Klienci Lion’s Bank złożyli zawiadomienie do prokuratury
“Nawet kilkaset osób mogło dać się namówić pracownikom instytucji na ryzykowną inwestycję w condohotele” – informuje w rozmowie z “DGP” radca prawny Małgorzata Chwyoka, będąca pełnomocnikiem osoby, która złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Lion’s Bank. Straty pojedynczych inwestorów sięgają kwot rzędu kilkuset tysięcy. O nierozsądne inwestycje oskarżają nie siebie, a bank.
Lion’s Bank – zawiadomienie do prokuratury
Lion’s Bank jest oddziałem Idea Banku, dziś nieobecnym już na rynku, ale do 2018 roku działającym w zakresie świadczenia usług bankowości prywatnej (private banking). Decyzję o wycofaniu tej marki z rynku podjęto po naruszeniu jej wizerunku poprzez aferę GetBack.
Markę wygaszano stopniowo, ale jej działalność przez poprzednie lata zdążyła silnie zaznaczyć się w życiu wielu osób, które na skutek namowy pracowników podjęły ryzykowną inwestycję w ostródzkie condohotele i wskutek tego utraciły kilkaset tysięcy złotych. Dla wielu inwestorów były to całe oszczędności życia.
Czy pracownicy Lion’s Banku nakłaniali do inwestycji?
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Lion’s Bank wypłynęło do prokuratury dopiero na początku listopada tego roku, a do namów na inwestycję miało dochodzić już przed ponad pięciu laty. Osoba, która jako pierwsza złożyła zawiadomienie, wskazała, że ofertę inwestycji w pokój w condohotelu otrzymała już w 2013 roku podczas zwykłej wizyty w Lion’s Banku.
Lokal, w który mieli zainwestować Klienci banku, miał być zarządzany przez wyspecjalizowaną firmę i wynajmowany Klientom. Roczne zyski z wynajmu miały wynosić 8% rocznie, a więc inwestycja wydawała się być bardzo opłacalna – koszty wydane na lokal mogły zwrócić się po niecałych 13 latach.
Pieniądze były zainwestowane, a condohotele w Ostródzie nawet nie powstały
Zysków jednak nie było, nie zdążyły powstać nawet kupione przez inwestorów pokoje. Condohotel w Ostródzie nie został nawet wybudowany, ponieważ pod koniec 2015 roku deweloper, który był odpowiedzialny za inwestycję, ogłosił upadłość i majątek swój zlikwidował.
Radca prawny Małgorzata Chwyoka, będąca pełnomocnikiem osoby, która poinformowała prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, podkreśliła w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną”, że syndyk od razu wskazał, że inwestorzy raczej nie będą mogli liczyć na zwrot swoich pieniędzy, ponieważ upadłego dewelopera nie stać na ich spłatę.
“Klienci inwestujący w ostródzkie condohotele byli przekonani, że zawierają umowę z Lion’s Bankiem. Tymczasem pracownik był formalnie zatrudniony w pełni zależnej od Idea Banku spółce Lion’s House, przeznaczonej do prowadzenia pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. O istnieniu tej spółki klienci dowiedzieli się dopiero w momencie upadłości dewelopera i wysunięcia roszczeń wobec Idea Banku” – wskazuje również cytowana przez “DGP” Małgorzata Chwoyka.
Idea Bank odpiera zarzuty – pracownicy mieli informować o ryzyku, a nie zachęcać do inwestycji
Idea Bank zarzuty jednak odpiera. Po publikacji artykułu w “Dzienniku Gazecie Prawnej” bank wydał oficjalne oświadczenie, w którym zaznaczył, że wszystkie osoby działające w imieniu Lion’s Banku i proponujące w jego imieniu produkty inwestycyjne, były zobowiązane do prezentowania Klientom nie tylko potencjalnego zysku, ale także wskazywania potencjalnego ryzyka z nimi związanego.
Źródło:
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/56960,21-listopada-2019/69634,Dziennik-Gazeta-Prawna.html/707314,W-Lion-s-Banku-namawiano-na-condohotele.html
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/lions-bank-i-inwestycja-w-condohotele-w-ostrodzie-sledztwo-w-prokuraturze/gl7fnlh
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/56974,22-listopada-2019/69672,Tygodnik-Gazeta-Prawna/707375,Aparthotele:-potrzebne-sa-zmiany-prawa.-Rzad-jednak-sie-nie-spieszy.html
Dodaj komentarz