Koronawirus. Będą specjalne zasiłki dla studentów?

Koronawirus. Będą specjalne zasiłki dla studentów?

author
Dominika Byczek
23 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Obecna sytuacja nikogo nie napawa optymizmem. Grupą, która znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji, są studenci – zmuszeni do wynajmowania mieszkań i akademików, a w większości nie mogący podjąć zatrudnienia. Rząd przygotowuje dla nich specjalną pomoc – będą zasiłki, a może i zwolnienia z opłat za akademiki.

Koronawirus a pomoc rządowa dla studentów

Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zapewnia, że studenci – zarówno ci pracujący, jak i niepracujący – nie zostaną pominięci w rządowych ustaleniach. Obecnie w ramach Tarczy Antykryzysowej studenci, którzy utracili zatrudnienie na skutek epidemii koronawirusa (ich miejsce pracy zostało zamknięte), mogą ubiegać się o wypłatę świadczenia zastępczego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wielu studentów jednak, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, nadal utrzymuje zatrudnienie (w dużej mierze studenci to pracownicy, którzy na codzień wykonują pracę zdalną), a panująca sytuacja i konieczność studiowania w formule e-learningowej nie sprzyjają dobrej jakości wykonania swoich obowiązków. Studenci, którzy znaleźli się w takim założeniu, pytają więc, czy i dla nich znajdzie się jakaś pomoc w tym trudnym okresie.

Kto może otrzymać zasiłek dla studenta?

Dla wszystkich – pracujących i niepracujących – przewidziano zapomogi z funduszu stypendialnego. Teoretycznie o pomoc może ubiegać się każdy.

W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego możemy jednak przeczytać, że “w szczególności podstawą wnioskowania o wsparcie może być utrata przez studenta lub członka jego rodziny źródła dochodu spowodowana ograniczeniami w funkcjonowaniu pracodawców związanymi z sytuacją zagrożenia epidemicznego”, więc wygląda na to, że studenci, którzy nie utracili zatrudnienia, i tak nie będą brani pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń. Osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji mogą próbować pozyskać środki z pożyczek dla studentów.

Jak uzyskać zapomogę dla studenta w trakcie pandemii koronawirusa?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jednoznacznie zaleca, by wszystkie uczelnie informowały o procesie uzyskiwania zapomóg na swoich stronach internetowych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Ponadto studenci dostają informacje o możliwości ubiegania się o dodatkowe pieniądze przez portale służące do komunikacji uczelni ze studentem (np.: USOS, Portal Studenta).

Zasada jest jednak z reguły bardzo podobna:

1. Wchodzimy na stronę swojej uczelni.

2. Pobieramy wniosek o zapomogę.

3. Wypełniamy wniosek danymi osobowymi.

4. Załączamy dokumenty potwierdzające to, że nasza sytuacja w związku z pandemią pogorszyła się.

5. Oczekujemy na decyzję komisji stypendialnej i wypłatę środków.

“Mając na względzie dobro studentów i doktorantów potrzebujących wsparcia finansowego, zwracamy się z apelem o dołożenie wszelkich starań, aby w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni realizacja zadań związanych z przyznawaniem i wypłacaniem stypendiów i zapomóg dla studentów i doktorantów przebiegała terminowo i w miarę możliwości bez zakłóceń. (…)

Zalecana jest adaptacja wewnętrznych procedur uczelni dostosowujących proces przyznawania świadczeń do ograniczeń związanych ze zmieniającą się sytuacją zagrożenia epidemiologicznego (w tym ich odbiurokratyzowanie w granicach prawa) – chociażby poprzez stosowanie pracy zdalnej przez członków komisji stypendialnych” – takie zalecenia sformułowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jeżeli uczelnie dostosują się do tych wskazań, wypłata środków może przebiegać naprawdę szybko i bezproblemowo.

Opłaty za akademik a koronawirus

W zaleceniach Jarosława Gowina znalazło się także wskazanie skierowane bezpośrednio do uczelni. Ministerstwo zaleca, by tych, którzy z przyczyn niezależnych od siebie nie mogą korzystać z akademików, zwolnić z konieczności uiszczania opłat z tego tytułu.

“W opinii Ministerstwa, zasadne jest uwzględnienie szczególnej sytuacji studentów zakwaterowanych w domach studenckich, którzy ze względu na odwołanie zajęć nie korzystają z tych obiektów, poprzez zwolnienie studentów z opłat za miejsce w domu studenckim za ten okres” – wskazano w komunikacie.

Koronawirus a zasiłek dla studentów – podsumowanie

od kiedy:

od połowy marca 2020

kto może otrzymać:

w szczególności osoby w trudnej sytuacji finansowej

gdzie się zgłosić:

do własnej uczelni

forma wypłaty:

przelew na konto

ile można otrzymać:

kwota ustalana indywidualnie

opłaty za akademiki:

zalecane zwolnienie z opłat


Źródło:

https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-dla-uczelni-o-mozliwosci-wsparcia-studentow-w-zwiazku-ze-stanem-zagrozenia-epidemicznego

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Tomaszów Lubelski

Santander Consumer Bank placówka Tomaszów Lubelski Santander Consumer Bank posiada w Tomaszowie Lubelskim jedną placówkę: – ul. Lwowska 39, 22-600 Tomaszów Lubelski Santander Consumer Bank...

author
Dorota Grycko
04 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Jaka kara za nieszczepienie dzieci?

Nawet do 50 tysięcy złotych – tyle mogą wynieść kary pieniężne nałożone przez wojewodę na rodziców, którzy zaniedbali ustawowy obowiązek poddania dzieci szczepieniom. Niezależnie od poglądów rodziców państwo ma prawo nakazać zaszczepienia dziecka – w imię jego dobra i bezpieczeństwa całego społeczeństwa. 

author
Halszka Gronek
25 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Mój Prąd – nowy rządowy program

“Mój prąd” to nowy rządowy program zapowiedziany przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Tym razem pieniądze mają trafić do gospodarstw domowych jako dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych. Łączny budżet to aż 1 mld złotych. Sprawdzamy, kto może skorzystać z programu “Mój prąd” oraz jak otrzymać dofinansowanie.

author
Dominika Byczek
24 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Gorlice

Sprawdź informacje dotyczące Kasy Stefczyka w Gorlicach. W naszym artykule znajdziesz numer telefonu, adres, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu do placówki Kasy Stefczyka w Gorlicach.

author
Julia Wierciło
04 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Telewizor zmieniamy co 7 lat

Na elektronikę wydajemy prawie tyle, co mieszkańcy Europy Zachodniej. Dwa lata temu pod tym względem byliśmy jeszcze trzy lata w tył, w ubiegłym roku - dwa, a w 2017 roku dystans ten znacznie się skurczył.

author
Aneta Jankowska
29 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

W 2017 roku od rodziców wyprowadziło się 330 tysięcy osób

Open Finance prześwietlił pierwsze etapy samodzielnego życia młodych osób. W trakcie ostatniego roku od rodziców wyprowadziło się 330 000 Polaków. Czego dowiemy się z analiz?

author
Aneta Jankowska
22 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj