Jak wpłacić pieniądze na konto?

Jak wpłacić pieniądze na konto?

author
Dominika Sobieraj
13 października 2020

Gotówka z wielu względów jest coraz mniej popularna, toteż nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobów na to, jak szybko (i najlepiej bez dodatkowych opłat) wpłacić ją na konto. Sprawdzamy wszystkie możliwe sposoby i wskazujemy, z jakimi kosztami wiąże się każdy z nich.

Nawet jeżeli na co dzień nie operujemy gotówką, to jednak czasem zdarzają się sytuacje, kiedy nagle dostajemy jej dość dużo, np.: w formie prezentu czy zwrotu pożyczonych kiedyś komuś pieniędzy. Sposobów na wpłatę pieniędzy na konto jest naprawdę dużo, ale nie wszystkie charakteryzują się tym samym.

Główne różnice pomiędzy różnymi sposobami wpłacania pieniędzy na konto polegają na czasie, w którym pieniądze pojawią się na koncie (może to być bowiem natychmiastowo, a może dopiero w następnym dniu roboczym) oraz na kosztach, które poniesiemy za wpłacenie tych środków (wpłata może być całkowicie darmowa, a może również kosztować nawet kilkadziesiąt złotych). Najważniejsze jest to, że przy okazji niektórych sposobów wpłaty gotówki na konto, można tego dokonać przez całą dobę.

Spis treści:

 1. Skorzystanie z wpłatomatu stacjonarnego
 2. Wpłata w oddziale bankowym
 3. Skorzystanie z wpłatomatu mobilnego
 4. Wpłata na poczcie
 5. Wpłata w bankomacie za pomocą aplikacji mobilnej
 6. Wpłata w Żabce
Zwiń spis treści

Poniżej każdy ze sposobów wpłaty środków na konto szczegółowo rozpisaliśmy. Wystarczy, że klikniesz odpowiednią frazę na rozpisce powyżej, a zostaniesz automatycznie przeniesiony do konkretnej sekcji. Zatem jak wpłacić pieniądze na konto?

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Skorzystanie z wpłatomatu stacjonarnego

koszt wpłaty: 0 zł (ewentualnie kilka zł, jeżeli wpłatomat jest z innego banku)

czas wpłynięcia pieniędzy na konto: z reguły kilkadziesiąt minut

Oczywiście pierwszym, co kojarzy nam się ze słowem “wpłata”, jest “wpłatomat” – osobne urządzenie, które służy właśnie do wpłacania gotówki na konto. Funkcję wpłatomatu pełni też często bankomat (tutaj czasami też wpłata gotówki jest możliwa), ale tylko wtedy, kiedy jest to na nim dokładnie wskazane (musimy szukać bankomatu z napisami bankomat-wpłatomat).

O ile jednak korzystanie z bankomatów należy do codzienności wielu osób i raczej nie sprawia nam trudności, o tyle korzystanie z wpłatomatów i wpłacanie pieniędzy dla wielu osób może być problematyczne. W praktyce nie jest to jednak tak skomplikowane, jak się wydaje i wpłata pieniędzy jest stosunkowo prosta. Ważne jest zastosowanie się do kilku zasad. Pamiętajmy, że wpłacając pieniądze we wpłatomacie nie potrzebny jest dowód osobisty.

Wpłatomat – jak przygotować pieniądze?

Trzeba pamietać, że wpłatę gotówki w wielu wpłatomatach ogranicza posiadanie karty płatniczej. Inaczej, posiadanie karty płatniczej w wielu wpłatomatach jest niezbędne do wpłacenia gotówki na swoje konto bankowe. Przede wszystkim musimy pamiętać, że pieniądze, które chcemy wpłacić we wpłatomacie, muszą być w bardzo dobrym stanie – niepogięte, nieporwane, niesklejone taśmą. Wszystkie tego typu uszkodzenia mogą bowiem sprawić, że banknot nie zostanie przyjęty przez wpłatomat i nie dokonamy wpłaty gotówkowej. Wpłatomat to zwykłe urządzenie, które – jeżeli będzie miało podejrzenia co do oryginalności pieniądza – przyjmie automatycznie wszystkie wpłacane banknoty.

Co ważne – jeżeli chcemy wpłacić pieniądze na konto bankowe, podczas wpłacania pieniędzy we wpłatomacie musimy dokładnie wiedzieć, ile wpłacamy. Automat nie przeliczy tego za nas, a jedynie potwierdzi, czy wprowadzona przez nas wartość pieniędzy jest zgodna z kwotą, którą zweryfikował wpłatomat. Niektóre wpłatomaty wymagają wprowadzenia nie tylko kwoty wpłaty, ale także liczby poszczególnych banknotów. Wpłata pieniędzy w ten sposób jest naprawdę prosta.

Ile kosztuje wpłata we wpłatomacie?

Wpłacanie pieniędzy we wpłatomacie z reguły nic nie kosztuje, o ile oczywiście wybierzemy wpłatomat takiego banku, w jakim posiadamy konto bankowe. Wpłaty we wpłatomatach “obcych” banków mogą nas dodatkowo kosztować. Z reguły jednak koszta nie są duże i mieszczą się w granicach kilku złotych.

Wpłatomat – ile czasu pieniądze idą na konto?

Uwaga!
Wpłacenie pieniędzy we wpłatomacie nie oznacza, że wpłyną one od razu na konto.

Z reguły trzeba na to czekać około kilkadziesiąt minut. mBank na przykład podaje, że wpłata środków we wpłatomacie oznacza wpłynięcie pieniędzy na konto z reguły w ciągu godziny, a w Credit Agricole na wpłynięcie pieniędzy na konto poczekamy 75 minut. Wpłata pieniędzy jeszcze nigdy nie była tak prosta.

Wpłata w oddziale bankowym

koszt wpłaty: 0 zł – 10 zł

czas wpłynięcia pieniędzy na konto: natychmiastowo

Tradycyjnym sposobem wpłaty pieniędzy na konto jest wpłata w oddziale banku. Nie musi być to oddział tego banku, w którym mamy konto, ale każdy “obcy” bank pobierze od nas większą opłatę niż nasz własny. Większą, ponieważ i nasz bank wcale nie musi wpłacić nam pieniędzy na konto bezkosztowo, choć w części banków rzeczywiście nie zapłacimy za wpłatę ani grosza. Aby wpłacić pieniądze w banku, często będzie potrzebny dowód osobisty. Nie jesteśmy jednak zobowiązani do posiadania karty płatniczej, podczas wpłaty pieniędzy w oddziale banku.

Ile kosztuje wpłata w oddziale banku?

– Alior Bank – 0 zł (Konto Jakże Osobiste) lub 8 zł (Konto Internetowe)
– BNP Paribas – 0 zł (za pierwszą wpłatę w miesiącu) lub 5-10 zł (za kolejną wpłatę)
– Bank Pekao – 5 zł (Konto Przekorzystne),
– Bank Pocztowy – 0 zł,
– Credit Agricole – 0 zł,
– mBank – 0 zł (eKonto możliwości) lub 9 zł (eKonto osobiste),
– Bank Millennium – 0 zł,
– PKO BP – 0 zł (Konto dla Młodych) lub 10 zł (Konto za Zero).

Zdecydowanym minusem wpłaty w oddziale bankowym (poza ewentualnym kosztem) jest to, że oddziały czynne są z reguły tylko w dni robocze i tylko przez 8-10 godzin dziennie, a tylko wtedy możliwe jest wpłacanie pieniędzy na swój rachunek bankowy. Pieniędzy w oddziale bankowym nie wpłacimy więc w godzinach wieczornych i nocnych, czy też w weekendy. To spore ograniczenie, które nie dotyczy na przykład wpłat we wpłatomatach (urządzenia te czynne są całodobowo). Często zdarza się, że odwiedzenie oddziału banku celem wpłacenia pieniędzy będzie droższe, niż wpłacenie ich za pośrednictwem wpłatomaty.

Wpłata w oddziale – ile czasu pieniądze idą na konto?

Zaletą tego rozwiązania jest natomiast to, że gotówka pojawia się na naszym koncie niemal niezwłocznie po jej wpłaceniu na konto. Oczekiwanie powinno zająć maksymalnie kilka sekund (przeciwnie do kolejki w oddziale, w której przyjdzie nam stać, jeżeli będziemy chcieli wpłacić pieniądze na konto w ten sposób.

Skorzystanie z wpłatomatu mobilnego

Dotychczas bardzo ciekawym sposobem na wpłatę pieniędzy było także skorzystanie z mobilnego wpłatomatu. Niestety obecnie mobilne wpłatomaty zostały wycofane.

Usługa polegała na tym, że w momencie, w którym chcieliśmy wpłacić pieniądze na konto, za pomocą aplikacji zamawialiśmy mobilny wpłatomat, by przyjechał w konkretne miejsce na określoną godzinę.

Wpłata we wpłatomacie mobilnym była bezpłatna, jeżeli wpłacaliśmy co najmniej 1000 zł. Od mniejszych kwot wpłaty pobierano opłatę w kwocie 50 zł. Takie wpłatomaty mobilne były udostępniane przez Idea Bank, ale na początku roku 2019 wycofał się on z udostępniania takich pojazdów.

Wpłata na poczcie

Wpłaty gotówki można także tradycyjnie dokonać w dowolnej placówce pocztowej albo agencji pocztowej. Co więcej – można także zlecić usługę wpłaty gotówki listonoszowi. Pieniądze trafiają na taki rachunek bankowy, który wskażemy.

Poczta oferuje kilka opcji wpłaty, które różnią się tym, kiedy pieniądze ostatecznie trafią na konto:

1) Wpłata Ekspres – pieniądze pojawią się na koncie w czasie rzeczywistym,

2) Wpłata Standard – pieniądze pojawią się na koncie w następnym dniu roboczym.

2) Wpłata Standard Priorytet – pieniądze przy wpłacie do godziny 14:00 pojawią się na koncie jeszcze w tym samym dniu, a przy wpłacie po 14:00 oraz w soboty lub dni ustawowo wolne od pracy – w następnym dniu roboczym.

Uwaga!
Przy Wpłacie Ekspres maksymalna kwota wpłaty może wynosić 5000 zł.

Koszt wpłaty na poczcie

1) Wpłata Ekspres

 • 7 zł przy wpłacie do 600 zł
 • 1,2% przy wpłacie do 5000 zł

2) Wpłata Standard

 • 3,40 zł przy wpłacie do 600 zł
 • 0,6% przy wpłacie powyżej 600 zł

3) Wpłata Standard Priorytet

 • 3,50 zł przy wpłacie do 600 zł
 • 0,6% przy wpłacie powyżej 600 zł

Wpłata w bankomacie za pomocą aplikacji mobilnej

Od niedawna, dzięki rozszerzeniu usługi BLIK, możliwa jest również wpłata gotówki w bankomatach. Aby wpłacić pieniądze wystarczy skorzystać z kodu BLIK do wpłaty – znajdziemy go w swojej aplikacji mobilnej.

Dzięki wprowadzeniu kodu z aplikacji system automatycznie przyporządkowuje wpłatę do naszego konta bankowego. Pieniądze księgowane są od razu na naszym koncie.

Wpłata w Żabce

Pieniądze można również wpłacić w Żabce, choć nie jest to póki co sposób dość popularny. Co ważne – ten sposób wpłaty jest dostępny tylko dla posiadaczy kart Mastercard. Gotówkę można wpłacić w każdym sklepie sieci Żabka.

Jak wpłacić gotówkę w Żabce?

1. Aby wpłacić pieniądze, wybieramy dowolną Żabkę i udajemy się do niej.
2. Mówimy kasjerowi, że chcemy wpłacić gotówkę.
3. Sprzedawca odbiera naszą gotówkę i wprowadza jej kwotę w terminalu.
4. Wkładamy lub zbliżamy naszą kartę płatniczą do terminalu oraz potwierdzamy wpłatę kodem PIN.

Wpłata w Żabce ma jednak kilka ograniczeń. Po pierwsze – pieniądze wpłacimy tylko w godzinach otwarcia sklepu. Po drugie – maksymalna kwota wpłaty w Żabce wynosi 500 zł. Po trzecie – pieniądze nie będą na naszym koncie natychmiastowo, a dopiero po kilku lub nawet trzydziestu minutach. Jest jednak coś, czym Żabka zdecydowanie przeważa nad innymi metodami – wpłacić pieniądze możemy całkowicie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP – rekordowe spadki na giełdzie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 grudnia 2019

PKO BP – rekordowe spadki na giełdzie

Komornik Sądowy Ewa Glabus
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Ewa Glabus

PKO BP w Sulikowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 września 2019

PKO BP w Sulikowie

Pożyczki bez zdolności kredytowej – najlepsze oferty
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
13 stycznia 2023

Pożyczki bez zdolności kredytowej – najlepsze oferty

Bank Spółdzielczy w Tyczynie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 grudnia 2019

Bank Spółdzielczy w Tyczynie sesje przychodzące i wychodzące

Porównaj