Kryptowaluta – najważniejsze informacje

Kryptowaluta – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
30 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kryptowaluty zatrzęsły światem finansowym już pod koniec pierwszej dekady XX wieku. Do tej pory jednak wiele krajów nie uporało się z dylematem, jakie prawo stosować wobec wirtualnych walut. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym tak naprawdę jest kryptowaluta, jak doszło do jej utworzenia i na czym polega obrót altcoinami.

Spis treści:

  1. Czym jest kryptowaluta?
  2. Jak powstała kryptowaluta?
  3. Najpopularniejsze kryptowaluty świata
  4. Obrót kryptowalutami
  5. Kryptowaluta - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest kryptowaluta?

Według oficjalnej definicji słownikowej mianem kryptowaluty określa się „rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach”. Co istotne, dostęp i kontrolę nad danym portfelem kryptowalut może mieć wyłącznie jeden posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego.

Kryptowaluta jest formą cyfrowego pieniądza, do którego wytworzenia potrzebny jest specjalny algorytm. Inne określenia na tę formę pieniądza to waluta kryptograficzna bądź wirtualna moneta.

Kryptowaluta funkcjonuje autonomicznie, niejako poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi. Z tego względu przez wiele osób (i państw) nie jest ona uznawana za w pełni ukształtowany sposób płatności. Niektóre z firm oferują możliwość zakupu kryptowalut, np. Revolut. Co znamienne dla krypotowalut, wirtualne monety wykorzystują kryptografię, czyli rodzaj cyfrowego szyfrowania, które pozwala zabezpieczyć transakcje i regulować generowanie nowych jednostek pieniężnych.

Pierwszą tego typu kryptowalutą był Bitcoin – utworzony w roku 2008, a pierwszy raz uruchomiony w styczniu 2009 roku.

Obecnie część krajów oficjalnie uznaje wirtualne monety za równolegle obowiązującą jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny. Dzięki temu tworzenie jednostek dedykowanego algorytmu jest legalne – choć warto zauważyć, że w dalszym ciągu wiele państw nie akceptuje kryptowalut. W Polsce, a właściwie w całej Unii Europejskiej, wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, kryptowaluty są uznawane za prawny środek płatniczy w zakresie opodatkowania VAT.

Jak powstała kryptowaluta?

Pierwsza kryptowaluta na świecie, będąca obecnie najpopularniejszą monetą wirtualną, powstała w 2008 roku. Mowa oczywiście o słynnym Bitcoinie, który w styczniu 2009 roku na dobre wprowadzony został do obrotu rynkowego. Waluta ta jest ponadnarodowa, a właściwa jej mennica to mennica cybernetyczna. Jeden Bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, nazywanych satoshi. Nie wiadomo niestety, kto jest twórcą Bitcoina. 

Rozwiązania zbliżone do tych, na których opierał się Bitcoin, opatentowali niemal jednocześnie trzej informatycy: King, Oksman i Bry. W tym samym czasie w Internecie zaczął rozprzestrzeniać się manifest twórczy kryptowaluty podpisany “Satoshi Nakamoto”. Wciąż niestety nie ustalono, co dokładnie kryje się pod tym pseudonimem. Może od dotyczyć jednej osoby lub całej grupy twórców-innowatorów. 

 Warto jednak zaznaczyć, iż wartość poszczególnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, nie jest stabilna. Zmiany kursów występują stosunkowo często i nie są one liniowe i równie subtelne, co w przypadku walut państwowych. Co może mieć na to wpływ? – z pewnością popularność danych walut, czyli liczba użytkowników, jaka się nimi posługuje. Aby zdobyć dodatkowe środki nie musimy jednak inwestować w ryzykowne kryptowaluty. Możemy skorzystać z dostępnych na rynku zobowiązań, takich jak np. pożyczki na raty.

Najpopularniejsze kryptowaluty świata

Najpopularniejszą kryptowalutą na świecie jest Bitcoin. Warto jednak wiedzieć, iż rynek wirtualnych walut jest znacznie szerszy. Obecnie szacuje się, iż istnieje aż 4000 kryptowalut – wszystkie one obowiązują łącznie na 7500 specjalnych giełd cyfrowych. Następców pierwotnego Bitcoina określa się mianem „altcoinów”, czyli alternatywnych monet względem „starszego brata Bitcoina”.

Nowe altcoiny powstają właściwie cały czas. Niemal każdy z programistów obcujących z rynkiem kryptowaltów prędzej czy później pragnie wprowadzić do obrotu własną walutę wirtualną – wierząc, że jego wytwór zostanie doceniony przez konsumentów i stanie się jednym z najbardziej popularnych altcoinów. 

Najpopularniejsze kryptowaluty:

  • Bitcoin BTC,
  • Ethereum ETH,
  • Tether USDT,
  • BNB,
  • XRP,
  • USDC,
  • Solana,
  • Cardano ADA,
  • Dogecoin,
  • Tron TRX.

Kod źródłowy nowo tworzonych kryptowalut jest zwykle oparty o tak zwane wolne oprogramowanie, które każdy może pobrać i utworzyć własną monetę. W światku walut kryptograficznych często mówi się o tym, iż wiele kryptowalut działa na bazie tych samych kodów źródłowych, w których autorzy dokonali jedynie kilku drobnych modyfikacji. Nie można jednak nie wspomnieć, iż czasami zdarzają się projekty całkowicie unikalne.

Obrót kryptowalutami

Nie da się zaprzeczyć – kryptowaluty znacznie różnią się od tradycyjnych walut, i to pod wieloma względami. Niemniej jednak obrót wirtualnymi monetami jest jak najbardziej możliwy. Konsumenci mogą je kupować i sprzedawać, tak jak każde inne aktywo, np. papiery wartościowe. Powstały nawet specjalne miejsca, gdzie odbywa się ogólny handel kryptowalutami.

Obrót kryptowalutami nie byłby jednak możliwy, gdyby nie ich „wydobycie”. W tym celu wyróżnia się kilka metod pozyskania wirtualnych monet. Jeden z nich wymaga wykorzystania „koparek”, czyli urządzeń przeliczających skomplikowane zagadnienia matematyczne.

Kryptowalutę można „wykopać” (a więc wejść w jej posiadania na drodze wytworzenia, a nie kupna) – a to dzięki rozwiązaniu skomplikowanych problemów kryptograficznych.

W praktyce „kopanie” kryptowalut to skomplikowany proces, który wymaga umiejętności konfiguracji sprzętu i oprogramowania. Czasami okazuje się, że rezultatem chałupniczego kopania kryptowalut nie są zyski, lecz wysokie rachunki za prąd. Dlatego jeśli jesteśmy poważnie zainteresowani „kopaniem” kryptowalut, powinniśmy solidnie się do tego przygotować. Nauka nie jest łatwa i tylko nielicznym udaje się przebrnąć przez ten czarny szlak. Dodatkowe środki możemy pozyskać w prostszy sposób, np. decydując się na pożyczkę online.

Czasami lepszym rozwiązaniem, szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swą przygodę z kryptowalutami, jest po prostu spróbowanie swoich sił w handlu altcoinami, czyli w zarabianiu na zmianach ich kursów. Popularną formą obrotu kryptowalutami jest praca na własnym portfelu. Chodzi o częste podłączenie tegoż portfela do Internetu. Im więcej mamy monet i im dłużej jesteśmy podłączeni do sieci, tym więcej możemy zarobić na altcoinach.

Kryptowaluta - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Według oficjalnej definicji słownikowej mianem kryptowaluty określa się „rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach”.
  • Kryptowaluta, nazywana także walutą kryptograficzną bądź wirtualną monetą, jest formą cyfrowego pieniądza, do którego wytworzenia potrzebny jest specjalny algorytm.
  • Wirtualne monety wykorzystują kryptografię, czyli rodzaj cyfrowego szyfrowania, które pozwala zabezpieczyć transakcje i regulować generowanie nowych jednostek pieniężnych.
  • Kryptowaluta funkcjonuje autonomicznie, niejako poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi. Z tego względu przez wiele osób (i państw) nie jest ona uznawana za w pełni ukształtowany sposób płatności.
  • Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin – utworzony w roku 2008, a pierwszy raz uruchomiony w styczniu 2009 roku. Waluta ta jest ponadnarodowa, a właściwa jej mennica to mennica cybernetyczna. Jeden Bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, nazywanych satoshi.
  • Wartość poszczególnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, nie jest stabilna. Zmiany kursów występują stosunkowo często i nie są one liniowe i równie subtelne, co w przypadku walut państwowych.
  • Następców pierwotnego Bitcoina określa się mianem „altcoinów”, czyli alternatywnych monet względem „starszego brata Bitcoina”. Nowe altcoiny powstają właściwie cały czas
  • Na kryptowalutach można zarabiać poprzez ich zakup i sprzedaż, gdy kurs wzrośnie. Oprócz zakupu kryptowaluty wirtualne monety można także „wykopać”, czyli wytworzyć dzięki rozwiązaniu skomplikowanych problemów kryptograficznych.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Klienci indywidualni PKO BP skorzystają z pomocy wideodoradcy

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym, że wprowadził do swojej oferty usługę wideodoradcy, z której skorzystają Klienci indywidualni. Każdy Klient, który będzie potrzebował pomocy podczas składania wniosku o pożyczkę, kartę kredytową, ubezpieczenie komunikacyjne lub limit odnawialny, albo będzie chciał uzyskać interesujące informacje będzie mógł połączyć się doradcą przez Internet.

author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Piasecznie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Piasecznie – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Credit Agricole w Zambrowie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Zambrowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
22 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Zagórowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Zagórowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Zgarnij Premię z iKontem Biznes – edycja XI” w Alior Banku

W Alior Banku trwa 11. edycja promocji iKonta Biznes, w której w zamian za założenie konta i spełnienie wszystkich warunków, nowi Klienci mogą zgarnąć nawet 1800 złotych premii. Promocja trwa do 13 września 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Rzeszowie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Rzeszowie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj