Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka?

Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka?

author
Katarzyna Wasiłowska
08 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

W ostatnim czasie obserwujemy nowy ciekawy trend – trend na przedsiębiorczość. Zjawisko to zdecydowanie coraz częściej widoczne jest w social mediach. Zachęca do rozsądnego gospodarowania finansami, skutecznego inwestowania środków i rozwagi w codziennych wydatkach. Coraz więcej mówi się przy tym o tzw. edukacji finansowej, której celem jest budowanie świadomości od najmłodszych lat. Nauka dzieci o wartości pieniądza, szacunku do pracy i skutkach niegospodarności, może zaprocentować w przyszłości i zapewnić pociechom łatwiejszy start w dorosłość. Zacznijmy od oszczędzania. Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka? Jak wykształcić w nim dobre nawyki oszczędzania? Ile i gdzie odkładać? Odpowiadamy.

Bądź oszczędny!

Bardzo ważne, by oszczędzania uczyć dziecko poprzez dawanie mu dobrego przykładu. Nie nauczysz pociechy rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, jeżeli sam jesteś rozrzutny i nie potrafisz kontrolować, mądrze rozplanować comiesięcznych wydatków. Zacznij od wyrobienia w sobie nawyku oszczędzania. Nie zamieniaj się w Scrooge’a, a metodą małych kroków spróbuj zmienić swoje podejście do finansów. 

Wprowadź te kilka zasad i naucz się oszczędzać!

  1. Ustal jasne cele – ustalenie konkretnych celów zmotywuje cię do działania. Warto stworzyć kilka kategorii (przykładowe kategorie: zabezpieczenie przyszłości dziecka; wakacje 2024; hobby – np. zakup butów do biegania, sprzętu jeździeckiego etc.; przyszłość – spokojna emerytura).
  2. Stwórz plan budżetu domowego – uwzględnij w nim wszystkie wydatki stałe (opłaty za mieszkanie, dom; ubezpieczenie członków rodziny; koszty abonamentu telefonicznego i internetowego; bilety komunikacji miejskiej, paliwo; subskrypcje). Wpisuj do niego wszystkie miesięczne koszty. 
  3. Analizuj wydatki po zakończonym miesiącu – sprawdź, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Zastanów się, z czego mógłbyś zrezygnować, a co ograniczyć, by oszczędzić (np. jedzenie na mieście, nieużywane subskrypcje) .
  4. Pomyśl o dodatkowym źródle dochodów – jeżeli nie chcesz rezygnować z przyjemności, pomyśl o dodatkowym źródle dochodów, zasilisz w ten sposób domowy budżet i będziesz miał okazję, by oszczędzić.
  5. Otwórz konto oszczędnościowe, zasilaj je regularnie ustaloną przez siebie kwotą – wyznacz kwotę, którą każdego miesiąca chcesz oszczędzić. Postaraj się tak rozplanować miesięczne wydatki, by nie musieć wybierać zaoszczędzonych środków.

Oszczędzanie dla dziecka - jakie cele ustalić?

Planując cele finansowe, które zabezpieczą przyszłość naszego dziecka, warto pamiętać o:

  • edukacji dziecka – studia, bez względu na tryb (stacjonarny, niestacjonarny) i rodzaj uczelni (prywatna, publiczna), są sporą inwestycją. Dobrą decyzją, aby pozyskać dodatkowe środki może się okazać, w takiej sytuacji, kredyt studencki – darmowa forma pomocy finansowej od państwa;
  • wkładzie własnym do kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania – dzięki oszczędnościom będziemy mogli wesprzeć dziecko w zakupie pierwszego mieszkania. Warto rozważyć również kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, a zaoszczędzone pieniądze zainwestować w zakup sprzętu, wykończenie mieszkania;
  • ślubie, weselu potomstwa – pierwszą wspólnym zobowiązaniem młodych jest często właśnie kredyt na ślub, gdyż koszty tych uroczystości bywają przytłaczające,
  • kupnie samochodu – zakup auta może okazać się konieczny, zwłaszcza, gdy dziecko przeprowadzi się do dużego miasta. Ułatwi mu to znacznie dojazdy do pracy, na uczelnię. Pomocny może okazać się również kredyt na samochód, oszczędności przyspieszą nam jego spłatę.

Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka?

Istnieje wiele różnych możliwości na oszczędzanie pieniędzy, m.in.:

  • konto oszczędnościowe 
  • lokata.

Konto oszczędnościowe to doskonały sposób na zabezpieczenie naszych oszczędności. Pozwoli ono również je pomnożyć. Tak samo jak lokata, konto oszczędnościowe jest oprocentowane. Profitem, płynącym z posiadania konta oszczędnościowego, jest możliwość wypłaty pieniędzy w wybranym przez nas momencie bez utraty zgromadzonych na nim odsetek. Konto oszczędnościowe jest najczęściej połączone z naszym rachunkiem osobistym w banku.

Lokata to inna forma zbierania oszczędności. Lokata jest oprocentowana, a bonus, w postaci odsetek, klient otrzymuje przy jej zamknięciu, na koniec umowy. Odsetki naliczane są w każdym miesiącu bądź raz do roku. Lokaty otwierane są na różny okres czasu, wszystko zależy od preferencji klienta i aktualnej oferty wybranej placówki bankowej. Gromadząc pieniądze dla naszych pociech, warto wziąć pod uwagę lokaty o długim terminie. Długość trwania umowy wpływa na wysokość odsetek, im dłuższy termin lokaty, tym większy bonus.

Zabezpiecz swoje oszczędności – wykup ubezpieczenie na życie

Nagła choroba, wypadek, śmierć członka rodziny mogą finansowo odbić się na naszym budżecie i znacznie zmniejszyć zaoszczędzone kwoty. Warto zainwestować w dobre ubezpieczenie, które uchroni i wspomoże nas i naszych bliskich w trudnych sytuacjach życiowych.

Inne sposoby oszczędzania pieniędzy

Lokaty bankowe, konta oszczędnościowe to najpopularniejsze formy zabezpieczania swoich oszczędności. Istnieje szereg innych, równie skutecznych, sposobów na oszczędzanie i pomnażanie swoich pieniędzy. Należą do nich:

  • obligacje skarbowe,
  • akcje, 
  • fundusze inwestycyjne,
  • zakup metali szlachetnych,
  • inwestowanie w nieruchomości,
  • inwestowanie w dzieła sztuki.

Polacy a oszczędzanie

Zgodnie z danymi, pochodzącymi z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju, Polska jest jednym z najmniej oszczędzających krajów Unii Europejskiej. Największy spadek oszczędności gospodarstw domowych zarejestrowano w 2021 roku, co oczywiście było bezpośrednio związane z pandemią i tym, iż wielu Polaków wówczas było zmuszonych, by sięgnąć po swoje oszczędności w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb. Pandemia, będąca bez wątpienia bardzo trudnym czasem dla nas wszystkich, miała znaczny wpływ na zmianę podejścia Polaków do kwestii oszczędzania i przedsiębiorczości.

Źródła:

https://www.sii.org.pl/14439/edukacja/abc-inwestora/od-czego-zaczac-oszczedzanie-pieniedzy-jezeli-chcesz-to-zrobic-na-serio.html

https://pfr.pl/ekspertyzy-ekonomiczne/comiesieczne-zestawienie-informacji-o-oszczednosciach-polakow-sierpien-2023-r.html

https://zielonalinia.gov.pl/-/tylko-3-proc-polakow-oszczedza-na-emeryture-gdzie-jest-ich-najwiecej-

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia prezydent Polski?

Wszystkim wydaje się, że zarobki rządzących są gigantyczne. Sprawdzamy, ile dokładnie zarabia prezydent Polski.

author
Dominika Byczek
28 stycznia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Hrubieszowie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Hrubieszowie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
07 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bocian Pożyczki w Kaliszu

Bocian Pożyczki są jedną z najpopularniejszych firm pożyczkowych w Polsce. Firma ta kieruje swoją ofertę zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

author
Dominika Byczek
20 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski partnerem 14. edycji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym, że podczas czternastej edycji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego będzie partnerem wydarzenia. Niniejsza akademia jest rozbudowanym programem szkoleniowym z obszaru wiedzy o rynku finansowym dla absolwentów i studentów uczelni wyższych. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
08 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Dynowie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Dynowie ? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Dynów.

author
Patryk Byczek
16 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Gdzie seniorzy najłatwiej znajdą zatrudnienie?

Statystyki pokazują, że seniorzy nie zawsze są gotowi do przejścia na emeryturę. Zapasy energii skumulowane u osób starszych powodują, że Ci pozostają aktywni zawodowo tak długo, jak tylko mogą. Jakie branże zatrudniają osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia?

author
Patryk Byczek
24 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj