe osiągane wynagrodzenia proponują firmy z województwa mazowieckiego i Warszawy, gdzie średnia stawka to od 19-20 zł/ h pracy netto. Natomiast najmniej zarabiają robotnicy w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Tu średnie stawki bliższe są 15 zł/h pracy. Jest to również kwota netto.

Zarobki murarzy różnią się też w zależności od tego, jak wysokie kwalifikacje przedstawia dana osoba. Dla wykwalifikowanego murarza z dużym doświadczeniem zawodowym, średnia płaca godzinowa będzie wynosiła ok. 18 zł netto na godzinę. O wiele mniejsze wynagrodzenie końcowe otrzyma osoba, która nie nabyła jeszcze odpowiedniego doświadczenia w zawodzie. Takie osoby zazwyczaj pracują, jako pomocnicy murarza, a ich płaca godzinowa wynosi ok. 15 zł na godzinę.

Łatwo zauważyć, że osoba wykonująca zawód murarza zarabia znacząco mniej od osoby, która pełni stanowisko cieśli szalunkowego, jednak jego zarobki będą wyższe, niż w przypadku dekarzy.  Za swoją pracę murarze mogą być wynagradzani w systemach: akordowym, godzinowym, dniówkowo-zadaniowym.

Czym zajmuje się murarz?

Murarz przede wszystkim zajmuje się wznoszeniem nowych obiektów, oraz renowacją już istniejących. Może zajmować się również wprowadzaniem w nich koniecznych przeróbek. Do tego typu działań potrzebna jest umiejętność posługiwania się rozmaitymi narzędziami i urządzeniami. Aby pracować w tym zawodzie, trzeba ukończyć zasadniczą szkołę zawodową o odpowiedniej specjalności i odbyć wymagane praktyki.

Zakres czynności i zadań wykonywanych przez murarza to bardzo szerokie spektrum. Praca ta zaliczana jest do prac ciężkich pod względem fizycznym, ponieważ większość czynności wykonywanych jest ręcznie. Do podstawowych czynności w tym zawodzie należy: odczytywanie projektu architektonicznego i rysunków budowlanych w celu ustalenia rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych, miejsca położenia wykonywanej ściany lub stropu.

Murarze zajmują się także przygotowywaniem i organizacją stanowiska pracy. Żeby wykonać dobrze te dwie czynności, ważne jest przygotowanie miejsca na położenie materiałów budowlanych, ustawianie rusztowań i pomostów, zamontowanie urządzeń do transportu materiału, ustawienie oprzyrządowania do murowania, ustalenie zgodnie z projektem i przygotowanie właściwej zaprawy murarskiej przez dobranie odpowiednich składników i wymieszanie ich.

To zaś wiąże się z obsługą mieszarek, betoniarek, układaniem na zaprawie kamieni, cegieł, elementów prefabrykowanych i wiązaniem ich ze sobą według wskazań projektu technicznego od fundamentów, ścian pełnych, ścian z otworami okiennymi, drzwiowymi i tym podobnych.

Wymagania do wykonywania zawodu

Decydując się na podjęcie takiej ścieżki kariery powinniśm wziąć pod uwagę głównie swoje możliwości oraz cechy osobowości, temperamentu. Ważne są również nasze umiejętności i zainteresowania.

Wymagania psychiczne

Praca w zawodzie murarza wymaga przede wszystkim cierpliwości, dokładności, wytrwałości. Wiele czynności cechuje się powtarzalnością, nie mniej jednak wymagana jest zdolność do koncentracji i podzielność uwagi oraz umiejętność szybkiego i prawidłowego wykonywania działań arytmetycznych. Większość prac jest wykonywana przy użyciu narzędzi ręcznych, dlatego też zawód murarza wymaga zręczności rąk.

Praca murarza to zajęcie zespołowe, dlatego niezbędna będzie umiejętność pracy w grupie oraz zdolność nawiązywania kontaktu z ludźmi. Praca na placu budowy wymaga wytrzymałości fizycznej, ponieważ często pracuje się w niewygodnej pozycji. Niezbędny może okazać się również brak lęku wysokości oraz dobre widzenie stereoskopowe.

Wymagania fizyczne i zdrowotne

Kandydaci do zawodu murarza muszą odznaczać się odpowiednimi warunkami fizycznymi i zdrowotnymi. Trudne warunki pracy sprawiają, że jest to zawód dla silnych mężczyzn, odznaczających się bardzo dobrym zdrowiem oraz dużą odpornością fizyczną. W zawodzie tym zatrudniani są wyłącznie mężczyźni.

Osoby, które pracują w zawodzie murarza raz na 2 lata poddawane są obowiązkowym badaniom okresowym, które mają na celu ocenę zdolności do wykonywania zawodu. Istnieje jednak lista przeciwskazań, które zupełnie wykluczają takiego pracownika z zawodu:

 1. choroby centralnego układu nerwowego,
 2. zaburzenia równowagi,
 3. nagła utrata świadomości,
 4. epilepsja,
 5. subiektywne zawroty głowy i lęk przestrzeni,
 6. brak widzenia głębi,
 7. choroby układu krążenia – wady serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca,
 8. choroby układu oddechowego – przewlekłe choroby oskrzeli, płuc np. astma oskrzelowa,
 9. choroby ograniczające w znacznym stopniu sprawność narządów ruchu,
 10. reumatyzm,
 11. znaczne wady słuchu,
 12. choroby skóry – skłonność do alergii i uczuleń.

Na podstawie wyników lekarz wydaje świadectwo zdolności do wykonywania zawodu, które stwierdzi brak przeciwwskazań do pracy na wysokości, przy obsłudze urządzeń będących w ruchu.

Podsumowanie

Murarze zatrudnieni są w przedsiębiorstwach budowlanych. Zdecydowanie większe szanse zatrudnienia posiadają ci, którzy mają dobrze opanowane umiejętności praktyczne, potrafią wykazać się wiedzą fachową. Więcej pracy dla murarzy jest w okresie wiosenno-letnim, gdyŜ w tym czasie są najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne do wznoszenia nowych obiektów i wykonywania remontów na zewnątrz budynku. W okresie jesienno-zimowym dokonuje się większość prac remontowych wewnątrz budynku

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowy format kampanii reklamowej w Getin Banku

Getin Bank poinformował w komunikacie prasowym o nowym formacie reklamowym, w którym promuje swój kredyt gotówkowy. Kampania marketingowa wystartowała 20 sierpnia i jej efekty można oglądać w telewizji i Internecie. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Wejherowo

Potrzebujesz danych dotyczących oddziałów Kasy Stefczyka w Wejherowie? Tutaj znajdziesz wszystko, czego szukasz. Sprawdź placówkę, w tym adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
23 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Alior Bank w Bydgoszczy

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Bydgoszczy – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
26 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

„Czy posiadanie stało się sensem naszego życia?” – kampania ING Banku Śląskiego

ING Bank Śląski przygotował specjalną kampanię, w której zastanawia się nad tym, “Czy posiadanie stało się sensem naszego życia?””. Od 25 grudnia możemy zobaczyć spoty akcji między innymi na ekranach telewizorów.

author
Aneta Jankowska
26 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dowód osobisty online – jak złożyć wniosek?

Bez stania w kolejce w urzędzie, zupełnie za darmo i o każdej porze dnia i nocy – tak przyjemne i bezproblemowe składanie wniosku o dowód wydaje się być niemożliwe. A jednak jest i naprawdę działa. Od niedawna o dowód osobisty możemy zawnioskować bez wychodzenia z domu. Pokazujemy krok po kroku, jak wygląda ten proces.

author
Dominika Byczek
17 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

1 stycznia zniknie najbardziej zadłużona gmina

Będziemy świadkami pierwszego w Polsce “zniknięcia” gminy. Ostrowice są tak zadłużone, że z dniem 1 stycznia 2019 roku przestaną istnieć. Zadłużenie na osobę sięga w tej gminie niemal 19 000 zł.

author
Dominika Byczek
30 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj