Uwaga na vishing - to wyłudzanie danych w trakcie rozmowy telefonicznej. ING Bank Śląski ostrzega swoich klientów przed oszustami, którzy podszywają się pod przedstawicieli organów ścigania. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 21.02.2018
Udostępnij:

Próby wyłudzania danych osobowych to powszechna praktyka wśród oszustów. Chociaż kradzież takich danych częściej opiera się na fałszywych wiadomościach e-mail, czyli phishingu, to vishing staje się coraz bardziej “popularny”. 

Phishing – to metoda, w której przestępcy przygotowują komunikaty przypominające te pochodzące od banku. W ich treści odbiorcy najczęściej znajdą link prowadzący teoretycznie do systemu transakcyjnego instytucji, jednak w rzeczywistości ofiara trafia na podrobioną stronę i przekazuje swój login i hasło w niepowołane ręce.

Vishing – to oszukańcze pozyskanie poufnej informacji z wykorzystaniem telefonu. W tym przypadku, przestępca podszywa się pod osoby lub instytucje godne zaufania i wykrada od nieświadomych rozmówców ich dane osobowe. Vishing opiera się na zastosowaniu różnych metod socjotechnicznych do skłonienia rozmówcy do zrealizowania planu przestępcy.

ING Bank Śląski ostrzega 

W komunikacie umieszczonym na stronie logowania do serwisu Moje ING, bank przestrzega przed vishingiem. Osoba dzwoniąca do klienta banku informuje, że jest policjantem lub pracownikiem organu ścigania prowadzącym śledztwo.

Na czym polega oszustwo ?

Złodziej zwraca się z prośbą o wskazanie, w jakim banku posiada rachunek oraz salda przechowywanego na koncie. Później, powiadamia klienta, że instytucja padła ofiarą hakerów, a fałszywy policjant żąda podania loginu i hasła do serwisu bankowości internetowej, a potem przekazania hasła SMS wysłanego do właściciela rachunku.

O ile przestępca otrzyma pożądane dane, może zmienić numer telefonu używanego do potwierdzania transakcji. Wówczas, znając zarówno login jak i hasło, w praktyce przejmuje kontrolę nad dostępem do konta. 

Jak chronić się przed vishingiem?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, nie należy podawać nikomu swoich poufnych danych. Najlepiej jest zadzwonić do banku w celu potwierdzenia tożsamości osoby dzwoniącej. Warto zachować zdrowy rozsądek i dokładnie analizować wszystkie maile, SMS’y i telefony, w których jesteśmy proszeni o dane osobowe, PIN czy hasło.

W przypadku podejrzeń o wyłudzenie danych należy zgłosić taki przypadek policji oraz powiadomić o tym bank.

Komentarze