Czy komornik może zająć 500 plus?

Czy komornik może zająć 500 plus?

author
Julia Wierciło
27 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Wraz z wprowadzeniem programu “Rodzina 500 plus” w Polsce, wiele rodzin otrzymuje regularne świadczenia finansowe mające na celu wsparcie w wychowywaniu dzieci. W związku z tym często pojawiają się pytania dotyczące zabezpieczenia tych świadczeń przed wierzycielami, w szczególności komornikami. Sprawdźmy czy świadczenie 500 plus może zostać zajęte przez komornika w przypadku zaległych długów.

Spis treści:

  1. Komornik a 500 plus
  2. Podstawa prawna
  3. Co robić jeśli komornik zabrał 500 plus bez powiadomienia?
Zwiń spis treści

Komornik a 500 plus

Program “Rodzina 500 plus” wprowadzony w Polsce miał na celu znaczące wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Powstały także zobowiązania, w których to świadczenie uwzględniane jest jako dochód, czyli pożyczki na 500 plus. Wartość tego świadczenia sprawiła, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy komornik może zająć część lub całość tego wsparcia w przypadku zaległych długów. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.

Czy komornik może zająć 500 plus?

Nasza odpowiedź:

NIE – teoretycznie świadczenia socjalne są zwolnione z egzekucji komorniczych,

TAK – jeśli środki są przelane na konto rodziców, które służy do użytkowania codziennego.

Teoretycznie świadczenia wychowawcze, a w tym środki z 500 plus nie mogą zostać zajęte przez komornika. W praktyce jednak pieniądze są zazwyczaj przelewane na zwykłe konto rodziców. W takim wypadku są one traktowane jak wszystkie środki znajdujące się na nim.

Najlepszym rozwiązaniem jest założenie konta dedykowanego do przechowywania środków otrzymanych z tytułu 500 plus, czyli konta socjalnego (rodzinnego). Dzięki temu taki rachunek bankowy nie będzie brany pod uwagę przy egzekwowaniu długu.

Podstawa prawna

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że świadczenie 500 plus jest świadczeniem socjalnym, które jest przyznawane na określony cel, a mianowicie na wsparcie w utrzymaniu dzieci. W Polsce obowiązują przepisy, które nakazują ochronę świadczeń socjalnych przed zajęciem przez komornika. Oznacza to, że w zdecydowanej większości przypadków komornik nie ma prawa zajęcia świadczenia 500 plus.

Art.  833. Ograniczenia egzekucji z innych świadczeń pieniężnych

§  6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze, świadczenie dobry start, jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art.10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem” (Dz. U. z 2020 r. poz. 1329 oraz z 2022 r. poz. 2140), rodzinny kapitał opiekuńczy, o którym mowa w ustawie z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym (Dz. U. z 2023 r. poz. 883) […].

W praktyce jednak większość osób pobierających świadczenie 500 plus otrzymuje pieniądze na swoje standardowe konto bankowe. Środki po wpłynięciu na nasze konto tracą „tożsamość”. Oznacza to, że po ich otrzymaniu podlegają egzekucji.

Komornik, który w imieniu wierzyciela zajął rachunek bankowy, nie będzie dochodził pochodzenia środków.

Jeśli znajdziemy się w trudnej sytuacji, możemy skorzystać z możliwości jaką jest pożyczka z komornikiem. Dzięki niej otrzymamy potrzebne środki bardzo szybko i od ręki.

Co robić jeśli komornik zabrał 500 plus bez powiadomienia?

Rozwiązanie trudnej sytuacji jaką jest zabranie świadczenia przez komornika jest uzależnione od wcześniejszych okoliczności. Wyróżniamy dwie możliwe opcje, od których zależny jest dalszy rozwój wydarzeń:

  • dłużnik wiedział o zadłużeniu i prowadzonym postępowaniu,
  • dłużnik nie był poinformowany o sprawie sądowej, a konto zostało zajęte nagle.

Niestety, w przypadku pierwszej sytuacji sprawa jest niemal przesądzona. Jeżeli osoba zadłużona była poinformowana o prowadzonym postępowaniu, miała ona możliwość reakcji. Teoretycznie komornik nie ma prawa do zajęcia świadczenia. Jednak w praktyce sprawa może wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ komornik ma prawo do zajęcia konta bankowego, na które przekazywane są środki z 500 plus.

Jeśli jednak dłużnik został poinformowany o sytuacji dopiero przez komornika, a nie otrzymywał pism z sądu może on starać się o:

  • umorzenie egzekucji komorniczej,
  • odzyskanie zabranych przez komornika środków.

W obu przypadkach konsultacja ze specjalistą jest rozsądnym rozwiązaniem. W skrajnych sytuacjach zajęcie konta bankowego może okazać się niewystarczające, a komornik przejmie inne posiadane przez dłużnika dobra w celu uregulowania długu. W takich okolicznościach warto sprawdzić co może zająć komornik sądowy.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile nowych dróg powstanie w 2019 roku?

Plany dotyczące oddania do użytku nowych dróg w 2019 roku są bardzo ambitne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że do końca grudnia powstanie 486 kilometrów odcinków dróg. To o około 34 kilometry mniej, niż zakładano w pierwszych fazach planowania.

author
Patryk Byczek
05 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank placówki w Toruniu

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Toruniu.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Daiglob placówka Koszalin

Daiglob jest polską firmą dostępną od 2014 roku. Z oferty korzystają chętnie osoby, które nie mogą uzyskać kredytu w banku. Firma posiada placówki w całym kraju. Sprawdź oddział Daiglob w Koszalinie – adres oraz dane kontaktowe.

author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt krótkoterminowy

Kredyt krótkoterminowy to produkt finansowy, które bardzo często wybierają osoby nielubiące wiązać się z jakąś firmą na lata. Szybką pożyczkę spłacamy szybko i najczęściej nie ponosimy z tego tytułu dużych dodatkowych kosztów. Sprawdzamy, gdzie znajdziemy najlepsze oferty – także bez zaświadczeń i przez Internet.

author
Dominika Byczek
06 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt samochodowy Zawiercie

Szukasz kredytu na samochód z niską ratą? Sprawdź i porównaj najlepsze propozycje z Zawiercia. Maksymalnie uzyskać można aż 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
20 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Gdzie mieszka najwięcej osób z matczyną emeryturą?

Ze względu na fakt, iż wciąż bardzo wielu emerytów boryka się z problemami finansowymi, państwo zgodnie z polityką prorodzinną postanowiło zaproponować kobietą, które wychowały co najmniej czworo dzieci matczyną emeryturę. Wsparcie to nazwano rodzinnym świadczeniem uzupełniającym z ZUS. Zyskało ono jednak potoczną nazwę „Mama 4+”. Gdzie w Polsce mieszka najwięcej beneficjentów tego programu?

author
Alicja Hirsekorn
08 czerwca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj