Kalkulator PPK

author
Dominika Byczek
17 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Kalkulator Pracowniczych Planów Kapitałowych jest już oficjalnie dostępny na rządowej stronie internetowej. Narzędzie pokazuje dokładnie, ile pieniędzy dodatkowo otrzymamy do emerytury, jeżeli nie zrezygnujemy z odkładania części pensji na PPK.

Kalkulator PPK jest dostępny pod adresem: https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html. Dzięki temu narzędziu możemy sprawdzić, jaka będzie potencjalna wysokość naszych oszczędności z Pracowniczych Planów Kapitałowych.

KALKULATOR PPK – 3 OPCJE

Kalkulator oferuje 3 opcje przeprowadzania symulacji – w zależności od tego, czego dokładnie chcemy się dowiedzieć, wybieramy:

opcję pierwszą (“ile otrzymam”), jeżeli interesuje nas, jaką kwotę odłożymy po określonym czasie,

opcję drugą (“jaki % muszę dołożyć”), jeśli chcemy wiedzieć, jaki procent pensji musimy dokładać do podstawowej wpłaty, żeby w określonym czasie osiągnąć konkretną wysokość comiesięcznej wypłaty z PPK,

opcję trzecią (“do kiedy muszę oszczędzać”), jeżeli chcemy sprawdzić, do jakiego wieku powinniśmy oszczędzać, żeby osiągnąć określony wynik przy przyjętej wysokości wpłat.


OPCJA 1 – ILE OTRZYMAM 


W tej opcji kolejno wskazujemy:

1. Wiek, w jakim chcemy rozpocząć odkładanie pieniędzy na PPK.

2. Kwotę wynagrodzenia, którą mamy na umowie (nie na rękę).

3. Procent wynagrodzenia, który będzie podstawowym procentem odciąganym z naszej wypłaty. Nie wskazujemy procenta wynagrodzenia od pracodawcy, ponieważ z zasady jest on wskazany jako 1,5%.

4. Ewentualny dodatkowy procent miesięcznej wpłaty – tu możemy wskazać zarówno własną wpłatę dodatkową, jak i wpłatę dodatkową pracodawcy. Domyślnie te parametry ustawione są na 0.

5. Wiek, do którego chcemy oszczędzać w PPK. Minimalny wiek, który możemy wskazać to 60 lat, a maksymalny to 95 lat. Wypłaty i tak możemy rozpocząć dopiero po ukończeniu 60 roku życia.

6. Sposób, w jaki chcemy otrzymać ostateczną wypłatę. Możemy wybrać, czy chcemy otrzymać jednorazową wypłatę części lub całości kwoty oraz przez ile lat w ratach chcemy otrzymywać wypłatę pozostałych środków.

Uwaga! Jeżeli zaznaczymy opcję wypłaty 100% środków od razu po zakończeniu oszczędzania, będziemy musieli od tej kwoty odprowadzić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19% kwoty wypłaty.

7. W ostatnim kroku możemy jeszcze zmienić parametry dotyczące zakładanej:

  • rocznej stopy zwrotu z inwestycji w okresie oszczędzania,
  • rocznej stopy zwrotu z inwestycji w okresie wypłat,
  • rocznej stopy wzrostu wynagrodzeń w okresie zatrudnienia.

Automatycznie parametry te są ustawione na takich wartościach, jakie zostały założone w Ustawie o PPK – procenty zostały ustalone w oparciu o wieloletnie prognozy makroekonomiczne. Po wprowadzeniu już wszystkich danych klikamy pomarańczowy banner “oblicz”. 

WYNIK

Wynik przedstawia się nam w postaci szczegółowej rozpiski oraz diagramu kołowego, na którym dokładnie widać stosunek kwot wpłacanych przez pracownika i pracodawcę do ostatecznej kwoty wypłaty w ramach PPK.

 


OPCJA 2 – JAKI % MUSZĘ DOŁOŻYĆ 


W tej opcji kolejno wypełniamy pola z odpowiedziami na pytania:

1. Ile chcemy otrzymywać z PPK w każdym miesiącu?

2. W jakim wieku mamy zamiar przystąpić do PPK? Minimalny wiek to 18 lat, a maksymalny to 70 lat.

3. Jakie wynagrodzenie brutto otrzymujemy z tytułu pracy? Chodzi o kwotę na umowie, a nie rzeczywistą kwotę wypłaty na rękę.

4. Jaki podstawowy procent wynagrodzenia chcemy odkładać w ramach PPK?

WYNIK

Kolejne kroki są takie same, jak w opcji pierwszej. Różny jest jednak wynik, który otrzymujemy na końcu tej symulacji. Po kliknięciu “oblicz” otrzymamy procent, który musielibyśmy dołożyć razem z pracodawcą, by osiągnąć konkretną (zadeklarowaną w kroku pierwszym) kwotę wypłaty miesięcznej w ramach PPK.

Jeżeli zadeklarujemy zbyt wysokie wymagania w stosunku do naszych możliwości finansowych, kalkulator poinformuje nas, że takie wymagania nie są możliwe do spełnienia przy naszych zarobkach.

Pod kalkulacją również pojawi się diagram kołowy i szczegółowa rozpiska kwot wpłacanych i kwot, które będą przysługiwały nam w ramach wypłaty Pracowniczych Planów Kapitałowych.


OPCJA 3 – DO KIEDY MUSZĘ OSZCZĘDZAĆ 


W wariancie “do kiedy muszę oszczędzać” deklarujemy:

1. Ile chcemy co miesiąc otrzymywać w ramach PPK?

2. W jakim wieku chcemy przystąpić do PPK?

3. Jakie jest nasze wynagrodzenie brutto (na umowie)?

4. Jaki procent od wynagrodzenia miesięcznie będziemy odprowadzać jako procent podstawowy i ewentualnie jako procent dodatkowy (dobrowolnie)?

WYNIK

Pozostałe kroki są takie same. Różny jest jednak wynik. Przy tej symulacji kalkulator pokazuje nam, do którego roku życia musielibyśmy odkładać na Pracownicze Plany Kapitałowe, żeby kwota wypłaty była zgoda z tą, którą zadeklarowaliśmy.

Również w tym wariancie pod wynikiem pojawi się przygotowany dla nas diagram kołowy zawierający szczegółowe dane dotyczące zadeklarowanych przez nas wartości PPK.


O kalkulatorze PPK

Musimy jednak mieć na uwadze, że wyliczenia te nie są ostateczne i w żaden sposób wiążące. Są to jedynie symulacje prawdziwej sytuacji rynkowej. Oparte są co prawda na wieloletnich prognozach makroekonomicznych, ale te – jak wiemy – wcale sprawdzić się nie muszą.

Jak czytamy na oficjalnej stronie kalkulatora:

"

PFR Portl PPK sp. z o.o. nie gwarantuje osiągnięcia wyników wskazanych w kalkulatorze, nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora, ani za jakiekolwiek inne szkody powstałe w związku z korzystaniem z tego kalkulatora.

Co więcej – wyniki prezentują kwotę w skali aktualnej wartości pieniądza. Wiadomo jednak, że za kilkadziesiąt lat 1000 zł nie będzie warte tyle samo, co teraz (nie można nawet wykluczać zmiany waluty w Polsce). Średnia krajowa też jest wyższa z każdym rokiem, a Polacy wcale nie są o wiele bogatsi niż przed dekadą. Symulacja uzyskana z kalkulatora PPK jest więc źródłem bardzo orientacyjnym, a wyniki uzyskane z obliczeń nie mogą być podstawą do ewentualnych roszczeń z naszej strony.


Źródła:

https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Scede
Scede
2019-03-20 16:58:52

Aktualna wartość pieniądza nie oznacza, że jak nam dziś wyjdzie 1000 zł, to za 30 lat dostaniemy 1000 zł, tylko że dzisiejsze 1000 zł dostaniemy wg ekwiwalentnej wartości (i waluty) za 30 lat. Czyli jeśli np. inflacja wyniesie w tym czasie 150%, to dzisiejsze 1000 zł z kalkulatora będzie warte za 30 lat np. 2500 zł i tyle dostaniemy po tym czasie. Trudno jednak wróżyć ze szklanej kuli na taki okres, więc w narzędziach typu długoterminowy kalkulator stosuje się wartości po "dzisiejszych pieniądzach", bo dziś mniej więcej wiadomo, ile jest warte 1000 zł i co za to można kupić.

Szymon
Szymon
2019-03-18 19:53:30

Tak jak piszecie jak bedzie wygladal zysk z PPK to zobaczymy za kilka lat. Kalkulator jest symulacja ale pokazujaca ze chodzi o realny zysk i na jakiej podstawie mozna go sobie obliczyc. Tak przeciez zawsze jest nawet przy zakladaniu lokat czy skarbonek w bankach. Nigdy nie wiesz jaka bedzie wartosc pieniadza za 5, 10 czy 20 lat

Podobne artykuły

mBank placówki w Piotrkowie Trybunalskim

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Piotrkowie Trybunalskim.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Od dziś obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń komorniczych

Od 1 marca 2013 roku obowiązują nowe, podwyższone kwoty najniższych świadczeń emerytur, rent oraz dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych. W konsekwencji ulegają podwyższeniu kwoty wolne od potrąceń komorniczych.

author
Patryk Byczek
01 marca 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski ze zmianą w składzie zarządu

Rada Nadzorcza ING Banku Śląskiego dnia 15 maja 2020 roku na stanowisko wiceprezesa zarządu odpowiedzialnego za obszar Wholesale Banking powołała Michała Mrożka. Swoją funkcję obejmie 1 lipca 2020 roku.

author
Patryk Byczek
16 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska wspiera seniorów w zdalnym bankowaniu

Santander Bank Polska poinformował w komunikacie prasowym o rozwijaniu inicjatyw, które znacząco wpływają i w pełni odpowiadają potrzebom Klientów. Bank skupia się przede wszystkim na bankowości zdalnej. To właśnie dlatego Bank w ostatnim czasie do interaktywnego menu głosowego infolinii dodał możliwość wyboru cyfry przeznaczonej specjalnie dla seniorów.

author
Patryk Byczek
23 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Gryficach

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Gryficach – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
15 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

MoneyMan – pożyczki online do 5000 zł

MoneyMan to innowacyjna firma udzielająca pożyczek online. Pożyczkodawca został wyróżniony w konkursie FINTECH Awards 2016 – kategoria „Alternative Finance”. W MoneyMan nowi Klienci mogą liczyć na darmową pierwszą pożyczkę do 1500 zł.

author
Patryk Byczek
19 kwietnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj