Czyszczenie BIG, KRD, ERIF

Czyszczenie BIG, KRD, ERIF

author
Aleksandra Gościnna
18 lipca 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Coraz więcej Polaków jest zadłużonych. Najczęściej przyczyną tego są opóźnienia w płatności rat finansowań. Niestety dłuższe opóźnienia skutkują negatywnymi wpisami w rejestrach dłużników, które z kolei mogą być przeszkodą do otrzymania w przyszłości kolejnego zobowiązania finansowego. Sprawdzamy, czy można wyczyścić negatywną historię kredytową w BIG, KRD i ERIF.

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor należy do Grupy BIK, która jest głównym źródłem informacji gospodarczej w Polsce. Oznacza to, że BIG gromadzi i udostępnia dane dotyczące zobowiązań kredytowych i pozakredytowych osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Rejestr Dłużników działa więc zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, dzięki czemu może legalnie pozyskiwać, przechowywać a także przekazywać dane dotyczące opóźnieniach w spłacie zobowiązań finansowych oraz terminowej spłacie. Znajdują się tam więc zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne.

BIG jest jedynym biurem, które umożliwia dostęp do baz BIK i Związku Banków Polskich, co oznacza, że jest platformą wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym a resztą sektorów gospodarki. Do BIG po informacje mogą więc sięgać banki i inne podmioty gospodarcze.

Krótko mówiąc – negatywny wpis w BIG może skutkować odmową kredytu bankowego, pożyczki, zakupu na raty czy nawet usług od operatorów komórkowych czy dostawców internetowych. Alternatywą są jednak oferty typu pożyczki bez BIK.

BIG nie należy mylić z BIK

Bardzo często BIK oraz BIG są mylone lub nawet uważane za to samo. Prawdą jest, że obie instytucje zajmują się gromadzeniem i udostępnianiem danych dotyczących zobowiązań finansowych. Istnieje jednak kilka istotnych różnić pomiędzy obiema bazami. Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK, przechowuje dane dotyczące osób prywatnych oraz przedsiębiorców, którzy wywiązują się lub nie ze swoich zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Z kolei Biuro Informacji Gospodarczej przechowuje informacje o spłacanych lub nie zobowiązaniach także pozabankowych.

Najprościej mówiąc, w BIK znajdują się wyłącznie informacje o zobowiązaniach zaciąganych w bankach, SKOK-ach i firmach pożyczkowych, natomiast w Biurze Informacji Gospodarczej odnotowywane są również dane dotyczące spłat rat za zakupy czy opłat za media. Posiadasz negatywne wpisy w BIK, sprawdź również, jak wygląda czyszczenie BIK.

Jakie dane znajdziemy w BIG-ach?

W BIG znajdziemy informacje dotyczące opóźnionych płatności (powyżej 30 dni) za rachunki, np. media, telefon, czynsz, a także alimenty kary za jazdę bez biletu, wierzytelności windykacyjnych a także kontraktów B2B czy zaległości wynikających z orzeczeń sądowych. Co jednak istotne, dane nie muszą być wyłącznie negatywne. BIG gromadzi również informacje o zobowiązaniach spłacanych terminowo.

Podsumowując, w BIG znajdują się dane dotyczące:

 

  • płatności z każdego sektora gospodarki,
  • opóźnień w spłacie przekraczającym 30 dni powyżej 200 zł w przypadku Klientów indywidulanych, a 500 zł w przypadku firm,
  • zaległych alimentów,
  • niespłaconej grzywny i opłaty sądowej,
  • terminowego spłacania zobowiązań finansowych.

Oznacza to, że informacje w BIG mogą działać na naszą korzyść, w przypadku, gdy wywiązujemy się z naszych zobowiązań finansowych. Jednak w przypadku, gdy posiadamy opóźnienia w spłacie, to dane z BIG mogą przynieść nam sporo kłopotów. Negatywna historia kredytowa może spowodować bowiem odrzucenie wniosku o kolejne zobowiązanie finansowe, np. kredyt. Alternatywą wówczas są już tylko pożyczki bez baz, w przypadku których pożyczkodawcy nie sprawdzają rejestrów dłużników lub akceptują znajdujące się tam informacje.

Jak wyczyścić BIG?

Zgodnie z podanymi powyżej informacjami, do bazy BIG może trafić dłużnik, którego zadłużenie wynosi powyżej 200 zł, a jego zwłoka wynosi powyżej 30 lub 60 dni. Ta zasada dotyczy oczywiście Klientów indywidualnych. Natomiast zadłużenie przedsiębiorców wynieść może aż 500 zł. Wcale nie tak trudno trafić więc do rejestru BIG, jednak trudniej będzie z pewnością je usunąć.

Aby pozbyć się negatywnych informacji zgromadzonych na nasz temat przez BIG, należy oczywiście uregulować swoje długi. W momencie spłaty zadłużenia wierzyciel ma obowiązek usunięcia z rejestru danych w ciągu 14 dni. Jeśli jednak po 14 dniach wciąż będą pojawiać się takie informacje, to wówczas możemy wnieść pisemny wniosek o korektę do wierzyciela.

Jak usunąć negatywne wpisy z BIG?

Za usunięcie negatywnych wpisów w BIG odpowiada wierzyciel. Ustawowo ma on 14 dni na to, aby usunąć informacje o zaległościach w spłacie, jeśli zostaną uregulowane. W przypadku, gdy wierzyciel nie dopełnia swoich obowiązków, może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 30 000 zł.

Aby usunąć dane dłużnika, wystarczy zalogować się do swojego konta a BIG. Przedsiębiorcy mają jednak możliwość również wysłania do BIG InfoMonitor wsad z informacją o spłaconym zadłużeniu. Klienci indywidualni natomiast mogą wysłać specjalny formularz kontaktowy z prośbą o usunięcie informacji o dłużników.

W przypadku, gdy osoba zadłużona nie ureguluje swojego długu, to BIG ma prawo przetrzymywać dane nawet przez 10 lat. W takim wypadku mogą nastąpić poważne kłopoty z uzyskaniem w przyszłości pożyczki czy zawarcia umowy na abonament telefoniczny.

Jak wyczyścić wpisy w KRD?

Aby pozbyć się wpisów w Krajowym Rejestrze Dłużników, należy przede wszystkim spłacić swoje zadłużenia. Tak, jak w przypadku BIG, wierzyciel ma obowiązek usunąć wpis w ciągu 14 dni od spłacenia długu. I w tym wypadku grozi mu kara w wysokości nawet 30 000 zł, jeśli nie będzie chciał usunąć danych.

Jeśli po 14 dniach wciąż widnieje o nas negatywna informacja, powinniśmy złożyć zarzut do KRD. W takim wypadku to KRD skontaktuje się z naszym wierzycielem. W ciągu 14 dni po takiej interwencji KRD samodzielnie dokona usunięcia wpisu, w przypadku, gdy wierzyciel nadal tego nie zrobi.

Innym sposobem na usunięcie wpisu jest również sprzedanie swojego długu. Wówczas nowy nabywca powinien zaktualizować dane dotyczące zadłużenia również w ciągu 14 dni. Co ciekawe, KRD usuwa wszystkie wpisy przedawnione, czyli takie, których ostatnia aktualizacja wystąpiła trzy lata temu. Dłużnik może również złożyć wniosek do KRD z prośbą o zaktualizowanie takich danych.

Jak wyczyścić wpisy w ERIF?

ERIF, podobnie jak BIG, jest biurem informacji gospodarczej, które zbiera informacje o zadłużeniach i płatnościach osób prywatnych oraz przedsiębiorców. Zgromadzone dane dotyczą więc zaciąganych pożyczek, wierzytelności czy rachunków.

Usunięcie nazwiska czy nazwy firmy z ERIF jest ważne szczególnie w przypadku, gdy posiadamy przypisaną informacje o spłacie, a chcemy np. uzyskać kredyt. W przypadku tego rejestru, tak jak w poprzednich, dokonać usunięcia danych można głównie za pomocą uregulowania swojego długu. Jeśli nasza zaległość zostanie spłacona, to wierzyciel ma 14 dni na zaktualizowanie danych. W przeciwnym razie może zapłacić karę w kwocie aż 30 000 zł. Jeśli nasz wierzyciel zalega ze spłatą, to możemy samodzielnie zgłosić się do ERIF w celu pomocy w wyjaśnieniu sprawy.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Jak wyczyścić wpisy w BIG InfoMonitor?

Dane gromadzone przez BIG InfoMonitor aktualizowane są na bieżąco. Oznacza to, że po spłacie zadłużenia, najpóźniej po 14 dniach powinien zniknąć negatywny wpis. Na zgromadzone informacje ma bezpośrednio wpływ tylko osoba, która wpisała nas do rejestru, a więc nasz wierzyciel. Zatem on jest odpowiedzialny za usunięcie wpisu na nasz temat z BIG InfoMonitor.

W przypadku, gdy chcemy pozbyć się wpisu, a nie jesteśmy w stanie spłacić długu możemy spróbować również zawrzeć porozumienie ratalne i ugodę z wierzycielem lub ubiegać się o zawieszenie publikacji wpisu w rejestrze BIG InfoMonitor.

Za co można trafić do bazy BIG?

Tak jak wspominaliśmy, w BIG nie znajdują się tylko dłużnicy, którzy mają kłopot ze spłatą kredytów czy pożyczek. W rejestrze odnotowane być mogą także informacje o opóźnieniach w spłacie rachunków, mandatów, grzywny czy nawet alimentów.

Wierzyciele mogą jednak wpisać do rejestru osoby, których zadłużenie wynosi przynajmniej 200 zł w przypadku Klientów indywidualnych lub 500 zł w przypadku przedsiębiorców. Co ważne, opóźnienie w spłacie wynosić musi również przynajmniej 30 lub 60 dni.

źródła:

https://www.big.pl/

https://krd.pl/

https://erif.pl/

https://www.bik.pl/

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BOŚ Bank z nowym systemem e-bankowości

Zgodnie z najnowszym komunikatem Banku Ochrony Środowiska, klienci indywidualni podmiotu mogą w najbliższym czasie spodziewać się udostępnienia interfejsu e-bankowości. W dalszym etapie natomiast pojawi się nowa aplikacja mobilna i rozszerzenia funkcjonalne, jakie zasilą bankowość elektroniczną.

author
Alicja Hirsekorn
18 lipca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

ING Bank Śląski w Tarnowie Podgórnym

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Tarnowie Podgórnym – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
02 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Świadectwo pracy – najważniejsze informacje

Umowa o pracę gwarantuje pracownikom największy wachlarz uprawnień i profitów. Oczywiście nie dotyczą one jedynie możliwości skorzystania z ustawowo zagwarantowanego urlopu wypoczynkowego czy okolicznościowego. Pracownik zatrudniony na umowie o pracę może liczyć także na wydanie świadectwa pracy – dokumentu niezwykle pomocnego w przypadku starania się o nowe zatrudnienie. W dzisiejszym artykule wskazujemy najważniejsze informacje na temat świadectwa pracy. 

author
Halszka Gronek
04 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Sulejówku

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Sulejówku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
10 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Serwis Przelewy24 wprowadził płatności Apple Pay

Kolejna forma płatności w serwisie Przelewy24. Osoby kupujące przez Internet od teraz mogą płacić za pomocą Apple Pay.

author
Patryk Byczek
28 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile godzin pracujemy w tygodniu ?

Kantar Millward Brown dla Work Service sprawdził ile pracują Polacy. Z badania wynika, że w pracy spędzamy średnio 45 godzin tygodniowo. Najwięcej pracują osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i ci, którzy zarabiają więcej niż 3999 zł.

author
Aneta Jankowska
20 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj