Kryptowaluta – najważniejsze informacje

Kryptowaluta – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
30 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kryptowaluty zatrzęsły światem finansowym już pod koniec pierwszej dekady XX wieku. Do tej pory jednak wiele krajów nie uporało się z dylematem, jakie prawo stosować wobec wirtualnych walut. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym tak naprawdę jest kryptowaluta, jak doszło do jej utworzenia i na czym polega obrót altcoinami.

Spis treści:

 1. Czym jest kryptowaluta?
 2. Jak powstała kryptowaluta?
 3. Najpopularniejsze kryptowaluty świata
 4. Obrót kryptowalutami
 5. Kryptowaluta - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest kryptowaluta?

Według oficjalnej definicji słownikowej mianem kryptowaluty określa się „rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach”. Co istotne, dostęp i kontrolę nad danym portfelem kryptowalut może mieć wyłącznie jeden posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego.

Kryptowaluta jest formą cyfrowego pieniądza, do którego wytworzenia potrzebny jest specjalny algorytm. Inne określenia na tę formę pieniądza to waluta kryptograficzna bądź wirtualna moneta.

Kryptowaluta funkcjonuje autonomicznie, niejako poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi. Z tego względu przez wiele osób (i państw) nie jest ona uznawana za w pełni ukształtowany sposób płatności. Niektóre z firm oferują możliwość zakupu kryptowalut, np. Revolut. Co znamienne dla krypotowalut, wirtualne monety wykorzystują kryptografię, czyli rodzaj cyfrowego szyfrowania, które pozwala zabezpieczyć transakcje i regulować generowanie nowych jednostek pieniężnych.

Pierwszą tego typu kryptowalutą był Bitcoin – utworzony w roku 2008, a pierwszy raz uruchomiony w styczniu 2009 roku.

Obecnie część krajów oficjalnie uznaje wirtualne monety za równolegle obowiązującą jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny. Dzięki temu tworzenie jednostek dedykowanego algorytmu jest legalne – choć warto zauważyć, że w dalszym ciągu wiele państw nie akceptuje kryptowalut. W Polsce, a właściwie w całej Unii Europejskiej, wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, kryptowaluty są uznawane za prawny środek płatniczy w zakresie opodatkowania VAT.

Jak powstała kryptowaluta?

Pierwsza kryptowaluta na świecie, będąca obecnie najpopularniejszą monetą wirtualną, powstała w 2008 roku. Mowa oczywiście o słynnym Bitcoinie, który w styczniu 2009 roku na dobre wprowadzony został do obrotu rynkowego. Waluta ta jest ponadnarodowa, a właściwa jej mennica to mennica cybernetyczna. Jeden Bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, nazywanych satoshi. Nie wiadomo niestety, kto jest twórcą Bitcoina. 

Rozwiązania zbliżone do tych, na których opierał się Bitcoin, opatentowali niemal jednocześnie trzej informatycy: King, Oksman i Bry. W tym samym czasie w Internecie zaczął rozprzestrzeniać się manifest twórczy kryptowaluty podpisany “Satoshi Nakamoto”. Wciąż niestety nie ustalono, co dokładnie kryje się pod tym pseudonimem. Może od dotyczyć jednej osoby lub całej grupy twórców-innowatorów. 

 Warto jednak zaznaczyć, iż wartość poszczególnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, nie jest stabilna. Zmiany kursów występują stosunkowo często i nie są one liniowe i równie subtelne, co w przypadku walut państwowych. Co może mieć na to wpływ? – z pewnością popularność danych walut, czyli liczba użytkowników, jaka się nimi posługuje. Aby zdobyć dodatkowe środki nie musimy jednak inwestować w ryzykowne kryptowaluty. Możemy skorzystać z dostępnych na rynku zobowiązań, takich jak np. pożyczki na raty.

Najpopularniejsze kryptowaluty świata

Najpopularniejszą kryptowalutą na świecie jest Bitcoin. Warto jednak wiedzieć, iż rynek wirtualnych walut jest znacznie szerszy. Obecnie szacuje się, iż istnieje aż 4000 kryptowalut – wszystkie one obowiązują łącznie na 7500 specjalnych giełd cyfrowych. Następców pierwotnego Bitcoina określa się mianem „altcoinów”, czyli alternatywnych monet względem „starszego brata Bitcoina”.

Nowe altcoiny powstają właściwie cały czas. Niemal każdy z programistów obcujących z rynkiem kryptowaltów prędzej czy później pragnie wprowadzić do obrotu własną walutę wirtualną – wierząc, że jego wytwór zostanie doceniony przez konsumentów i stanie się jednym z najbardziej popularnych altcoinów. 

Najpopularniejsze kryptowaluty:

 • Bitcoin BTC,
 • Ethereum ETH,
 • Tether USDT,
 • BNB,
 • XRP,
 • USDC,
 • Solana,
 • Cardano ADA,
 • Dogecoin,
 • Tron TRX.

Kod źródłowy nowo tworzonych kryptowalut jest zwykle oparty o tak zwane wolne oprogramowanie, które każdy może pobrać i utworzyć własną monetę. W światku walut kryptograficznych często mówi się o tym, iż wiele kryptowalut działa na bazie tych samych kodów źródłowych, w których autorzy dokonali jedynie kilku drobnych modyfikacji. Nie można jednak nie wspomnieć, iż czasami zdarzają się projekty całkowicie unikalne.

Obrót kryptowalutami

Nie da się zaprzeczyć – kryptowaluty znacznie różnią się od tradycyjnych walut, i to pod wieloma względami. Niemniej jednak obrót wirtualnymi monetami jest jak najbardziej możliwy. Konsumenci mogą je kupować i sprzedawać, tak jak każde inne aktywo, np. papiery wartościowe. Powstały nawet specjalne miejsca, gdzie odbywa się ogólny handel kryptowalutami.

Obrót kryptowalutami nie byłby jednak możliwy, gdyby nie ich „wydobycie”. W tym celu wyróżnia się kilka metod pozyskania wirtualnych monet. Jeden z nich wymaga wykorzystania „koparek”, czyli urządzeń przeliczających skomplikowane zagadnienia matematyczne.

Kryptowalutę można „wykopać” (a więc wejść w jej posiadania na drodze wytworzenia, a nie kupna) – a to dzięki rozwiązaniu skomplikowanych problemów kryptograficznych.

W praktyce „kopanie” kryptowalut to skomplikowany proces, który wymaga umiejętności konfiguracji sprzętu i oprogramowania. Czasami okazuje się, że rezultatem chałupniczego kopania kryptowalut nie są zyski, lecz wysokie rachunki za prąd. Dlatego jeśli jesteśmy poważnie zainteresowani „kopaniem” kryptowalut, powinniśmy solidnie się do tego przygotować. Nauka nie jest łatwa i tylko nielicznym udaje się przebrnąć przez ten czarny szlak. Dodatkowe środki możemy pozyskać w prostszy sposób, np. decydując się na pożyczkę online.

Czasami lepszym rozwiązaniem, szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swą przygodę z kryptowalutami, jest po prostu spróbowanie swoich sił w handlu altcoinami, czyli w zarabianiu na zmianach ich kursów. Popularną formą obrotu kryptowalutami jest praca na własnym portfelu. Chodzi o częste podłączenie tegoż portfela do Internetu. Im więcej mamy monet i im dłużej jesteśmy podłączeni do sieci, tym więcej możemy zarobić na altcoinach.

Kryptowaluta - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

 • Według oficjalnej definicji słownikowej mianem kryptowaluty określa się „rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach”.
 • Kryptowaluta, nazywana także walutą kryptograficzną bądź wirtualną monetą, jest formą cyfrowego pieniądza, do którego wytworzenia potrzebny jest specjalny algorytm.
 • Wirtualne monety wykorzystują kryptografię, czyli rodzaj cyfrowego szyfrowania, które pozwala zabezpieczyć transakcje i regulować generowanie nowych jednostek pieniężnych.
 • Kryptowaluta funkcjonuje autonomicznie, niejako poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi. Z tego względu przez wiele osób (i państw) nie jest ona uznawana za w pełni ukształtowany sposób płatności.
 • Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin – utworzony w roku 2008, a pierwszy raz uruchomiony w styczniu 2009 roku. Waluta ta jest ponadnarodowa, a właściwa jej mennica to mennica cybernetyczna. Jeden Bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, nazywanych satoshi.
 • Wartość poszczególnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, nie jest stabilna. Zmiany kursów występują stosunkowo często i nie są one liniowe i równie subtelne, co w przypadku walut państwowych.
 • Następców pierwotnego Bitcoina określa się mianem „altcoinów”, czyli alternatywnych monet względem „starszego brata Bitcoina”. Nowe altcoiny powstają właściwie cały czas
 • Na kryptowalutach można zarabiać poprzez ich zakup i sprzedaż, gdy kurs wzrośnie. Oprócz zakupu kryptowaluty wirtualne monety można także „wykopać”, czyli wytworzyć dzięki rozwiązaniu skomplikowanych problemów kryptograficznych.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Dawid Podsiadło twarzą Credit Agricole

„Cały bank dla Ciebie” to hasło kampanii reklamowej Credit Agricole, w której główną rolę odegrała topowa gwiazda polskiej muzyki. Dawid Podsiadło ma promować przede wszystkim unikatowość banku oraz przypomnieć największe zalety instytucji.

author
Patryk Byczek
10 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki pozabankowe – przez Internet

Z pożyczek pozabankowych korzysta już kilka milionów Polaków. Trudno się dziwić – formalności w firmach pożyczkowych ograniczone są do minimum, a proces odbywa się w całości przez Internet. Sprawdziliśmy, które pożyczki pozabankowe są najkorzystniejsze.

author
Dominika Byczek
01 września 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank Lidzbark Warmiński

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Lidzbarku Warmińskim – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
07 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Poprzedni rok najlepszym od 9 lat dla sektora MŚP

Interes sektora przedsiębiorstw mikro, małych i średnich, łącznie nazywanego sektorem MŚP, jest przez władze zarówno krajowe, jak i unijne szczególnie chroniony. Uzasadnieniem jest asymetria rynkowa występująca pomiędzy tym sektorem a dużymi przedsiębiorstwami. 2018 rok był dla niego najlepszy od 9 lat.

author
Alicja Hirsekorn
18 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Santander Consumer Bank Nowy Dwór Gdański

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Nowym Dworze Gdańskim – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
05 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

BNP Paribas laureatem konkursu e-Commerce Polska Awards 2020

Bank BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym, że w trakcie uroczystej gali konkursu e-Commerce Polska Awards 2020, instytucji wręczono nagrodę w kategorii Best e-Banking Implementation, za wprowadzenie do swojej oferty możliwości umawiania się na wizyty w oddziałach BNP Paribas przy wykorzystaniu aplikacji rezerwacyjnej Booksy.

author
Patryk Byczek
26 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj