Jak dogadać się z komornikiem?

Jak dogadać się z komornikiem?

author
Dominika Sobieraj
29 czerwca 2022

Komornik wkracza do sprawy wtedy, kiedy nie spłacamy naszych długów na czas. Z reguły traktujemy komornika jako wroga, który chce nam zabrać wszystkie zarobione pieniądze i majątek. Tymczasem komornik to osoba, której zależy na spłacie długu tak samo, jak nam. Dlatego warto się z nim dogadać. Jak do tego podejść? Sprawdź nasz poradnik. 🙂

Na marginesie…

Ważniejsze od dogadania się z komornikiem jest dogadanie się z wierzycielem. To wierzyciel kieruje sprawę do komornika, to wierzyciel ma wpływ na jej wycofanie. To wierzyciel może rozłożyć zadłużenie na raty lub umorzyć część odsetek. Komornik sądowy realizuje jedynie wyrok sądu na którym opiera się wniosek egzekucyjny sporządzony przez Wierzyciela.

Komornik działa w ściśle określony sposób, regulowany przez konkretne przepisy prawne. Jest też niejako „związany” wnioskiem egzekucyjnym przygotowanym przez Wierzyciela. Komornik nie ma możliwości samodzielnego decydowania o losie danej wierzytelności.

Ale przejdźmy do meritum wpisu, czyli porad dotyczących tego, jak dogadać się z komornikiem.

Sposoby na dogadanie się z komornikiem

1. Nie załamuj się – komornik to nie koniec świata

W Polsce działa 2198 komorników sądowych. Rocznie prowadzonych jest ponad 7 mln spraw egzekucyjnych. Wszczęcie egzekucji komorniczej nie jest więc czymś rzadko spotykanym. Jeżeli zdarzy się to i nam – warto podejść do tego „na chłodno” i zrobić wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć egzekucję.

Komornik to nie jest koniec świata, a jedynie przystanek w drodze do celu, którym jest spłacenie długu. Intencje komornika są zawsze pozytywne – dąży on do wyegzekwowania pieniędzy, które jesteśmy komuś winni. Pomyślmy, że my też, gdyby ktoś pożyczył od nas pieniądze i ich nie oddał, chcielibyśmy, by komornik skutecznie je odzyskał.

2. Komornik wykonuje wyłącznie polecenia Wierzyciela

Komornik wykonuje swój zawód i musi działać zgodnie z prawem oraz wytycznymi Wierzyciela. Nie może sam sobie ustalić, ile długu ściągnie, czy naliczy odsetki, czy zajmie samochód, czy też rachunek bankowy. Wszystkie wskazówki co do egzekucji daje mu Wierzyciel.

3. Komornik nie umorzy nam długu, nie zmniejszy odsetek

Sam komornik nie ma prawa tego zrobić, więc proszenie go o obniżenie długu czy umorzenie odsetek będzie zawsze nieskuteczne. Najlepiej więc ustalać wszystkie rzeczy właśnie z Wierzycielem, do niego zwracać się z prośbami o umorzenie odsetek lub możliwość spłaty długu w sposób inny niż egzekucja komornicza.

Komornik nie ma do tego prawa ze względu na przepisy, które nakazują mu po prostu wypełniać wolę Wierzyciela. Nie ma jednak żadnych przepisów, które nakazywałyby Wierzycielowi niezmienianie zdania. Jeżeli Wierzyciel zdecyduje o obniżeniu odsetek, komornik je obniży. Ale sam komornik nie ma niestety nic do powiedzenia w tej sprawie.

4. Nie opowiadajmy komornikowi historii życia

Komornika naprawdę nie interesuje, że nasz dług powstał przez to, że ktoś nas oszukał, że zostaliśmy wrobieni, że tak naprawdę nic nie pożyczaliśmy i to tylko pomyłka będąca wynikiem zbieżności nazwisk. Komornik nie jest od tego, by rozstrzygać, czy roszczenie jest zasadne, czy nie. Od tego jest sąd.

A jeżeli sąd wydał wyrok, który uprawnia komornika do tego, by ściągnąć pieniądze z dłużnika, to dla komornika nic innego nie ma znaczenia. Komornik musi po prostu wykonać swoją pracę. Nasza historia wcale go nie interesuje.

5. W komunikacji z komornikiem bądźmy rzeczowi i prawdomówni

Jeżeli chcemy być traktowani poważnie, musimy zachowywać się poważnie. Warto zdać sobie sprawę z tego, że komornik to osoba gruntownie wykształcona, zapewne o nienagannej kulturze, więc jeżeli w rozmowie z nim zaczniemy krzyczeć i rzucać jedno przekleństwo za drugim… z pewnością komornik szybko skończy taki dialog.

Warto w rozmowie z komornikiem mówić konkretnie, rzeczowo oraz – co chyba najważniejsze – zgodnie z prawdą. Ukrywanie majątku czy wynagrodzenia i tak szybko wyjdzie na jaw, a jeżeli stracimy wiarygodność w oczach komornika, zapewne nie będziemy mogli już liczyć na normalną rozmowę.

Pamiętaj, że współpraca z komornikiem nie wynika jedynie z Twojej chęci, a jest Twoim prawnym obowiązkiem.

Jeżeli nie wiesz, czy masz komornika, możesz skorzystać z naszego poradnika: Jak sprawdzić, czy mam komornika?

6. Im mniej emocji, tym lepiej

Emocje niestety nie działają na naszą korzyść w kontaktach z komornikiem. Rozgorączkowani, rozkrzyczani, negatywnie nastawieni… z pewnością nie zrobimy dobrego wrażenia na komorniku. A powinniśmy! Jeżeli chcemy, by komornik był po naszej stronie, powinniśmy postępować tak, by widział, że chcemy spłacić nasz dług, że do tego dążymy.

Najbardziej nieemocjonalną formą kontaktu z komornikiem jest wysłanie oficjalnego pisma do komornika. Takie pismo to świetna opcja dla tych, którzy nie panują nad słowami i obawiają się, że mogliby w emocjach powiedzieć zbyt dużo. Pismo można na spokojnie przemyśleć lub nawet poradzić się bliskiej osoby, jak je napisać, by było rzeczowe i nieemocjonalne.

Przykład niepoprawnie napisanego pisma do komornika:

Bardzo proszę żebyście rozłożyli mój dług na raty, bo wychowuję samotnie małe dziecko (2 miesiące ma) i po prostu nie mogę iść do pracy i go zostawić w domu. Teraz mam do spłacenia jakieś 1300 zł, ale jakby to rozłożyć na 10 rat to bym mogła spłacać normalnie w każdym miesiącu i bym dała radę z tym. Bardzo proszę bo mi jest naprawdę ciężko i wszyscy się na mnie uwzięli a ja jestem sama…

Przykład poprawnie napisanego pisma do komornika:

Zwracam się z prośbą o rozłożenie na raty mojego długu wobec TU Finanse. Dług ten wynika z umowy AC 13/2020. Aktualny stan zadłużenia wynosi 1300 zł 98 gr. Proszę o rozłożenie mojego długu na 10 równych rat, które będę płacić do 10. dnia każdego miesiąca, zaczynając od 10.01.2024 roku.

Prośbę swoją motywuję tym, że obecnie nie jestem w stanie spłacić jednorazowo całej kwoty, którą winien jestem wierzycielowi. Przekracza to moje możliwości finansowe, ponieważ mam złą sytuację finansową. Samotnie wychowuję dwumiesięczne dziecko, którego nie jestem w stanie zostawić w domu, żeby pójść do pracy, a nie mogę liczyć na pomoc ze strony rodziny. Otrzymuję jednak zasiłki rodzinne, które pozwolą mi na spłatę długu w wyżej wskazanych ratach. Swoją sytuację dokumentuję w załącznikach.

7. Równolegle podejmujmy negocjacje z wierzycielem

Wierzycielem najczęściej jest bank, firma pożyczkowa lub windykacyjna. To  właściwy podmiot do rozmawiania na temat rozłożenia długu na raty, umorzenia odsetek czy cofnięcia sprawy od komornika. Powinniśmy więc zawsze, oprócz rozmów z komornikiem, prowadzić też rozmowy bezpośrednio z Wierzycielem. To on jest w stanie umorzyć nam część odsetek lub nawet część długu. Tak się niekiedy zdarza, kiedy Wierzyciel widzi, że sprawa przeciąga się za długo i chce po prostu “mieć to już z głowy”.

Warto więc próbować i za każdym razem proponować coś od siebie. Dobrym pomysłem jest na przykład skorzystanie z pożyczek z komornikiem i zapożyczenie się na kwotę, którą mamy oddać Wierzycielowi. Wtedy pozbędziemy się komornika, Wierzyciel odzyska swoje pieniądze, a my zostaniemy ze spłatą rat, na które będzie nas stać.

8. Spłać zadłużenie bezpośrednio u wierzyciela

Skontaktuj się z wierzycielem, ustal wysokość długu i spłać zadłużenie bezpośrednio u niego. Możesz poprosić o umorzenie części odsetek. Wtedy nie tyle odchodzi konieczność dogadywania się z komornikiem, co komornik automatycznie znika z naszego życia.

Ta opcja, choć brzmi tak doskonale, jest niekiedy trudna w realizacji. Pomocne mogą być kredyty dla zadłużonych, które są udzielane osobom będącym w trudnej sytuacji. Może brzmi to dziwnie, że można wziąć kredyt na spłatę kredytów, ale wcale nie jest to taki zły pomysł. Zyskujemy bowiem wtedy możliwość przede wszystkim pozbycia się komornika z naszego życia, a ponadto możliwość spłacenia długu w dogodnych dla nas ratach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak działa usługa „Mój Pojazd”?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
22 lutego 2018

Jak działa usługa „Mój Pojazd”?

Daiglob placówka Elbląg
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2021

Daiglob placówka Elbląg

Revolut ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 sierpnia 2019

Revolut ostrzega przed oszustami

Konkurs: „Polski sportowiec stulecia” w PKO BP
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
11 listopada 2018

Konkurs: „Polski sportowiec stulecia” w PKO BP

ING Bank Śląski w Bydgoszczy
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
07 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Bydgoszczy

7 miliardów z budżetu państwa na modernizację wielkiej płyty
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
05 czerwca 2019

7 miliardów z budżetu państwa na modernizację wielkiej płyty

Porównaj