Koniec cyfrowych portfeli od Visa i Mastercard?

Koniec cyfrowych portfeli od Visa i Mastercard?

author
Halszka Gronek
19 sierpnia 2019

To bardziej niż pewne, że w najbliższym czasie zarówno Visa, jak i Mastercard zrezygnują z dostarczania tak popularnych dotąd usług elektronicznego portfela. Wszystko dlatego, że globalni dostawcy kart mają zamiar przystąpić do zintegrowanego standardu SRC, który na dobre odmieni realia światowego rynku płatności online.

Odejście od oferowanych dotąd usług portfela elektronicznego przez największych graczy ogólnoświtowego rynku finansowego dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. W końcu już na początku bieżącego roku trzej najwięksi dostawcy – Visa, Mastercard i American Express -zapowiedzieli prace nad wspólnym i nowoczesnym rozwiązaniem do integracji elektronicznych kart płatniczych. Nikt jednak nie sądził, że zmiany nastąpią tak szybko. 

W sierpniu bieżącego roku dyskurs medialny obiegła informacja o tym, że Visa niebawem wycofa usługę Visa Checkout, by zastąpić ją nowym, bardziej innowacyjnym i przyszłościowym rozwiązaniem. Kilka dni później centrum prasowe Mastercard potwierdziło, iż portfel elektroniczny Mastrepass także zostanie zamknięty dla dotychczasowych użytkowników. Dostawca nie sprecyzował jednak konkretnej daty likwidacji usługi. Zaznaczone zostało jedynie, iż na chwilę obecną baza klientów portfela Masterpass prężnie rośnie w siłę.

Jedno jest pewne: dwaj najwięksi gracze polskiego rynku kart kredytowych, Visa oraz Mastercard, pracują nad wspólnym rozwiązaniem w zakresie płatności internetowych. Przejście na globalny standard e-portfela ma być możliwe dzięki nowej technologii EMV® Secure Remote Commerce, skrótowo nazywanej po prostu SRC. Wiadomo także, iż za opracowanie nowego standardu transakcji odpowiedzialna jest spółka EMVCo zajmująca się tworzeniem specyfikacji technicznych dla płatności kartowych.

Czym są portfele elektroniczne?

Chcąc zapłącić kartą płatniczą za zakupy dokonane online, konsument musi wypełnić formularz danych dotyczący między innymi numeru karty, jej daty ważności, a także kodu zabezpieczającego CVV/CVC. Niektóre serwisy transakcyjne wymagają dodatkowo podania adresu zamieszkania (zgodnego z tym przypisanych właścicielowi karty) oraz imienia i nazwiska posiadacza. Niestety cały proces żmudnego wypełniania danych transakcyjnych wielu konsumentów przyprawia o zawrót głowy. Czy jest na to sposób? Oczywiście!

Dzięki specjalnym portfelom elektronicznym, jakie obecnie dostarczane są na polski rynek przez Visę oraz Mastercard, możliwe jest dokonywanie płatności internetowych z pominięciem wielopunktowego procesu wypełniania formularza danych karty i jej posiadacza. Wszystkie niezbędne informacje, w tym nawet preferowany adres dostawy kupowanych produktów, uzupełniane są automatycznie na podstawie danych z profilu e-portfela. Nie da się ukryć: taki sposób dokonywania e-transakcji znacząco różni się od standardowego sposobu płacenia kartą.

Masterpass to usługa elektronicznego portfela dostarczana przez Mastercard. Służy ona przede wszystkim dokonywaniu błyskawicznych i komfortowych płatności internetowych przy użyciu kart bankowych. Masterpass istnieje na rynku od 2013 roku. Po raz pierwszy usługa ta pojawiła się w Polsce rok później – w 2014 roku. Z kolei Visa Checkout to usługa e-portfela, której operatorem jest drugi największy dostawca kart płatniczych w Polsce i na świecie – Visa. Po raz pierwszy Visa Checkout pojawiła się w Polsce w 2017 roku. 

Co nowego zamiast e-portfeli?

Wiadomo, że wkrótce zarówno Visa, jak i Mastercard przerwą udostępnianie stworzonych przez siebie usług portfeli elektronicznych, by wspólnymi siłami wdrożyć na polskim rynku nowy standard płatniczy. Mowa o standardzie SRC opracowanym przez spółkę EMVCo zajmującą się tworzeniem specyfikacji technicznych dla płatności kartowych. Jak wiadomo ze wstępnych informacji, nowa usługa ma na celu ujednolicenie doświadczeń klientów w korzystaniu z kart w środowisku e-commerce i m-commerce. 

"

Twórcy SRC, czyli organizacja EMVCo., dążą do tego, aby po wprowadzeniu danych karty przy pierwszej płatności w internecie nie trzeba było robić tego ponownie. Być może nawet i to jednorazowe wprowadzanie danych nie będzie konieczne, bo będzie mógł to zrobić za użytkownika bank – wydawca karty. Zaproponowano koncepcję bezpiecznej chmury, w której dane te będą przechowywane.

– tłumaczy Aleksander Naganowski, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale Mastercard Europe, w rozmowie dla cashless.pl.

Wiadomo także, iż standard SRC ma wykorzystywać tak zwaną tokenizację. Oznacza to, iż dane kart znajdujących się w bazach będą bezpiecznie zapisywane w postaci tokenów. Według koncepcji do samego wykonania płatności kartą w Internecie wystarczać będzie numer telefonu komórkowego użytkownika. Oczywiście twórcy usługi zapewnią tak zwane silne uwierzytelnianie, które obecnie jest podstawowym wymogiem wprowadzonym przez unijne regulacje. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Słupsk
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
22 listopada 2021

Pożyczki bez BIK Słupsk

Nowa strona Providenta
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
14 października 2016

Nowa strona Providenta

Kredyt gotówkowy Radom
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Radom

ING Bank Śląski w Pszczynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Pszczynie

Bank Pekao partnerem Forum Ekonomicznego w Davos
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2019

Bank Pekao partnerem Forum Ekonomicznego w Davos

Porównaj