Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka?

Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka?

author
Katarzyna Wasiłowska
08 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

W ostatnim czasie obserwujemy nowy ciekawy trend – trend na przedsiębiorczość. Zjawisko to zdecydowanie coraz częściej widoczne jest w social mediach. Zachęca do rozsądnego gospodarowania finansami, skutecznego inwestowania środków i rozwagi w codziennych wydatkach. Coraz więcej mówi się przy tym o tzw. edukacji finansowej, której celem jest budowanie świadomości od najmłodszych lat. Nauka dzieci o wartości pieniądza, szacunku do pracy i skutkach niegospodarności, może zaprocentować w przyszłości i zapewnić pociechom łatwiejszy start w dorosłość. Zacznijmy od oszczędzania. Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka? Jak wykształcić w nim dobre nawyki oszczędzania? Ile i gdzie odkładać? Odpowiadamy.

Bądź oszczędny!

Bardzo ważne, by oszczędzania uczyć dziecko poprzez dawanie mu dobrego przykładu. Nie nauczysz pociechy rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, jeżeli sam jesteś rozrzutny i nie potrafisz kontrolować, mądrze rozplanować comiesięcznych wydatków. Zacznij od wyrobienia w sobie nawyku oszczędzania. Nie zamieniaj się w Scrooge’a, a metodą małych kroków spróbuj zmienić swoje podejście do finansów. 

Wprowadź te kilka zasad i naucz się oszczędzać!

 1. Ustal jasne cele – ustalenie konkretnych celów zmotywuje cię do działania. Warto stworzyć kilka kategorii (przykładowe kategorie: zabezpieczenie przyszłości dziecka; wakacje 2024; hobby – np. zakup butów do biegania, sprzętu jeździeckiego etc.; przyszłość – spokojna emerytura).
 2. Stwórz plan budżetu domowego – uwzględnij w nim wszystkie wydatki stałe (opłaty za mieszkanie, dom; ubezpieczenie członków rodziny; koszty abonamentu telefonicznego i internetowego; bilety komunikacji miejskiej, paliwo; subskrypcje). Wpisuj do niego wszystkie miesięczne koszty. 
 3. Analizuj wydatki po zakończonym miesiącu – sprawdź, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Zastanów się, z czego mógłbyś zrezygnować, a co ograniczyć, by oszczędzić (np. jedzenie na mieście, nieużywane subskrypcje) .
 4. Pomyśl o dodatkowym źródle dochodów – jeżeli nie chcesz rezygnować z przyjemności, pomyśl o dodatkowym źródle dochodów, zasilisz w ten sposób domowy budżet i będziesz miał okazję, by oszczędzić.
 5. Otwórz konto oszczędnościowe, zasilaj je regularnie ustaloną przez siebie kwotą – wyznacz kwotę, którą każdego miesiąca chcesz oszczędzić. Postaraj się tak rozplanować miesięczne wydatki, by nie musieć wybierać zaoszczędzonych środków.

Oszczędzanie dla dziecka - jakie cele ustalić?

Planując cele finansowe, które zabezpieczą przyszłość naszego dziecka, warto pamiętać o:

 • edukacji dziecka – studia, bez względu na tryb (stacjonarny, niestacjonarny) i rodzaj uczelni (prywatna, publiczna), są sporą inwestycją. Dobrą decyzją, aby pozyskać dodatkowe środki może się okazać, w takiej sytuacji, kredyt studencki – darmowa forma pomocy finansowej od państwa;
 • wkładzie własnym do kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania – dzięki oszczędnościom będziemy mogli wesprzeć dziecko w zakupie pierwszego mieszkania. Warto rozważyć również kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, a zaoszczędzone pieniądze zainwestować w zakup sprzętu, wykończenie mieszkania;
 • ślubie, weselu potomstwa – pierwszą wspólnym zobowiązaniem młodych jest często właśnie kredyt na ślub, gdyż koszty tych uroczystości bywają przytłaczające,
 • kupnie samochodu – zakup auta może okazać się konieczny, zwłaszcza, gdy dziecko przeprowadzi się do dużego miasta. Ułatwi mu to znacznie dojazdy do pracy, na uczelnię. Pomocny może okazać się również kredyt na samochód, oszczędności przyspieszą nam jego spłatę.

Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka?

Istnieje wiele różnych możliwości na oszczędzanie pieniędzy, m.in.:

 • konto oszczędnościowe 
 • lokata.

Konto oszczędnościowe to doskonały sposób na zabezpieczenie naszych oszczędności. Pozwoli ono również je pomnożyć. Tak samo jak lokata, konto oszczędnościowe jest oprocentowane. Profitem, płynącym z posiadania konta oszczędnościowego, jest możliwość wypłaty pieniędzy w wybranym przez nas momencie bez utraty zgromadzonych na nim odsetek. Konto oszczędnościowe jest najczęściej połączone z naszym rachunkiem osobistym w banku.

Lokata to inna forma zbierania oszczędności. Lokata jest oprocentowana, a bonus, w postaci odsetek, klient otrzymuje przy jej zamknięciu, na koniec umowy. Odsetki naliczane są w każdym miesiącu bądź raz do roku. Lokaty otwierane są na różny okres czasu, wszystko zależy od preferencji klienta i aktualnej oferty wybranej placówki bankowej. Gromadząc pieniądze dla naszych pociech, warto wziąć pod uwagę lokaty o długim terminie. Długość trwania umowy wpływa na wysokość odsetek, im dłuższy termin lokaty, tym większy bonus.

Zabezpiecz swoje oszczędności – wykup ubezpieczenie na życie

Nagła choroba, wypadek, śmierć członka rodziny mogą finansowo odbić się na naszym budżecie i znacznie zmniejszyć zaoszczędzone kwoty. Warto zainwestować w dobre ubezpieczenie, które uchroni i wspomoże nas i naszych bliskich w trudnych sytuacjach życiowych.

Inne sposoby oszczędzania pieniędzy

Lokaty bankowe, konta oszczędnościowe to najpopularniejsze formy zabezpieczania swoich oszczędności. Istnieje szereg innych, równie skutecznych, sposobów na oszczędzanie i pomnażanie swoich pieniędzy. Należą do nich:

 • obligacje skarbowe,
 • akcje, 
 • fundusze inwestycyjne,
 • zakup metali szlachetnych,
 • inwestowanie w nieruchomości,
 • inwestowanie w dzieła sztuki.

Polacy a oszczędzanie

Zgodnie z danymi, pochodzącymi z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju, Polska jest jednym z najmniej oszczędzających krajów Unii Europejskiej. Największy spadek oszczędności gospodarstw domowych zarejestrowano w 2021 roku, co oczywiście było bezpośrednio związane z pandemią i tym, iż wielu Polaków wówczas było zmuszonych, by sięgnąć po swoje oszczędności w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb. Pandemia, będąca bez wątpienia bardzo trudnym czasem dla nas wszystkich, miała znaczny wpływ na zmianę podejścia Polaków do kwestii oszczędzania i przedsiębiorczości.

Źródła:

https://www.sii.org.pl/14439/edukacja/abc-inwestora/od-czego-zaczac-oszczedzanie-pieniedzy-jezeli-chcesz-to-zrobic-na-serio.html

https://pfr.pl/ekspertyzy-ekonomiczne/comiesieczne-zestawienie-informacji-o-oszczednosciach-polakow-sierpien-2023-r.html

https://zielonalinia.gov.pl/-/tylko-3-proc-polakow-oszczedza-na-emeryture-gdzie-jest-ich-najwiecej-

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Radomsko

Chcesz zorientować się, z jakich kredytów gotówkowych mogą skorzystać osoby mieszkające w Radomsku? W poniższym rankingu sprawdzisz oferty przygotowane dla Twojego miasta. Maksymalnie możesz uzyskać 200 000 zł, a spłatę bank rozłoży Ci nawet na 10 lat. Ponadto kredyt gotówkowy możesz otrzymać w całości drogą online, a procedura jest niezwykle prosta i zajmuje kilka chwil.

author
Patryk Byczek
20 grudnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Częstochowa

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Częstochowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
16 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Wyższe wpływy do ZUS dzięki e-składce

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że wprowadzenie e-składki przyniosło gigantyczne korzyści finansowe. W 2018 roku dzięki e-składce do ZUSu wpłynęło o 20 000 000 000 złotych więcej niż w roku 2017.

author
Patryk Byczek
10 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

305 mln euro na badania i rozwój w Polsce

W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Finansów poinformowało o zawarciu umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Przedmiotem porozumienia będzie dofinansowanie badań i rozwoju ośrodkom naukowym w Warszawie i Krakowie w kwocie 305 mln euro. Środki mają zostać przeznaczone zarówno na badania podstawowe, jak i stosowane.

author
Alicja Hirsekorn
17 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

BNP Paribas wspiera cały rok

BNP Paribas i jego pracownicy kolejny rok z rzędu włączają się w program indywidualnej filantropii „Wspieram cały rok”.  Każdy pojedynczy pracownik Banku może podjąć dobrowolną decyzję na comiesięczny odpis od premii na osobiście ustaloną kwotę. BNP Paribas przeznaczy środki zebrane w ten sposób na dwa wyznaczone cele.

author
Patryk Byczek
27 lutego 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Opocznie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Oddziały banku mieszczą się w Opocznie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
12 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj