10 powodów, dla których warto dawać kieszonkowe

10 powodów, dla których warto dawać kieszonkowe

author
Aneta Jankowska
12 kwietnia 2018
Dzieci zazwyczaj nie muszą martwić się o pieniądze, bo o ich potrzeby dbają rodzice. Czasem jednak dostają kieszonkowe. W Polsce około 1/3 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na swoje drobne wydatki. Czy kieszonkowe to dobry pomysł i czy warto wprowadzić je w życie?

CZYM JEST KIESZONKOWE ?

Kieszonkowe to według słownika języka polskiego – pieniądze na drobne wydatki. Dzieci otrzymują je od swoich rodziców i sami mogą zdecydować na co przeznaczą zaoszczędzone pieniądze. Mogą je również wydać od razu, np. na przekąski.

KIEDY WPROWADZIĆ KIESZONKOWE ?

Kwestia w jakim wieku dziecko powinno zacząć otrzymywać kieszonkowe jest bardzo indywidualna. Rodzice najlepiej znają swoje pociechy i to właśnie oni powinni zdecydować czy dawać dziecku dodatkowe pieniądze. Nie warto patrzeć na innych i na to czy np. dzieci sąsiadów dostają kieszonkowe. 

Na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji? Warto pamiętać o tym, że im dziecko starsze, tym łatwiej nauczy się zasad związanych z np. oszczędzaniem. Dobrze jak potrafi już liczyć – dodawać i odejmować, ma konkretny cel/marzenie i będzie na tyle odpowiedzialne, że jeśli już otrzymuje od nas pieniądze, to nie prosi o dodatkowe środki poza kieszonkowym.

JAK CZĘSTO DAWAĆ KIESZONKOWE ?

Przede wszystkim należy robić to systematycznie, np. raz na tydzień konkretnego dnia lub raz w miesiącu. Bardzo ważna jest regularność wypłat, wtedy dziecko uczy się oszczędzania i zbierania pieniędzy na swój cel.

WYSOKOŚĆ KIESZONKOWEGO

To bardzo złożone zagadnienie. Część z rodziców myśląc, że dba przecież o potrzeby swoich dzieci, uważa, że kieszonkowe powinno sięgać kilku złotych. To zależy. Kwota ta nie powinna być ani zbyt wysoka ani zbyt niska. Oczywiście, musi być także dopasowana do budżetu rodziny.

W przypadku kiedy dziecko oszczędza na konkretny cel, warto dawać mu nieco więcej pieniędzy. Jeśli nie ma sprecyzowanych marzeń, to z pewnością przeznaczy dodatkowe środki na słodycze (badanie “Junior Shopper 2017”, przeprowadzone przez GfK, pokazało, że w Polsce w trakcie miesiąca na tego typu wydatki najmłodsi przeznaczają do 285 mln złotych). Rodzice powinni porozmawiać ze swoim dzieckiem i wspólnie ustalić wysokość. Decydując się na wypłaty raz w miesiącu może to być większa kwota, natomiast raz w tygodniu – mniejsza.

W tej kwestii również należy patrzeć na wiek dziecka – im dziecko starsze, tym zwykle droższe ma zachcianki. 
 

DLACZEGO WARTO DAWAĆ KIESZONKOWE ?

Kieszonkowe ma wiele plusów. Badania pokazują, że uczenie dzieci gospodarowania finansami od najmłodszych lat pozwala uniknąć problemów w przyszłości. Jakie są plusy kieszonkowego?

Oto 10 powodów, dla których warto dawać kieszonkowe:

1. Daje młodemu człowiekowi możliwość samodzielnego dysponowania pieniędzmi. Dziecko samo decyduje czy wyda pieniądze dziś czy odłoży je do skarbonki.

2. Dziecko na własnym przykładzie poznaje wartość pieniądza, bo samo kupuje sobie np. drogie zabawki

3. Uczy dziecko planowania swoich wydatków – młody człowiek wie, że musi odkładać pieniądze na droższy cel, zamiast wydawać drobne np. na słodycze

4. Uczy dziecko oszczędności, jest wędką, a nie otrzymaną od razu od rodziców rybką

5. Uczy cierpliwości – oszczędzanie pieniędzy zawsze wiąże się z cierpliwością, niezależnie od wieku

6. Dziecko poznaje swoje potrzeby, może zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście potrzebuje tego o czym marzy

7. Uczy odpowiedzialności za otrzymane pieniądze, ale i kupione później dobra

8. Uczy samodzielnego dokonywania wyborów 

9. Po prostu uczy matematyki – dodawania i odejmowania

10. Jeśli dziecko będzie otrzymywać kieszonkowe na swoje konto bankowe, to od najmłodszych lat uczy się korzystania z produktów finansowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nest Bank ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 kwietnia 2021

Nest Bank ostrzega przed oszustami

Leasing zyskuje na popularności
Wpisy
author
Aneta Jankowska
14 sierpnia 2017

Leasing zyskuje na popularności

Pożyczki bez BIK Dębica
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
12 maja 2022

Pożyczki bez BIK Dębica

NOTUS Finanse – oddział w Jelczu Laskowicach
Wpisy
author
Patryk Byczek
25 października 2018

NOTUS Finanse – oddział w Jelczu Laskowicach

ING Bank Hipoteczny
Banki
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2018

ING Bank Hipoteczny

Santander Bank Polska w Ostródzie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
22 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Ostródzie

Porównaj