Banknoty z Bitwą Warszawską szybko się rozeszły
11 sierpnia NBP wyemitował nowy banknot kolekcjonerski w wyjątkowym pionowym formacie. Ze względu na to, że banknot ten jest pierwszym w Polsce dostępnym banknotem pionowym, rozszedł się bardzo szybko i dziś jest już praktycznie niedostępny w cenie zaproponowanej przez NBP. Na portalach aukcyjnych przebicie cenowe jest natomiast aż pięciokrotne.
Banknot Bitwa Warszawska – cena emisyjna NBP
Banknoty z Bitwą Warszawską, bo to o ich mowa, mają nominał 20 zł, a NBP sprzedawało je po cenie 80 zł za sztukę. Do sprzedaży wypuszczono 60 000 sztuk, a już 11 sierpnia z samego rana Polacy ruszyli do zakupu większości z tego nakładu.
Sprawdź także: NBP: będzie banknot z Lechem Kaczyńskim
źródło: https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/files/2020_bitwa_warszawska_20zl_pl.pdf
Przed wszystkimi Okręgowymi Oddziałami NBP we wtorkowy poranek ustawiały się kolejki przypominające te z czasów PRL. Poza odwiedzeniem osobiście oddziału NBP, banknot można było również kupić w sklepie internetowym Kolekcjoner, ale i tam nakład bardzo szybko się wyczerpał. O nakładzie informowaliśmy już w artykule o monetach i banknotach okolicznościowych na rok 2020.
Banknot z Bitwą Warszawską – najważniejsze informacje
nominał: 20 zł
cena sprzedaży przez NBP: 80 zł
emitent: NBP
projektant: Justyna Kopecka
data emisji: 11 sierpnia 2020
nakład: 60 000 sztuk
format: pionowy
Banknot Bitwa Warszawska 1920
Banknot został wyemitowany z okazji setnej rocznicy wielkiego polskiego zwycięstwa nad Bolszewikami. Z tą okolicznością związany jest wygląd banknotu.
Banknot Bitwa Warszawska – przód
Na przedzie banknotu przedstawiona jest postać ważnego dla polskiej historii Józefa Piłsudskiego. Wizerunek ten NBP zaczerpnęło z dzieła malarskiego Kazimierza Mańkowskiego (z obrazu pt. “Rok 1920”). Na drugim planie widać zarysy warszawskich zabudowań.
Dodatkowym wizerunkiem jest także awers Krzyża Walecznych przedstawiający polskiego orła oraz napis “Na polu chwały” i symboliczną datę (1920). Ponadto na przedzie banknotu znalazł się także napis NIEPODLEGŁOŚĆ. Okala go wieniec z liści dębu i różne inne drobne elementy graficzne.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień
Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut
Przód zawiera również wiele mikroskopijnych elementów graficznych, między innymi wielotonalny element na nominale banknotu czy też wytłoczoną wartość nominału dla osób niewidomych.
źródło: https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/files/2020_bitwa_warszawska_20zl_pl.pdf
Banknot Bitwa Warszawska – tył
Na drugiej stronie banknotu również wykorzystano dzieło znanego polskiego malarza. Przedstawiony został tam środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. “Cud nad Wisłą”. Jest to scena przedstawiająca “księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych”.
Umieszczono tam również wieniec z liści wawrzynu, czyli symboliczny medal pamiątkowy, a także, jak wskazuje NBP, “fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r.”
Na powierzchni banknotu zastosowano także relief ze skrótem NBP i liczbami 20. Nominał oznaczono farbą zmienną optycznie.
źródło: https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/files/2020_bitwa_warszawska_20zl_pl.pdf
“Bitwa Warszawska była przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań. Zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu – dowódcy 5 armii, Józefowi Hallerowi – dowódcy Armii Ochotniczej walczącej na przedpolach Warszawy i Maxime’owi Weygandowi.
Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu narodu oraz poświęceniu polskich żołnierzy powstrzymujących bolszewicką nawałę. Wśród nich wyróżniły się formacje złożone z ochotników, w tym gimnazjalistów i studentów, którzy odpowiedzieli na apel „Ojczyzna w niebezpieczeństwie”. (…) Do legendy przeszły zażarte starcia na przedmościu warszawskim pod Radzyminem i Ossowem w połowie sierpnia 1920 r.
Równie ważne były zmagania Frontu Północnego i walki nad Wkrą oraz decydujące uderzenie wyprowadzone znad Wieprza. Nie bez znaczenia były osiągnięcia polskiego radiowywiadu. (…) A zwycięstwo było doniosłe! Już współcześni podkreślali jego znaczenie, a Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Pod Warszawą ocalono bowiem nie tylko niepodległość Polski, lecz także zatamowano ekspansję bolszewizmu na Europę. – wskazuje Wojciech Kalwat w folderze emisyjnym.
Źródło:
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2020/bw1920.html
Dodaj komentarz