Strona główna Kiedy przelew – kalkulator sesji

Kiedy przelew – kalkulator sesji

dominika
Dominika Sobieraj
26 maja 2021

Kiedy dojdzie przelew? Sprawdź godzinę

Czekasz na przelew? Chcesz wiedzieć, o której pieniądze dotrą na konto? Sprawdź darmowy kalkulator sesji Elixir. Dzięki niemu błyskawicznie sprawdzimy, kiedy przelew trafi na konto.

 

Kiedy dojdzie mój przelew?

Data zlecenia przelewu

 

Kiedy przelew – każdy czeka na pieniądze

Zastanawiasz się, dlaczego przelew nie trafił na Twoje konto? Nie Ty jeden 🙂 Każdego miesiąca Krajowa Izba Rozliczeniowa, która obsługuje przelewy w systemie Elixir, rozlicza około 160 mln transakcji na łączną kwotę ponad 480 mld zł (dane za styczeń 2020). Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także przelewy natychmiastowe – miesięcznie wykonujemy ich ponad 3 miliony z obrotem ponad 3 mld zł.

Patrząc przez pryzmat statystyk, każdego dnia w Polsce wykonujemy ponad 5 mln transakcji (przelewów oraz poleceń zapłaty). Trudno się dziwić – według danych Narodowego Banku Polskiego, konto osobiste ma ponad 80% dorosłych Polaków, którzy coraz chętniej chcą płacić przez Internet za prąd, gaz czy telefon. Coraz chętnie kupujemy też w sklepach internetowych, w których możemy płacić także za pomocą klasycznych przelewów.


Kalkulator czasu przelewu – jak to działa?

Zasady korzystania z kalkulatora sesji Elixir są bardzo proste – wystarczy podać podstawowe dane:

1) bank nadawcy, czyli osoby, która wykonała przelew,

2) bank odbiorcy, czyli osoby, która czeka na przelew,

3) godzinę księgowania przelewu.

Po uzupełnieniu pól, wciskamy „Sprawdź przelew” – kalkulator sesji wskaże przybliżoną godzinę, kiedy pieniądze trafią na nasze konto. W narzędziu znajdziemy wszystkie komercyjne banki działające w Polsce. Kalkulator uwzględnia dni, w których nie otrzymamy przelewu: weekendy, święta narodowe i kościelne. To najlepsze rozwiązanie dla osób pilnie oczekujących na przelew.


Od czego zależy czas oczekiwania przelewu?

Czas otrzymania przelewu zależy od kilku czynników, z których najważniejszymi są:

a) czas wykonania przelewu (dzień roboczy – weekend),

b) rodzaj przelewu (w systemie Elixir, SORBNET, natychmiastowym),

c) bank nadawcy i bank odbiorcy.

Zdecydowana większość przelewów w Polsce to krajowe przelewy w systemie Elixir. W takim przypadku, czas otrzymania pieniędzy w największym stopniu uzależniony jest od godziny wysłania przelewu. W dni robocze, przelewy “wychodzą” z konta nadawcy w trzech sesjach Elixir. Każdy bank w Polsce posiada różne godziny sesji wychodzących i wychodzących.


O której dotrze przelew w danym banku?

Poniżej znajdziecie informację o godzinach otrzymania przelewów w polskich bankach:

Alior Bank

Bank Pekao S.A.

Bank BPS

Bank Millennium

Bank Pocztowy

BGŻ BNP Paribas

BOŚ Bank

Citi Handlowy

Credit Agricole

Eurobank

Getin Bank

Idea Bank

ING Bank Śląski

Inteligo

mBank

Nest Bank

PKO BP

Plus Bank

Raiffeisen Polbank

Santander Bank Polska

Santander Consumer Bank

Toyota Bank Polska

Volkswagen Bank Polska

Kiedy otrzymam przelew?

To, kiedy otrzymamy przelew, zależne jest w pełni od terminów trzech sesji:

– sesji w banku nadawcy przelewu,
– sesji w ogólnokrajowym systemie Elixir,
– sesji w banku odbiorcy przelewu.

Pieniądze przechodzące z jednego banku do drugiego muszą bezwzględnie przejść przez wszystkie te trzy sesje, dlatego nieczęsto zdarza się, że pieniądze są na naszym koncie jeszcze tego samego dnia.

Sesje głównego systemu Elixir odbywają się:

od godziny 16:30 dnia poprzedniego do 9:30 dnia następnego – przelewy, które wejdą na sesję w tym czasie są rozliczane w godzinach 9:30-11:00,

od godziny 9:30 do godziny 13:30 – rozliczanie trwa wtedy od 13:30 do 15:00,

od godziny 13:30 do 16:00 – rozliczanie trwa wtedy od 16:00 do 17:30.

Sesje wskazane powyżej funkcjonuj jedynie w dni robocze. Spośród różnych dni roboczych sesje nie funkcjonują w ten sposób jedynie w dwa dni w roku:

  • 24 grudnia,
  • 31 grudnia.

W te dni odbywają się tylko dwie pierwsze sesje księgowania przelewów. Pozostałe zostają wstrzymane aż do następnego dnia roboczego. W przypadku 24 grudnia kolejny dzień roboczy następuje dopiero po 3 dniach (27 grudnia), a w przypadku sylwestra po 2 dniach (2 stycznia).

Wszystko zależy od sesji Elixir

Czas docierania pieniędzy z jednego konta na drugie uzależniony jest w pełni od tego, jak funkcjonuje system Elixir. To przez ten system przechodzą wszystkie transakcje w polskich złotówkach (o ile nie przekraczają kwoty miliona).

System Elixir umożliwia nam na przykład korzystanie z:
– przelewów,
– wpłat gotówkowych,
– poleceń zapłaty,
– płatności podatkowych,
– czeków.

Przelewy między bankami działają w oparciu o pewne algorytmy systemu Elixir. Główną właściwością tego systemu jest to, że funkcjonuje on tylko w dni robocze, a zatem przelewy wysyłane w weekendy albo dni świąteczne tkwią w tym systemie niczym w poczekalni i ruszają w dalszą drogę dopiero w pierwszy najbliższy dzień roboczy.

Drugą najważniejszą cechą tego systemu jest to, że działa on w trzech sesjach rozliczeniowych dziennie, co oznacza, że tylko trzy razy na dobę w konkretnych przedziałach godzinowych pieniądze są wpuszczane do tego systemu i wypuszczane z niego.

System Elixir jest środkowym ogniwem pomiędzy bankiem nadawcy i bankiem odbiorcy. Pieniądze nie przejdą z jednego banku do drugiego dopóki nie wejdą do systemu Elixir i z niego nie wyjdą, a na to mają szansę tylko 3 razy na dobę i jedynie w dni robocze.

Niestety nie wszystko jest tak proste – oprócz tego, że przelew musi trafić na konkretną sesję w samym systemie Elixir, to musi jeszcze trafić na odpowiednie sesje w banku nadawcy i banku odbiorcy.

Dlatego też pieniądze przesyłane przez system Elixir z jednego banku do drugiego nie mają szans na pojawienie się na koncie odbiorcy w ciągu kilku minut. Najszybciej przelew dotrze do banku odbiorcy jeżeli sesja w banku nadawcy odbywa się tuż przed sesjami Elixir (wtedy przelew tylko chwilę będzie w banku nadawcy i już zdąży wpłynąć na sesję ogólnokrajową), a sesja w banku odbiorcy odbywa się tuż po ogólnej sesji Elixir (wtedy pieniądze tylko chwilę są w systemie ogólnokrajowym i już mogą wpłynąć do banku odbiorcy).

Kiedy otrzymam przelew zlecony w piątek, sobotę lub niedzielę?

Piątek to ostatni dzień tygodnia, w którym realizowane są przelewy w systemie Elixir. Warto o tym pamiętać zlecając przelew lub czekając na zaksięgowanie środków. Jeżeli przelew nie będzie wysłany przed ostatnią sesją wychodzącą w banku nadawcy, pieniądze trafią na konto dopiero w poniedziałek (lub kolejny dzień roboczy).

W dużym uproszczeniu sytuacja wygląda następująco:

1) Przelew zrealizowany w piątek – jest szansa na jego otrzymanie tego samego dnia
2) Przelew zrealizowany w sobotę – trafi na konto w poniedziałek
3) Przelew zrealizowany w niedzielę – trafi na konto w poniedziałek.

Wyjątek stanowią przelewy natychmiastowe (realizowane w czasie rzeczywistym) oraz przelewy wewnętrzne, czyli w ramach tego samego banku.

Jeżeli chcemy mieć pewność kiedy dotrze przelew zrealizowany w weekend – warto skorzystać z powyższego kalkulatora do sesji przelewów.

Kiedy otrzymam przelew wysłany w sobotę?

System Elixir nie obsługuje przelewów międzybankowych w weekendy. Z tego powodu, przelew zlecony w sobotę, dotrze na konto w kolejnym dniu roboczym, czyli w poniedziałek. Jeżeli chcemy żeby sobotni przelew dotarł jak najszybciej – zdecydujmy się na skorzystanie z przelewów natychmiastowych Express Elixir lub Blue Cash.

Jest to możliwe, jeżeli bank nadawcy przelewu i bank odbiorcy uczestniczą w systemie przelewów natychmiastowych. Za taki przelew musimy oczywiście dodatkowo zapłacić. Kolejna alternatywa na szybkie zrealizowanie transakcji w sobotę to skorzystanie z tzw. przelewów na telefon BLIK.

Kiedy otrzymam przelew wysłany w niedzielę?

Podobnie wygląda sytuacja z przelewami w niedzielę. Pieniądze zostaną zaksięgowane w poniedziałek lub kolejny dzień roboczy.

Jakie dane do przelewu należy wpisać?

Przelew internetowy charakteryzuje się dużo mniejszą ilością formalności niż przelew tradycyjny (blankiet wypełniany na poczcie). Informacje, które musimy podać obowiązkowo, to:

– numer rachunku odbiorcy,
– nazwę odbiorcy,
– kwotę przelewu,
– tytuł przelewu.

Informacją opcjonalną (którą możemy wypełnić, ale nie musimy) jest natomiast adres odbiorcy. Tak naprawdę w miejsce to możemy wpisać jakiekolwiek dane (i tak nie będą one zweryfikowane przez bank).

Bank nie sprawdza także zgodności nazwy (osoby, do której jest kierowany przelew) z właścicielem konta. Dlatego też często zdarza się nam wysłać błędny przelew, np.: po wpisaniu poprawnego imienia i nazwiska, ale wklejeniu złego numeru rachunku.

Tak naprawdę do wysłania przelewu kluczowy jest sam numer rachunku i kwota przelewu, nazwę odbiorcy i tytuł możemy wpisać dowolne (np.: w miejscu tytułu wpisujemy “TYTUŁ” albo “PRZELEW”, a w miejscu odbiorcy dowolną frazę, niekonieczne imię i nazwisko).

Sesje przychodzące a wychodzące – czym się różnią?

Sesje przychodzące i wychodzące różnią się od siebie głównie  kierunkiem przepływu pieniędzy – podczas sesji wychodzącej przelewy “wychodzą” z konta, czyli są z niego wysyłane, a podczas sesji przychodzącej, pieniądze na to konto wpływają.

Jak to możliwe, że sesja działa tak dwukierunkowo, na czym to polega i dlaczego godziny sesji przychodzących i wychodzących są tak różne, a jednak oscylują w granicach podobnych godzin? Wszystko to zawdzięczamy sposobowi funkcjonowania systemu Elixir.

System rozliczeń międzybankowych w Polsce zakłada, że wszystkie transakcje są ze sobą połączone i to, ile pieniędzy powinno być aktualnie w danym banku, nie jest liczone tylko przez ten bank, ale także przez zewnętrzną instytucję – Krajową Izbę Rozliczeniową (w skrócie KIR, dlatego czasem mówi się także o sesjach KIR).

Izba rozliczeniowa zajmuje się tym, by kilkukrotnie (w Polsce – trzykrotnie) w ciągu doby podsumować wszystkie transakcje wchodzące i wychodzące z danego banku i ustalić ogólną pozycję netto każdego uczestnika tego systemu. Uczestnikami tymi są po prostu banki. Obrazując tę sytuację, można powiedzieć, że wygląda to tak:

Anna ma konto w Banku A. Wraz z pieniędzmi, które ma na koncie Anna, Bank A ma aktualnie 2 mln zł. Anna robi przelew do Pawła, który ma konto w Banku B. Bank B ma aktualnie 1 mln zł. Przelew na kwotę 100 000 zł wychodzi z banku Anny i czeka na to, aż trafi na sesję rozliczeniową. Rozpoczyna się sesja rozliczeniowa i izba ustala pozycję netto obu banków – Bank A, z którego Anna wysyłała pieniądze, ma obecnie już nie 2 mln zł, a 1,9 mln zł, a Bank B jest na pozycji 1,1 mln zł. Kwota tego wzrostu określa, jakiej wielkości przelew powinien trafić do Banku B (banku Pawła).

Po wykonaniu obliczeń dochodzi właśnie do rozrachunku, czyli faktycznego przekazania pieniędzy (oczywiście nie w gotówce, chodzi tu o pieniądze wirtualne przesyłane poprzez przelewy). Co ważne – obliczenia takie są wykonywane nie tylko przez zewnętrzną izbę rozliczeniową, ale także wewnątrz banku.

Oznacza to, że przelew ma każdorazowo do pokonania aż 3 sesje. Dlaczego? Ponieważ:

1. Najpierw przelewy zlecane z danego banku trafiają do czegoś, co możemy wyobrazić sobie jako poczekalnię i czekają tam właśnie na to, aż bank podsumuje, ile łącznie pieniędzy powinien przekazać do dalszych rozliczeń (to jest pierwsza sesja, sesja wychodząca).

2. Następnie przelew trafia właśnie do izby rozliczeniowej i tam czeka na swoją sesję, czyli na czas, w którym zostanie rozliczony i przekazany do banku docelowego (to jest druga sesja, sesja KIR).

3. Ostatecznie przelew trafia do banku odbiorcy i czeka tam na najbliższą sesję, podczas której zostanie rozliczony ponownie i wpłynie na konto odbiorcy (to odbywa się już podczas trzeciej sesji na drodze tego przelewu, sesji przychodzącej).

Kiedy przelew zagraniczny?

To, kiedy dojdzie do odbiorcy przelew zagraniczny, zależy od tego, w jakim systemie jest on rozliczany. Systemy międzykrajowe mają bowiem swoje własne systemy rozliczeń. Przelew zagraniczny z Polski i do Polski można wysłać w jednym z dwóch systemów:

  • SEPA (Single Euro Payments Area),
  • SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Przelew SEPA – kiedy dojdzie?

Przelewy SEPA są księgowane zawsze w następnym dniu roboczym po wykonaniu przelewu.

Przykład:
– przelew wysłany we wtorek, dojdzie w środę,
– przelew wysłany w czwartek, dojdzie w piątek,
– przelew wysłany w piątek, dojdzie w poniedziałek,
– przelew wysłany w święto narodowe (nie tylko nasze, ale także w święto innego kraju), dojdzie w drugim z kolei dniu roboczym.


Przelew SWIFT – kiedy dojdzie?

Przelewy SWIFT księgowane są natomiast bardzo różnie, maksymalnie jednak do trzech dni roboczych. Wszystko zależy od trybu, w którym zostały nadane. System SWIFT przewiduje bowiem 3 opcje księgowania (często odpowiednio więcej płatne, im szybszy jest przelew). Przelew SWIFT może dojść:

– w tym samym dniu (jeżeli został nadany opcją Overnight i zlecony do godziny 13:00),
– w następnym dniu (jeżeli został nadany opcją Tomnext),
– na trzeci dzień (jeżeli został nadany opcją Spot).

Obszerniejsze kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz w osobnym artykule: Jak długo idzie przelew zagraniczny?.

Rodzaje przelewów bankowych

W Polsce mamy tak naprawdę trzy główne rodzaje przelewów bankowych:

1) przelew standardowy 

Przelew standardowy to właśnie ten przelew, którego istotę działania opisujemy powyżej, czyli działający w systemie Express Elixir. System ten prowadzony jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Przelew standardowy z reguły dochodzi do odbiorcy w kolejnym dniu roboczym. Z reguły taki przelew jest bezpłatny.

2) przelew natychmiastowy

Przelew natychmiastowy, jak sama nazwa wskazuje, dociera do odbiorcy natychmiast, czyli praktycznie w czasie rzeczywistym. Za realizację przelewów natychmiastowych odpowiadają systemy Express Elixir i Blue Cash. Z reguły taki przelew jest dodatkowo płatny (około kilkanaście złotych).

3) przelew wysokokwotowy

Przelew wysokokwotowy to przelew obsługiwany w trybie pilnym, księgowanie środków trwa zwykle maksymalnie godzinę, a cała transakcja jest obsługiwana przez Narodowy Bank Polski. Przelewy te działają natychmiastowo jedynie do godziny 15:00 – przelewy zlecone po tej godzinie będą wysyłane do odbiorcy dopiero w następnym dniu roboczym rano. Z reguły taki przelew jest dużo płatny – około 30 zł.


Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elixir_(system_rozlicze%C5%84_mi%C4%99dzybankowych)

https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/statystyki-systemow-rozliczeniowych-kir-w-styczniu-2020-r-,297.html

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Kot
Kot
2020-01-10 06:40:34
Wczoraj o 13 poszedł z Santander dzień później godzina 7 nie ma dalej...
Olek
Olek
2019-12-08 19:25:43
Nasza firma wypłaca pensje z PKO ci pracownicy co maja konto w PKO mają pensje 9 każdego miesiąca do popołudnia a ci co mają w ING następnego dnia po 15 00 więc o co chodzi???
Olek
Olek
2019-12-08 19:20:34
Nasza firma wypłaca pensje z POK ci pracownicy co maja konto w PKO mają pensje 9 każdego miesiąca do popołudnia a ci co mają w ING następnego dnia po 15 00 zazwyczaj więc o co chodzi???
Darek Kmiec
Darek Kmiec
2019-12-05 11:28:07
Bank PEKAO chyba jako jedyny nie trzyma sie sesji. Pieniadze ksieguja jak im podoba nigdy jeszcze o 11 czy po. Zazwyczaj pojawiaja sie krotko przed kolejna sesja. Przelewy natychmiastowe bank raz przyjmuje taz odrzuca po 2 dniach. Totala porazka z tym bankiem
Krzysztof
Krzysztof
2019-10-15 18:22:23
Dzisiaj o godzinie 11:54 zrobiłem przelew z Eurobank do Bank Pekao SA, kasa pojawiła się dopiero o 18:15. Kalkulator pokazuje, że powinna dotrzeć o 15|:00 Istna porażka systemu bankowego. Za takie opóźnienia powinni nam płacić kary bo tak naprawdę jest to przetrzymywanie pieniędzy.

Podobne artykuły

Dochód podstawowy we Włoszech
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
20 września 2019

Dochód podstawowy we Włoszech

Wiarygodność finansowa nienaruszona przez wakacje kredytowe
Bez kategorii
alicja
Alicja Uzarowicz
02 kwietnia 2020

Wiarygodność finansowa nienaruszona przez wakacje kredytowe

„Więcej niż bank” – Alior Bank rusza z nową strategią
Bez kategorii
alicja
Alicja Uzarowicz
02 marca 2020

„Więcej niż bank” – Alior Bank rusza z nową strategią

Euronet przejmuje sieć bankomatów Credit Agricole
Wpisy
aneta
Aneta Jankowska
10 kwietnia 2018

Euronet przejmuje sieć bankomatów Credit Agricole

Pożyczki chwilówki Gryfino
Wpisy Inne
patryk
Patryk Byczek
08 grudnia 2017

Pożyczki chwilówki Gryfino

mLeasing obniża raty leasingowe o nawet 90%
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
19 marca 2020

mLeasing obniża raty leasingowe o nawet 90%