Koniec kredytów detalicznych w Nest Banku

Koniec kredytów detalicznych w Nest Banku

author
Alicja Uzarowicz
10 kwietnia 2020

W swoim komunikacie Nest Bank poinformował o tym, iż na przestrzeni przyszłych miesięcy dojdzie do wycofania promocji i usług, jakie mogli dobierać do kredytów klienci indywidualni spółki. Czy to oznacza koniec kredytów tego rodzaju w Nest Banku? Jaka może przyczyna takiego postępowania?

W marcu na stronie internetowej Nest Banku pojawiła się informacja o tym, iż w niedalekiej przyszłości przestaną obowiązywać różne promocje, z jakich mogli skorzystać klienci indywidualni zaciągając w tym banku zobowiązanie. Promocje to nie jedyna rzecz, jaka zniknęła z oferty spółki.

Albowiem poza promocjami, bank zapowiedział także wycofanie wszelkich usług, jakie do kredytu mogli dobrać sobie konsumenci. Media przypuszczały wówczas, że spółka przestanie udzielać tego rodzaju zobowiązań. Nest Bank niestety nie podał w swojej informacji oficjalnej przyczyny takiej decyzji, jednak istnieją pewne podejrzenia.

Jedynym powodem takiej decyzji, który przedstawił bank, był po prostu fakt, iż regulaminy tychże usług i promocji mu na to pozwalają. Brzmiało to wówczas dość enigmatycznie. Jednak decyzja banku miała prawdopodobnie związek z tak zwanym małym TSUE. Jakich kredytów pozbawiono promocji, by w końcu wyeliminować je z oferty?

Koniec kredytów detalicznych w Nest Banku

Produkty, których dotyczy informacja o wycofaniu, to na przykład Nest Kredyt w koncie na dobry początek, który dotyczy kredytów odnawialnych. Dla Nest Kredytów Odnawialnych przestanie także działać opcja Konto z Kredytem. Kolejne produkty to Fotelik dla Nest Kredytów Gotówkowych i Pakiety dla Zaradnych.

Ta ostatnia promocja dotyczyła Nest Kredytów Gotówkowych i Konsolidacyjnych. Te elementy zniknęły zniknąć z oferty 1 kwietnia 2020 roku. Jak taka zmiana wpłynie na obecną sytuację klientów, którzy mają kredyt w tym banku? Wszystkie warunki dotychczasowo zaciągniętych zobowiązań mają oczywiście pozostać bez zmian.

Analogicznie będzie wyglądać sytuacja klientów, gdy nabyli oni jakieś prawa w trakcie spłacania zaciągniętych zobowiązań. Co więcej, Nest Bank miał honorować wszelkie promocje i oferty w kontekście kredytów zaciągniętych do końca kwietnia. Dziś jednak kredytów detalicznych bank nie oferuje już wcale. Mimo tego, do końca okresu kredytowania warunki dla poszczególnych klientów pozostaną bez zmian.

Koniec kredytów a małe TSUE

Portal Subiektywnie o finansach dotarł do informacji, która może wyjaśnić najbliższą przyszłość Nest Banku. Albowiem miał on pod koniec lutego poinformować współpracujące z nim portale o tym, iż z dniem 1 kwietnia 2020 roku przestanie udzielać kredytów klientom indywidualnym.

Jak wynika z tegoż listu, spółkę „wykończył” wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nazywa się potocznie „małym TSUE”. Orzeczenie wyraźnie stwierdza, iż należy zwrócić klientom część prowizji i opłat proporcjonalnie do okresu, w którym wcześniej spłacili swój kredyt.

Tego rodzaju stanowisko TSUE, na które powołuje się również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmusił bank do zmiany swojej strategii działania. Stąd właśnie dojdzie do przebranżowienia na ofertę kredytową przeznaczoną  dla przedsiębiorstw, w tym głównie mikrofirm.


Źródła:
https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/aktualnosci/odwolanie-promocji-oraz-wycofanie-pakietow-uslug-o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Drobinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 października 2019

PKO BP w Drobinie

ING Bank Śląski w Pyskowicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
11 sierpnia 2019

ING Bank Śląski w Pyskowicach

UOKiK chce limitu RRSO dla firm pożyczkowych
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
22 lipca 2013

UOKiK chce limitu RRSO dla firm pożyczkowych

Credit Agricole we Wrześni
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 lipca 2019

Credit Agricole we Wrześni

Provident kusi Klientów nagrodami w Wielkiej Loterii
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
02 września 2013

Provident kusi Klientów nagrodami w Wielkiej Loterii

Deutsche Bank w Siedlcach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
24 listopada 2017

Deutsche Bank w Siedlcach

Porównaj