Łączyć studia z pracą zawodową - to nie jest proste zadanie. Coraz więcej studentów decyduje się jednak na takie rozwiązanie. Sprawdziliśmy więc, jak dorobić na studiach i w jakich miejscach szukać pracy.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 06.10.2018
Udostępnij:

Nie od dziś wiadomo, że studenckie życie nie należy do najłatwiejszych. I nie chodzi tu jedynie o samą konieczność nauki (zwłaszcza podczas semestralnych sesji akademickich), lecz także o wielki skok w nieznane (nowe miasto, nowe życie), a przede wszystkim – o brak pieniędzy.
 

Przeciętny student nie jest zamożnym młodzieńcem. Statystycznie – zamieszkuje mały, wynajmowany pokój, żywi się na sklepowych promocjach i nie wyobraża sobie życia bez studenckich zniżek. W końcu zwykło się nawet mawiać o biedzie i „smutnym studenckim losie”. 
 

Warto jednak wiedzieć, że nie każdy student jest skazany na taki los. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia, by nasze akademickie życie stało się lepsze, a przede wszystkim – bardziej komfortowe i pełniejsze w poczuciu stabilizacji finansowej. Jak osiągnąć taki stan? To proste – poprzez dorabianie na studiach. 

Jak dorobić na studiach?
By znaleźć odpowiednią pracę, musisz przede wszystkim chcieć. Bez chęci i samozaparcia nie tylko niczego nie osiągniesz, ale zdążysz także popsuć relacje z otoczeniem, które chciało Ci pomóc i udzielić cennych wskazówek. 
 

Mówi się, że praca nie jest dla wszystkich. Oczywiście nie jest to prawdą, bowiem każdy, nawet najbogatsza i wychowana w luksusie młodzież będzie musiała kiedyś się usamodzielnić. Na tym właśnie polega dorosłe życie – nie tylko na studiowaniu, lecz także na rozwijaniu swej zaradności finansowej i wykształcaniu niezależności. 
 

Oczywiście łączenie z pracy ze studiami nie jest łatwym zadaniem, lecz wiele osób zdecydowało się na takie rozwiązanie i wiele radzi sobie świetnie. Wystarczy, że będziesz miał chęci, a my wskażemy Ci jak je wykorzystać. 

1) Znajdź chęci i przejmij inicjatywę
Wielu studentów liczy na to, że idealna oferta pracy sama spadnie im z nieba wprost do rąk. Rzeczywistość jednak to nie bajka –  jeśli chcesz coś osiągnąć, nie licz na łut szczęścia, lecz przejmij inicjatywę i zacznij szukać. 
 

Najprostszym sposobem na znalezienie pracy jest nic innego, jak skorzystanie z internetowych wyszukiwarek ogłoszeń. Wystarczy wpisać kilka informacji na swój temat, a internetowy system sam wyszuka dla nas najlepszych i najbardziej dopasowanych ofert.
 

Czynnikiem równie istotnym w znalezieniu pracy jest także kontakt międzyludzki. W dorosłym życiu, a zwłaszcza w biznesie, wszystko opiera się na naszych znajomościach i koneksjach. Bez pomocy choć jednej osoby trzeciej praktycznie nikt z nas nigdy nie osiągnąłby swych celów. 
 

Jeśli zależy Ci więc na znalezieniu pracy, porozmawiaj z ludźmi, którym udało się połączyć naukę z pracą zarobkową. To właśnie od nich usłyszysz najlepsze i najbardziej trafne porady, a kto wie, może to właśnie ci znajomi pomogą Ci znaleźć odpowiednią ofertę pracy.

2) Wybierz pracę zgodną z kwalifikacjami
Pamiętaj, iż szukając pracy, nie powinieneś nastawiać na te oferty, wobec których nie posiadasz ani odpowiednich  predyspozycji, ani wystarczających kwalifikacji. Nie ma bowiem nic gorszego niż praca w branży, która zupełnie nam nie odpowiada – jest to istna katorga, czyli coś zupełnie niewartego naszego czasu. 
 

Istnieje kilka zawodów, na podjęcie których szczególnie często decydują się studenci. Każdy z nich wymaga jednak innych kwalifikacji, a przede wszystkim – różnych cech charakteru. Poniżej przedstawiamy takową listę:

  1. praca w „gastro” – idealna dla osób, które dobrze czują się w zespole, lubią pracę pod presją czasu i są dokładne;

  2. sprzedaż – zawód stworzony dla osób, które dobrze radzą sobie w kontaktach z innymi i posiadają tzw. „miękkie umiejętności”;

  3. udzielanie korepetycji – zajęcie dedykowanie tym studentom, którzy sami są dobrymi uczniami, posiadają wystarczająco bogatą wiedzę, lecz co najważniejsze – potrafią przekazać ją osobom trzecim;

  4. kolportaż – roznoszenie ulotek jest idealne dla tych, którzy mają dobrą kondycję i nie boją się fizycznego obciążenia;

  5. opieka nad dziećmi – praca idealna dla każdego, kto posiada odpowiednie podejście do dzieci, jest niezwykle odpowiedzialny i zaradny, a przede wszystkim – ma doświadczenie w opiece nad maluchami;

  6. praca zdalna – edytorstwo, pisanie tekstów reklamowych, grafika komputerowa czy odpłatnym prowadzeniem funpage'ów – to wszystko wymaga odpowiednich umiejętności i kwalifikacji. 

3) Wyspecjalizuj się
Jeśli masz problem ze znalezieniem pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie. W końcu na obecnym rynku istnieje wiele różnych ofert kursów czy nawet kilkudniowych szkoleń.
 

Jeśli chcesz pracować w cukierni – znajdź odpowiedni kurs, zapisz się na niego i zdobądź kolejną kwalifikację. Jeśli chcesz pracować w sklepie odzieżowym – doszkól się z zakresu wiedzy o modzie i poznaj bieżące trendy. A jeśli jesteś kreatywny i marzysz o „artystycznej” pracy, znajdź kurs fotografii lub obsługi programów graficznych.
 

Warto pamiętać, że praca zarobkowa wcale nie musi być zgodna z kierunkiem studiów, na jakim podejmujesz naukę. Jeśli więc studiujesz medycynę, nie przejmuj się tym, że nie możesz znaleźć pracy w zawodzie, lecz poszukaj czegoś innego – zgodnego z pasją lub obecnymi zainteresowaniami.

4) Zaplanuj swój czas
Jeśli znajdziesz już wymarzoną i idealną pracę dla siebie, pamiętaj, by od razu zaplanować swój czas. Warto rozpisać, co, kiedy, jak i gdzie musisz zrobić, by po prostu nie pogubić się w nawale nowych obowiązków.
 

Bez dobrej organizacji własnego czasu możesz nie zdołać w pełni wykonać wszystkich swych zadań. Zmieni się nie tylko ilość Twojego czasu wolnego, lecz także hierarchia ważności codziennych obowiązków. 
 

Praca i studia znajdą się na pierwszym miejscu, a czas dla znajomych – na samym końcu piramidy zadań. Gdy rozpoczniesz pracę podczas studiów, Twoja doba znacznie się skurczy – lecz spokojnie, nie tylko będziesz w takiej sytuacji. Tak właśnie wyglądać będzie dorosłe i dojrzałe życie.

5) Postaw na rozwój naukowy
Jeśli zależy Ci na jak najlepszych osiągnięciach naukowych i martwisz się, iż z powodu podjęcia pracy zawalisz szkołę, istnieje jedno idealne rozwiązanie dla Ciebie – otrzymanie stypendium rektora
 

Dzięki dobrym wynikom w nauce masz szansę dorobić na samym studiowaniu. Stypendia wypłacane przez rektora uczelni przyznawane są nie tylko za wysoką średnią ocen, lecz także za pojedyncze osiągnięcia naukowe o wysokiej randze i prestiżu. 
 

Wartość stypendium rektora jest zmienna, lecz zwykle wynosi ona od 500 do 1200 złotych miesięcznie. Taka kwota z pewnością przyda się wielu studentom, dlatego jeśli masz taką możliwość, oddaj się pracy naukowej i zarabiaj na własnym rozwoju.

Komentarze