Czy komornik może zająć 500 plus?

Czy komornik może zająć 500 plus?

author
Julia Wierciło
27 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Wraz z wprowadzeniem programu “Rodzina 500 plus” w Polsce, wiele rodzin otrzymuje regularne świadczenia finansowe mające na celu wsparcie w wychowywaniu dzieci. W związku z tym często pojawiają się pytania dotyczące zabezpieczenia tych świadczeń przed wierzycielami, w szczególności komornikami. Sprawdźmy czy świadczenie 500 plus może zostać zajęte przez komornika w przypadku zaległych długów.

Spis treści:

  1. Komornik a 500 plus
  2. Podstawa prawna
  3. Co robić jeśli komornik zabrał 500 plus bez powiadomienia?
Zwiń spis treści

Komornik a 500 plus

Program “Rodzina 500 plus” wprowadzony w Polsce miał na celu znaczące wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Powstały także zobowiązania, w których to świadczenie uwzględniane jest jako dochód, czyli pożyczki na 500 plus. Wartość tego świadczenia sprawiła, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy komornik może zająć część lub całość tego wsparcia w przypadku zaległych długów. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.

Czy komornik może zająć 500 plus?

Nasza odpowiedź:

NIE – teoretycznie świadczenia socjalne są zwolnione z egzekucji komorniczych,

TAK – jeśli środki są przelane na konto rodziców, które służy do użytkowania codziennego.

Teoretycznie świadczenia wychowawcze, a w tym środki z 500 plus nie mogą zostać zajęte przez komornika. W praktyce jednak pieniądze są zazwyczaj przelewane na zwykłe konto rodziców. W takim wypadku są one traktowane jak wszystkie środki znajdujące się na nim.

Najlepszym rozwiązaniem jest założenie konta dedykowanego do przechowywania środków otrzymanych z tytułu 500 plus, czyli konta socjalnego (rodzinnego). Dzięki temu taki rachunek bankowy nie będzie brany pod uwagę przy egzekwowaniu długu.

Podstawa prawna

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że świadczenie 500 plus jest świadczeniem socjalnym, które jest przyznawane na określony cel, a mianowicie na wsparcie w utrzymaniu dzieci. W Polsce obowiązują przepisy, które nakazują ochronę świadczeń socjalnych przed zajęciem przez komornika. Oznacza to, że w zdecydowanej większości przypadków komornik nie ma prawa zajęcia świadczenia 500 plus.

Art.  833. Ograniczenia egzekucji z innych świadczeń pieniężnych

§  6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze, świadczenie dobry start, jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art.10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem” (Dz. U. z 2020 r. poz. 1329 oraz z 2022 r. poz. 2140), rodzinny kapitał opiekuńczy, o którym mowa w ustawie z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym (Dz. U. z 2023 r. poz. 883) […].

W praktyce jednak większość osób pobierających świadczenie 500 plus otrzymuje pieniądze na swoje standardowe konto bankowe. Środki po wpłynięciu na nasze konto tracą „tożsamość”. Oznacza to, że po ich otrzymaniu podlegają egzekucji.

Komornik, który w imieniu wierzyciela zajął rachunek bankowy, nie będzie dochodził pochodzenia środków.

Jeśli znajdziemy się w trudnej sytuacji, możemy skorzystać z możliwości jaką jest pożyczka z komornikiem. Dzięki niej otrzymamy potrzebne środki bardzo szybko i od ręki.

Co robić jeśli komornik zabrał 500 plus bez powiadomienia?

Rozwiązanie trudnej sytuacji jaką jest zabranie świadczenia przez komornika jest uzależnione od wcześniejszych okoliczności. Wyróżniamy dwie możliwe opcje, od których zależny jest dalszy rozwój wydarzeń:

  • dłużnik wiedział o zadłużeniu i prowadzonym postępowaniu,
  • dłużnik nie był poinformowany o sprawie sądowej, a konto zostało zajęte nagle.

Niestety, w przypadku pierwszej sytuacji sprawa jest niemal przesądzona. Jeżeli osoba zadłużona była poinformowana o prowadzonym postępowaniu, miała ona możliwość reakcji. Teoretycznie komornik nie ma prawa do zajęcia świadczenia. Jednak w praktyce sprawa może wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ komornik ma prawo do zajęcia konta bankowego, na które przekazywane są środki z 500 plus.

Jeśli jednak dłużnik został poinformowany o sytuacji dopiero przez komornika, a nie otrzymywał pism z sądu może on starać się o:

  • umorzenie egzekucji komorniczej,
  • odzyskanie zabranych przez komornika środków.

W obu przypadkach konsultacja ze specjalistą jest rozsądnym rozwiązaniem. W skrajnych sytuacjach zajęcie konta bankowego może okazać się niewystarczające, a komornik przejmie inne posiadane przez dłużnika dobra w celu uregulowania długu. W takich okolicznościach warto sprawdzić co może zająć komornik sądowy oraz ile komornik może zająć z pensji.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

goBIO – produkty ekologiczne w Biedronce

Od wczoraj w sieci Biedronka znajdziemy nową markę - goBIO. Jak zapewnia firma, produkty posiadają unijne logo rolnictwa ekologicznego.

author
Aneta Jankowska
13 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa – ruszyła kolejna edycja

Ruszyła rejestracja do XVII edycji największego konkursu edukacyjnego warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Co nowego czeka nas w tegorocznej Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej?

author
Halszka Gronek
27 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Visset – opinie

Visset to kolejna firma udzielająca darmowej pożyczki przez Internet. Maksymalna kwota pierwsze pożyczki to 1000 zł, a pieniądze oddamy po 30 dniach.

author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Spada poziom skrajnego ubóstwa

Według danych GUS spada poziom skrajnego ubóstwa w Polsce. W ubiegłym roku osób najbiedniejszych było prawie 5%, a dwa lata temu już 6,5%. Okazuje się, że najbardziej zyskały rodziny wielodzietne, szczególnie te, które mają więcej niż troje dzieci.

author
Aneta Jankowska
26 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ile wyniesie inflacja w 2019 ? Prognozy NBP

Według najnowszej projekcji Narodowego Banku Polskiego na rok 2019 inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 3,2%, a inflacja bazowa 2,1%. Biorąc pod uwagę rok 2018...

author
Natalia Narloch
13 listopada 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Szybkie pożyczki Chojna

Sprawdź oferty najlepszych pożyczek w Chojnie. Najwyższa kwota pożyczki to aż 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne natychmiastowo.

author
Aleksandra Gościnna
11 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj