Ile zarabia murarz?

Ile zarabia murarz?

author
21 listopada 2019

Murarz jest wykwalifikowanym pracownikiem fizycznym, który zajmuje się wznoszeniem ścian oraz innych elementów z cegieł, kamieni, elementów betonowych, gipsowych, ceramicznych i innych materiałów budowlanych.

Ile zarabia murarz?

Postawienie ścian to nie jedyna rzecz, w której mogą być nam potrzebne umiejętności murarza. Oprócz ścian może wykonywać także schody, filary czy stropy, układać na ścianach elewacje, wykuwać otwory.

Murarz – zarobki

Po tym, jak w 2018 roku można było zauważyć wyraźny spadek wynagrodzeń dla robotników budowlanych na koniec szczytu sezonu, teraz następuje uspokojenie przy niewielkich naciskach na płace w silnych regionach budowlanych: mazowieckie, małopolskie, śląskie i  dolnośląskie. Okazuje się bowiem, że najwyższe osiągane wynagrodzenia proponują firmy z województwa mazowieckiego i Warszawy, gdzie średnia stawka to od 19-20 zł/ h pracy netto. Natomiast najmniej zarabiają robotnicy w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Tu średnie stawki bliższe są 15 zł/h pracy. Jest to również kwota netto.

Zarobki murarzy różnią się też w zależności od tego, jak wysokie kwalifikacje przedstawia dana osoba. Dla wykwalifikowanego murarza z dużym doświadczeniem zawodowym, średnia płaca godzinowa będzie wynosiła ok. 18 zł netto na godzinę. O wiele mniejsze wynagrodzenie końcowe otrzyma osoba, która nie nabyła jeszcze odpowiedniego doświadczenia w zawodzie. Takie osoby zazwyczaj pracują, jako pomocnicy murarza, a ich płaca godzinowa wynosi ok. 15 zł na godzinę.

Łatwo zauważyć, że osoba wykonująca zawód murarza zarabia znacząco mniej od osoby, która pełni stanowisko cieśli szalunkowego, jednak jego zarobki będą wyższe, niż w przypadku dekarzy.  Za swoją pracę murarze mogą być wynagradzani w systemach: akordowym, godzinowym, dniówkowo-zadaniowym.

Czym zajmuje się murarz?

Murarz przede wszystkim zajmuje się wznoszeniem nowych obiektów, oraz renowacją już istniejących. Może zajmować się również wprowadzaniem w nich koniecznych przeróbek. Do tego typu działań potrzebna jest umiejętność posługiwania się rozmaitymi narzędziami i urządzeniami. Aby pracować w tym zawodzie, trzeba ukończyć zasadniczą szkołę zawodową o odpowiedniej specjalności i odbyć wymagane praktyki.

Zakres czynności i zadań wykonywanych przez murarza to bardzo szerokie spektrum. Praca ta zaliczana jest do prac ciężkich pod względem fizycznym, ponieważ większość czynności wykonywanych jest ręcznie. Do podstawowych czynności w tym zawodzie należy: odczytywanie projektu architektonicznego i rysunków budowlanych w celu ustalenia rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych, miejsca położenia wykonywanej ściany lub stropu.

Murarze zajmują się także przygotowywaniem i organizacją stanowiska pracy. Żeby wykonać dobrze te dwie czynności, ważne jest przygotowanie miejsca na położenie materiałów budowlanych, ustawianie rusztowań i pomostów, zamontowanie urządzeń do transportu materiału, ustawienie oprzyrządowania do murowania, ustalenie zgodnie z projektem i przygotowanie właściwej zaprawy murarskiej przez dobranie odpowiednich składników i wymieszanie ich.

To zaś wiąże się z obsługą mieszarek, betoniarek, układaniem na zaprawie kamieni, cegieł, elementów prefabrykowanych i wiązaniem ich ze sobą według wskazań projektu technicznego od fundamentów, ścian pełnych, ścian z otworami okiennymi, drzwiowymi i tym podobnych.

Wymagania do wykonywania zawodu

Decydując się na podjęcie takiej ścieżki kariery powinniśm wziąć pod uwagę głównie swoje możliwości oraz cechy osobowości, temperamentu. Ważne są również nasze umiejętności i zainteresowania.

Wymagania psychiczne

Praca w zawodzie murarza wymaga przede wszystkim cierpliwości, dokładności, wytrwałości. Wiele czynności cechuje się powtarzalnością, nie mniej jednak wymagana jest zdolność do koncentracji i podzielność uwagi oraz umiejętność szybkiego i prawidłowego wykonywania działań arytmetycznych. Większość prac jest wykonywana przy użyciu narzędzi ręcznych, dlatego też zawód murarza wymaga zręczności rąk.

Praca murarza to zajęcie zespołowe, dlatego niezbędna będzie umiejętność pracy w grupie oraz zdolność nawiązywania kontaktu z ludźmi. Praca na placu budowy wymaga wytrzymałości fizycznej, ponieważ często pracuje się w niewygodnej pozycji. Niezbędny może okazać się również brak lęku wysokości oraz dobre widzenie stereoskopowe.

Wymagania fizyczne i zdrowotne

Kandydaci do zawodu murarza muszą odznaczać się odpowiednimi warunkami fizycznymi i zdrowotnymi. Trudne warunki pracy sprawiają, że jest to zawód dla silnych mężczyzn, odznaczających się bardzo dobrym zdrowiem oraz dużą odpornością fizyczną. W zawodzie tym zatrudniani są wyłącznie mężczyźni.

Osoby, które pracują w zawodzie murarza raz na 2 lata poddawane są obowiązkowym badaniom okresowym, które mają na celu ocenę zdolności do wykonywania zawodu. Istnieje jednak lista przeciwskazań, które zupełnie wykluczają takiego pracownika z zawodu:

 1. choroby centralnego układu nerwowego,
 2. zaburzenia równowagi,
 3. nagła utrata świadomości,
 4. epilepsja,
 5. subiektywne zawroty głowy i lęk przestrzeni,
 6. brak widzenia głębi,
 7. choroby układu krążenia – wady serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca,
 8. choroby układu oddechowego – przewlekłe choroby oskrzeli, płuc np. astma oskrzelowa,
 9. choroby ograniczające w znacznym stopniu sprawność narządów ruchu,
 10. reumatyzm,
 11. znaczne wady słuchu,
 12. choroby skóry – skłonność do alergii i uczuleń.

Na podstawie wyników lekarz wydaje świadectwo zdolności do wykonywania zawodu, które stwierdzi brak przeciwwskazań do pracy na wysokości, przy obsłudze urządzeń będących w ruchu.

Podsumowanie

Murarze zatrudnieni są w przedsiębiorstwach budowlanych. Zdecydowanie większe szanse zatrudnienia posiadają ci, którzy mają dobrze opanowane umiejętności praktyczne, potrafią wykazać się wiedzą fachową. Więcej pracy dla murarzy jest w okresie wiosenno-letnim, gdyŜ w tym czasie są najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne do wznoszenia nowych obiektów i wykonywania remontów na zewnątrz budynku. W okresie jesienno-zimowym dokonuje się większość prac remontowych wewnątrz budynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Goodie wspiera galerie handlowe
Bez kategorii
author
09 czerwca 2020

Goodie wspiera galerie handlowe

Ponad milion transakcji w aplikacji goodie w I połowie 2020 roku
Bez kategorii
author
03 sierpnia 2020

Ponad milion transakcji w aplikacji goodie w I połowie 2020 roku

Najgorzej spłacamy kredyty powyżej 50 tysięcy
Wpisy
author
12 lipca 2018

Najgorzej spłacamy kredyty powyżej 50 tysięcy

Pożyczki bez zaświadczeń Zambrów
Pożyczki miasta
author
13 września 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Zambrów

Alior Bank w Rawiczu
Oddziały
author
10 lipca 2019

Alior Bank w Rawiczu

Promocja: „Kup bilet z Visa Checkout” w Polregio
Bez kategorii
author
27 grudnia 2018

Promocja: „Kup bilet z Visa Checkout” w Polregio