Ile zarabia ochroniarz?

Ile zarabia ochroniarz?

author
Sandra Tessmer
26 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Praca ochraniarza nie jest łatwa i może okazać się bardzo wymagająca. Osoba na tym stanowisku musi mieć określone warunki i sprawność fizyczną. Sprawdzamy, ile zarabiają pracownicy ochrony.

Ile zarabia ochroniarz?

Mimo tego, że ochroniarz najczęściej kojarzy się ze starszymi osobami, które pracują w centrach handlowych, jest to tylko jedna część tego zawodu. Bardzo często przedstawiciele tego zawodu zajmują się ochroną najważniejszych osób w państwie, świadków, celebrytów, nadzorują konwoje pieniężne itp. Właściwie każdego dnia narażają swoje życie, by dbać o bezpieczeństwo innych.

Ochroniarz – zarobki

Statystyki pokazują, że średnia pensja osób na tym stanowisku wynosi ok. 1420 złotych. Osoby, które w tej grupie zawodowej zarabiają najwięcej otrzymują pensje w wysokości ok. 1760 złotych i więcej, z kolei ci, którzy zarabiają najmniej – średnio. ok. 1345 złotych netto i mniej.

Dane statystyczne wskazują, że najwięcej zarabiają ochroniarze pracujący na terenie województwa mazowieckiego (średnio 1560 złotych netto), wielkopolskiego (średnio 1500 złotych netto) oraz opolskiego, gdzie średnie zarobki plasują się na poziomie średnio 1470 złotych netto. Z kolei najmniej – województwa łódzkiego, ze średnimi zarobki ok. 1350 złotych netto, kujawsko-pomorskiego (średnio 1315 złotych netto) oraz świętokrzyskiego i podkarpackiego. Tam zarobki wynoszą średnio 1300 złotych netto.

Jeżeli pod uwagę weźmiemy to, ile zarabia ochroniarz w polskich miastach, najwięcej zarabiają przedstawiciele tego zawodu pracujący w Warszawie (1600 złotych netto), Wrocławiu (ok. 1505 złotych netto) oraz Poznaniu, Opolu, Krakowie oraz Gdańsku (średnio 1500 złotych netto).

Ochroniarz to profesja, która nie jest spokojna i leniwa. Niejednokrotnie osoby ją wykonujące narażają swoje życie, by ochraniać inne. Bezsprzecznie to zawód niezwykle odpowiedzialny, dlatego też niezbędne jest odpowiednie do niego przygotowanie.

Czym zajmuje się ochroniarz?

Osoby działające w branży ochroniarskiej dzielą się na tych, którzy są wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego jak i tych, którzy wykonują zadania w zakresie ochrony, które nie wymagają wpisu na tę listę. Obie kategorie osób zajmujących się ochroną bardzo różnią się od siebie zarówno pod względem wymaganych kwalifikacji, jak i uprawnień.

Osoby, które pracują w agencjach ochrony posiadających koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia. W takich agencjach pracują w nich zarówno kwalifikowani, jak i niekwalifikowani ochroniarze oraz na osoby pracujące w innych podmiotach.

Koncesjonowane agencje

Korzystanie z koncesjonowanej agencji ochrony w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko niebezpiecznych zdarzeń, jednak najlepszą gwarancją dobrej ochrony zawsze jest korzystanie z profesjonalnych i doświadczonych ochroniarzy. Zagrożenia oszustwa nie ma w przypadku kwalifikowanej ochrony, gdyż do wpisu na listę niezbędne jest wydanie pozytywnej opinii komendanta Policji, zaświadczenie o niekaralności, orzeczenia lekarskie i psychologiczne. W przypadku nielicencjonowanych ochroniarzy wystarczy zaświadczenie o niekaralności lub samo oświadczenie pracownika, że nie był karany.

Koncesjonowane agencje ochrony, które posiadają pozwolenie na broń na okaziciela – określone przez ustawodawcę jako specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne, wykonują swoje zadania w zakresie ochrony obszarów, obiektów, urządzeń i transportu ważnych dla obronności, interesu gospodarczego państwa, bezpieczeństwa publicznego i innych ważnych interesów państwa.

Gdzie pracuje licencjonowany ochroniarz?

Agencje ochrony to uzbrojone formacje ochronne, a co za tym idzie wykonują one usługi we wszystkich kluczowych dla państwa zakładach produkcyjnych, magazynach i instytucjach. W grę wchodzą nawet placówki naukowo – badawcze. Mowa zatem również o zakładach produkcji specjalnej, zakładach prowadzących prace konstruktorskie w zakresie produkcji specjalnej, zakładach produkujących uzbrojenie oraz magazynach służących do przechowywania broni, magazynach rezerw strategicznych, portach morskich i lotniczych, czy bankach.

Pracownicy ci chronią również miejsca strategiczne dla bezpieczeństwa publicznego, np. elektrownie, ciepłownie, ujęcia wody, wodociągi, oczyszczalnie ścieków. Inne miejsca podlegające wykwalifikowanej ochronie to m.in. muzea, archiwa państwowe, obiekty telekomunikacyjne, radiowe, czy telewizyjne. Poza tym ochroniarzy zatrudniają przedsiębiorcy, organizatorzy imprez masowych, osoby prywatne.

Jakie uprawnienia i obowiązki ma kwalifikowana ochrona

Licencjonowany pracownik ochrony fizycznej pełniący służbę w chronionych obiektach ma prawo:

  1. ustalania uprawnień do przebywania na obszarach lub w obiektach chronionych oraz legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości;
  2. wezwania osób do opuszczenia obszaru lub obiektu w przypadku stwierdzenia braku uprawnień  do  przebywania  na  terenie  chronionego  obszaru  lub  obiektu albo stwierdzenia zakłócania porządku;
  3. ujęcia w granicach obszarów lub obiektów chronionych lub poza ich granicami osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego, a także chronionego mienia, w celu niezwłocznego oddania tych osób Policji;
  4. użycia środków przymusu bezpośredniego, a wśród nich siły fizycznej, kajdanek, pałki służbowej, psa służbowego, ręcznych miotaczy substancji obezwładniających
  5. użycia lub wykorzystania broni palnej w przypadkach dopuszczonych ustawą przypadkach wymienionych.

Ustawa o ochronie osób i mienia daje ochroniarzom uprawnienia, ale oprócz tego nakłada na nich określone obowiązki obowiązki. Są to m.in. sporządzanie notatek z interwencji, noszenie i okazywania legitymacji oraz wykonywanie poleceń osób działających w imieniu instytucji państwowych i samorządowych.

Warto wspomnieć, że niedopełnienie obowiązków, niezapewnienie ochrony wbrew obowiązkowi lub przekroczenie uprawnień pracownikowi ochrony grożą kary grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności.

Jakie są zadania pracowników ochrony?

Zadania, uprawnienia i wymagania wobec kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej wymienione są w Ustawie z dnia 22 sierpnia 1997r. o ochronie osób i mienia. Do ich zadań należy ochrona fizyczna stała lub doraźna polegająca na stałym dozorze sygnałów przesyłanych, gromadzonych i przetwarzanych w elektronicznych urządzeniach i systemach alarmowych oraz konwojowaniu wartości pieniężnych oraz innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych.

Pracownicy zabezpieczenia technicznego natomiast zajmują się montażem elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia. Pracownicy ci prowadzą też konserwację i naprawy, czy w przypadku mechanicznych zabezpieczeń również ich awaryjnym otwieraniem.

Jak zostać ochraniarzem?

Żeby móc zostać licencjonowanym agentem ochrony należy spełnić szereg warunków. Między innymi należy legitymować się dyplomem technika ochrony fizycznej i mienia lub świadectwem ukończenia studiów, dyplomem uczelni, szkół oficerskich, bądź podoficerskich Policji lub Straży Granicznej, a jeśli nie posiada się takiego wykształcenia trzeba okazać się świadectwem ukończenia szkoleń lub kursów potwierdzających przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomości przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia.

Agent ochrony bez licencji

Osoby, które chcą pracować w branży ochroniarskiej, lecz z pewnych względów nie chcą lub nie mogą ubiegać się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony mogą przygotować się do zawodu przez zdobycie tytułu technika ochrony fizycznej osób i mienia lub ukończenie szkoleń, czy kursów przygotowujących z zakresu teoretycznego i praktycznego wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomości przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia. Świadectwa, które potwierdzają udział w tego rodzaju szkoleniach z pewnością ułatwią zdobycie wymarzonej pracy.

Oczywiście można próbować zatrudnić się jako pracownik ochrony bez takiego przygotowywania, lecz niskie kwalifikacje nie gwarantują ani pracy ciekawej, ani dobrze płatnej. Tego rodzaju kształcenie jest też przydatne wtedy, gdy po nabyciu pewnego praktycznego doświadczenia przyjdzie jednak refleksja, że warto by zdobyć kwalifikacje narzucone Ustawą. Wówczas jeden z najważniejszych wymogów będzie już spełniony.

Jakie są wymagania do zostania kwalifikowanym ochraniarzem?

W świetle przepisów licencjonowanym agentem ochrony może zostać każdy, kto:

  1. posiada obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii  Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu;
  2. ukończył 21 lat;
  3. ukończył co najmniej gimnazjum;
  4. ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  5. nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne i nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne o takie przestępstwo;
  6. posiada nienaganną opinię wydaną przez właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji, sporządzoną na podstawie aktualnie posiadanych przez Policję informacji albo – w przypadku obywatela innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub  państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu;
  7. posiada zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań, stwierdzoną orzeczeniami lekarskim i psychologicznym, których ważność nie upłynęła;

Pierwszym wymogiem jest posiadanie obywatelstwa polskiego lub obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Oprócz tego musi mieć ukończone 21 lat oraz ukończone przynajmniej gimnazjum lub ósmą klasę szkoły podstawowej.

Osoba, starająca się o kwalifikacje ochraniarza powinna mieć również pełną zdolność do czynności prawnych, nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo i nie może toczyć się przeciwko niej postępowanie karne o przestępstwo tego typu. Musi również posiadać nienaganną opinię oraz zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań, które może potwierdzić orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

Na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej wpisuje się również osobę, której uznano kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika ochrony fizycznej na podstawie ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394, z 2013 r. poz. 1650 oraz z 2014 r. poz. 1004).

Podsumowanie

W niemal każdym zawodzie można wyróżnić szereg cech, które ułatwiają wykonywanie danego zawodu. W przypadku tej profesji liczy się przede wszystkim dobra kondycja i sprawność fizyczna, zdolność do podejmowania szybkich decyzji, analityczne myślenie i podzielność uwagi. Dodatkowo ochroniarz powinien być odpowiedzialny, wyczuwać zagrożenia, być spostrzegawczym i odpornym na stres. Przydatna może okazać się również umiejętność sztuk walki.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Robi
Robi
2023-03-13 20:42:01

Oficjalnie ktoś kto to napisał, że kwalifikowany pracownik ochrony jest sprawny fizycznie i TP. To nie zna realiów dotyczących firmy ochrony mienia. Są to firmy korzystające z usług osób posiadających grupy inwalidzkie by firmy mogły korzystać z dotacji państwa za ich niepełnosprawność,które oczywiście otrzymują bo tworzą nowe miejsca pracy.Jednak pracodawca w większości przypadków zatrudnienia osoby z hizofremią,gdzie owy człowiek będący na tak silnych lekach,nie wie gdzie jest, a ja naocznie to widzę i nie mam na to żadnego wpływu, gdyż stać te firmy na opłacenie lekarzy,dających pracować tym chorym potrzebujących pomocy lekarskiej ludziom. Na 20 pracowników z takim schorzeniem jest czterech ochroniarzy,którzy posiadają tzw.papiery kwalifikowanego pracownika ochrony, który jest d-cą zmiany i dostaje 100 PLN zadowolony,że przyniesie do domu najniższą krajową. Najśmieszniejsze jest to, że Pan który zgodnie z polityką państwa wypłaca pieniądze właścicielom firm ochronirskich za stworzenie miejsca pracy mówi, że jest to dobry pomysł na biznes. Szkoda tylko, że ludzie którzy powinni być sprawni fizycznie nie są nawet sprawni umysłowo. Tak wygląda praca w naszym kraju, jeśli mowa o firmach ochrony fizycznej i mienia...Dosłownie Wszystko jest na czasie w 21 wieku z roku 2023.

ZbigM
ZbigM
2021-12-01 18:09:39

nie piszcie głupot stawki nieaktualne co najmniej od dwu lat

B
B
2021-02-11 13:22:05

Stek bzdur!

bolo
bolo
2020-03-19 17:34:31

Ciecie zarażają kierowców ciężarowych.bo pakują się do kabiny,

...xyz
...xyz
2020-02-12 15:53:15

Człowiek, który pisał ten artykuł może o wykonywaniu dziś zawodu jako kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej tylko czytał, albo coś słyszał i to jeszcze pobieżnie. Natomiast na pewno nie pracował w branży, a tym bardziej w SUFO.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Chrzanowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Chrzanowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
04 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Najlepsze uczelnie w Polsce 2018

Już po raz 19. Fundacja Edukacyjna “Perspektywy” przygotowała ranking najlepszych uczelni akademickich w Polsce. Na podium znalazł się Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska.

author
Aneta Jankowska
02 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Paynow dla Klientów firmowych mBanku

mBank wprowadził nową usługę skierowaną do swoich Klientów biznesowych. Głównymi zaletami Paynow są przede wszystkim niska cena i szybkość działania. Bank w oficjalnym komunikacie podaje, że sprzedający otrzyma pieniądze na swoje konto tuż po wysłaniu ich przez kupującego.

author
Patryk Byczek
05 lutego 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP na podium rankingu Gwiazdy Bankowości

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym o zajęciu pierwszego miejsca w siódmej edycji rankingu Gwiazdy Bankowości w kategorii Gwiazda Stabilności. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
05 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski z cyklem filmów o bankowych EKO inicjatywach

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o przygotowaniu cyklu filmów dotyczących bankowych EKO inicjatyw. Całe wydarzenie inauguruje film „Kultura OFFowa”, opowiadający o tym, co w ING jest EKOlogiczne i EKOnomiczne. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
25 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

„Najlepiej na swoim” promocyjna oferta w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski wystartował z akcją promocyjną „Najlepiej na swoim”, w której oferuje Klientom atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych. Promocja trwa od 15 marca do 18 kwietnia 2021 roku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
17 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj