Nowy przewodniczący KNF

Nowy przewodniczący KNF

author
23 listopada 2018

Zmiany w Komisji Nadzoru Finansowego stały się faktem. Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów z dniem 23 listopada 2018 roku powołał na stanowisko przewodniczącego KNF profesora Jacka Jastrzębskiego – poinformowało w dniu dzisiejszym Centrum Informacyjne Rządu.

Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego powołuje się na pięcioletnią kadencję.

„Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki działając na podstawie ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania nadzoru nad systemem finansowym powołał z dniem 23 listopada 2018 roku Profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Nowy przewodniczący KNF

Jacek Jastrzębski jest ukończył warszawską Szkoły Głównej Handlowej oraz jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Jastrzębski w 2005 roku uzyskał tytuł doktora, zaś w 2011 roku obronił habilitację – wszystko w obrębie Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie nosi tytuł profesora nadzwyczajnego w Katedrze WPiA na UW. Jastrzębski jest również współautorem paru książek z, między innymi, zakresu prawa wekslowego i czekowego, prawa zobowiązań, prawa odszkodowawczego. Nowy przewodniczący ukończył także aplikację adwokacją, a w konsekwencji pracuje jako radca prawny. Od 2008 roku zajmuje stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego PKO BP.

Jastrzębski w 2017 roku trafił na listę wyróżniających się adwokatów w Europie Środkowej i Wschodniej – „Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe”.

Premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko Jacka Jastrzębskiego powołując się na, między innymi:

  • posiadane bardzo wysokie kwalifikacje profesora Jastrzębskiego, które powietrza wykształcenie prawne oraz ekonomiczne
  • doświadczenie uzyskane podczas udziału w programie Professional LL.M. na University of California, Berkeley School of Law
  • wypracowane doświadczenie kierownicze oraz obeznanie z problematyką rynku kapitałowego, sektora bankowego oraz ubezpieczeniowego
  • spełnianie warunków formalnych, które określa przede wszystkim art. 7 ust. 1 ustawy z 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Dymisja Marka Chrzanowskiego

Były już przewodniczący KNF, Marek Chrzanowski, podał się do dymisji po opublikowanym 13 listopada 2018 roku nagraniu w “Gazecie Wyborczej”, które stawiało ówczesnego przewodniczącego w złym świetle. Chrzanowski miał zaproponować przychylność dla Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego w zamian za potężną sumę pieniędzy. Marek Chrzanowski zajmował stanowisko przewodniczącego KNF od 2016 roku. Poprzednio zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej oraz był wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile wyniosą podwyżki dla nauczycieli ?
Wpisy
author
07 września 2017

Ile wyniosą podwyżki dla nauczycieli ?

Blue Alert od Blue Media za darmo
Bez kategorii
author
26 marca 2020

Blue Alert od Blue Media za darmo

Pożyczki bez BIK Międzyrzecz
Pożyczki miasta
author
16 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Międzyrzecz

Na czym najlepiej zarabiają banki?
Bez kategorii
author
25 stycznia 2020

Na czym najlepiej zarabiają banki?

Jakie dokumenty do pożyczki?
Poradnik
author
16 sierpnia 2022

Jakie dokumenty do pożyczki?

Dług przedawniony u komornika
Porady
author
07 maja 2016

Dług przedawniony u komornika