Komornik Sądowy w Ursusie

Komornik Sądowy w Ursusie

author
Dominika Byczek
22 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Ursus, czyli powszechnie znany producent ciągników i maszyn dla nowoczesnych rolników, ma poważne problemy. Do jego siedziby wszedł właśnie komornik przysłany na wniosek PKO BP. Właśnie trwa egzekucja z zabezpieczeń rzeczowych.

Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej złożył PKO Bank Polski. Sprawą zajmuje się obecnie komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lublinie. Komornik wszedł to siedziby firmy przy ul. Frezerów w Lublinie. Będzie egzekwował ponad 10 milionów długu.

Ursus z długiem

PKO BP wezwał Ursusa do zapłaty długu w wysokości 10 031 697 zł. Do tego dochodzą jeszcze odsetki w wysokości 618 000 zł. Spółka poinformowała jednak, że jej zdaniem zajęcie mienia za te długi jest niezgodne z prawem i podaje ku temu kilka powodów.

Komornik ma bowiem zająć materiały oraz produkty, które firmie potrzebne są do kontynuacji produkcji nowych maszyn – bez tych materiałów nie będzie można wypełnić umów z kontrahentami, przez co może dojść do kolejnego długu. Znacznie utrudnia to bieżącą działalność firmy. Ponadto spółka Ursus jest obecnie w trakcie restrukturyzacji i prowadziła z bankiem negocjacje w kierunku ustalenia harmonogramu spłaty długu.

Oficjalny komunikat Ursusa

Oficjalny komunikat banku PKO BP

Ursus – akcjonariusze

Problematyczna jest kwestia dotycząca długów Ursusa względem akcjonariuszy. Z oświadczenia spółki wynika, że pismo od komornika działającego przy Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód otrzymała ona 11 marca, a tę informację ujawniła publicznie dopiero po ponad tygodniu.

Oczywiście spółka po tym wydarzeniu z dnia na dzień straciła wysokie notowania swoich akcji. W czasie pomiędzy otrzymaniem pisma od komornika a ogłoszeniem tego faktu publicznie główny akcjonariusz spółki sprzedał ponad 700 000 akcji Ursusa.

Nie wiadomo dokładnie, jaki jest obecnie stan finansowy spółki. Ursus ma wydać oficjalny raport na ten temat dopiero w kwietniu. Wskazać można za to, że w trzech pierwszych kwartałach zeszłego roku Ursus odnotował straty w wysokości aż 44 milionów złotych. 21 marca 2019 roku akcje Ursusa straciły na giełdzie 15,76%. Jedna akcja kosztuje obecnie zaledwie 1,70 zł.

Ursus Bus poza Ursusem

Żeby wyjść z problemów finansowych, Ursus pozbywa się swojej spółki zależnej – Ursus Bus. Nowym nabywcą ma być PG Energy Capital Management, który – aby umowa doszła do skutku – musi do końca marca wywiązać się ze zobowiązań, wśród których znajduje się na przykład pozyskanie 40 milionów zł (mają być one przeznaczone na finansowanie działalności spółki Ursus Bus).

Sprzedaż Ursus Busa zabiłaby jednak plany spółki dotycząca tego, by odejść od prowadzenia działalności typowo rolniczej. Inwestorzy wskazują, że Ursus Bus mógł być doskonałą szansą dla spółki, by swoją działalnością objąć kolejny sektor. Teraz ma być szansą na wyjście z długów.

Ursus Bus z resztą również borykał się z problemami. Do najgłośniejszych należy na przykład sytuacja z Miechowa, kiedy to spółka nie zainteresowała się przyjechaniem na podpisanie umowy po wygranym przetargu. W dodatku burmistrz Miechowa, Dariusz Marczewski, nie jest w stanie w żaden sposób skontaktować się z przedstawicielami firmy.

Nieciekawie wygląda również sytuacja z wypłatami wynagrodzeń pracownikom Ursus Busa. Wizyta Państwowej Inspekcji Pracy wykazała, że ponad 200 pracowników nie otrzymało na czas wypłaty za styczeń 2019 roku.

Po wydanym przez inspektora pracy nakazie płacowym dotyczącym niezwłocznego wypłacenia należnego pracownikom wynagrodzenia, spółka uregulowała pensje wobec nich, ale teraz podobne zaległości nastąpiły z wypłatą wynagrodzenia za luty. Sytuacja Ursusa – jak wskazują eksperci – staje się bardzo nieciekawa.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kwalifikowany podpis elektroniczny w DNB Bank Polska

DNB Bank Polska poinformował w komunikacie prasowym, że w związku z epidemią koronawirusa w Polsce instytucja przyspiesza digitalizację posiadanych usług skierowanych do Klientów korporacyjnych.

author
Patryk Byczek
27 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Seniorzy chętnie korzystają z bankowości internetowej

Aktualnie, seniorzy stanowią w Polsce 24% populacji kraju. Jest to prawie 9,4 mln osób w wieku co najmniej 60 lat. W związku z niekorzystną piramidą demograficzną kraju i wciąż zbyt niskim wskaźnikiem urodzeń w 2050 roku takich osób będzie już 13,7 mln – około 40% obywateli Polski.

author
Natalia Narloch
28 listopada 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Tylko 11% Polaków ma nieruchomość obciążoną kredytem lub pożyczką

Polacy preferują wynajem mieszkań niż zaciągnięcie kredytu i kupno na własność. W Europie, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych kredyt hipotetyczny jest normą. W Holandii, aż 60% osób jest obciążonych zobowiązaniem finansowym, podczas gdy ten odsetek w Polsce wynosi zaledwie 11%.

author
Natalia Narloch
23 listopada 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Płatności za e-zakupy. Jak płacą Polacy?

Instytut Kantar TNS wykonał badanie, w którym pytał respondentów o ich upodobania dotyczące płatności w Internecie. Z otrzymanych wyników można dowiedzieć się, że wielu badanych korzysta między innymi z przedpłaty przelewem oraz szybkich płatności online.

author
Patryk Byczek
29 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chiny łamią międzynarodowe normy konkurencji?

Z tanich zakupów na AliExpress Polacy korzystają coraz chętniej. Niewielu z nas zastanawia się jednak nad tym, jak tak intensywne subsydiowanie przesyłek z Chin na europejski rynek wpływa na gospodarkę naszego kontynentu. Eksperci są zgodni, że Chiny stosują nieuczciwą konkurencję, a ich działania się nie tylko niezgodne z etyką biznesu, lecz także przepisami WTO.

author
Halszka Gronek
02 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Crowdfunding podda się samoregulacji

Crowdfunding jest w dalszym ciągu dyscypliną raczkującą na polskim rynku. I chociaż społecznościowe gromadzenie kapitału powoli wpisywane jest w poszczególne akty prawne, to procesy legislacyjne nie toczą się wystarczająco szybko, aby w prawidłowy sposób chronić wszystkie strony biorące udział w przedsięwzięciach tego rodzaju. Planowana jest samoregulacja.

author
Alicja Hirsekorn
15 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj