Łącznie zadłużenie Polaków wzrasta w zastraszającym tempie. Jeszcze w 2013 roku dług ten wynosił niecałe 16 mld złotych. Obecnie jest to aż 29 miliardów zł.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 02.06.2018
Udostępnij:

Jak wynika z danych zebranych przez Grupę Kapitałową KRUK, łączne zadłużenie Polaków wciąż się powiększa. 
 

Obecnie dług wszystkich naszych rodaków wynosi aż 29 miliardów złotych. Tak ogromna kwota mogłaby wystarczyć na wybudowanie około 700 km autostrad w naszym kraju.
 


 

Zadłużenie coraz większe

Tak znaczący wzrost wartości zadłużenia obnaża, jak poważnym problemem wszystkich Polaków jest kwestia nieopłaconych na czas rachunków, faktur, rat kredytu czy innych zobowiązań finansowych. 
 

Średnie zadłużenie na jedną osobę wynosi obecnie aż 5 635 złotych. Oczywiście wartość ta jest uśredniona, a jej wahania zależą głównie od regionu Polski. 
 


 

Rekordowe zadłużenia

Największe zadłużenie w przeliczeniu na osobę można zauważyć w województwie pomorskim. Jego wartość wynosi aż 6 400 złotych. 
 

Rekordowym zadłużeniem przypadającym na jedną osobę jest kwota 14,8 milionów złotych. Dług ten należy do Mazowszanina. 
 


 

Zadłużenie a regiony Polski

60% wszystkich osób, które mają problemy z zadłużeniem, to mieszkańcy wsi oraz małych miasteczek liczących do 10 tys. mieszkańców. 
 

Najniższy procent dłużników odnotowano natomiast w miastach, które liczą od 50 do 100. Wynosi on zaledwie 3% wszystkich zadłużonych. 
 

Ogromna ilość dłużników zamieszkuje okolice Śląska – jest to ponad 530 000 osób. Nieco mniej dłużników żyje w województwie mazowieckim – 450 000 przypadków. 
 


 

Walka z zadłużeniem

Jak dowiadujemy się od członkini Grupy KRUK, Agnieszki Salach, dla wielu osób znalezienie sposobu na spłatę długu jest niezwykle trudne i stresujące.
 

Wysiłek, jaki wkładamy w spłatę należności i zobowiązań mimo często trudnej sytuacji finansowej, jest warty docenienia. 
 

Agnieszka Salach dodaje, że KRUK od kilku lat prowadzi specjalny program lojalnościowy, który skierowany jest do osób regularnie spłacających swoje zadłużenie. Ma on zachęcić Polaków do podejmowania prób walki z własnymi długami.
 

 Z programu lojalnościowego grupy KRUK skorzystało już prawie 137 tysięcy Polaków. Mamy nadzieję, że z każdym kolejnym rokiem osób tych będzie coraz więcej. 

Komentarze