Kryptowaluta – najważniejsze informacje

Kryptowaluta – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
30 lipca 2019

Kryptowaluty zatrzęsły światem finansowym już pod koniec pierwszej dekady XX wieku. Do tej pory jednak wiele krajów nie uporało się z dylematem, jakie prawo stosować wobec wirtualnych walut. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym tak naprawdę jest kryptowaluta, jak doszło do jej utworzenia i na czym polega obrót altcoinami.

Spis treści

1. Kryptowaluta – co to jest?
2. Jak powstała kryptowaluta?
3. Najpopularniejsze kryptowaluty świata.
4. Obrót kryptowalutami.
5. Podsumowanie.

Kryptowaluta – co to jest?

Kryptowaluta jest formą cyfrowego pieniądza, do którego wytworzenia potrzebny jest specjalny algorytm. Inne określenia na tę formę pieniądza to waluta kryptograficzna bądź wirtualna moneta. Według oficjalnej definicji słownikowej mianem kryptowaluty określa się „rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach”. Co istotne, dostęp i kontrolę nad danym portfelem kryptowalut może mieć wyłącznie jeden posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego.

Kryptowaluta funkcjonuje autonomicznie, niejako poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi. Z tego względu przez wiele osób (i państw) nie jest ona uznawana za w pełni ukształtowany sposób płatności. Co znamienne dla krypotowalut, wirtualne monety wykorzystują kryptografię, czyli rodzaj cyfrowego szyfrowania, które pozwala zabezpieczyć transakcje i regulować generowanie nowych jednostek pieniężnych. Pierwszą tego typu kryptowalutą był Bitcoin – utworzony w roku 2008, a pierwszy raz uruchomiony w styczniu 2009 roku.

Obecnie, po ponad dekadzie od pierwszego wprowadzenia do obrotu kryptowaluty, część krajów oficjalnie uznaje wirtualne monety za równolegle obowiązującą jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny. Dzięki temu tworzenie jednostek dedykowanego algorytmu jest legalne – choć warto zauważyć, że w dalszym ciągu wiele państw nie akceptuje kryptowalut. W Polsce, a właściwie w całej Unii Europejskiej, wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, kryptowaluty są uznawane za prawny środek płatniczy w zakresie opodatkowania VAT.


Szukasz szybkich pieniędzy? Sprawdź nasz ranking kredytów online.

Jak powstała kryptowaluta?

Pierwsza kryptowaluta na świecie, będąca obecnie najpopularniejszą monetą wirtualną, powstała w 2008 roku. Mowa oczywiście o słynnym Bitcoinie, który w styczniu 2009 roku na dobre wprowadzony został do obrotu rynkowego. Waluta ta jest ponadnarodowa, a właściwa jej mennica to mennica cybernetyczna. Jeden Bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, nazywanych satoshi. 

Nie wiadomo niestety, kto jest twórcą Bitcoina. Rozwiązania zbliżone do tych, na których opierał się Bitcoin, opatentowali niemal jednocześnie trzej informatycy: King, Oksman i Bry. W tym samym czasie w Internecie zaczął rozprzestrzeniać się manifest twórczy kryptowaluty podpisany “Satoshi Nakamoto”. Wciąż niestety nie ustalono, co dokładnie kryje się pod tym pseudonimem. Może od dotyczyć jednej osoby lub całej grupy twórców-innowatorów. 

Na chwilę obecną Bitcoin jest wart aż 36 428 złotych (dane na dzień 30 lipca 2019 roku w oparciu o portal bitcoin.pl). W przypadku dolara przelicznik ten wynosi 9 490 USD, a w przypadku funta brytyjskiego – 7 665 GBP. Warto jednak zaznaczyć, iż wartość poszczególnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, nie jest stabilna. Zmiany kursów występują stosunkowo często i nie są one liniowe i równie subtelne, co w przypadku walut państwowych. Co może mieć na to wpływ? – z pewnością popularność danych walut, czyli liczba użytkowników, jaka się nimi posługuje.

Najpopularniejsze kryptowaluty świata

Jak zaznaczyliśmy już we wcześniejszej części artykułu, najpopularniejszą kryptowalutą na świecie jest Bitcoin. Warto jednak wiedzieć, iż rynek wirtualnych walut jest znacznie szerszy. Obecnie szacuje się, iż istnieje aż 4000 kryptowalut – wszystkie one obowiązują łącznie na 7500 specjalnych giełd cyfrowych. Następców pierwotnego Bitcoina określa się mianem „altcoinów”, czyli alternatywnych monet względem „starszego brata Bitcoina”.

Nowe altcoiny powstają właściwie cały czas. Niemal każdy z programistów obcujących z rynkiem kryptowaltów prędzej czy później pragnie wprowadzić do obrotu własną walutę wirtualną – wierząc, że jego wytwór zostanie doceniony przez konsumentów i stanie się jednym z najbardziej popularnych altcoinów. 

Kod źródłowy nowo tworzonych kryptowalut jest zwykle oparty o tak zwane wolne oprogramowanie, które każdy może pobrać i utworzyć własną monetę. W światku walut kryptograficznych często mówi się o tym, iż wiele kryptowalut działa na bazie tych samych kodów źródłowych, w których autorzy dokonali jedynie kilku drobnych modyfikacji. Nie można jednak nie wspomnieć, iż czasami zdarzają się projekty całkowicie unikalne.

Obrót kryptowalutami

Nie da się zaprzeczyć – kryptowaluty znacznie różnią się od tradycyjnych walut, i to pod wieloma względami. Niemniej jednak obrót wirtualnymi monetami jest jak najbardziej możliwy. Konsumenci mogą je kupować i sprzedawać, tak jak każde inne aktywo. Powstały nawet specjalne miejsca, gdzie odbywa się ogólny handel kryptowalutami. Mowa o dedykowanych giełdach, których obecnie można naliczyć nawet 7 500.

Obrót kryptowalutami nie byłby jednak możliwy, gdyby nie ich „wydobycie”. W tym celu wyróżnia się kilka metod pozyskania wirtualnych monet. Jeden z nich wymaga wykorzystania „koparek”, czyli urządzeń przeliczających skomplikowane zagadnienia matematyczne. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, kryptowalutę można „wykopać” (a więc wejść w jej posiadania na drodze wytworzenia, a nie kupna) – a to dzięki rozwiązaniu skomplikowanych problemów kryptograficznych.

W praktyce „kopanie” kryptowalut to skomplikowany proces, który wymaga umiejętności konfiguracji sprzętu i oprogramowania. Czasami okazuje się, że rezultatem chałupniczego kopania kryptowalut nie są zyski, lecz wysokie rachunki za prąd. Dlatego jeśli jesteśmy poważnie zainteresowani „kopaniem” kryptowalut, powinniśmy solidnie się do tego przygotować. Nauka nie jest łatwa i tylko nielicznym udaje się przebrnąć przez ten czarny szlak. 

Czasami lepszym rozwiązaniem, szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swą przygodę z kryptowalutami, jest po prostu spróbowanie swoich sił w handlu altcoinami, czyli w zarabianiu na zmianach ich kursów. Popularną formą obrotu kryptowalutami jest praca na własnym portfelu. Chodzi o częste podłączenie tegoż portfela do Internetu. Im więcej mamy monet i im dłużej jesteśmy podłączeni do sieci, tym więcej możemy zarobić na altcoinach.

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

1GośćObronaklienta
1GośćObronaklienta
2021-03-06 14:23:01

SCAM (offshore) - oszuści: IQ Global Evolution Marketpluse Ltd , ich adres jest na: Trust Company Complex, Ajeltake Road, Ajeltake Island, Majuro, Republika Wysp Marshalla, MH 96960 Marek (Mark) Grajewski e-mail: [email protected] Wiktoria Dutkowska e- mail: [email protected] Lajma Wiśniewska e-mail: [email protected] Adam Ros – akwizytor (naganiacz w Polsce) Nie posiadają żadnej licencji, na terenie Polski działają bez zezwolenia KNF.

Podobne artykuły

NOTUS Finanse – oddział w Mysłowicach
Wpisy
author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2018

NOTUS Finanse – oddział w Mysłowicach

Kasa Stefczyka Toruń
Oddziały
author
Patryk Byczek
30 października 2020

Kasa Stefczyka Toruń

Kasa Stefczyka Swarzędz
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 października 2020

Kasa Stefczyka Swarzędz

Kredyt samochodowy Pruszcz Gdański
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
29 listopada 2017

Kredyt samochodowy Pruszcz Gdański

Czy komornik musi być prawnikiem?
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
03 stycznia 2021

Czy komornik musi być prawnikiem?

Santander Consumer Bank Żyrardów
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
18 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Żyrardów

Porównaj