Najczęściej komentowane
Minister Rafalska potwierdza matczyne emerytury
Wbrew wcześniejszym doniesieniom minister rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdza, że na matczyne emerytury zarezerwowano nieco ponad 801 300 000 złotych. Na minimalną emeryturę będą mogły liczyć matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. Pieniądze na realizację tego programu są zabezpieczone.
Środki programowe
W ostatnich dniach w Internecie pojawiła się informacja o tym, że środki na realizację programu matczyne emerytury są niewystarczające. Elżbieta Rafalska w reakcji na te wiadomości poinformowała, że „W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. są zabezpieczone środki na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Gdy parlament przyjmie ustawę budżetową, stanie się to faktem. W 2019 r. na ten cel zostało zarezerwowanych 801 mln 300 tys. zł”. Dodała również, że terminem, kiedy program ma wejść w życie jest 1 marca 2019 roku.
Problemy z terminem
W środę 9 stycznia 2019 roku na oficjalnej stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się uwagi odnoszące się do projektu „matczyne emerytury”. Ministerstwo Finansów wskazało, że koszty projektu znacznie przewyższą te, które zakładano, a samo wejście ustawy w życie opóźni się. Odnosząca się do tego Elżbieta Rafalska powiedziała, że „Te wątpliwości wynikały z etapu uzgodnień, który trwał i uwag, które były zgłaszane do tego projektu. Ale to zostało już rozstrzygnięte przez Stały Komitet i czekamy teraz na przyjęcie projektu przez Radę Ministrów”.
Program Matczyne Emerytury
Proponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program będzie dotyczył matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. Program skierowany jest do matek, które w związku z wychowywaniem dzieci musiały przerwać pracę lub nigdy jej nie podejmowały. To wszystko przyczyniło się do tego, że nie matki te nie wypracowały nawet emerytury minimalnej.
Świadczenie, które w życie ma wejść 1 marca 2019 roku jest skierowane do matek, które skończyły 60 lat. Dodatkowo, w niektórych sytuacjach do programu będą mogli zgłaszać się również ojcowie, którzy ukończyli 65 lat.
Ponadto, jak poinformowała minister Elżbieta Rafalska świadczenie będzie należało się osobom, które:
– pozostają bez zatrudnienia,
– nie mają środków utrzymania,
– mają emeryturę niższą niż emerytura minimalna.
Szacunkowo mówi się, że ze świadczenia skorzysta:
– około 65 000 osób, które nie wypracowały emerytury,
– 21 800 osób, które pobierają emeryturę niższą niż minimalna.
Ponadto warto wiedzieć, że pierwszego marca bieżącego roku minimalna emerytura ma wynosić 1100 złotych brutto.
Źródło:
bankier.pl
Dodaj komentarz