Jak płacić zegarkiem za zakupy?

Jak płacić zegarkiem za zakupy?

author
Dorota Grycko
24 listopada 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele metod płatności, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Ostatnio coraz bardziej popularna staje się płatność zegarkiem. Dowiedz się, jak działa smartwatch i jak nim płacić za zakupy.

Spis treści:

 1. Płatność zegarkiem – najnowszy sposób dokonania transakcji
 2. Jak płacić za pomocą zegarka?
 3. Jaki wybrać zegarek do płacenia zbliżeniowo?
 4. Płatność zegarkiem - korzyści
Zwiń spis treści

Płatność zegarkiem – najnowszy sposób dokonania transakcji

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która metoda płatności jest najwygodniejsza. Każdy konsument może twierdzić, że jego wybór jest najlepszy. Jedni decydują się na klasyczną płatność gotówką, ponieważ uważają ją za najbezpieczniejszą, a dodatkowo mogą kontrolować każdy wydatek. Inni z kolei już dawno porzucili ten sposób płacenia za zakupy i wybierają płatności wyłącznie bezgotówkowe – między innymi płatność kartą lub przelewy przez Internet. Obecnie coraz bardziej popularne staje się dokonywanie płatności za pomocą telefonu lub używając kodu BLIK.

Sprawdź: pożyczka przez Internet na konto.

Płatność zbliżeniowa ma niewątpliwie wiele plusów – jest to szybka, bezpieczna i wygodna technologia, którą wybiera większość konsumentów. Kupując produkty, których ceny nie są wysokie, nie musimy podawać nawet kodu PIN, wystarczy zbliżyć kartę do terminala. Zamiast karty możemy użyć również urządzenia, które zostało wyposażone moduł NFC (tak zwaną łączność zbliżeniową). Są to między innymi smartfony, tablety oraz zegarki. Ostatnie z wymienionych urządzeń staje się coraz bardziej popularne. Jak płacić takim zegarkiem i jakie urządzenia to umożliwiają?

Jak płacić za pomocą zegarka?

Płacenie zegarkiem jest nowoczesnym rozwiązaniem, z którego korzystają konsumenci na całym świecie. Jest to niewątpliwie szybki sposób na dokonanie płatności, ponieważ zegarek zawsze mamy na ręce i nie musimy go szukać. Jednak nie każdy może korzystać z takiej metody, ponieważ nasz zegarek musi być wyposażony w odpowiednie systemy operacyjne oraz system płatności, który obsługiwany jest w kraju, w którym chcemy dokonać transakcji. Pamiętajmy również o tym, że nie każdy bank obsługuje płatności za pomocą smartwatcha.

Płatność zegarkiem odbywa się w podobny sposób co płatność kartą lub telefonem, aby tego dokonać, potrzebujemy:

 • Karty płatniczej,
 • Smartwatch, który wyposażony jest w łączność zbliżeniową,
 • Aplikacji mobilnej na telefon/tablet, którą musimy pobrać ze sklepu Google Play lub App Store.

Bez aplikacji na telefonie, nie będziemy mogli uruchomić płatności zegarkiem, ponieważ to w niej dodajemy kartę płatniczą do naszego smartwatcha. Tam ustawiamy również limity płatności i wiele innych rzeczy. Na ten moment w Polsce możemy pobrać aplikacje, które oferują Apple Pay, Google Pay, FitBit Pay, Garmin Pay oraz Swatch Pay.

Jaki wybrać zegarek do płacenia zbliżeniowo?

Przede wszystkim musimy sprawdzić, jakie metody płatności są obsługiwane w naszym banku. Następnie musimy ściągnąć darmową aplikację, która powiąże naszą kartę płatniczą i zegarek. Producenci smartwatchy wybierają różne rozwiązania, aby umożliwić Klientom płatności zbliżeniowe, są to:

 • Google Pay – Jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne, ponieważ korzysta z niej już większość banków w Polsce, bez względu czy płacisz kartą Mastercard, czy Visa.
 • Apple Pay – Dotyczy zegarków Apple Watch, jest to rozwiązanie, które oferuje firma produkująca IPhony.
 • Garmin Pay – Garmin to firma, która produkuje sportowe zegarki. Płatności dokonywane za pomocą tego rozwiązania, rozliczane będą przez wiele banków (na przykład Bank Millennium, Bank Pekao lub Alior Bank).
 • Xiaomi Pay – Z tego rozwiązania początkowo korzystali wyłącznie użytkownicy opasek Xiaomi Mi Band, teraz mogą korzystać również właściciele zegarków Watch S1 Active GL.
 • FitBit Pay – Zegarki marki FitBit.

Płatność zegarkiem - korzyści

 • Bezpieczeństwo – w sytuacji kiedy zgubimy portfel z kartą płatniczą i dokumentami, możemy być zestresowani, ponieważ nasze dane i finanse nie będą bezpieczne. Z zegarkiem sprawa wygląda inaczej, ponieważ nawet jeśli zgubimy urządzenie, nikt nie będzie miał dostępu do naszych kart. Dzieje się tak, ponieważ nasz wirtualny portfel zabezpieczony jest kodem.
 • Wygoda – kiedy chcemy dokonać płatności, nie musimy się martwić, czy mamy ze sobą portfel lub telefon, wystarczy, że zabierzemy zegarek.
 • Szybkość – wystarczy, że aktywujemy kartę w zegarku i zbliżymy go do terminala.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Expander w Katowicach

EXPANDER KATOWICE

author
Dominika Byczek
29 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

T-Mobile Usługi Bankowe w Chrzanowie

T-Mobile Usługi Bankowe to nowoczesny bank internetowy ze sporą ilością placówek stacjonarnych. Bank oferuje między innymi bezpłatne konto osobiste, kredyt przez Internet oraz konsolidację. Sprawdź dane na temat placówki w Chrzanowie.

author
Patryk Byczek
15 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Rabce-Zdroju

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Rabce-Zdroju – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
06 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Alior Bank już z API

Jednym z wymogów stawianych przez wchodzącą w życie dyrektywę unijną PSD 2 jest udostępnianie przez każdy bank środowiska produkcyjnego API. W piątek 14 czerwca 2019 r. kryterium to spełnił Alior Bank, który udostępnił tego rodzaju platformę. Dzięki wprowadzeniu tego interfejsu podmioty typu TPP będą mogli dokonywać na kontach klientów banku określonych czynności.

author
Alicja Hirsekorn
19 czerwca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Gdzie trzymać pieniądze?

Wybór odpowiedniego miejsca do przechowywania pieniędzy jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i dostępu do naszych środków. Gotówka, oszczędności czy inne aktywa – każdy z nas szuka najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod zabezpieczenia swoich wartości. Sprawdźmy, które sposoby przechowywania pieniędzy są najbezpieczniejsze, a których powinniśmy unikać.

author
Julia Wierciło
11 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Zajęcie ruchomości przez komornika

Zajęcie to pierwszy etap egzekucji z ruchomości. Ta prawnie doniosła konstrukcja jest przez wielu kojarzona z konkretną czynnością – umieszczeniem na ruchomości znaku ujawniającym jej zajęcie. Z prawnego punktu widzenia ruchomość jest zajęta w momencie wpisania jej do protokołu zajęcia. Warto poszerzyć wiedzę dot. zajęcia i poznać prawa i obowiązki zainteresowanych.

author
Dorota Grycko
27 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj