Limit kredytowy – na czym polega?

Limit kredytowy – na czym polega?

author
Aleksandra Gościnna
29 listopada 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Limit kredytowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Klientów, którzy potrzebują prostego dostępu do dodatkowych środków. Sprawdzamy, na czym polega ta oferta oraz dla kogo jest przeznaczona.

Wiele osób zastanawia się nad możliwością otrzymania dodatkowych pieniędzy, które wykorzystać można w dowolnym momencie i na dowolny cel. Do najpopularniejszych ofert zaliczamy kredyty gotówkowe, pozabankowe karty kredytowe lub szybkie pożyczki pozabankowe. Klienci bardzo cenią sobie proste i wygodne formy finansowania, dlatego sięgają zwykle po kredyt online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Sporym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszy się również limit kredytowy. Jest to bowiem również bardzo prosty i wygodny sposób na uzyskanie dostępu do środków na dowolny cel i w dowolnym momencie. Poniżej wyjaśniamy, jakie na czym polega możliwość uzyskania limitu, jak go otrzymać oraz na co należy zwrócić uwagę.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem

 

Pożyczki na dowód – najlepsze oferty

Czym jest limit kredytowy?

Z limitu kredytowego korzysta wiele osób, gdyż jest to forma finansowania przeznaczona zarówno dla firm, jak i Klientów indywidualnych. Dlaczego jest tak popularny? Dlatego, że limit kredytowy to po prostu dodatkowe pieniądze, które znajdują się na naszym koncie osobistym lub karcie kredytowej. Uzyskane środki można wykorzystać na każdy cel i w dowolnym momencie.

To, co wyróżnia limit kredytowy od choćby kredytu gotówkowego, to to, iż finansowanie nie jest dostępne tylko jednorazowo i w pełnej kwocie. Co ciekawe, nie ma także konieczności ponownego wnioskowania po wykorzystaniu limitu. Pieniądze przyznawane są w ramach debetu dostępnego na koncie bankowym lub karcie kredytowej Klienta. Jest to bardzo swobodna forma finansowanie, gdyż Klient może korzystać z niej tylko wtedy, gdy nadejdzie taka potrzeba.

Limit kredytowy na koncie bankowym

Jak wspominaliśmy, limit przyznany może zostać na nasz rachunek bankowy lub kartę kredytową. Przyjrzyjmy się zatem najpierw, na czym polega wspomniane finansowanie w pierwszym z przypadków. Limit na koncie bankowym jest finansowaniem otrzymywanym od banku, w którym posiadamy konto. Otrzymujemy zatem określoną kwotę na rachunku, którą wykorzystać możemy w dowolnym momencie lub nawet wcale. Pieniądze będą jednak dostępne do naszej dyspozycji tak długo, jak określone zostało to w warunkach umowy.

Jest to zatem bardzo luźna forma finansowania. Uzyskanie dodatkowych pieniędzy na koncie jest swojego rodzaju zabezpieczeniem dla przezornych Klientów. Po otrzymane środki skorzystać można w momencie, gdy nadejdzie niespodziewana potrzeba wydania większej sumy pieniędzy, a nasze oszczędności okażą się niewystarczające.

Limit kredytowy na karcie kredytowej

Dodatkowe finansowanie na kartę kredytową nie różni się znacznie od tego, które otrzymujemy na rachunku osobisty. Odmienny jest właściwie tylko sposób spłaty środków. Tu mamy bowiem do czynienia z tak zwanym okresem bezodsetkowym, który wynosi zwykle 50-60 dni. Po przekroczeniu limitu do podstawowej kwoty doliczone zostaną odsetki.

Zatem jeśli w czasie trwania okresu bezodsetkowego korzystamy z pieniędzy otrzymanych od banku, nie będą naliczane żadne odsetki. Dlatego z pozoru opłaca się to bardziej, gdyż możemy za darmo korzystać ze środków, jednak jeśli nie dotrzymamy terminu spłaty, to odsetki na karcie kredytowej będą znacznie wyższe niż te, które naliczane są na koncie bankowym.

Sprawdź, czym jest karta kredytowa z limitem dla zadłużonych.

Szczegóły korzystania z limitu

Przypominamy, że pieniądze uzyskane w ramach limitu, możesz wykorzystać w dowolnym momencie trwania umowy. Co istotne, odsetki doliczane są dopiero w momencie, w którym zaczynamy pobieranie pieniędzy, niezależnie od tego, czy w całości, czy w ratach.

Limit kredytowy jest bardzo wygodny również dlatego, że zaraz po uregulowaniu przez nas zaległości, odnawia się on automatycznie. Zatem ponownie możemy wykorzystać środki w awaryjne sytuacji, bez konieczności ponownego wnioskowania.

Na jaki cel?

Jak już pisaliśmy, pieniądze uzyskane w ramach limitu kredytowego, to pieniądze na dowolny cel. I rzeczywiście tak jest. Banki nie narzucają Klientom żadnych ograniczeń w tej kwestii. Wyjątek może stanowić limit na karcie kredytowej, gdyż z założenia przeznaczona jest ona przeważnie do transakcji bezgotówkowych.

W przypadku limitu na rachunku bankowym mamy zatem zupełną dowolność. Możemy dokonywać transakcji bezgotówkowych, a także wybierać gotówkę za pomocą bankomatów. Uzyskane finansowanie przeznaczyć można na większy zakup, spłatę rachunków, wakacje, a nawet codzienne wydatki.

Co szczególnie istotne, pieniądze na limicie dostępne są także dla osób, które mają kłopoty ze spłatą innych zadłużeń. Zatem mogą nam posłużyć na przykład na pokrycie rat kredytowych.

Limit kredytowy – dla kogo?

Na pytanie, czy każdy może skorzystać z limitu kredytowego, odpowiedź będzie oczywiście przecząca. Limit kredytowym jest bowiem takim samym finansowaniem jak inne kredyty. Zatem będziemy mieć tu do czynienia z podobnymi warunkami. Podstawowym wymogiem tutaj będzie jednak konieczność posiadania własnego rachunku bankowego lub karty kredytowej.

Inne wymagania mogą różnić się zależności od tego, w którym banku chcemy otrzymać limit. Możemy jednak przyjąć, że w większości przypadków konieczne będzie ukończenie 18 lat, posiadanie dowodu osobistego oraz miejsca zamieszkania i zameldowania w Polsce.

Poza tym, jak w prawie każdym procesie kredytowym, wymagana będzie odpowiednia zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa. Oznacza to, że bank zweryfikuje, czy wysokość otrzymywanych przez nas w miesiącu dochodów będzie wystarczająca, by spłacać zobowiązanie. Do oceny zdolności będzie brane pod uwagę również źródło naszego dochodu, pozostałe zobowiązania finansowe oraz źródło zarobków. Natomiast jeśli chodzi o pozytywną historię kredytową, to chodzi o to, by bank nie odnalazł naszych danych w rejestrach dłużników. Zatem wszystkie poprzednie zobowiązania finansowe muszą być spłacone w odpowiednim terminie.

Wysokość limitu

Maksymalna kwota limitu uzależniona jest przede wszystkim od tego, jaka jest nasza zdolność kredytowa oraz historia kredytowa. Bank zatem przejrzy historie naszych wcześniejszych zobowiązań finansowych, a także przeanalizuje nasze dochody i inne wpłaty na rachunku bankowym.

Niektóre banki od razu zastrzegają sobie górną granicę limitu. Dlatego wiele też zależy od tego, gdzie będziemy chcieli uzyskać limit kredytowy. Klient we wniosku podaje kwotę, o której otrzymanie wnosi. Następnie bank analizuje dokładnie sytuację finansową Kredytobiorcy i w zależności od tego, jak wygląda jego sytuacja, przyznaje mu taką kwotę albo może też zaproponować niższą.

Umowa o limit kredytowy

Limit kredytowy, jak każde finansowanie, musi zostać potwierdzone przez zawarcie pisemnej umowy. Co istotne, w dokumencie tym powinny znaleźć się takie informacje jak zasady korzystania z limitu, kwota limitu, zasady spłaty, okres wypowiedzenia umowy lub przedłużenia, kary za brak terminowej spłaty, wysokość odsetek i opłat oraz warunki odstąpienia czy całkowitego wypowiedzenia umowy.

Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy, to zwykle jest możliwe w dowolnym momencie trwania umowy oraz bez konieczności podawania konkretnego powodu. Rozwiązanie umowy nie  powinno wiązać się również z dodatkowymi opłatami na rzecz banku.


Źródło:

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Przewodnik%20po%20kredycie%20konsumenckim%202018_64304.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_kredytowa

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Lokata / e-Lokata na Nowe Środki VIII – 3 edycja” w Getin Banku

Getin Bank wystartował z kolejną edycją promocji e-Lokaty na Nowe Środki, w której podwyższone oprocentowanie w dalszym ciagu wynosi 2,8% w skali roku. Klienci na lokacie mogą ulokować nawet 1 000 000 złotych. Promocja trwa do 12 maja 2019 roku.

author
Patryk Byczek
19 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski w Kazimierzy Wielkiej

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Kazimierzy Wielkiej – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
16 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas oddziały w Kościanie

Potrzebujesz informacji na temat placówki banku BNP Paribas w Kościanie? Sprawdź poniższe dane, w których zawarliśmy numer telefonu, dane adresowe oraz szczegóły oferty dostępnej w oddziale w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
18 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki Zgierz

Zależy ci na najbardziej ekonomicznej pożyczce w Zgierzu? Przejrzyj ranking z najlepszymi ofertami pożyczek online przez Internet. Otrzymaj nawet 200 000 zł z okresem spłaty do 10 lat. Gotówka dostępna natychmiast.

author
Patryk Byczek
21 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Sokółka

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Sokółce – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
11 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Santander Consumer Bank na InfoMEET 2019

Już dziś od godziny 8:30 we wrocławskim hotelu Mercure można porozmawiać z pracownikami Santander Consumer Banku. Ich obecność związana jest z konferencją IT i targami kariery InfoMEET 2019.

author
Dominika Byczek
19 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj