BRICS – jakie państwa należą?

BRICS – jakie państwa należą?

author
Halszka Gronek
09 marca 2020

Światem nie rządzą jedynie najbogatsze i najpotężniejsze mocarstwa. Ogromną rolę w kształtowaniu współczesnej geopolityki odgrywają także tak zwane „kraje rozwijające się”, których ze względu na stan gospodarki wciąż jeszcze nie można nazwać najbogatszymi. Niektóre z nich wchodzą w skład grupy BRICS. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czym jest owa grupa i jakimi zadaniami się zajmuje. Zapraszamy do lektury!

BRICS – co to jest?

BRICS to nic innego, jak określenie stosowane wobec grupy tak zwanych krajów rozwijających się, a więc tych, których gospodarka wciąż jeszcze rośnie w siłę i stara się dogonić najpotężniejsze kraje świata (np. Stany Zjednoczone czy Niemcy). Określenia BRICS nie stosuje się jednak wobec wszystkich krajów rozwijających się, lecz jedynie wobec tych najbogatszych, które współtworzą grupę BRICS.

Kraje wchodzące w skład grupy BRICS nie tworzą formalnego sojuszu politycznego, tak jak ma to miejsce w przypadku chociażby Unii Europejskiej, ani prawie unormowanego stowarzyszenia czy organizacji, tak jak w przypadku Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. ie tworzą Charakter grupy jest swobodny, a do jej najważniejszych celów zalicza się:

  1. zwiększenie roli państw rozwijających się na arenie międzynarodowej (zwłaszcza w obszarze światowych instytucji walutowych, projektów biznesowych i inwestycji);
  2. opracowanie i wdrożenie nowego systemu walutowego, który przyczyniłby się do przyśpieszenia wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się;
  3. zreformowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych głównie poprzez rozszerzenie składu Rady Bezpieczeństwa.

Historia powstania grupy BRICS

Określenie BRICS, a właściwie BRIC (bo pierwotnie grupa nosiła taką właśnie skróconą wersję nazwy), po raz pierwszy publicznie użyte zostało przez Jima O’Neill’ego, brytyjskiego ekonomistę, w jego publikacji pt. „Building Better Economic BRICs” z 2001 roku. Dwa lata później termin BRIC został upowszechniony i na dobre zapadł w pamięci opinii publicznej dzięki prognozie gospodarczej banku Goldman Sachs, z której wynikało, że do połowy XXI wieku kraje należące do BRIC będą potęgami światowymi.

Mimo określania czterech państw rozwijających się (Brazylii, Rosji, Indii i Chin) mianem BRIC już od 2001 roku, kraje te nie tworzyły zwartej grupy aż do 2006 roku. Wtedy to właśnie odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli owych czterech narodów. W 2011 roku do grona dołączył piąty kraj – Republika Południowej Afryki (South Africa), dzięki czemu nazwa BRIC zyskała dodatkową literę „S”. 

Odkąd grupa BRICS (a wcześniej BRIC) rozpoczęła swoją współpracę, odbyło się kilkaście szczytów czyli spotkań przywódców poszczególnych krajów członkowskich. Szczyty organizowane są raz do roku, a lokalizacja jest każdorazowo zmieniana. Przykładowo w 2009 roku spotkanie odbyło się w Rosji, w 2010 roku – w Brazylii, w 2011 roku – w Chinach, a w 2012 roku – w Indiach. 

Jakie kraje należą do BRICS?

Choć grupa BRICS zrzesza państwa rozwijające się, jej członkami nie są wszystkie kraje, których gospodarka wciąż jeszcze nie zyskała statusu rozwiniętej. Mówi się, iż do grupy BRIKS należą jedynie największe i najpotężniejsze kraje spośród państw wciąż rozwijających się gospodarczo. Są to więc państwa, którym z założenia najbliżej jest do osiągnięcia statusu gospodarki rozwiniętej. 

W skład grupy BRICS wchodzą:

B – Brazylia,
R – Rosja,
I – Indie,
C – Chiny,
S  Republika Południowej Afryki (South Africa).

Warto dodać, iż cztery pierwsze państwa (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) utworzyły grupę BRIC już w 2006 roku. Dopiero pięć lat później do ich grona dołączył piąty naród,  Republika Południowej Afryki (South Africa), dzięki czemu nazwa zrzeszenia zmieniła się z BRIC na BRICS. Niektórzy ekonomiści podkreślają człon „RIC”, zaznaczając tym samym, iż trio Rosja-Indie-Chiny to trzy „wschodzące mocarstwa światowe”, które dzięki swojemu potencjałowi militarnemu są w stanie stawić czoła globalnej potędze Zachodu – USA. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Webinary o Tarczy Finansowej PRF od BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 maja 2020

Webinary o Tarczy Finansowej PRF od BNP Paribas

Banknot 20 zł z Józefem Piłsudskim
Aktualności
author
Aneta Jankowska
30 sierpnia 2018

Banknot 20 zł z Józefem Piłsudskim

PKO BP we Włodawie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 lipca 2019

PKO BP we Włodawie

Podwyżki dla żołnierzy zawodowych w 2019
Aktualności
author
Halszka Gronek
13 września 2018

Podwyżki dla żołnierzy zawodowych w 2019

Ile zarabia recepcjonista?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
11 grudnia 2019

Ile zarabia recepcjonista?

Porównaj