Jakie są cyfrowe zwyczaje Polaków?

Jakie są cyfrowe zwyczaje Polaków?

author
Halszka Gronek
23 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Wolimy robić zakupy stacjonarnie czy przez Internet? Jakie korzyści dostrzegamy w korzystaniu z oferty e-sklepów? I w końcu co nas najskuteczniej zniechęca do zaufania sprzedawcom w Sieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym dzisiejszym artykule.

Badanie pt. „Cyfrowe zwyczaje Polaków” przeprowadzone przez firmę Kantar na zlecenie firmy pożyczkowej Wonga miało za zadanie przybliżyć to, jak Polacy kupują i korzystają z usług w Internecie. I choć wspomniana analiza była dopiero pierwszym badaniem z zapowiedzianego cyklu, autorom udało się dowieźć, jakie są preferencje i obawy polskiego społeczeństwa w kwestii korzystania z Sieci. 

Najważniejszym wnioskiem, który z pewnością ucieszył znakomitą część badaczy rynkowych, okazało się stwierdzenie, iż Polacy w swych konsumpcyjnych decyzjach są ostrożni i nie kupują pochopnie. , Aż siedmiu na dziesięciu z nas poprzedza zakup dokładną analizą cen i opinii na temat interesującego nas sprzętu RTV i AGD. To bardzo dobry wynik świadczący o tym, że nie tylko lubimy wygodę zakupów online, lecz także dostrzegamy w Internecie potencjał do wpierania własnej oszczędności i przedsiębiorczości.

Samo porównywanie cen i opinii na temat przyszłych zakupów nie oznacza jednocześnie, że Polacy niemal jednogłośnie decydują się na finalizowanie transakcji poprzez e-sklepy. Jak wynika z badania zleconego przez firmę Wonga, blisko połowa z nas wciąż woli zaopatrywać się w tradycyjnym, stacjonarnym sklepie. Ci jednak, którzy zaufali sklepom internetowym, najbardziej doceniają wygodę zakupów i większy wybór produktów. Aż 58% z nas uważa również, że zakupy online bardziej się opłacają ze względu na niższe ceny w Sieci.

Ceny w Sieci mogą naprawdę zaskoczyć

W sklepach internetowych z reguły, choć oczywiście nie zawsze, konsumenci natrafić mogą na niższe ceny tych samych produktów, których zakupem zainteresowani byli w sklepach stacjonarnych. Fakt ten wynika przede wszystkim z niższych kosztów utrzymania takich platform. Właściciele e-sklepów nie muszą martwić się o ograniczone godziny sprzedaży, koszty najmu powierzchni użytkowej, zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników do obsługi bezpośredniej klientów czy w końcu o zapewnianie stałych dostaw z magazynów do sklepów.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływają na to, że zakupy w Internecie są po prostu tańsze. Co ciekawe, raz w roku ceny te są jeszcze niższe. Mowa o jesiennym Black Friday („Czarny Piątek”) i towarzyszącym mu „Cyber Monday” („Cyfrowy Poniedziałek”). Tradycja obchodzenia tych dwóch dni przywędrowała do nas z Zachodu, niemniej od kilku lat coraz to nowsze sklepy działające na polskim rynku przyłączają się do piątkowo-poniedziałkowych obniżek, zachęcając klientów do konsumpcji. 

"

Tradycyjnie Black Friday to święto wyprzedaży w sklepach stacjonarnych. […] W poniedziałek duże akcje rabatowe organizują sklepy internetowe. W Polsce Black Friday i Cyber Monday wyglądają nieco inaczej. Specjalne ceny są oferowane niekiedy cały tydzień i akcja jest bardziej popularna w sieci. W tych dniach Polacy często kupują gwiazdkowe prezenty. Najczęściej wybieranymi kategoriami są ubrania oraz sprzęt AGD i RTV

– wyjaśnia Aneta Gergont-Gałązka, dyrektorka marketingu w Wonga Polska.

Czy zakupy online mają same plusy?

Nie da się ukryć, że tak duża popularność sklepów internetowych nie jest dziełem przypadku. Polacy cenią sobie możliwość przejrzenia opinii innych użytkowników o sprzęcie, który planują kupić. Dużym atutem jest także niezaprzeczalna wygoda takich zakupów (nie musimy specjalnie fatygować się do kilku sklepów, stać w kolejkach i walczyć z tłumem między sklepowymi ladami), a także zdecydowanie większy wybór produktów dostępnych jak na wyciągnięcie ręki (a właściwie – kursora myszki komputerowej). 

"

Przewaga sklepów internetowych tkwi także w przejrzystej ofercie. Do wyboru mamy tysiące produktów AGD i sprzętu elektronicznego domowego użytku. Klienci zdają sobie sprawę, że w sklepie stacjonarnym nie ma możliwości zaprezentowania wszystkich możliwych opcji wyboru. Internet pomieści niezliczoną ilość zdjęć i opisów, a dodatkowo może zaoferować porównywarki parametrów technicznych i ciekawe testy zwykłych użytkowników, a także profesjonalistów

– dodaje dyrektorka marketingu w Wonga Polska.

Każdy medal ma jednak swą drugą stronę. W przypadku zakupów online tą „ciemniejszą stroną” jest transport towaru. Część Polaków notorycznie obawia się o uszkodzenie paczki z przesyłką. Ponadto wielu z nas na samą myśl o oczekiwaniu kuriera dostaje gorączki. Dziś jednak, po latach wdrażania systemu paczkowego z e-sklepów, kwestia (nie)dogodności wyglada zupełnie inaczej. Przesyłkę możemy zamówić do najbliższego kiosku, sklepu czy specjalnie przeznaczonych do tego maszyn. Co więcej, sami kurierzy coraz cześciej „idą nam na rękę”. To zmiana na plus!


Źródła:
https://prnews.pl/siedmiu-na-dziesieciu-polakow-przygotowuje-sie-do-zakupu-artykulow-rtv-i-agd-wykorzystujac-do-tego-internet-447047

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

„Czy posiadanie stało się sensem naszego życia?” – kampania ING Banku Śląskiego

ING Bank Śląski przygotował specjalną kampanię, w której zastanawia się nad tym, “Czy posiadanie stało się sensem naszego życia?””. Od 25 grudnia możemy zobaczyć spoty akcji między innymi na ekranach telewizorów.

author
Aneta Jankowska
26 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank w Barlinku

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Barlinku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

NOTUS Finanse – oddział w Koninie

Szukasz firmy zajmującej się pośrednictwem finansowym? Bardzo dobrze trafiłeś. NOTUS Finanse to jedna największych w Polsce, która może pomóc rozwiązać Twoje sprawy i wątpliwości. Instytucja działa w naszym kraju od 2004 roku.

author
Patryk Byczek
01 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski zwiększa limit transakcji bezgotówkowych do 100 zł

ING Bank Śląski jest kolejnym bankiem w Polsce, który wprowadził do swojej oferty możliwość wykonywania transakcji bezgotówkowych do 100 złotych niepotrzebujących potwierdzenia kodem PIN. Czy zwiększony limit jest dostępny od razu?

author
Patryk Byczek
24 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia diagnosta samochodowy?

Każde auto przynajmniej raz w roku musi przejść przegląd techniczny. Dokonują go zawodowi diagności na specjalnych stacjach. Sprawdzamy, ile zarabiają osoby na tym stanowisku.

author
Sandra Tessmer
13 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Kasa Stefczyka Gostyń

Poszukujesz danych o placówkach Kasy Stefczyka w Gostyniu? Poniżej odnajdziesz kompleksowe informacje, w tym adresy, numery telefonów, godziny otwarcia oraz mapy dojazdu.

author
Julia Wierciło
17 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj