Główny Urząd Statystyczny podaje, że przeciętny Polak zarabia niemalże 5000 zł brutto. Sprawdzamy, jak dokładnie w 2019 roku kształtuje się średnia krajowa brutto i rzeczywista kwota wypłaty na rękę.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 15.02.2019
Udostępnij:

Spis treści

 1. Średnia krajowa 2019 brutto – netto
 2. Średnia krajowa a realne zarobki
 3. Średnia vs dominanta
 4. Dane GUS vs dane PARP
 5. Średnia krajowa wśród przedsiębiorstw
 6. Płaca minimalna a średnia krajowa
 7. Średnia krajowa 2019 – kobiety a mężczyźni
 8. Ile Polacy chcieliby zarabiać?

W najnowszym obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 lutego 2019 r. wskazano, że średnia krajowa w styczniu 2019 roku wyniosła 4931,80 zł.

GUS podaje średnie wynagrodzenie za dany miesiąc mniej więcej w połowie następnego miesiąca. Dlatego też zawsze znamy tę kwotę z opóźnieniem.

Dla porównania średnia krajowa w ostatnich miesiącach 2018 roku wynosiła:

 1. w lipcu: 4825 zł,
 2. w sierpniu: 4798 zł,
 3. we wrześniu: 4772 zł,
 4. w październiku: 4921 zł,
 5. w listopadzie: 4967 zł .

Kwota ta wzrosła powyżej 5000 zł tylko w grudniu (5275 zł), ale wtedy wypłacane są między innymi trzynastki, więc wynik ten nie jest do końca miarodajny. W stosunku do ostatniego „zwykłego” miesiąca, czyli listopada, styczniowa średnia krajowa jest o kilkadziesiąt złotych niższa.

Dziwić nas zatem mogą wszechobecne wypowiedzi ekspertów, którzy mówią o wielkim wzroście wysokości średniej krajowej właśnie w 2019 roku. W istocie średnia krajowa do progu 4900-5000 zł zbliżyła się już w październiku ubiegłego roku. Nie da się jednak ukryć, że względem poprzednich miesięcy 2018 roku skok ten jest naprawdę duży. Rok 2018 zaczynaliśmy ze średnią w wysokości 4588,58 zł. Polacy zarabiają średnio aktualnie o ponad 300 zł więcej niż w ubiegłym roku.

ŚREDNIA KRAJOWA A REALNE ZAROBKI 

Średnia krajowa ogłaszana przez GUS co roku wywołuje powszechne oburzenie. Czy naprawdę tak wielu Polaków pracuje za 5000 zł miesięcznie? W istocie mało kto w rzeczywistości widzi na umowie kwotę taką, jaką wskazuje urząd. Główną tego przyczyną jest to, w jaki sposób oblicza się średnią krajową. Jak ma się ona do tego, ile tak naprawdę zarabiamy?

Do zamazania obrazu średniej krajowej przyczynia się głównie kilka procent Polaków zarabiających ogromne pieniądze. Wiadomo, że do tej grupy trudno porównać zarobki statystycznego Polaka. Średnia krajowa wskazuje kwotę, która wynika z dodania wszystkich zarobków Polaków i podzielenia tej kwoty przez ich liczbę. Dużo mniejszy wpływ na średnią ma zatem kilkadziesiąt procent społeczeństwa, które zarabia kwotę zbliżoną do płacy minimalnej, niż te kilka procent, których wynagrodzenie liczy się w milionach.

ŚREDNIA VS DOMINANTA 

Nieco lepszym wskaźnikiem byłaby w tym przypadku dominanta. Jak sama nazwa wskazuje – jest to kwota, która „dominuje” wśród wynagrodzeń, czyli taka, która pojawia się u największej liczby Polaków. GUS ogłasza dominantę pensji pracowniczych tylko raz na dwa lata. I – jak się okazuje – kwota ta jest zupełnie niewspółmierna z ogłaszaną co roku średnią krajową. Jest niższa od przeciętnego wynagrodzenia o ponad połowę!

Podajmy tu przykład ostatnio ogłaszanej dominanty. Wyznaczana była w 2016 roku i wynosiła… 2074,03 zł brutto, czyli zaledwie 1500 zł na rękę. Tymczasem średnia krajowa dla sektora przedsiębiorstw wynosiła aż 4346,76 zł brutto (3094 zł na rękę). Kwota zarobków wynikająca z dominanty jest już dużo bliższa statystycznemu Polakowi. Niebawem możemy się spodziewać ogłoszenia dominanty zarobków na rok 2018.

DANE GUS VS DANE PARP 

Dane publikowane przez GUS budzą wiele wątpliwości. Nic więc dziwnego, że za badania biorą się także firmy niezależne od rządu. Co roku identycznych wyliczeń dokonuje także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Czyli to równolegle do badań Głównego Urzędu Statystycznego, a zatem dane publikowane są w podobnym czasie i… nie są identyczne.

Okazuje się, że zależny od władzy GUS co roku oblicza kwotę wyższą niż niezależny PARP. Różnice sięgają nawet kilkuset złotych. Przykładowo w 2017 roku GUS jako średnią krajową na rękę podał kwotę 3042,16 zł, a PARP zaledwie 2758 zł netto. Ponadto Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości publikuje co roku bardzo ciekawe dane dotyczące wysokości płac w zależności od wieku, płci i wykształcenia. Główny Urząd Statystyczny nie udostępnia tego typu danych.

ŚREDNIA KRAJOWA WŚRÓD PRZEDSIĘBIORSTW 

Kolejnym powodem tego, że średnia zarobków w kraju może wydawać nam się zawyżona jest to, że często jako wynagrodzenie przeciętne podaje się kwotę, która jest obliczana dla sektora przedsiębiorstw. W tym sektorze nie jest zatrudniona nawet połowa wszystkich Polaków pracujących.

Musimy mieć na uwadze, że z 16-17 milionów pracowników zaledwie około 6 milionów pracuje w sektorze przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że takiej średniej krajowej daleko do miarodajności. W końcu odzwierciedla ona płace zaledwie 1/3 społeczeństwa.

Co więcej – przy wyliczeniach pod uwagę brane są jedynie te działalności, które zatrudniają więcej niż 9 osób. Średnia krajowa dla sektora przedsiębiorstw obejmuje zatem zarobki jedynie dużych firm. Bada pensje w przedsiębiorstwach z dziedzin:

 • górnictwa,
 • handlu,
 • rybołówstwa,
 • usług hotelarskich,
 • budownictwa,
 • gastronomii,
 • naprawy pojazdów.

Polaków, którzy nie są zatrudnieni w tak dużych firmach, interesuje inna wartość – średnia krajowa dla sektora gospodarki narodowej.

PŁACA MINIMALNA A ŚREDNIA KRAJOWA 

Średnia krajowa nierzadko nijak ma się do rzeczywistych zarobków, ponieważ niemała część naszego społeczeństwa zarabia jedynie płacę minimalną. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł brutto, co oznacza, że Polak pracujący na etat dostaje miesięcznie minimum 1633 zł w ramach wypłaty.

Średnia krajowa to tyle, co dwukrotność minimalnego wynagrodzenia i jeszcze 400 zł. Różnica między tymi kwotami jest ogromna. Mogłoby to sugerować, że niewielu pracodawców poprzestaje w propozycjach dla pracowników na wysokości pensji minimalnej. Wystarczy jednak spojrzeć w Internecie na przykładowe oferty pracy, by przekonać się, że tych, w których oferowana jest kwota zbliżona do średniej krajowej, jest naprawdę niewiele.

ŚREDNIA KRAJOWA 2019 KOBIETY A MĘŻCZYŹNI 

Teoretycznie pracodawcy rzadko wskazują na ogłoszeniach o pracę inną kwotę zarobków w zależności od płci. W praktyce jednak okazuje się, że nadal kobieta i mężczyzna na tym samym stanowisku niejednokrotnie nie mają takiej samej stawki.

Publikowane raporty PARP jasno wskazują na to, że to mężczyznom pozwala się zarabiać więcej. Kobiety zarabiają przeciętnie prawie 1000 zł mniej. W ubiegłym roku kwoty te wyglądały następująco:

 • 3632 zł netto dla mężczyzny,
 • 2432 zł netto dla kobiety.

Różnica jak widać jest zatem ogromna. Statystyki pokazują także, że znacznie trudniej o dobrze płatną pracę jest kobietom młodym. Najwyższe pensje zarabiają obecnie kobiety w wieku od 55 do 70 roku życia posiadające wykształcenie wyższe. Ich średnia zarobków wynosi 3711 zł.

Kwota jest jednak znacznie wyższa wśród najlepiej zarabiającej grupy mężczyzn. Tu również dużą rolę gra wykształcenie, ale w przeciwieństwie do kobiet, to nie najstarsi mężczyźni zarabiają najwięcej. Najwyższe płace otrzymują panowie z grupy wiekowej 36-54 lata. Średnia zarobków dla tej grupy mężczyzn wynosi aż 5036 zł.

Konkretne dane wskazujące na zależność płacy od płci na rok 2019 poznamy dopiero w roku 2020. Możemy się jednak spodziewać, że – tak jak w poprzednich latach – wyniki finansowe kobiet i mężczyzn nie będą wyrównane.

ILE POLACY CHCIELIBY ZARABIAĆ? 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w swoim corocznym raporcie publikuje także dane dotyczące tego, jaka pensja dawałaby Polakom satysfakcję z własnej pracy i pozwalała im na normalne życie. W badaniach z ostatnich lat Polacy deklarują, że zadowoliłoby ich:

– około 4300 zł na rękę w przypadku mężczyzn,

– około 3400 zł netto dla kobiet.

Przeciętne małżeństwo zarabiałoby w takim przypadku nieco ponad 7500 na rękę miesięcznie. Jest to kwota, która większości Polaków pozwoliłaby na godne życie, wychowanie kilkorga dzieci bez konieczności pobierania państwowych wypłat 500+, a także odłożenie na to, co ponadobowiązkowe.

Polacy z takimi zarobkami mogliby bez problemu ubiegać się o kredyty i pożyczki, wymieniać co kilka lat sprzęt AGD/RTV na nowszy i wyjeżdżać na wakacje lub ferie. Kwota deklarowana przez Polaków jako wymarzona nie jest zatem wygórowana – to pensja, która większości z nas pozwoliłaby na spokojne i godne życie. Najczęściej zarabianą pensją są jednak zaledwie 2000 zł. Wyższe wypłaty dla wielu Polaków są wręcz nieosiągalne.


Źródło:

https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/obwieszczenie-w-sprawie-przecietnego-miesiecznego-wynagrodzenia-w-sektorze-przedsiebiorstw-w-styczniu-2019-roku,56,62.html

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 2 ocen
Komentarze (2)

Trzeba brać pod uwagę że średnia krajowa 5000 jest podana brutto. W okolicach Poznania, Gdańska, Warszawy czy Śląska to są śmieszne wypłaty które może osiągnąć średnio rozgarnięty specjalista po zawodówce. Lecz zdala od aglomeracji zarobki z rzędu 3500 brutto są ciężkie do osiągnięcia.

no pewnie 5000 i jeszcze czego??? zaden moj znajomy tak nie zarabia i sobie nie wyobrarzam zeby tak niby zarabial przecietny Kowalski!! to chyba nie w tym kraju cos sie im pomylilo