Pismo do komornika – jak napisać? Darmowy wzór

Pismo do komornika – jak napisać? Darmowy wzór

author
Dominika Byczek
03 marca 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kontakt z komornikiem dla większości osób nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem w życiu. Jest to tym bardziej trudne, że z reguły z komornikiem trzeba kontaktować się w sposób oficjalny – za pomocą pisma. Sprawdź, jak napisać pismo do komornika. Pobierz gotowy wzór pisma.

Spis treści:

  1. Wzór pisma do komornika
  2. Jak napisać pismo do komornika?
  3. Co powinniśmy napisać w piśmie do komornika?
  4. Pismo do komornika – darmowy wzór
  5. Czy pismo do komornika można wysłać mejlem?
  6. Jak odpisać komornikowi?
  7. Pismo do komornika – w jakim celu?
  8. Pismo do komornika - w jakich instytucjach otrzymasz pomoc?
  9. Prawa dłużnika
Zwiń spis treści

Wzór pisma do komornika

Formalne pismo do komornika składamy zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy skontaktować się z nim w celu np.: poproszenia o coś, podania dodatkowych informacji lub wskazania rozwiązań sytuacji. Niezależnie jednak od celu, pismo do komornika będzie wyglądało zawsze podobnie. Wiele osób obawia się samodzielnego pisania pism do komornika, ponieważ nie wiedzą, jaką formę powinno przyjąć takie pismo. Jaki nadać tytuł, czy trzeba podać numer sprawy, gdzie się podpisać? – te i inne pytania kłębią się często w głowie dłużnika, który z niepokojem podejmuje próbę napisania własnego pisma. To, że nie mamy pojęcia, jak napisać takie pismo, nie jest niczym dziwnym. Trudno bowiem zdobyć doświadczenie w tej kwestii. Z reguły pisaniem pism do komornika interesujemy się dopiero w momencie, kiedy nasza sytuacja życiowa po prostu nas do tego zmusza. A zmusza… niestety dość często.

Jak napisać pismo do komornika?

Pismo do komornika to bezpieczny sposób nawiązania z nim kontaktu. Główną zaletą pisma jest to, że możemy na spokojnie, w domowym zaciszu, przemyśleć jego treść. Długi z reguły sprawiają, że jesteśmy bardzo przygnębieni i rozemocjonowani, więc w bezpośrednim kontakcie z komornikiem moglibyśmy posunąć się do użycia wulgaryzmów lub podniesienia tonu, a kontakt poprzez formalne pismo gwarantuje nam, że będziemy mogli nie pozwolić swoim emocjom przejąć kontroli nad treścią naszej wypowiedzi.

Pismo do komornika musi zawierać kilka ważnych elementów, w szczególności nasze dane osobowe:

  • imię i nazwisko,
  • pełny adres zamieszkania,
  • numer PESEL.

Co więcej – jesteśmy również zobowiązani do podania danych wierzyciela, któremu jesteśmy winni pieniądze. We wniosku należy zawsze wskazać pełną kwotę długu, która pozostała nam do spłaty.

Poza tymi kwestiami formalnymi powinniśmy oczywiście zadbać o sensowną treść naszego wniosku. Musimy opisać w nim szczegółowo swoją sytuację i wskazać propozycję ugody/rozwiązania sytuacji/spłaty długu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez zadluzenia.com (@zadluzenia_com)

Co powinniśmy napisać w piśmie do komornika?

Przede wszystkim – prawdę. W piśmie do komornika nie można zawierać informacji niezgodnych ze stanem faktycznym, ponieważ jest to pismo, za które ponosimy pełną odpowiedzialność. Nie warto zatem pisać np.: że nie stać nas na utrzymanie rodziny czy podstawowe artykuły spożywcze, jeżeli tak naprawdę mamy pieniądze na wszystko (a ponadto na rzeczy dodatkowe, np.: wakacje zagraniczne, o których komornik bardzo szybko się dowie). Nie wstyd natomiast przyznawać się do tego, że sytuacja zmusiła nas do wzięcia np.: pożyczek dla osób z komornikiem.

Jeżeli jednak naprawdę mamy trudną sytuację i liczymy na ulgowe podejście komornika czy wierzyciela, musimy bardzo szczegółowo opisać, jak wyglądają nasze zarobki, wydatki i możliwości utrzymania się. Na udowodnienie swojej trudnej sytuacji trzeba przedstawić dokumenty, np.: wyciągi z konta, wypisy ze szpitala, zaświadczenia o złym stanie zdrowia lub niepełnosprawności. Warto to zrobić, ponieważ zdarza się, że po zapoznaniu się z takimi dokumentami wierzyciel zaczyna tracić wiarę w możliwość odzyskania pieniędzy, wskutek czego np.: jest skłonny do umorzenia części długu.

Pismo do komornika – darmowy wzór

Wraz z naszym zespołem specjalistów, doświadczonych w pomaganiu dłużnikom, przygotowaliśmy gotowy wzór pisma do komornika. Najpierw prezentujemy pismo uniwersalne, dotyczące dla przykładu rozłożenia spłaty na raty (można jednak zmodyfikować prosto ten wniosek i wskazać w nim wnioskowanie o coś zupełnie innego).

Przykładowe pismo do komornika (o rozłożenie zadłużenia na raty) znajdziesz tutaj:

Pismo do komornika – wzór.doc – POBIERZ

Możesz pobrać pismo zupełnie za darmo i przekształcać je do woli. Nie pobieramy za to żadnych opłat. 😉

Czy pismo do komornika można wysłać mejlem?

Dłużnicy często zastanawiają się, czy pismo do komornika można wysłać mailem, podpisując je np.: rysikiem w tablecie lub drukując, podpisując ręcznie długopisem i robiąc skan. Takie rozwiązania są bez wątpienia o wiele szybsze i tańsze niż udanie się na pocztę w celu wysłania pisma w formie papierowej. Niestety – nie radzimy wysyłać pisma do komornika e-mailem. Zdecydowanie lepiej jest pofatygować się na pocztę i wysłać pismo listem poleconym. Otrzymujemy wtedy gwarancję, że pismo dotrze do komornika i że na pewno zostanie przez niego odczytane.

Takiej gwarancji nie daje nam droga elektroniczna, ponieważ nie istnieje coś takiego jak potwierdzenie odbioru wiadomości e-mail. Komornik nie ma nawet obowiązku regularnego sprawdzania swojej skrzynki e-mailowej, więc tak naprawdę pismo może leżeć tam nieodczytane przez długie miesiące. Ta zwłoka będzie działać oczywiście na naszą niekorzyść, ale nie będzie sytuacją, w której będziemy mogli złożyć skargę na działania komornika.

Jak odpisać komornikowi?

Komornikowi odpisujemy zawsze w sposób oficjalny, zachowując standardowy układ, czyli:

  1. Miejscowość, data
  2. Dane dłużnika (imię i nazwisko dłużnika, adres zamieszkania, kod pocztowy)
  3. Sygnatura sprawy
  4. Dane komornika (nazwa sądu, imię i nazwisko komornika, nazwa kancelarii komorniczej, adres kancelarii)
  5. Tytuł pisma
  6. Treść pisma
  7. Podpis dłużnika
  8. Załączniki

Należy pamiętać, by w piśmie powstrzymać się od prywatnych komentarzy i wulgarnych wyrażeń. Najlepiej odnosić się do sprawy chłodno i rzeczowo. Jeżeli to potrzebne, warto również przytoczyć odpowiedni przepis prawny. Pismo do komornika zawsze musi być profesjonalnie sporządzone, nie może zawierać błędów czy skreśleń.

Pismo do komornika – w jakim celu?

Pisma najczęściej kierowane do komornika:

  • wniosek o wstrzymanie, zawieszenie bądź umorzenie egzekucji;
  • wniosek o to, by dług został rozłożony na mniejsze raty;
  • wniosek o przesunięcie płatności.

Pisma do komorników kierujemy w naprawdę różnych sprawach. Oczywiście zawsze są to sprawy związane z niespłaconymi długami. Statystyki pokazują, że 7 na 10 Polaków żyje z mniejszym lub większym kredytem. Znaczna ich większość ma kredyt hipoteczny, czyli taki, którego rata wynosi nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Rosnące koszty życia, stojące w miejscu wypłaty oraz wysoka inflacja nie sprzyjają niestety regularnej spłacie zobowiązań. Nic więc dziwnego, że Polacy mają problemy ze spłacaniem swoich pożyczek i kredytów, tym bardziej, że na pokrycie rat biorą jeszcze często kredyty dla zadłużonych, a i tak nie poprawia to znacząco ich sytuacji.

Skutkiem niespłacania na czas swoich zobowiązań jest egzekucja komornicza. Nie jest ona złośliwością z niczyjej strony – to po prostu konsekwencja tego, że nie oddajemy pieniędzy komuś, od kogo je pożyczyliśmy. A egzekucja bez kontaktu z komornikiem się nie obejdzie… Niektórzy komornicy preferują kontakt osobisty, niektórzy telefoniczny, a jeszcze inni – właśnie kontakt poprzez formalne pisma. Zresztą sami dłużnicy często również wolą kontaktować się z komornikiem w formie pisemnej, ponieważ spotkanie z nim wydaje się być stresujące, a wysłanie pisma odbywa się dość bezemocjonalnie.

Pismo do komornika - w jakich instytucjach otrzymasz pomoc?

Pismo do komornika dla wielu może okazać się wyzwaniem. Obecnie istnieje wiele instytucji, które pomogą dłużnikowi, zarówno w napisaniu skutecznego pisma, jak i poprawnym dostarczeniu go do komornika. W przypadku problemów, pomoc znaleźć można m.in. w poradniach prawnych lub organizacjach, które świadczą pomoc osobom zadłużonym. Oto kilka z punktów, które oferują tego typu wsparcie:

  • poradnie prawne przy uniwersytetach,
  • poradnie prawne NGO (poradnie pozarządowe, np. Fundacja Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć; Stowarzyszenie Konsumentów Polskich etc.),
  • Stowarzyszenia kredytobiorców,
  • Centra pomocy społecznej,
  • Biura Rzeczników Konsumentów.

Pomoc dostępna jest również online. Poradę dłużnik może otrzymać bez wychodzenia z domu, wystarczy, że posiada on telefon bądź komputer z dostępem do Internetu. Z dostępnych wzorów pism należy jednak korzystać z głową, pamiętając o tym, iż nieprawidłowe ich użycie może zadziałać na szkodę dłużnika. Warto rozważyć powierzenie sprawy profesjonaliście, osobie, która posiada doświadczenie w tej materii.

Prawa dłużnika

Warto pamiętać, że każdy dłużnik oprócz szeregu obowiązków ma również swoje prawa. Ich znajomość może się okazać przydatna między innymi w sytuacji, gdy wszczęto wobec nas postępowanie komornicze i kierujmy do komornika w tej sprawie pismo wyjaśniające. Współpraca z komornikiem jest bardzo istotna dla sprawy zadłużonego. Osoba zadłużona powinna dołożyć wszelkich starań, by uregulować dług i uniknąć dodatkowych konsekwencji prawnych, które grożą jej za niewywiązanie się z warunków umowy.

Każdy dłużnik ma prawo:

  • do uzyskania wszelkich informacji dotyczących trwającej egzekucji (koszty egzekucji; ważne terminy- termin spłaty; sposób, w jaki zobowiązany jest uregulować swoje zadłużenie wobec wierzyciela);
  • złożyć wniosek o umorzenie długu (części kwoty bądź całości), decyzja należy do wierzyciela i sądu;
  • wnioskować o zawierzenie trwającej egzekucji komorniczej (w tym związanych z nią opłat, które są do uregulowania po jego stronie);
  • do ochrony swoich danych, co oznacza, że komornik i wierzyciel (którzy mają do nich dostęp) zobowiązani są do traktowania danych dłużnika jako poufnych, nie mogą ich udostępniać, bez zgody sądu;
  • do przedłożenia dokumentów, które mogą wpłynąć na przebieg egzekucji (kopia umowy zawartej z pracodawcą; zaświadczenia o stanie zdrowia; inne istotne umowy; wyciągi z rachunku bankowego, które potwierdzą sytuację materialną dłużnika).

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Najlepszym sposobem na przesłanie pisma do komornika jest droga tradycyjna – wysłanie dokumentu listownie (listem poleconym). Można go również dostarczyć osobiście. Jeżeli zależy nam na szybkim załatwieniu sprawy to te dwie drogi będą zdecydowanie najpewniejsze. Wysłanie pisma pocztą elektroniczną może wydłużyć czas jego przetwarzania. Nie każdy komornik regularnie odczytuje wiadomości mailowe.

Pismo wysyłane do komornika musi zawierać: dane osobowe zadłużonego (przede wszystkim jego imię, nazwisko, aktualny adres zamieszkania); numer identyfikacyjny PESEL; dokładny opis sytuacji, której dotyczy pismo; indywidualny numer sprawy (numer sygnatury).

Wysyłając do komornika pismo, warto dołączyć do niego wszelkie dokumenty, które potwierdzają naszą aktualną sytuację finansową (wyciągi z rachunku bankowego; potwierdzenie wysokości naszych dochodów – np. kopia umowy zawartej z pracodawcą). Istotne może się okazać przedłożenie dokumentów, które informować będą o naszym stanie zdrowia. Dokładny opis sytuacji, potwierdzony wyżej wymienionymi dowodami, znacznie usprawni kontakt z komornikiem.

Oczywiście, jako dłużnik masz prawo w swoim piśmie zawrzeć taka prośbę. Może okazać się ona skuteczna, jeżeli dobrze uargumentujesz powód, dla którego wnosisz o umorzenie długu. Musisz jednak wiedzieć o tym, że to nie komornik decyduje o anulowaniu twojego długu. Wszystko pozostaje w rękach wierzyciela i sądu. 

Oczywiście, jako dłużnik masz prawo w swoim piśmie zawrzeć taka prośbę. Może okazać się ona skuteczna, jeżeli dobrze uargumentujesz powód, dla którego wnosisz o zawieszenie egzekucji komorniczej.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Komornik_s%C4%85dowy

https://www.komornik.pl/?page_id=10478

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Karolina
Karolina
2024-04-15 10:42:37

Czy ktoś miał szansę skorzystać z usługi Scorector? Czy jest to skuteczne narzędzie do rozwiązywania problemów z długami?

Oliwia
Oliwia
2024-04-15 10:42:14

Czy ktoś miał szansę skorzystać z usługi Scorector? Czy jest to skuteczne narzędzie do rozwiązywania problemów z długami?

Podobne artykuły

LOT najlepszą linią lotniczą w Europie Wschodniej

Amerykański magazyn Global Traveler przyznał Polskim Liniom Lotnicze LOT tytuł „Najlepszej Linii w Europie Wschodniej”. Polski przewoźnik okazał się lepszy od takich gigantów, jak węgierskie linie lotnicze Wizzair, rosyjskiego Aeroflota oraz chorwackie Croatia Airlines.

author
Patryk Byczek
28 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

200 zł rekompensaty dla sybiraków

Projekt ustawy o rekompensatach dla sybiraków jest już gotowy. Według prezydenta Andrzeja Dudy osoby, które przeżyły zesłanie do ZSRR, powinny dostać od państwa odszkodowanie w wysokości 200 zł za każdy miesiąc udręczenia. 

author
Dominika Byczek
10 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zaimo – pożyczka do 6 000 zł

Firma pożyczkowa Zaimo oferuje jedną z największych kwot na rynku pożyczek pozabankowych. Klienci w krótkim czasie mogą otrzymać nawet 6 000 zł.

author
Patryk Byczek
10 lipca 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Gwiazda Jakości Obsługi 2018 dla firmy NetCredit

Jedenasta edycja Polskiego Programu Jakości Obsługi już za nami. W tym roku nagroda, którą była Gwiazda Jakości Obsługi 2018 powędrowała do firmy pożyczkowej NetCredit. Głosy na wybraną firmę oddali oczywiście Klienci.

author
Patryk Byczek
18 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ranking kredytów hipotecznych

asdasd

author
Patryk Byczek
02 lipca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Consumer finance – co to jest?

Rynek consumer finance stanowi dziś bodaj kluczowy człon całego sektora finansowego i bankowego polskiej gospodarki. By odpowiednio zarządzać potrzebami konsumenckimi, branża consumer finance kładzie nacisk na trwałą współpracę z klientem, wspomagając się przy typ osiągnięciami innych sektorów – prawnego, informatycznego, analitycznego, a nawet socjologicznego.

author
Halszka Gronek
16 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj