Limit kredytowy – na czym polega?

Limit kredytowy – na czym polega?

author
Aleksandra Gościnna
29 listopada 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Limit kredytowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Klientów, którzy potrzebują prostego dostępu do dodatkowych środków. Sprawdzamy, na czym polega ta oferta oraz dla kogo jest przeznaczona.

Wiele osób zastanawia się nad możliwością otrzymania dodatkowych pieniędzy, które wykorzystać można w dowolnym momencie i na dowolny cel. Do najpopularniejszych ofert zaliczamy kredyty gotówkowe, pozabankowe karty kredytowe lub szybkie pożyczki pozabankowe. Klienci bardzo cenią sobie proste i wygodne formy finansowania, dlatego sięgają zwykle po kredyt online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Sporym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszy się również limit kredytowy. Jest to bowiem również bardzo prosty i wygodny sposób na uzyskanie dostępu do środków na dowolny cel i w dowolnym momencie. Poniżej wyjaśniamy, jakie na czym polega możliwość uzyskania limitu, jak go otrzymać oraz na co należy zwrócić uwagę.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem

 

Pożyczki na dowód – najlepsze oferty

Czym jest limit kredytowy?

Z limitu kredytowego korzysta wiele osób, gdyż jest to forma finansowania przeznaczona zarówno dla firm, jak i Klientów indywidualnych. Dlaczego jest tak popularny? Dlatego, że limit kredytowy to po prostu dodatkowe pieniądze, które znajdują się na naszym koncie osobistym lub karcie kredytowej. Uzyskane środki można wykorzystać na każdy cel i w dowolnym momencie.

To, co wyróżnia limit kredytowy od choćby kredytu gotówkowego, to to, iż finansowanie nie jest dostępne tylko jednorazowo i w pełnej kwocie. Co ciekawe, nie ma także konieczności ponownego wnioskowania po wykorzystaniu limitu. Pieniądze przyznawane są w ramach debetu dostępnego na koncie bankowym lub karcie kredytowej Klienta. Jest to bardzo swobodna forma finansowanie, gdyż Klient może korzystać z niej tylko wtedy, gdy nadejdzie taka potrzeba.

Limit kredytowy na koncie bankowym

Jak wspominaliśmy, limit przyznany może zostać na nasz rachunek bankowy lub kartę kredytową. Przyjrzyjmy się zatem najpierw, na czym polega wspomniane finansowanie w pierwszym z przypadków. Limit na koncie bankowym jest finansowaniem otrzymywanym od banku, w którym posiadamy konto. Otrzymujemy zatem określoną kwotę na rachunku, którą wykorzystać możemy w dowolnym momencie lub nawet wcale. Pieniądze będą jednak dostępne do naszej dyspozycji tak długo, jak określone zostało to w warunkach umowy.

Jest to zatem bardzo luźna forma finansowania. Uzyskanie dodatkowych pieniędzy na koncie jest swojego rodzaju zabezpieczeniem dla przezornych Klientów. Po otrzymane środki skorzystać można w momencie, gdy nadejdzie niespodziewana potrzeba wydania większej sumy pieniędzy, a nasze oszczędności okażą się niewystarczające.

Limit kredytowy na karcie kredytowej

Dodatkowe finansowanie na kartę kredytową nie różni się znacznie od tego, które otrzymujemy na rachunku osobisty. Odmienny jest właściwie tylko sposób spłaty środków. Tu mamy bowiem do czynienia z tak zwanym okresem bezodsetkowym, który wynosi zwykle 50-60 dni. Po przekroczeniu limitu do podstawowej kwoty doliczone zostaną odsetki.

Zatem jeśli w czasie trwania okresu bezodsetkowego korzystamy z pieniędzy otrzymanych od banku, nie będą naliczane żadne odsetki. Dlatego z pozoru opłaca się to bardziej, gdyż możemy za darmo korzystać ze środków, jednak jeśli nie dotrzymamy terminu spłaty, to odsetki na karcie kredytowej będą znacznie wyższe niż te, które naliczane są na koncie bankowym.

Sprawdź, czym jest karta kredytowa z limitem dla zadłużonych.

Szczegóły korzystania z limitu

Przypominamy, że pieniądze uzyskane w ramach limitu, możesz wykorzystać w dowolnym momencie trwania umowy. Co istotne, odsetki doliczane są dopiero w momencie, w którym zaczynamy pobieranie pieniędzy, niezależnie od tego, czy w całości, czy w ratach.

Limit kredytowy jest bardzo wygodny również dlatego, że zaraz po uregulowaniu przez nas zaległości, odnawia się on automatycznie. Zatem ponownie możemy wykorzystać środki w awaryjne sytuacji, bez konieczności ponownego wnioskowania.

Na jaki cel?

Jak już pisaliśmy, pieniądze uzyskane w ramach limitu kredytowego, to pieniądze na dowolny cel. I rzeczywiście tak jest. Banki nie narzucają Klientom żadnych ograniczeń w tej kwestii. Wyjątek może stanowić limit na karcie kredytowej, gdyż z założenia przeznaczona jest ona przeważnie do transakcji bezgotówkowych.

W przypadku limitu na rachunku bankowym mamy zatem zupełną dowolność. Możemy dokonywać transakcji bezgotówkowych, a także wybierać gotówkę za pomocą bankomatów. Uzyskane finansowanie przeznaczyć można na większy zakup, spłatę rachunków, wakacje, a nawet codzienne wydatki.

Co szczególnie istotne, pieniądze na limicie dostępne są także dla osób, które mają kłopoty ze spłatą innych zadłużeń. Zatem mogą nam posłużyć na przykład na pokrycie rat kredytowych.

Limit kredytowy – dla kogo?

Na pytanie, czy każdy może skorzystać z limitu kredytowego, odpowiedź będzie oczywiście przecząca. Limit kredytowym jest bowiem takim samym finansowaniem jak inne kredyty. Zatem będziemy mieć tu do czynienia z podobnymi warunkami. Podstawowym wymogiem tutaj będzie jednak konieczność posiadania własnego rachunku bankowego lub karty kredytowej.

Inne wymagania mogą różnić się zależności od tego, w którym banku chcemy otrzymać limit. Możemy jednak przyjąć, że w większości przypadków konieczne będzie ukończenie 18 lat, posiadanie dowodu osobistego oraz miejsca zamieszkania i zameldowania w Polsce.

Poza tym, jak w prawie każdym procesie kredytowym, wymagana będzie odpowiednia zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa. Oznacza to, że bank zweryfikuje, czy wysokość otrzymywanych przez nas w miesiącu dochodów będzie wystarczająca, by spłacać zobowiązanie. Do oceny zdolności będzie brane pod uwagę również źródło naszego dochodu, pozostałe zobowiązania finansowe oraz źródło zarobków. Natomiast jeśli chodzi o pozytywną historię kredytową, to chodzi o to, by bank nie odnalazł naszych danych w rejestrach dłużników. Zatem wszystkie poprzednie zobowiązania finansowe muszą być spłacone w odpowiednim terminie.

Wysokość limitu

Maksymalna kwota limitu uzależniona jest przede wszystkim od tego, jaka jest nasza zdolność kredytowa oraz historia kredytowa. Bank zatem przejrzy historie naszych wcześniejszych zobowiązań finansowych, a także przeanalizuje nasze dochody i inne wpłaty na rachunku bankowym.

Niektóre banki od razu zastrzegają sobie górną granicę limitu. Dlatego wiele też zależy od tego, gdzie będziemy chcieli uzyskać limit kredytowy. Klient we wniosku podaje kwotę, o której otrzymanie wnosi. Następnie bank analizuje dokładnie sytuację finansową Kredytobiorcy i w zależności od tego, jak wygląda jego sytuacja, przyznaje mu taką kwotę albo może też zaproponować niższą.

Umowa o limit kredytowy

Limit kredytowy, jak każde finansowanie, musi zostać potwierdzone przez zawarcie pisemnej umowy. Co istotne, w dokumencie tym powinny znaleźć się takie informacje jak zasady korzystania z limitu, kwota limitu, zasady spłaty, okres wypowiedzenia umowy lub przedłużenia, kary za brak terminowej spłaty, wysokość odsetek i opłat oraz warunki odstąpienia czy całkowitego wypowiedzenia umowy.

Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy, to zwykle jest możliwe w dowolnym momencie trwania umowy oraz bez konieczności podawania konkretnego powodu. Rozwiązanie umowy nie  powinno wiązać się również z dodatkowymi opłatami na rzecz banku.


Źródło:

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Przewodnik%20po%20kredycie%20konsumenckim%202018_64304.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_kredytowa

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje pranie dywanów?

Dywany się brudzą, choć często tego nie zauważamy, dlatego dobrze raz na kilka lat zanieść dywan do pralni w celu wyczyszczenia go. Sprawdziliśmy, ile to kosztuje.

author
Sandra Tessmer
29 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Alior Bank w Skwierzynie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Skwierzynie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
15 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Moto lokata z premią” w Toyota Banku

W Toyota Banku trwa kolejna promocja dotycząca lokaty. Klienci, którzy założą Moto Lokatę i zwiększą saldo na lokacie lub kontach o 10 000 złotych względem dnia 22 lutego 2021 roku i utrzymają saldo przez 150 dni, mogą liczyć na 100 złotych premii. Promocja trwa do 26 marca 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
24 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt 400 tysięcy zł – kto oferuje?

Chcesz wziąć najlepszy kredyt na 400 tysięcy zł? Sprawdź, gdzie otrzymasz taką ofertę, jakie może być oprocentowanie oraz jak wysoka będzie ewentualnie rata kredytu. Dowiedz się także, jakie trzeba spełnić warunku, aby otrzymać 400 000 zł kredytu.

author
Patryk Byczek
06 marca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nagroda dla Credit Agricole za kampanię z Dawidem Podsiadło

Główna nagroda konkursu niezależnej kreacji reklamowej Kreatura 2018, jednego z najbardziej cenionych konkursów reklamowych w Polsce, za kampanię reklamową powędrowała do Credit Agricole. W bardzo dużej mierze przyczynił się do tego główny bohater kampanii – Dawid Podsiadło.

author
Patryk Byczek
26 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Komplikacje w banku N26

Kiedy niespełna dwa lata temu pisaliśmy o tym, że nowoczesny bank N26 wchodzi na polski rynek, nikt chyba nie spodziewał się, że tak prężnie rozwijający się bank może napotkać poważne problemy. Problemy te nie dotyczą jednak produktów bankowych czy braku płynności finansowej, a toczą się na linii pracownik-pracodawca.

author
Dominika Byczek
17 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj