Milion Polaków bez dostępu do toalety
Mimo szybko postępującego rozwoju gospodarczego w całej Europie okazuje się, że nadal istnieją obszary z domostwami, w których nie ma łazienek. Oficjalne dane Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pokazują, że ponad 900 000 mieszkań w całej Polsce nadal pozostaje bez dostępu do toalety.
Choć ubóstwo w Polsce spada w ostatnim czasie drastycznie (w samym 2017 roku odnotowano spadek o 0,6 punktu procentowego do poziomu 4,3%), to w bardzo złych warunkach nadal żyje kilka procent naszego społeczeństwa.
Posiadanie toalety miarą godności człowieka?
Podczas konwencji partyjnej w Kadzidle prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, mówił:
Nędza poniża, a nawet odbiera godność. To zjawisko, które zdołaliśmy ograniczyć. To przywrócenie godności Polaków jest naszym wielkim celem.
Problemem ubóstwa już wcześniej zainteresowała się parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej, Joanna Mucha. W lutym tego roku zgłosiła ona interpelację do ministra inwestycji i rozwoju w sprawie dostępu do wody bieżącej, łazienek i toalet w Polsce, w której poinformowała o poszerzającym się problemie i zażądała od ministra aktualnych danych na ten temat.
Interpelacja nr 29743
do ministra inwestycji i rozwoju
w sprawie dostępu do wody bieżącej, łazienek i toalet w Polsce
Zgłaszający: Joanna Mucha
Data wpływu: 19-02-2019
Szanowny Panie Ministrze!
W Polsce istnieje problem związany z brakiem toalet, łazienek i bieżącej wody. Istnieje też wielka dysproporcja pomiędzy liczbą gospodarstw z toaletami, łazienkami i bieżącą wodą między zachodnią i wschodnią częścią kraju.
Proszę o informacje, czy ministerstwo posiada dane dotyczące liczby mieszkań bez łazienki, toalety i wody bieżącej w Polsce? Jeżeli tak, to proszę o przedstawienie najaktualniejszych posiadanych przez ministerstwo danych.
Z poważaniem
Joanna Mucha
Posłanka na Sejm RP
źródło: http://orka.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=B9ZJWF&view=5
Odpowiedź Ministerstwa
Artur Soboń z upoważnienia Ministra skierował do Joanny Muchy oficjalną odpowiedź na interpelację. Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego przedstawił oficjalne dane dotyczące dostępu Polaków do łazienek, ustępów (czyli właśnie toalet) i do kanalizacji.
źródło: http://orka.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=B9ZJWF&view=5
W publikacji jednoznacznie wskazano, że dostępu do toalety nie ma prawie milion mieszkań. Dane nie precyzują natomiast, ilu osób dotyczy ten problem (mogą być to osoby starsze mieszkające na wsiach i prowadzące gospodarstwo jednoosobowe, ale równie dobrze mogą być to rodziny wielodzietne borykające się z takim problemem).
Toalet brakuje przede wszystkim na wsiach
Z danych zaprezentowanych w odpowiedzi do Joanny Muchy wynika jasno, że problem jest o wiele większy na polskich wsiach niż w miastach. Dostępu do toalety na obszarach wiejskich brakuje w 638 605 mieszkaniach. W miastach problem ten dotyczy zaledwie 265 651 mieszkań.
Jednocześnie ponad milion mieszkań w Polsce w ogóle nie posiada łazienki. Problemy tych osób mogą wynikać zarówno ze specyfiki terenu, na którym zamieszkują (o ile ten jest słabo zurbanizowany) oraz z niskich zarobków. Średnia krajowa co prawda rośnie z roku na rok, ale na wsiach niewiele osób może pochwalić się pensjami zbliżonymi do tej kwoty.
Źródła:
http://orka.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=B9ZJWF&view=5
http://orka.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=B9ZJWF&view=5
Dodaj komentarz