Ile zarabia pakowacz?

Ile zarabia pakowacz?

author
Sandra Tessmer
07 stycznia 2020
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Pakowacz to osoba, która pakuje lub opakowywuje gotowy wyrób lub półprodukt, np. w folię, do pudełek, kartonów, skrzynek. Sprawdziliśny, ile zarabiają osoby, zatrudnione w tym zawodzie.

Ile zarabia pakowacz?

Pakowacz, która czuwa nad tym, aby zamowiony towar został zostarczony do klienta w odpowiednim czasie i odpowiednio zapakowany. Jego głównym zadaniem jest pakowanie i nadzorowanie towarów, które zostają wysyłane. Często również sprawuje piecze nad pracą magazynów i transportu. Głównym miejscem pracy pakowaczy są hurtownie oraz magazyny.

Pakowacz – zarobki

Średnia pensja na tym stanowisku wynosi ok. 2830 złotych netto. 25% przedstawicieli tego zawodu, którzy otrzymują najwyższe wynagrodzenia, zarabia ok. 3410 złotych netto i więcej, z kolei grupa 25% pakowaczy zarabiających najmniej otrzymuje pensje w wysokości ok. 2265 złotych netto i mniej.

Według danych statystycznych najwięcej zarabiają pakowacze pracujący w województwie mazowieckim, gdzie osoby z tego zawodu zarabiają średnio 3000 złotych netto, dolnośląskim, w którym pakowacze zarabiają średnio ok. 2750 złotych netto oraz małopolskim ze średnią ok. 2655 złotych netto.

Najmniej z kolei zarabiają pakowacze z województwa zachodniopomorskiego (ok. 2300 złotych netto), kujawsko-pomorskiego – ok. 2155 złotych netto oraz podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego, gdzie zarobki są najniższe i wynoszą ok. 2100 złotych netto.

Czym zajmuje się pakowacz?

Pakowacz ma za zadanie dbać o poprawność zapakowania przesyłki oraz za przepływ towarów w firmie. To od nich zależy czy dostarczona paczka nie będzie uszkodzona, a wysłany towar będzie prawidłowy. Z reguły pakowacz to osoba zajmująca się różnego rodzaju przepływem towarów – mogą być to przedmioty wyprodukowane przez firmę, w której pracuje, a  które wysyłane są do dystrybutorów i klientów. Może również pracować w firmie, która zajmuje się dostarczaniem produktów do firm, zajmujących się produkcją.

Pakowacz to przede wszystkim pracownik fizyczny, który zajmuje się sprawnym działaniem przesyłu i pakowania paczek. Zazwyczaj jego zadania są one związane np. z obsługiwaniem zamówień, organizowaniem transportów, ora sprawdzaniem stanów magazynowych. Często również z planowaniem produkcji oraz przyszłego zapotrzebowania na surowce.

Doświadczony pakowacz może awansować na magazyniera, kierownika magazynu, a w wyjątkowych przypadkach nawet na logistyka, szczególnie w dużych przedsiębiorstwach. Awans na logistyka wiąże się jednak z odpowiedzialnością za całokształt działań firmy w zakresie logistyki i za pracę podległego zespołu specjalistów i wymaga naprawdę dużego zaangażowania.

Jak zostać pracownikiem magazynu?

Jeśli chcemy pracować w tym zawodzie, nie musimy mieć ukończonych żadnych specjalnych studiów wyższych. Bardzo często wystarczy tylko podstawowe wykształcenie i motywacja do pracy.

Kolejną kwestią jest zdobycie odpowiednich uprawnień do wykonywania tego zawodu – głównie będą to uprawnienia na wózki widłowe oraz na wózki widłowe wysokiego składu. Magazynierzy lub pakowacze, którzy w przyszłości chcieliby zostać logistykami, powinni podjąć się studiów na uczelni wyższej. Na niektórych kierunkach takich jak zarządzanie, czy marketing logistyka występuje jako specjalizacja. W ramach logistyki wyróżnić można kilka specjalizacji, a mianowicie:

  1. logistykę międzynarodową,
  2. logistykę i technologię transportu,
  3. logistykę w gospodarce żywnościowej,
  4. ekonomikę transportu i logistykę.

Każda z tych specjalizacji przygotowuje do zawodu logistyka w nieco inny sposób. Studenci muszą zdobyć wiedzę z bardzo szerokiego zakresu, dlatego uczestniczą w zajęciach, takich jak mikroekonomia, prawo cywilne, prawo gospodarcze, finanse, marketing, prawo przewozowe, infrastruktura, psychologia, czy też socjologia. W zawodzie logistyka jest bowiem wymagana spora wiedza z wielu dziedzin naukowych.

W trakcie trwania studiów, studenci mają możliwość odbycia praktyk w firmach transportowych, instytutach logistyki, czy innych firmach, specjalizujących się w usługach logistycznych. W trakcie praktyk tego typu dostają możliwość zdobycia wiedzy praktycznej oraz teoretycznej oraz wykonują pierwsze kroki w zawodzie logistyka. Wielu studentów swoje przyszłe prace znajduje w firmie, w której odbywa praktyki. Jest to duża szansa dla każdego, kto pragnie pracować w tym zawodzie.

Jeśli jednak pakowacz nie nie ma zamiaru kierować swojej kariery w stronę awansu na logistyka, oprócz uprawnień na odpowiednie pojazdu, bardzo chętnie widziana jest również znajomość języków obcych oraz umiejętność organizacji czasu i miejsca pracy.

Jakie są najbardziej porządane języki w pracy na magazynie? Szczególnie w dużych, międzynarodowych firmach, są w tej chwili francuski, niemiecki oraz rosyjski. Mimo tego. że większość kandydatów opiera swoje umiejętności wyłącznie na języku angielskim, ta umiejętność może nie wystarczyć.

Są również pewne cechy, które na każdym kroku mogą okazać się przydatne w tej pracy. Jest to przede wszystkim o zdolność koncentracji i analitycznego myślenia – głównie dlatego, że często znajdziemy się w sytuacjach, w których musimy bardzo dokładnie zaplanować rozmaite procesy. Ponadto należy dobrze radzić sobie z pracą w grupie.

Ponadto obciążenie pracą pakowacza nie jest równomierne – czasem w krótkim czasie musi on zapakowac dużą ilość przesyłek, a niekiedy w firmie panuje zastój i nie ma ich tak wiele.

Czym opłaca się zostać pakowaczem?

Kwestia opłacalności tego zawodu jest kwestią sporną, ale ogólnie warto wiedzieć, że pakowacze i magazynierzy to pracownicy bardzo szeroko poszukiwaniu na rynku pracy. Uzyskanie wynagrodzenia w okolicach średniej krajowej zazwyczaj nie jest dużym problemem, a po paru latach pracy może ono jeszcze znacząco wzrosnąć.

Warto pamiętać, że zawód ten można polecać każdemu kto ma przysłowiową „głowę na karku” i kto odnajdzie się w jego specyfice. Często oprócz zwyczajowego pakowania przesyłek, osoba pracująca na magazynie może rownież zająć się problemami, które w danym momencie mogą być aktualne dla firmy.

Podsumowanie

Pomimo tego że zawód pakowacza może wydawać się mało interesujący, a czasami wręcz nudny – wiele osób odnajdzie się w nim. Będą to w szczególności osoby, które cenią sobie pracę fizyczną oraz stałość zatrudnienia. Pracownicy magazynowi częstokroć przez wiele lat pracują w jednej firmie.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Olek
Olek
2023-01-10 14:01:23

Ja zarabiam 2650 zł skanuje towary potem pakuję nie chce się żyć bo nie ma za co

Podobne artykuły

PeoPay KIDS nominowana do nagrody Mobile Trends Awards

Bank Pekao S.A. poinformował w komunikacie prasowym, że jego aplikacja PeoPay KIDS znalazła się w finale prestiżowego konkursu Mobile Trendy Awards. Program mobilny został stworzony głównie dla najmłodszych Klientów. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
11 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski w Kaliszu

ING Bank Śląski to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy oddziały w Kaliszu – godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę.

author
Dominika Byczek
07 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt hipoteczny Ostrołęka

Chcesz kupić mieszkanie, ale nie masz aż tyle pieniędzy? W takim razie możesz jeszcze skorzystać z kredytu hipotecznego, który pozwala uzyskać pieniądze na ten cel. Poniżej znajdziesz ranking ostrołęckich banków, które udzielają tego typu kredytów i będziesz mógł porównać wszystkie oferty. Maksymalny okres spłaty wynosi 35 lat.

author
Dominika Byczek
31 maja 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Niższy VAT na e-booki od 1 kwietnia 2019

Książki w Polsce są drogie. Nieco tańsze są e-booki, ale nadal trzeba za nie zapłacić średnio tyle, co zarabiamy za przepracowanie dwóch godzin. Już niebawem to się zmieni. Rząd wprowadza obniżkę podatku z 23% na 8%. E-czytelnictwo będzie tańsze już od kwietnia przyszłego roku.

author
Dominika Byczek
19 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Nisku

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Nisku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
22 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Czy komornik może umorzyć zadłużenie?

Organ egzekucyjny nie ma uprawnienia do podejmowania decyzji w przedmiocie umorzenia zadłużenia. Komornik jest tylko organem wykonawczym i musi działać zgodnie z tytułem wykonawczym i wnioskiem egzekucyjnym.

author
Patryk Byczek
04 maja 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj