BRICS – jakie państwa należą?

BRICS – jakie państwa należą?

author
Halszka Gronek
09 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Światem nie rządzą jedynie najbogatsze i najpotężniejsze mocarstwa. Ogromną rolę w kształtowaniu współczesnej geopolityki odgrywają także tak zwane „kraje rozwijające się”, których ze względu na stan gospodarki wciąż jeszcze nie można nazwać najbogatszymi. Niektóre z nich wchodzą w skład grupy BRICS. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czym jest owa grupa i jakimi zadaniami się zajmuje. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Czym jest BRICS?
 2. Jakie kraje należą do BRICS?
 3. Cele BRICS
 4. Historia BRICS
Zwiń spis treści

Czym jest BRICS?

BRICS to nic innego, jak określenie stosowane wobec grupy tak zwanych krajów rozwijających się, a więc tych, których gospodarka wciąż jeszcze rośnie w siłę i stara się dogonić najpotężniejsze kraje świata (np. Stany Zjednoczone czy Niemcy). Określenia BRICS nie stosuje się jednak wobec wszystkich krajów rozwijających się, lecz jedynie wobec tych najbogatszych, które współtworzą grupę BRICS.

Nazwa grupy BRCS pochodzi od złożenia pierwszych liter nazw państw członkowskich:

B – Brazylii,
R – Rosji,
I – Indiach,
– Chinach,
S –  Republice Południowej Afryki (South Africa).

Jakie kraje należą do BRICS?

Choć grupa BRICS zrzesza państwa rozwijające się, jej członkami nie są wszystkie kraje, których gospodarka wciąż jeszcze nie zyskała statusu rozwiniętej. Mówi się, iż do grupy BRICS należą jedynie największe i najpotężniejsze kraje spośród państw wciąż rozwijających się gospodarczo. Są to więc państwa, którym z założenia najbliżej jest do osiągnięcia statusu gospodarki rozwiniętej. Jeżeli potrzebujesz pożyczki, sprawdź najlepsze oferty pożyczek na dowód.

Do BRICS należą:

 • B – Brazylia,
 • R – Rosja,
 • I – Indie,
 • C – Chiny,
 • S – Republika Południowej Afryki (South Africa),

oraz:

 • Argentyna,
 • Egipt,
 • Iran,
 • Etiopia,
 • Arabia Saudyjska,
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Warto dodać, iż cztery pierwsze państwa (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) utworzyły grupę BRIC już w 2006 roku. Dopiero pięć lat później do ich grona dołączył piąty naród,  Republika Południowej Afryki (South Africa), dzięki czemu nazwa zrzeszenia zmieniła się z BRIC na BRICS. Niektórzy ekonomiści podkreślają człon „RIC”, zaznaczając tym samym, iż trio Rosja-Indie-Chiny to trzy „wschodzące mocarstwa światowe”, które dzięki swojemu potencjałowi militarnemu są w stanie stawić czoła globalnej potędze Zachodu – USA. 

Sprawdź również pożyczki na raty – najlepsze oferty.

Cele BRICS

Kraje wchodzące w skład grupy BRICS nie tworzą formalnego sojuszu politycznego, tak jak ma to miejsce w przypadku chociażby Unii Europejskiej, ani prawnie unormowanego stowarzyszenia czy organizacji, tak jak w przypadku Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Charakter grupy jest swobodny.

Do jej najważniejszych celów BRICS zalicza się:

 • zwiększenie roli państw rozwijających się na arenie międzynarodowej (zwłaszcza w obszarze światowych instytucji walutowych, projektów biznesowych i inwestycji),
 • opracowanie i wdrożenie nowego systemu walutowego, który przyczyniłby się do przyśpieszenia wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się,
 • zreformowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych głównie poprzez rozszerzenie składu Rady Bezpieczeństwa.

Historia BRICS

Określenie BRICS, a właściwie BRIC (bo pierwotnie grupa nosiła taką właśnie skróconą wersję nazwy), po raz pierwszy publicznie użyte zostało przez Jima O’Neill’ego, brytyjskiego ekonomistę, w jego publikacji pt. „Building Better Economic BRICs” z 2001 roku. Dwa lata później termin BRIC został upowszechniony i na dobre zapadł w pamięci opinii publicznej dzięki prognozie gospodarczej banku Goldman Sachs, z której wynikało, że do połowy XXI wieku kraje należące do BRIC będą potęgami światowymi.

Mimo określania czterech państw rozwijających się (Brazylii, Rosji, Indii i Chin) mianem BRIC już od 2001 roku, kraje te nie tworzyły zwartej grupy aż do 2006 roku. Wtedy to właśnie odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli owych czterech narodów. W 2011 roku do grona dołączył piąty kraj – Republika Południowej Afryki (South Africa), dzięki czemu nazwa BRIC zyskała dodatkową literę „S”. 

Odkąd grupa BRICS (a wcześniej BRIC) rozpoczęła swoją współpracę, odbyło się kilkaście szczytów czyli spotkań przywódców poszczególnych krajów członkowskich. Szczyty organizowane są raz do roku, a lokalizacja jest każdorazowo zmieniana. Przykładowo w 2009 roku spotkanie odbyło się w Rosji, w 2010 roku – w Brazylii, w 2011 roku – w Chinach, a w 2012 roku – w Indiach.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

tom
tom
2023-02-25 19:01:43

NIC NOWEGO co bym nie wiedzial qczesniej ... ale przynajmniej nie klamiecie!

Podobne artykuły

Kredyt z gwarancją de minimis w Idea Banku

Kredyt obrotowy z gwarancją de minimis w Idea Banku oferowany jest mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Oferta powstała dzięki współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który w ramach programu rządowego może zabezpieczyć nawet do 60% kwoty kredytu zaciągniętego w Idea Banku.

author
Patryk Byczek
13 czerwca 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Bytomiu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Bytomiu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PIT 2019 – do kiedy składamy?

W związku z rozpoczęciem 2020 roku, Ministerstwo Finansów przypomina o konieczności rozliczenia podatku dochodowego za rok 2019. PIT 2019 – sprawdź, do kiedy go złożyć.

author
Aleksandra Gościnna
03 stycznia 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: 450 zł za korzystanie z mKonta Intensive w mBanku

Do 31 sierpnia można skorzystać z promocji mBanku i zyskać nawet 450 zł zwrotu za zakupy. Wystarczy założyć mKonto Intensive i oszczędzać na swoim rachunku. Sprawdzamy szczegóły oferty.

author
Aneta Jankowska
14 sierpnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kłopoty SKOK Jowisz

Do 29 marca Komisja Nadzoru Finansowego przyjmuje zgłoszenia banków chętnych przejąć SKOK Jowisz. Od kilku miesięcy SKOKiem kieruje zarząd komisaryczny.

author
Patryk Byczek
16 marca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bancovo szuka finansowania?

Dzisiejszy Puls Biznesu donosi o problemach finansowych dużego polskiego pośrednika finansowego – Bancovo. Fintech Alior Banku szuka obecnie kapitału, który wspomoże jego dalszy rozwój.

author
Dominika Byczek
07 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj