Wzięcie kredytu z rodzicami nie zawsze bardziej opłacalne

Wzięcie kredytu z rodzicami nie zawsze bardziej opłacalne

author
Alicja Uzarowicz
14 lutego 2020

Ceny nieruchomości są niezwykle przerażające dla młodych Polaków, którzy często nie posiadają nawet odpowiedniej zdolności kredytowej, aby kredytem sfinansować zakup swojego lokum. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu z osobami o lepszej pozycji wśród kredytobiorców – rodzicami.

Współcześnie zaledwie garstka młodych ludzi może sobie pozwolić na samodzielne sfinansowanie kupna mieszkania. Większość osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Aby podnieść swoją wiarygodność i zdolność kredytową, bardzo często współkredytobiorcami stają się rodzice.

Jak jednak wynika z badania ANG Spółdzielni, tego rodzaju postępowanie nie oznacza wcale lepszych warunków kredytowania. Niezaprzeczalnie rodzice mogą mieć lepszą zdolność kredytową, o czym świadczy ich najczęściej wieloletnie i stałe zatrudnienie, wysoka pensja, czy też brak innych poważnych zobowiązań finansowych.

Przeszkodę w pozyskaniu lepszych warunków kredytu może jednak stanowić wiek. Albowiem jednocześnie z większą zdolnością kredytową rodziców, wzięcie kredytu będzie możliwe, ale na krótszy okres o nawet kilkanaście lat. Skrócenie tego czasu może zaś podnieść istotnie wysokość miesięcznej raty.

Wzięcie kredytu z rodzicami się nie opłaca?

Jednocześnie bowiem z większą wartością kredytu, bank, który postara się upewnić, by kredytobiorca „zdążył” spłacić swoje zobowiązanie, zaproponuje mniejszą ilość, ale wyższych rat zamiast wydłużenia okresu kredytowania o nawet kilkanaście lat. Wówczas raty byłyby niższe i łatwiejsze do spłacenia.

Z drugiej jednak strony, mniejsza ilość rat i spłacenie kredytu szybciej może oznaczać oszczędność na odsetkach, jakie naliczy bank. Warto mimo tego pamiętać, że większość banków oferuje kredyty z możliwością szybszej spłaty, co oznacza, że kredytobiorca samemu może wpłynąć w pozytywny sposób na ilość rat i nie będzie mu to narzucone.

"

Finansowanie udzielane na zakup nieruchomości zaciągamy zwykle na 25 – 30 lat. Przy takim okresie spłaty, zarówno miesięczna rata, jak i koszty są optymalne i nie obciążają zbytnio domowego budżetu. Niestety jednak większość banków wyznacza górną granicę wieku kredytobiorcy na 70 – 75 lat – maksymalnie tyle lat możemy mieć w dniu spłaty ostatniej raty, dotyczy to także wspólkredytobiorców

– powiedziała Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Kredyt z rodzicami? Zależy od ich wieku i banku

Sprawy nie ułatwia również stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego w sferze wieku kredytobiorców. Jeżeli mamy młodych rodziców, nie należy się martwić o istotne skrócenie okresu kredytowania. KNF w swoich rekomendacjach uwzględniła jednak zmianę zdolności kredytowej, jaka następuje w momencie przejścia emeryturę.

Dlatego zdaniem Komisji banki powinny odpowiednio pomniejszać zdolność kredytową osób, które w trakcie kredytu przejdą na emeryturę. Najczęściej wiąże się ona z osiąganiem nagle dochodu znacznie niższego niż dotychczas. W praktyce oznacza to znaczne trudności w zaciągnięciu zobowiązania z rodzicami, którzy przekroczyli już 55-ty rok życia.

W tej sferze ogromne znaczenie ma jednak również polityka banku, do którego udamy się na kredyt. Niektóre instytucje kredytowe bowiem ustalają granicę okresu kredytowania na nawet 80-ty rok życia kredytobiorcy. Dzięki temu wiek rodziców nie przekreśli szansy na otrzymanie jak najdłuższego okresu spłaty kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt Bank wchłonięty
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
09 stycznia 2013

Kredyt Bank wchłonięty

Kredyt konsolidacyjny Braniewo
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
30 marca 2023

Kredyt konsolidacyjny Braniewo

Eksperci sądzą, że zwolnienia to nie sposób na kryzys
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
27 kwietnia 2020

Eksperci sądzą, że zwolnienia to nie sposób na kryzys

Praca na czarno a komornik
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
11 lutego 2019

Praca na czarno a komornik

Powstanie Agencja Badań Medycznych?
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
17 września 2018

Powstanie Agencja Badań Medycznych?

Alior Bank w Przemyślu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 maja 2019

Alior Bank w Przemyślu

Porównaj