Kredyt na dowód

W obecnym świecie finansów, gdzie szybkość i dostępność usług stają się kluczowe, kredyty na dowód zyskują na popularności. Ten rodzaj finansowania oferuje wyjątkową wygodę i szybkość w uzyskaniu niezbędnych środków, czyniąc go atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu osób poszukujących elastycznych opcji kredytowych. Sprawdź, czym są kredyty na dowód, jakie są ich zalety i wady oraz jakie elementy należy wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepszy kredyt na dowód.

author
Autor
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
author
Ekspert finansowy
Łukasz Guzek
Sprawdzone przez eksperta
author
Ekspert finansowy
Ekonomista, absolwent Kolegium Ekonomicznego UG oraz Wydziału Zarządzania UG. Ukończył Studia Doktoranckie z Ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Wieloletni Członek Rady Wydziału Ekonomicznego UG. Praktyk i wykładowca akademicki.
author
Prawnik
Kornel Siwiec
Weryfikacja prawna
Prawnik, absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trójmiejskich kancelariach prawnych. Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie na UG oraz studia Lean Six Sigma Black Belt na Politechnice Gdańskiej.
Ostatnia aktualizacja 05.12.2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert

Ranking kredytów na dowód - listopad 2023

Jak powstał nasz ranking kredytów na dowód?

W procesie tworzenia naszego zestawienia rankingowego skupiliśmy się na dokładnej analizie ofert kredytowych, które można uzyskać na podstawie samego dowodu osobistego. Nasze pierwsze kryterium oceny to popularność poszczególnych ofert kredytów na dowód wśród klientów. Następnie zwróciliśmy uwagę na łatwość uzyskania danego kredytu – im wyższa szansa na przyznanie kredytu, tym lepsza pozycja w naszym rankingu. W tym celu przeanalizowaliśmy propozycje największych banków, które oferują kredyty gotówkowe lub konsolidacyjne bez wymogu przedstawiania zaawansowanej dokumentacji finansowej.

Kredyt na dowód - na czym polega?

Kredyty na dowód osobisty bardzo często bywają utożsamiane z pożyczkami na dowód. Wiele osób określenia te stosuje wręcz zamiennie. Niestety “pożyczka na dowód” i “kredyt na dowód” to nie są pojęcia tożsame i warto zdawać sobie z tego sprawę. Kredyty bowiem charakteryzują się tym, że mogą być udzielane jedynie przez banki, a pożyczki mogą znajdować się w ofercie zarówno banków, jak i firm pożyczkowych. Zazwyczaj kredyty gotówkowe udzielane są na kwoty wyższe niż pożyczki, ale otrzymanie pożyczki pozabankowej jest często łatwiejsze niż otrzymanie kredytu. W obu przypadkach możemy jednak złożyć wniosek przez Internet.

Przy kredytach rzadko możliwe jest, by sam dowód osobisty wystarczył do ich uzyskania. Będzie to w zasadzie możliwe tylko w sytuacji, gdy zawnioskujemy o kredyt gotówkowy w wysokości nieprzekraczającej dwukrotności minimalnej krajowej – wskazuje prawnik, Kornel Siwiec.

Kredyt na dowód tylko dla pełnoletnich

Kredyt w banku z minimum formalności dostępny jest przede wszystkim dla osób pełnoletnich, co nie oznacza jednak, że ukończenie 18 lat będzie zawsze wystarczającym wiekiem dla banku. W wielu bankach minimalna granica wynosi bowiem 21 lub nawet 24 lata. Pożyczki od 18 lat to z reguły domena firm pożyczkowych, a nie banków. Ponadto w banku poza aspektem spełnienia wieku minimalnego i konieczności posiadania dowodu osobistego, do uzyskania kredytu gotówkowego konieczne będą:

  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • własne konto bankowe,
  • numer telefonu i adres e-mail,
  • dobrą historię kredytową (brak negatywnych wpisów w bazach),
  • odpowiednia i udokumentowana zdolność kredytową.

Decydując się na kredyt na dowód, należy być również świadomym, że proces ten może obejmować weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej oraz Biurach Informacji Gospodarczej, co jest standardową procedurą oceny zdolności kredytowej.

Kredyt dostępny także na e-Dowód i mDowód

E-Dowód to nowy dowód z warstwą elektroniczną. Wbrew powszechnej opinii nie jest to dowód w pełni cyfrowy, a tradycyjny dowód plastikowy wzbogacony jedynie o niewidoczny na zewnątrz chip. Po wprowadzeniu nowego e-Dowodu w Polsce, instytucje finansowe rozszerzyły swoje usługi, umożliwiając klientom ubieganie się o pożyczki także za pomocą właśnie takiego dowodu osobistego. E-Dowód stanowi obecnie wygodną alternatywę dla tradycyjnych dokumentów tożsamości, pozwalając na szybkie i bezpieczne potwierdzenie tożsamości klienta online. To innowacyjne rozwiązanie usprawnia proces ubiegania się o otrzymanie pożyczki czy kredytu, eliminując konieczność wizyty w placówkach stacjonarnych i ułatwiając dostęp do środków finansowych w sposób w pełni online. Posiadanie najnowszej wersji dowodu nie jest jednak konieczne do wnioskowania o kredytu przez Internet.

Dowód starego typu również sprawdzi się w procesie kredytowym, ponieważ – podobnie jak e-Dowód – zawiera wymagane przez formularze dane. Także mDowód, zapisany w aplikacji mObywatel, posiada wszystkie dane konieczne do skorzystania z produktów pożyczkowych. Pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel, Michał Kalinowski, potwierdził ponadto, że od 1 września 2023 roku potwierdzanie tożsamości mDowodem jest oficjalnie uznawane we wszystkich bankach w Polsce. Podobnie wygląda to również w firmach pożyczkowych, które w procesach wnioskowania o pożyczkę będą wymagać od nas danych z dowodu, widniejących także w jego elektronicznej wersji w aplikacji mobilnej mObywatel. Taki dowód można wykorzystać, by potwierdzić tożsamość Klienta w procesie kredytowym.

Kredyt na dowód w banku – o czym pamiętać?

W przypadku kredytów na dowód warto pamiętać, że najłatwiej uzyskać je w tym banku, w którym prowadzimy konto osobiste. Wtedy jest największa szansa na to, że ilość formalności będzie rzeczywiście minimalna. Jeżeli wnioskujemy o kredyt w banku, w którym prowadzimy konto, często wystarczające jest oświadczenie o dochodach – podobnie jak w przypadku kredytu na oświadczenie, gdzie dodatkowa dokumentacja od pracodawcy nie jest już konieczna. Bank widzi bowiem wszystkie wpływy na koncie bankowym – zna dokładnie kwotę oraz źródło naszych stałych dochodów. Jest to o tyle istotne, że osoby, które nie uzyskują stałego przychodu, nie mogą niestety liczyć na pozytywną decyzję kredytową. Wtedy rozwiązaniem może być pożyczka pozabankowa lub kredyt dla bezrobotnych.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Kredyt na dowód możemy zaciągnąć przez Internet (w całości online) albo tradycyjnie – odwiedzając placówkę wybranego banku. W zależności od wybranego sposobu wnioskowania o kredyt na dowód, formalności mogą przebiegać inaczej. W kwestii samego dowodu – w oddziale możemy być proszeni o jego okazanie, a w przypadku procedury internetowej z reguły wystarczą nam dane z dowodu (w szczególności numer i seria oraz data ważności).

Kredyty na dowód oferują Alior, PKO BP, Getin Bank, Santander Consumer Bank oraz niektóre SKOK-i, jak SKOK Stefczyka. Oferty są dynamiczne, więc warto sprawdzić aktualną propozycję.

Tak, każde źródło dochodu jest brane pod uwagę. W przypadku kredytów na dowód mowa jest o mniejszych kwotach, które mogą spłacić nawet osoby o niskich dochodach.

Tak, jeśli jej zdolność kredytowa jest dobra. Osoby z zajętym przez komornika kontem mają mniejsze szanse na uzyskanie takiego kredytu. Osobom zadłużonym polecamy zapoznanie się z artykułem o kredycie dla zadłużonych.

Głównie w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebna jest nam niewielka kwota pieniędzy w krótkim czasie.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Olecku – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Olecku to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
05 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank pozbywa się mFinanse

W komunikacie banku czytamy, że mBank podpisał warunkową umowę dotyczącą sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa mFinanse. Finalizacja transakcji planowana jest na I kwartał 2018 roku.

author
Aneta Jankowska
29 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Inkubator Innowacji Visy

Inkubator Innowacji Visy realizuje swoje pierwsze dwa projekty. Wyniki prac, według prognoz, mają pojawić się na początku przyszłego roku. 

author
Aneta Jankowska
06 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt samochodowy Dębica

Szukasz oferty kredytu samochodowego, która będzie dopasowana do Twoich wymagań? Sprawdź poniższy ranking przygotowany dla mieszkańców Dębicy. Klient maksymalnie uzyskać może aż 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
21 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aion Bank – kontakt, infolinia

Chcesz skontaktować się z Aion Bankiem? Sprawdzamy możliwości, jakie udostępnia bank do kontaktu z Centrum Obsługi Klienta – numery telefonów, czat przez aplikację, adres e-mail oraz adres korespondencyjny.

author
Aleksandra Gościnna
26 września 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: 140 zł za założenie konta dla młodych w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski wystartował z promocją skierowaną do osób w wieku od 18 do 26 lat, w której do zgarnięcia jest 100, 120 lub 140 złotych. Promocja trwa do 8 stycznia 2019 roku, a udział w niej może wziąć każdy, kto do od 28 lutego 2017 roku do 31 lipca 2018 nie posiadał konta w instytucji.

author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj