Jak dorobić na studiach?

Jak dorobić na studiach?

author
Halszka Gronek
06 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Łączyć studia z pracą zawodową – to nie jest proste zadanie. Coraz więcej studentów decyduje się jednak na takie rozwiązanie. Sprawdziliśmy więc, jak dorobić na studiach i w jakich miejscach szukać pracy.

Spis treści:

  1. Jak dorobić na studiach?
  2. Dorabianie na studiach - poszukiwania ofert
  3. Kwalifikacje a dorabianie na studiach
  4. Dorabianie na studiach i specjalizacja
  5. Organizacja przy dorabianiu na studiach
  6. Dodatkowe pieniądze na studiach
Zwiń spis treści

Nie od dziś wiadomo, że studenckie życie nie należy do najłatwiejszych. I nie chodzi tu jedynie o samą konieczność nauki (zwłaszcza podczas semestralnych sesji akademickich), lecz także o wielki skok w nieznane (nowe miasto, nowe życie), a przede wszystkim – o brak pieniędzy. Przeciętny student nie jest zamożnym młodzieńcem. Statystycznie – zamieszkuje mały, wynajmowany pokój, żywi się na sklepowych promocjach i nie wyobraża sobie życia bez studenckich zniżek. W końcu zwykło się nawet mawiać o biedzie i „smutnym studenckim losie”.

Warto jednak wiedzieć, że nie każdy student jest skazany na taki los. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia, by nasze akademickie życie stało się lepsze, a przede wszystkim – bardziej komfortowe i pełniejsze w poczuciu stabilizacji finansowej. Jak osiągnąć taki stan? To proste – poprzez dorabianie na studiach.

Jak dorobić na studiach?

By znaleźć odpowiednią pracę, musisz przede wszystkim chcieć. Bez chęci i samozaparcia nie tylko niczego nie osiągniesz, ale zdążysz także popsuć relacje z otoczeniem, które chciało Ci pomóc i udzielić cennych wskazówek. Mówi się, że praca nie jest dla wszystkich. Oczywiście nie jest to prawdą, bowiem każdy, nawet najbogatsza i wychowana w luksusie młodzież będzie musiała kiedyś się usamodzielnić. Na tym właśnie polega dorosłe życie – nie tylko na studiowaniu, lecz także na rozwijaniu swej zaradności finansowej i wykształcaniu niezależności. Oczywiście łączenie z pracy ze studiami nie jest łatwym zadaniem, lecz wiele osób zdecydowało się na takie rozwiązanie i wiele radzi sobie świetnie. Wystarczy, że będziesz miał chęci, a my wskażemy Ci jak je wykorzystać.

Dorabianie na studiach - poszukiwania ofert

Wielu studentów liczy na to, że idealna oferta pracy sama spadnie im z nieba wprost do rąk. Rzeczywistość jednak to nie bajka –  jeśli chcesz coś osiągnąć, nie licz na łut szczęścia, lecz przejmij inicjatywę i zacznij szukać.

Najprostszym sposobem na znalezienie pracy jest nic innego, jak skorzystanie z internetowych wyszukiwarek ogłoszeń. Wystarczy wpisać kilka informacji na swój temat, a internetowy system sam wyszuka dla nas najlepszych i najbardziej dopasowanych ofert.

Czynnikiem równie istotnym w znalezieniu pracy jest także kontakt międzyludzki. W dorosłym życiu, a zwłaszcza w biznesie, wszystko opiera się na naszych znajomościach i koneksjach. Bez pomocy choć jednej osoby trzeciej praktycznie nikt z nas nigdy nie osiągnąłby swych celów. Jeśli zależy Ci więc na znalezieniu pracy, porozmawiaj z ludźmi, którym udało się połączyć naukę z pracą zarobkową. To właśnie od nich usłyszysz najlepsze i najbardziej trafne porady, a kto wie, może to właśnie ci znajomi pomogą Ci znaleźć odpowiednią ofertę pracy.

Kwalifikacje a dorabianie na studiach

Pamiętaj, iż szukając pracy, nie powinieneś nastawiać na te oferty, wobec których nie posiadasz ani odpowiednich  predyspozycji, ani wystarczających kwalifikacji. Nie ma bowiem nic gorszego niż praca w branży, która zupełnie nam nie odpowiada – jest to istna katorga, czyli coś zupełnie niewartego naszego czasu.

Istnieje kilka zawodów, na podjęcie których szczególnie często decydują się studenci. Każdy z nich wymaga jednak innych kwalifikacji, a przede wszystkim – różnych cech charakteru. Poniżej przedstawiamy takową listę:

  • praca w „gastro” – idealna dla osób, które dobrze czują się w zespole, lubią pracę pod presją czasu i są dokładne;
  • sprzedaż – zawód stworzony dla osób, które dobrze radzą sobie w kontaktach z innymi i posiadają tzw. „miękkie umiejętności”;
  • udzielanie korepetycji – zajęcie dedykowanie tym studentom, którzy sami są dobrymi uczniami, posiadają wystarczająco bogatą wiedzę, lecz co najważniejsze – potrafią przekazać ją osobom trzecim;
  • kolportaż – roznoszenie ulotek jest idealne dla tych, którzy mają dobrą kondycję i nie boją się fizycznego obciążenia;
  • opieka nad dziećmi – praca idealna dla każdego, kto posiada odpowiednie podejście do dzieci, jest niezwykle odpowiedzialny i zaradny, a przede wszystkim – ma doświadczenie w opiece nad maluchami;
  • praca zdalna – edytorstwo, pisanie tekstów reklamowych, grafika komputerowa czy odpłatnym prowadzeniem fanpage’ów – to wszystko wymaga odpowiednich umiejętności i kwalifikacji.

Dorabianie na studiach i specjalizacja

Jeśli masz problem ze znalezieniem pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie. W końcu na obecnym rynku istnieje wiele różnych ofert kursów czy nawet kilkudniowych szkoleń. Jeśli chcesz pracować w cukierni – znajdź odpowiedni kurs, zapisz się na niego i zdobądź kolejną kwalifikację. Jeśli chcesz pracować w sklepie odzieżowym – doszkól się z zakresu wiedzy o modzie i poznaj bieżące trendy. A jeśli jesteś kreatywny i marzysz o „artystycznej” pracy, znajdź kurs fotografii lub obsługi programów graficznych.

Warto pamiętać, że praca zarobkowa wcale nie musi być zgodna z kierunkiem studiów, na jakim podejmujesz naukę. Jeśli więc studiujesz medycynę, nie przejmuj się tym, że nie możesz znaleźć pracy w zawodzie, lecz poszukaj czegoś innego – zgodnego z pasją lub obecnymi zainteresowaniami.

Organizacja przy dorabianiu na studiach

Jeśli znajdziesz już wymarzoną i idealną pracę dla siebie, pamiętaj, by od razu zaplanować swój czas. Warto rozpisać, co, kiedy, jak i gdzie musisz zrobić, by po prostu nie pogubić się w nawale nowych obowiązków. Bez dobrej organizacji własnego czasu możesz nie zdołać w pełni wykonać wszystkich swych zadań. Zmieni się nie tylko ilość Twojego czasu wolnego, lecz także hierarchia ważności codziennych obowiązków. Praca i studia znajdą się na pierwszym miejscu, a czas dla znajomych – na samym końcu piramidy zadań. Gdy rozpoczniesz pracę podczas studiów, Twoja doba znacznie się skurczy – lecz spokojnie, nie tylko będziesz w takiej sytuacji. Tak właśnie wyglądać będzie dorosłe i dojrzałe życie.

Dodatkowe pieniądze na studiach

Jeśli zależy Ci na jak najlepszych osiągnięciach naukowych i martwisz się, iż z powodu podjęcia pracy zawalisz szkołę, istnieje jedno idealne rozwiązanie dla Ciebie – otrzymanie stypendium rektora. Dzięki dobrym wynikom w nauce masz szansę dorobić na samym studiowaniu. Stypendia wypłacane przez rektora uczelni przyznawane są nie tylko za wysoką średnią ocen, lecz także za pojedyncze osiągnięcia naukowe o wysokiej randze i prestiżu. Wartość stypendium rektora jest zmienna, lecz zwykle wynosi ona od 500 do 1200 złotych miesięcznie. Taka kwota z pewnością przyda się wielu studentom, dlatego jeśli masz taką możliwość, oddaj się pracy naukowej i zarabiaj na własnym rozwoju.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Emerytury stażowe – co to jest?

Wiele Polek i Polaków z niecierpliwością oczekuje oficjalnego przedstawienia programu wyborczego Prezydenta Andrzeja Dudy. Jednym z najbardziej wyczekiwanych postulatów może okazać się obietnica wprowadzenia tak zwanej emerytury stażowej. Na czym polega ten system świadczeń? Kto mógłby skorzystać na emeryturze stażowej?

author
Halszka Gronek
14 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Pożyczki bez BIK Marki

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który jest dostępny bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Marek i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
16 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Bank Polska w Nowej Rudzie

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Nowej Rudzie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
21 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Myślenice

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Myślenicach – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
27 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Grecja i Turcja najpopularniejsze w tym sezonie

Wakacje trwają już od ponad tygodnia. Gdzie Polacy zdecydowali się je spędzić? Okazuje się, że co roku na urlop wybieramy podobne kierunki.

author
Aneta Jankowska
04 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

ING Bank Śląski w Słupsku

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Słupsku – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
07 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj