Na jak długo komornik może zablokować konto?

Na jak długo komornik może zablokować konto?

author
Dominika Byczek
22 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kiedy komornik zejdzie mi z konta, kiedy komornik zejdzie z pensji… takie zapytania często otrzymujemy w wiadomościach od Użytkowników. Dłużnicy z niecierpliwością wyczekują momentu, w którym będą mogli korzystać ze środków wpływających na konto. Na jak długo komornik może zablokować konto?

Spis treści:

  1. Kiedy komornik odblokuje konto?
  2. Czas blokady konta przez komornika a podstawa prawna
  3. Jakie konta może zablokować komornik?
  4. Czy komornik blokuje wszystkie środki na koncie?
  5. Czy można wyjąć cokolwiek z zablokowanego konta?
Zwiń spis treści

Kiedy komornik odblokuje konto?

Odpowiedź jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Jeżeli środki wpływające na nasze konto są pobierane przez komornika i w związku z tym nasze zadłużenie maleje – komornik nie ma żadnego powodu, by wycofywać się z naszego konta i dochodzić naszych pieniędzy poprzez egzekucję naszych ruchomości lub nieruchomości. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Oznacza to, że komornik może blokować nasze konto aż do momentu, w którym ostatecznie spłacimy nasze zadłużenie.

Aby dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega egzekucja z rachunku bankowego, sprawdź nasz artykuł: https://www.zadluzenia.com/artykul/jak-wyglada-egzekucja-z-rachunku-bankowego/.

Czas blokady konta przez komornika a podstawa prawna

Art.  889. Egzekucja sądowa z rachunków bankowych
§  1.
W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik ogólnej właściwości dłużnika:
1) przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi i wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w przypadku niewskazania rachunku bankowego;
2) zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego.
§  11.
Jeżeli egzekucja dotyczy świadczeń, o których mowa w art. 773 § 21, komornik zawiadamia bank o charakterze egzekwowanych świadczeń.
§  2.
Równocześnie komornik przesyła wierzycielowi odpis zawiadomienia przesłanego do banku.
§  3.
Jeżeli wierzytelność z rachunku bankowego zajęta została w dwu lub więcej postępowaniach egzekucyjnych, a znajdująca się na rachunku kwota nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, bank wstrzymuje się z wypłatą zajętych kwot, powiadamiając o tym komorników prowadzących egzekucję. Zajęte wierzytelności bank wypłaca, po przekazaniu wszystkich spraw w trybie art. 7731, komornikowi, który prowadzi dalszą egzekucję.

Jakie konta może zablokować komornik?

Egzekucji podlegają wszystkie rachunki posiadane przez dłużnika.

Jeżeli komornik sądowy dokonał ich zajęcia jednocześnie, nie powinniśmy liczyć na to, że z jednego wycofa się szybciej, a z drugiego później. Inaczej jest jedynie w przypadku rachunków, na które nie ma żadnych wpływów, bo np.: gromadziliśmy na nich oszczędności, a w trakcie egzekucji komorniczej takowych już nie mamy. W takiej sytuacji komornik zapewne szybciej odblokuje puste konto, ale na nic nie zda się nam jego użytkowanie.

Czy komornik blokuje wszystkie środki na koncie?

Nie, ponieważ istnieje określona lista świadczeń, które spod egzekucji komorniczej są po prostu wyłączone. Są to:

  • świadczenia alimentacyjne,
  • świadczenie pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,
  • świadczenia rodzinne, takie jak Rodzina 500 plus,
  • dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe,
  • dodatki dla sierot zupełnych,
  • zasiłki dla opiekunów,
  • świadczenia z pomocy społecznej,
  • świadczenia integracyjne i wychowawcze.

Komornik nie ma jednak obowiązku zaglądać na nasze konto i sprawdzać, skąd pochodzą widniejące na rachunku pieniądze. Jeżeli zatem otrzymujemy którekolwiek z wyżej wskazanych świadczeń, to w naszym obowiązku leży poinformowanie o tym fakcie komornika, ponieważ on sam takiej wiedzy zdobywać nie musi i z pewnością – jeżeli go w porę nie powiadomimy – zajmie wszystko, co wpłynie na nasze konto. Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.

Czy można wyjąć cokolwiek z zablokowanego konta?

Teoretycznie do konta zajętego przez komornika nie mamy dostępu. W praktyce dostęp taki można uzyskać jedynie w kasie banku i tylko w przypadku chęci wypłacenia środków pochodzących ze świadczeń wyłączonych spod egzekucji komorniczej.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

mik
mik
2021-12-02 10:08:41

Ktoś kto pisał ten artykuł zapomniał o kwocie wolnej od zajęcia czyli około 2100 zł miesięcznie.

Podobne artykuły

Inteligo – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Jaki jest numer SWIFT, BIC oraz IBAN w Inteligo? Numer SWIFT/BIC w Inteligo to BPKOPLPW, natomiast kod IBAN to litery “PL” i pełny numer rachunku bankowego. Sprawdź szczegóły na temat kodów BIC/SWIFT oraz IBAN w Inteligo.

author
Dominika Byczek
17 stycznia 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak pomóc osobie zadłużonej?

W problemy finansowe wpaść można z wielu powodów, lecz co najgorsze – często całkowicie nieoczekiwanie. Wystarczy jedno losowe zdarzenie – utrata pracy lub choroba – by znaleźć się w trudnej sytuacji materialnej. Właśnie w takich chwilach bardzo często szukamy pomocy wśród najbliższych.

author
Halszka Gronek
10 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dokąd Polacy jeżdżą na wakacje ?

Już po raz szósty Mondial Assistance przedstawił wyniki badania, które dotyczy wakacyjnych planów Polaków. Analiza pokazuje, że w tym roku 26% z nas wybiera się za granicę, a  74% postanowiło zorganizować swój wypoczynek nad Wisłą.

author
Aneta Jankowska
05 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Księgowość online w Santander Bank Polska

Uproszczona księgowość Mini Firma, którą w bankowości internetowej prowadzą Klienci Santander Bank Polska, została wyposażona w usługę księgowości online. Jednoosobowe działalności gospodarcze mają do wyboru aż siedem dostępnych pakietów.

author
Patryk Byczek
26 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Pleszewie

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Pleszewie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
09 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Provident we Wrocławiu

Szukasz firmy udzielającej pożyczki pozabankowe? Sprawdź ofertę Providenta – lidera na rynku pożyczek pozabankowych. Poniżej znajdziesz szczegółowe dane na temat placówki w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
06 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj