Nowy przewodniczący KNF
Zmiany w Komisji Nadzoru Finansowego stały się faktem. Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów z dniem 23 listopada 2018 roku powołał na stanowisko przewodniczącego KNF profesora Jacka Jastrzębskiego – poinformowało w dniu dzisiejszym Centrum Informacyjne Rządu.
Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego powołuje się na pięcioletnią kadencję.
„Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki działając na podstawie ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania nadzoru nad systemem finansowym powołał z dniem 23 listopada 2018 roku Profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Nowy przewodniczący KNF
Jacek Jastrzębski jest ukończył warszawską Szkoły Głównej Handlowej oraz jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Jastrzębski w 2005 roku uzyskał tytuł doktora, zaś w 2011 roku obronił habilitację – wszystko w obrębie Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie nosi tytuł profesora nadzwyczajnego w Katedrze WPiA na UW. Jastrzębski jest również współautorem paru książek z, między innymi, zakresu prawa wekslowego i czekowego, prawa zobowiązań, prawa odszkodowawczego. Nowy przewodniczący ukończył także aplikację adwokacją, a w konsekwencji pracuje jako radca prawny. Od 2008 roku zajmuje stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego PKO BP.
Jastrzębski w 2017 roku trafił na listę wyróżniających się adwokatów w Europie Środkowej i Wschodniej – „Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe”.
Premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko Jacka Jastrzębskiego powołując się na, między innymi:
- posiadane bardzo wysokie kwalifikacje profesora Jastrzębskiego, które powietrza wykształcenie prawne oraz ekonomiczne
- doświadczenie uzyskane podczas udziału w programie Professional LL.M. na University of California, Berkeley School of Law
- wypracowane doświadczenie kierownicze oraz obeznanie z problematyką rynku kapitałowego, sektora bankowego oraz ubezpieczeniowego
- spełnianie warunków formalnych, które określa przede wszystkim art. 7 ust. 1 ustawy z 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Dymisja Marka Chrzanowskiego
Były już przewodniczący KNF, Marek Chrzanowski, podał się do dymisji po opublikowanym 13 listopada 2018 roku nagraniu w “Gazecie Wyborczej”, które stawiało ówczesnego przewodniczącego w złym świetle. Chrzanowski miał zaproponować przychylność dla Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego w zamian za potężną sumę pieniędzy. Marek Chrzanowski zajmował stanowisko przewodniczącego KNF od 2016 roku. Poprzednio zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej oraz był wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Dodaj komentarz