Kluczowa rola Banku Pekao przy finansowaniu projektu Polimery Police
Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że jest największym agentem kredytu oraz kredytodawcą, podmiotem zapewniającym instrumenty hedgingowe oraz bankiem rachunków w konsorcjum banków, które zdecydowały się na finansowanie projektu Polimery Police. Dodatkowo razem z Pekao Investment Banking, Bank Pekao był koordynatorem podczas pozyskiwania finansowania projektu.
Projekt Polimery Grupy Azoty jest jednym z największych inwestycji przemysłowych, które miały miejsce w ostatnich latach w Polsce. Wysokość całego finansowania, które udziela konsorcjum wynosi ponad 1 300 000 000 dolarów amerykańskich, podzielone na transze inwestycyjne i obrotowe oraz kredyt VAT. Bank Pekao wnosi do wartości całego finansowania około 230 000 000 dolarów amerykańskich.
Projekt Polimery Police
Projekt Polimery Police realizowany jest przez Grupę Azoty we współpracy z Grupą Lotos oraz firmami z Korei Południowej: Hyundai i KIND. Projekt ma na celu budowę kompleksu petrochemicznego, który będzie w stanie wyprodukować do 437 000 ton polipropylenu rocznie. Polipropylen to jeden z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, którego gama zastosowań jest bardzo szeroka. Materiał używa się podczas produkcji:
– opakowań produktów spożywczych,
– sprzętu medycznego,
– mebli.
W skład kompleksu będą wchodziły:
– instalacje do produkcji propylenu,
– instalacje do produkcji polipropylenu,
– terminal przeładunkowo-magazynowy,
– infrastruktura logistyczna (w tym rozbudowywanego portu w Policach),
– instalacja towarzysząca.
Najważniejsze informacje dla Klientów:
Ponadto projekt ma bardzo duże znaczenie strategiczne dla polskiej gospodarki. Chodzi o, między innymi: znaczący wpływ na redukcję deficytu handlowego w obszarze tworzyw sztucznych, zwiększenie niezależności surowcowej Polski, zapewnienie nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry i jako baza do rozwoju polskiej nauki.
Cieszę się, że bierzemy znaczący udział w finansowaniu tego strategicznego, zaawansowanego technologicznie projektu i że pozostajemy bankiem pierwszego wyboru dla największych polskich firm. Potwierdza to naszą zdolność do pełnienia roli lidera w obsłudze złożonych transakcji. Po raz kolejny udowadniamy, że nadany nam przez magazyn Global Finance tytuł najlepszego banku inwestycyjnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest w pełni zasłużony.
– mówił cytowany w komunikacie Leszek Skiba, p.o. Prezesa Zarządu Banku Pekao S.A.
Bank Pekao SA
Bank istnieje od 1929 roku, a jego akcje widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1998 roku. Grupa w zeszłym roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie wyższym niż miliard złotych. W 2017 roku w banku aktywnie swoje konto prowadziło 3 878 893 Klientów. W roku 2017 spółka odnotowała 1 054 100 000 złotych skonsolidowanego zysku netto, a po pierwszym kwartale roku obecnego osiągi z tego tytułu uplasowały się na poziomie nieco wyższym niż 392 300 000 złotych. Trzeci kwartał to zysk na poziomie 606 000 000 złotych. Oznacza to wzrost o około 70 500 000 złotych, względem roku poprzedniego. Ponad 5 000 000 Klientów korzysta z usług i produktów Grupy Pekao.
źródło: https://media.pekao.com.pl/pr/519953/bank-pekao-z-kluczowa-rola-przy-finansowaniu-projektu-polimery-police
Dodaj komentarz