Usługa sprawdzenia unieważnienia naszego dowodu osobistego może pomóc nam w wielu codziennych sytuacjach. Zebraliśmy informację na temat tego, jak i po co warto zweryfikować ważność dokumentu tożsamości.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 09.07.2018
Udostępnij:

Dowód osobisty jest jednym z najważniejszych dokumentów, jakie posiada każdy pełnoletni obywatel Polski.

By jednak móc w pełni cieszyć się prawami, jakie przysługują osobom posiadającym dowód, należy upewnić się, czy dokument, jaki posiadamy, nie został unieważniony.

Jakie dowody sprawdzę?
Możliwe jest sprawdzenie ważności dowodu zarówno swojego, jak i dowolnie wybranej innej osoby polskiego obywatelstwa.

W tym celu należy znać jednak serię oraz numer owego dokumentu. Nie można zweryfikować unieważnienia dowodu osobistego, podając jedynie imię i nazwisko jego posiadacza.

Po co sprawdzać dowody?
Usługa ta może okazać się pomocna, jeśli chcemy sprawdzić, czy na aktualnym dowodzie będziemy mogli wylecieć samolotem poza granice państwa (jeśli jest nieważny, możemy nie przejść kontroli na lotnisku).

Także w przypadku, gdy zgubiliśmy nad dowód i zgłosiliśmy jego zaginięcie, warto sprawdzić, czy dokument został już unieważniony i czy nikt nie zdoła na przykład wziąć na niego kredytu.

Możemy też sprawdzić dowód osoby trzeciej, by upewnić się, czy legitymuje się ona ważnym dokumentem.


 

Jak sprawdzić, czy dowód jest unieważniony?
Sprawdzenie unieważnienia dowodu osobistego możliwe jest dla posiadaczy zaufanego profilu (eGo).

By zweryfikować ważność danego dokumentu, należy zalogować się do profilu zaufanego i za jego pośrednictwem sprawdzić dowód osobisty w rządowym serwisie obywatel.gov.pl.

Serwis ten poprosi Cię o wpisanie serii oraz numeru dowodu. Niemal od razu wygeneruje się odpowiedź, czy dowód znajduje się w wykazie unieważnionych dokumentów. Wynik sprawdzenia można wydrukować w formacie PDF.

Czas i koszt sprawdzenia
Usługa sprawdzenia unieważnienia dowodu osobistego jest całkowicie darmowa i nie zabierze nam wiele czasu.

Odpowiedź w sprawie ważności dowodu otrzymuje się natychmiast po wpisaniu serii oraz numeru dowodu osobistego w serwisie obywatel.gov.pl.

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)
sylwia-walczak, 20 lipca 2018 o 20:08

no i dobrze ze sptrawdziłam, bo wlasnie mam niewzny