Kredyt gotówkowy na 15 lat – czy to możliwe?

Kredyt gotówkowy na 15 lat – czy to możliwe?

author
Julia Wierciło
18 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Teoretycznie, zaciągnięcie kredytu gotówkowego na 15 lat jest możliwe. Jednak w praktyce tak długi okres finansowania wygląda nieco inaczej. Zwiększone ryzyko w przypadku długiego okresu kredytowania jest głównym powodem obaw banku. W tym czasie nasza sytuacja finansowa może zmienić się diametralnie. Sprawdźmy czy zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest możliwe, a także jakie inne kredyty możemy zaciągnąć na 15 lat.

Spis treści:

  1. Kredyt gotówkowy na 15 lat - czy jest to możliwe?
  2. Kredyt gotówkowy na 15 lat - po co zaciągać to zobowiązanie?
  3. Kredyt gotówkowy na 15 lat - dlaczego banki ich nie oferują?
  4. Który kredyt można zaciągnąć na 15 lat?
  5. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Kredyt gotówkowy na 15 lat - czy jest to możliwe?

Kredyt gotówkowy jest, w porównaniu z innymi, najwygodniejszym produktu kredytowym. Charakteryzuje się przede wszystkim małym nakładem koniecznych formalności. Kolejną zaletą jest pożyczka na sporą kwotę, a także przeznaczenie tych środków na dowolnie wybrany przez nas cel. Duża kwota zobowiązania wiąże się z wysoką ratą miesięczną. Jest to główny powód chęci wydłużenia okresu kredytowania, ponieważ ma to skutkować obniżeniem raty zobowiązania. Sprawdź, czy warto brać kredyt gotówkowy na wkład własny.

W teorii bank jest w stanie udzielić nam kredytu gotówkowego na 15 lat, a przepisy nie zabraniają tak długiego okresu kredytowania. Minimalny oraz maksymalny okres jest indywidualnie ustalany przez bank. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej i takie oferty nie są dostępne dla kredytobiorcy. Banki w Polsce obecnie nie udzielają kredytu gotówkowego na 15 lat. Takiego zobowiązania nie zaciągniemy także w żadnej firmie pozabankowej. W przypadku niezabezpieczonych kredytów okres zobowiązania będzie wynosił maksymalnie 10 lat. Jeśli mimo wszystko myślimy o zaciągnięciu zobowiązania finansowego w takiej formie, warto sprawdzić ranking kredytów gotówkowych.

W praktyce banki w Polsce nie udzielają kredytu gotówkowego na 15 lat.

Kredyt gotówkowy na 15 lat - po co zaciągać to zobowiązanie?

Zaciągnięcie kredytu na okres 15 lat jest bardzo dużym zobowiązaniem finansowym. Tak duży kredyt możemy zaciągnąć na różne cele, są to na przykład:

  • kupno nieruchomości – w tym wypadku warto rozważyć kredyt hipoteczny, który może być zdecydowanie bardziej opłacalnym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy,
  • własna działalność – założenie swojego biznesu wymaga pewnego nakładu finansowego, który możemy uzyskać za pomocą kredytu. W tym przypadku warto zastanowić się nad kredytem inwestycyjnym,
  • inwestycja – jeśli planujemy zainwestowanie większej kwoty kredyt gotówkowy mógłby być dobrym rozwiązaniem,
  • przyczyna losowa – duża ilość pieniędzy mogłaby być potrzebna w przypadku losowej sytuacji. Mogłyby być to na przykład koszty operacji. Jednak taka konieczność będzie obniżała zdolność kredytową, ze względu na niestabilną sytuację finansową.

Kredyt gotówkowy na 15 lat - dlaczego banki ich nie oferują?

Banki nie oferują kredytów gotówkowych na okres 15 lat ze względu na ryzyko, które niesie taki czas kredytowania. W ciągu potencjalnego czasu kredytu sytuacja kredytobiorcy może ulec zmianie, a ta z kolei prowadzić będzie do niewypłacalności. Kolejnym ryzykiem, które bank musiałby podjąć w przypadku udzielenia kredytu gotówkowego na 15 lat jest możliwość bankructwa kredytobiorcy. Jeżeli ogłosiłby on upadłość, a kredyt nie był zabezpieczony, bank nie ma żadnej możliwości aby ściągnąć dług. Ryzyko jest także związane z zabezpieczeniem ponieważ obligacje nie zostaną wydane na okres 15 lat. Ten okres jest za długi ponieważ zazwyczaj wynosi on 10 lat.

Udzielenie kredytu gotówkowego na okres 15 lat jest dla banku bardzo ryzykowne.

Który kredyt można zaciągnąć na 15 lat?

Jest kilka możliwości na zaciągnięcie kredytu na okres 15 lat. Będzie to na przykład kredyt hipoteczny, ale także inwestycyjny. Są to bardzo dobrze zabezpieczone kredyty celowe i dzięki temu ich okres spłaty może być bardzo długi. Udzielane są na kupno nieruchomości, działki, ale także na budowę domu i remont. Aby otrzymać taki kredyt należy zgromadzić wkład własny w odpowiedniej wysokości. Zazwyczaj będzie on wynosił minimalnie 10-20% wartości nieruchomości (która jest zabezpieczeniem tego kredytu).

Kredyt hipoteczny będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem w porównaniu do kredytu gotówkowego. Aby otrzymać kredyt z tak długim okresem spłaty konieczna będzie dobra zdolność kredytowa. W tym wypadku warto sprawdzić jak zwiększyć zdolność kredytową.

Pożyczka hipoteczna jest kolejnym zobowiązaniem, którego spłacanie może zostać rozłożone na 15 lat. W tym wypadku jednak wkład własny nie będzie wymagany. Koszt takiej pożyczki jest podobny do kosztu kredytu hipotecznego i może być odpowiednią alternatywą do kredytu gotówkowego. Ze względu na ryzyko kredyty gotówkowe są wysoko oprocentowane, ale jeżeli znaleźliśmy się w trudnej sytuacji warto rozważyć opcję kredytu dla zadłużonych.   

Pytania i odpowiedzi

Niestety nie. W Polsce nie ma oferty, która proponowałaby kredyt gotówkowy z okresem spłaty wynoszącym aż 15 lat. Każdy bank ma na pewno w swojej ofercie kredyt gotówkowy, którego okres spłaty wynosi 10 lat. Dłuższy okres kredytowania będzie najprawdopodobniej niemożliwy do uzyskania przy tego rodzaju zobowiązaniu.

Nie. Aby zaciągnąć kredyt gotówkowy należy posiadać zdolność kredytową, dobrą historię kredytową oraz stały dochód. Ponadto, aby otrzymać kredyt gotówkowy należy posiadać ważny dowód osobisty.

Tak. W czasach tak rozwiniętej technologii można śmiało powiedzieć, że branie kredytów gotówkowych online jest bardzo bezpieczne, a odpowiednią ofertę kredytu gotówkowego znajdziemy bardzo łatwo przez Internet. Banki udzielają kredytów gotówkowych online, ponieważ jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla obydwu stron.

Przede wszystkim na to, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania oraz oprocentowanie kredytu gotówkowego. Te parametry, między innymi, wpływają na ratę kredytu gotówkowego.

Aby znaleźć odpowiedni dla siebie kredyt warto skorzystać z rzetelnego rankingu kredytów gotówkowych oraz narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu gotówkowego (taki kalkulator posiada np. Santander Bank Polska), aby porównać ewentualne koszty zobowiązania, zobaczyć jaka może być rata kredytu gotówkowego czy poznać całkowity koszt kredytu. Jeżeli znajdziemy odpowiednią dla siebie ofertę, w przypadku kredytu gotówkowego wystarczy już tylko złożyć wniosek o kredyt gotówkowy.

W Polsce maksymalna kwota kredytu wynosi 255 000 zł (kredyt konsumencki), natomiast maksymalny okres kredytowania w przypadku tego rodzaju kredytu to 120 miesięcy. Kredyty hipoteczne mają oczywiście inne warunki. Przy ustalaniu własnych parametrów w kredycie gotówkowym warto rozważyć ewentualne ubezpieczenie kredytu gotówkowego.

O tanim kredycie możemy mówić w przypadku, gdy całkowita kwota kredytu będzie jak najniższa. Pożyczka gotówkowa działa podobnie.

Całkowity koszt kredytu gotówkowego zależy od wielu czynników, np.: wysokości kredytu, okresu kredytowania, oprocentowania, RRSO. Pożyczka gotówkowa zbudowana jest na tych samych parametrach. Kredyt gotówkowy wiąże się z obciążeniem budżetu przez wiele lat, a w przypadku kredytów hipotecznych nawet kilkadziesiąt lat, ponieważ maksymalny okres spłaty kredytu mieszkaniowego to nawet 35 lat.

Według ogólnej definicji kredyt gotówkowy to rodzaj pożyczki, którą udziela bank. Kredyt udzielany jest w określonej kwocie i na określony okres czasu, a kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty tej kwoty wraz z odsetkami w określonym okresie czasu, zwykle w formie równych rat. Jest to najpopularniejszy rodzaj kredytu, który może być użyty na dowolny cel, na przykład na zakup dóbr konsumpcyjnych, remont mieszkania, spłatę innych zobowiązań lub na potrzeby inwestycyjne.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Awaria w Pekao SA

Awaria w Pekao SA. Klienci zgłaszają problemy z logowaniem się do bankowości internetowej oraz mobilnej. Bank pracuje nad jak najszybszym usunięciem awarii. Kiedy problem zostanie rozwiązany? Sprawdzamy.

author
Patryk Byczek
09 listopada 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nest Bank z własnym kantorem online

Użytkownicy platformy bankowości online Nest Bank mają teraz możliwość korzystania z usługi Nest Kantor, która umożliwia im wymianę trzech najpopularniejszych walut: euro (EUR), dolarów amerykańskich (USD) oraz funtów brytyjskich (GBP). Nest Kantor jest dostępny zarówno poprzez bankowość internetową, jak i aplikację mobilną, zapewniając wygodę i łatwość dostępu do potrzebnych usług walutowych.

author
Patryk Byczek
16 czerwca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Provema Credit – opinie

Provema Credit to nowa firma oferująca pożyczki ratalne przez Internet. Maksymalna kwota to tylko 1500 zł, ale spłata zawsze rozłożona jest na 6 miesięcy. Prześwietlamy ofertę.

author
Dominika Byczek
26 października 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Numer NIP na paragonie konieczny do faktury

Z początkiem 2020 roku weszły w życie nowe wymogi dotyczące wystawiania faktur do paragonów. Od teraz paragon, który potwierdza dokonania zapłaty musi zawierać nasz numer NIP.

author
Aleksandra Gościnna
03 stycznia 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Revolut – na czym polega?

Revolut to światowa marka, która od kilku lat podbija rynek finansów. Oferuje konta walutowe z kartą oraz niedrogie przewalutowania. Z usług Revolut korzysta obecnie już ponad 20 milionów osób. Sprawdź, jaka jest aktualna oferta Revolut.

author
Dominika Byczek
08 marca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Uber wprowadza napiwki

Firma Uber wprowadziła możliwość wsparcia oraz docenienia kierowcy, u którego zamówiliśmy przejazd. Jeżeli jesteś częstym użytkownikiem aplikacji na pewno zorientowałeś się, że po każdym kursie możesz uraczyć prowadzącego napiwkiem.

author
Patryk Byczek
05 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj