Jak dorobić na studiach?

Jak dorobić na studiach?

author
Halszka Gronek
06 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Łączyć studia z pracą zawodową – to nie jest proste zadanie. Coraz więcej studentów decyduje się jednak na takie rozwiązanie. Sprawdziliśmy więc, jak dorobić na studiach i w jakich miejscach szukać pracy.

Spis treści:

  1. Jak dorobić na studiach?
  2. Dorabianie na studiach - poszukiwania ofert
  3. Kwalifikacje a dorabianie na studiach
  4. Dorabianie na studiach i specjalizacja
  5. Organizacja przy dorabianiu na studiach
  6. Dodatkowe pieniądze na studiach
Zwiń spis treści

Nie od dziś wiadomo, że studenckie życie nie należy do najłatwiejszych. I nie chodzi tu jedynie o samą konieczność nauki (zwłaszcza podczas semestralnych sesji akademickich), lecz także o wielki skok w nieznane (nowe miasto, nowe życie), a przede wszystkim – o brak pieniędzy. Przeciętny student nie jest zamożnym młodzieńcem. Statystycznie – zamieszkuje mały, wynajmowany pokój, żywi się na sklepowych promocjach i nie wyobraża sobie życia bez studenckich zniżek. W końcu zwykło się nawet mawiać o biedzie i „smutnym studenckim losie”.

Warto jednak wiedzieć, że nie każdy student jest skazany na taki los. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia, by nasze akademickie życie stało się lepsze, a przede wszystkim – bardziej komfortowe i pełniejsze w poczuciu stabilizacji finansowej. Jak osiągnąć taki stan? To proste – poprzez dorabianie na studiach.

Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Jak dorobić na studiach?

By znaleźć odpowiednią pracę, musisz przede wszystkim chcieć. Bez chęci i samozaparcia nie tylko niczego nie osiągniesz, ale zdążysz także popsuć relacje z otoczeniem, które chciało Ci pomóc i udzielić cennych wskazówek. Mówi się, że praca nie jest dla wszystkich. Oczywiście nie jest to prawdą, bowiem każdy, nawet najbogatsza i wychowana w luksusie młodzież będzie musiała kiedyś się usamodzielnić. Na tym właśnie polega dorosłe życie – nie tylko na studiowaniu, lecz także na rozwijaniu swej zaradności finansowej i wykształcaniu niezależności. Oczywiście łączenie z pracy ze studiami nie jest łatwym zadaniem, lecz wiele osób zdecydowało się na takie rozwiązanie i wiele radzi sobie świetnie. Wystarczy, że będziesz miał chęci, a my wskażemy Ci jak je wykorzystać.

Dorabianie na studiach - poszukiwania ofert

Wielu studentów liczy na to, że idealna oferta pracy sama spadnie im z nieba wprost do rąk. Rzeczywistość jednak to nie bajka –  jeśli chcesz coś osiągnąć, nie licz na łut szczęścia, lecz przejmij inicjatywę i zacznij szukać. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Najprostszym sposobem na znalezienie pracy jest nic innego, jak skorzystanie z internetowych wyszukiwarek ogłoszeń. Wystarczy wpisać kilka informacji na swój temat, a internetowy system sam wyszuka dla nas najlepszych i najbardziej dopasowanych ofert.

Czynnikiem równie istotnym w znalezieniu pracy jest także kontakt międzyludzki. W dorosłym życiu, a zwłaszcza w biznesie, wszystko opiera się na naszych znajomościach i koneksjach. Bez pomocy choć jednej osoby trzeciej praktycznie nikt z nas nigdy nie osiągnąłby swych celów. Jeśli zależy Ci więc na znalezieniu pracy, porozmawiaj z ludźmi, którym udało się połączyć naukę z pracą zarobkową. To właśnie od nich usłyszysz najlepsze i najbardziej trafne porady, a kto wie, może to właśnie ci znajomi pomogą Ci znaleźć odpowiednią ofertę pracy. Sprawdź również ranking pożyczek z komornikiem.

Kwalifikacje a dorabianie na studiach

Pamiętaj, iż szukając pracy, nie powinieneś nastawiać na te oferty, wobec których nie posiadasz ani odpowiednich  predyspozycji, ani wystarczających kwalifikacji. Nie ma bowiem nic gorszego niż praca w branży, która zupełnie nam nie odpowiada – jest to istna katorga, czyli coś zupełnie niewartego naszego czasu.

Istnieje kilka zawodów, na podjęcie których szczególnie często decydują się studenci. Każdy z nich wymaga jednak innych kwalifikacji, a przede wszystkim – różnych cech charakteru. Poniżej przedstawiamy takową listę:

 

  • praca w „gastro” – idealna dla osób, które dobrze czują się w zespole, lubią pracę pod presją czasu i są dokładne;
  • sprzedaż – zawód stworzony dla osób, które dobrze radzą sobie w kontaktach z innymi i posiadają tzw. „miękkie umiejętności”;
  • udzielanie korepetycji – zajęcie dedykowanie tym studentom, którzy sami są dobrymi uczniami, posiadają wystarczająco bogatą wiedzę, lecz co najważniejsze – potrafią przekazać ją osobom trzecim;
  • kolportaż – roznoszenie ulotek jest idealne dla tych, którzy mają dobrą kondycję i nie boją się fizycznego obciążenia;
  • opieka nad dziećmi – praca idealna dla każdego, kto posiada odpowiednie podejście do dzieci, jest niezwykle odpowiedzialny i zaradny, a przede wszystkim – ma doświadczenie w opiece nad maluchami;
  • praca zdalna – edytorstwo, pisanie tekstów reklamowych, grafika komputerowa czy odpłatnym prowadzeniem fanpage’ów – to wszystko wymaga odpowiednich umiejętności i kwalifikacji.

Dorabianie na studiach i specjalizacja

Jeśli masz problem ze znalezieniem pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie. W końcu na obecnym rynku istnieje wiele różnych ofert kursów czy nawet kilkudniowych szkoleń. Jeśli chcesz pracować w cukierni – znajdź odpowiedni kurs, zapisz się na niego i zdobądź kolejną kwalifikację. Jeśli chcesz pracować w sklepie odzieżowym – doszkól się z zakresu wiedzy o modzie i poznaj bieżące trendy. A jeśli jesteś kreatywny i marzysz o „artystycznej” pracy, znajdź kurs fotografii lub obsługi programów graficznych.

Warto pamiętać, że praca zarobkowa wcale nie musi być zgodna z kierunkiem studiów, na jakim podejmujesz naukę. Jeśli więc studiujesz medycynę, nie przejmuj się tym, że nie możesz znaleźć pracy w zawodzie, lecz poszukaj czegoś innego – zgodnego z pasją lub obecnymi zainteresowaniami.

Organizacja przy dorabianiu na studiach

Jeśli znajdziesz już wymarzoną i idealną pracę dla siebie, pamiętaj, by od razu zaplanować swój czas. Warto rozpisać, co, kiedy, jak i gdzie musisz zrobić, by po prostu nie pogubić się w nawale nowych obowiązków. Bez dobrej organizacji własnego czasu możesz nie zdołać w pełni wykonać wszystkich swych zadań. Zmieni się nie tylko ilość Twojego czasu wolnego, lecz także hierarchia ważności codziennych obowiązków. Praca i studia znajdą się na pierwszym miejscu, a czas dla znajomych – na samym końcu piramidy zadań. Gdy rozpoczniesz pracę podczas studiów, Twoja doba znacznie się skurczy – lecz spokojnie, nie tylko będziesz w takiej sytuacji. Tak właśnie wyglądać będzie dorosłe i dojrzałe życie.

Dodatkowe pieniądze na studiach

Jeśli zależy Ci na jak najlepszych osiągnięciach naukowych i martwisz się, iż z powodu podjęcia pracy zawalisz szkołę, istnieje jedno idealne rozwiązanie dla Ciebie – otrzymanie stypendium rektora. Dzięki dobrym wynikom w nauce masz szansę dorobić na samym studiowaniu. Stypendia wypłacane przez rektora uczelni przyznawane są nie tylko za wysoką średnią ocen, lecz także za pojedyncze osiągnięcia naukowe o wysokiej randze i prestiżu. Wartość stypendium rektora jest zmienna, lecz zwykle wynosi ona od 500 do 1200 złotych miesięcznie. Taka kwota z pewnością przyda się wielu studentom, dlatego jeśli masz taką możliwość, oddaj się pracy naukowej i zarabiaj na własnym rozwoju.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Egzekucja z wynagrodzenia

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest najpopularniejszym sposobem prowadzenia egzekucji świadczeń pieniężnych. Istotną rolę, choć dość niewdzięczną, w powyższym procesie pełni pracodawca. Z jednej strony jest zobowiązany do skrupulatnych wyliczeń, dokonywania potrąceń i przekazywania środków pieniężnych do organu egzekucyjnego. Z drugiej natomiast, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej lub nawet karnej w przypadku naruszeń ciążących na nim obowiązków. Przyjrzyjmy się bliżej powyższej metodzie prowadzenia egzekucji.

author
Dominika Byczek
30 grudnia 2012
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybkie pożyczki Nowy Targ

Szukasz najtańszej pożyczki w Nowym Targu? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
11 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sylwester 2019 – ile wydamy?

Sylwestrowa noc jest niebywałą okazją do świętowania, aby godnie pożegnać 2019 roku udajemy się na imprezy. Jednak wiąże się to z niemałymi kosztami. Zobacz, jak dużo pieniędzy Polacy przeznaczą na tegorocznego sylwestra.

author
Aleksandra Gościnna
30 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

BNP Paribas finansuje uczniom 500 laptopów z routerami

Kolejna fala wsparcia dla osób zmagających się z wykluczeniem cyfrowym nadciąga ze strony BNP Paribas. Bank  za ponad milion złotych zakupi ponad 500 laptopów z ruterami dla potrzebujących uczniów.

author
Patryk Byczek
02 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Renta dożywotnia – na czym polega?

Skorzystać z renty dożywotniej to jak sprzedać mieszkanie i jednocześnie nie pozbawiać się prawa do mieszkania w nim. Sprawdź, na czym polega renta dożywotnia i kto może ją otrzymać – szczegóły w naszym dzisiejszym artykule.

author
Halszka Gronek
06 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

ZUS oddział w Tomaszowie Mazowieckim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Sprawdzamy dane oddziału w Tomaszowie Mazowieckim: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
16 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj