Jak złożyć reklamację w banku?
Wszystkie banki zobowiązane są do przestrzegania regulaminów i umów związanych ze świadczeniem usług finansowych. Zdarzają się jednak przypadki, w których banki nie wywiązują się ze swoich obowiązków w sposób przewidziany w regulaminie. Jako Klient masz prawo do wniesienia skargi lub złożenia reklamacji. Sprawdź, w jaki sposób zrobić to szybko i skutecznie.
Spis treści:
- Reklamacja w banku - czego może dotyczyć?
- Jak złożyć reklamację w banku?
- Co powinna zawierać reklamacja do banku?
- Co powinno znaleźć się w odpowiedzi na reklamację od banku?
Reklamacja w banku - czego może dotyczyć?
Reklamacja, którą składamy w banku, może dotyczyć wszystkich usług bankowych, które zostały nam udzielone. Mogą to być niezgodności związane z umową lub informacjami przekazanymi przez bank. Problem może dotyczyć między innymi nieterminowego zaksięgowania przelewu, naliczenia zbyt dużej prowizji, czy nawet utraty części środków finansowych na koncie bankowym. Na przykład, jeśli w umowie z bankiem została określona wysokość opłat za prowadzenie rachunku bankowego, a bank pobiera wyższą opłatę, masz prawo złożyć reklamację.
Tak więc reklamacje mogą odnosić się do wszystkich usług, które nie zostały wykonane w prawidłowy sposób. W przypadku poniesienia strat finansowych i naruszenia regulaminu przez bank powinniśmy jak najszybciej rozpocząć postępowanie reklamacyjne.
Jak złożyć reklamację w najpopularniejszych bankach?
Reklamacja w ING Banku Śląskim
Reklamacja w Santander Consumer Banku
Reklamacja w Santander Banku Polska
Reklamacja w Toyota Banku Polska
Reklamacja w Banku BGK
Jak złożyć reklamację w banku?
W większości banków w Polsce reklamację można złożyć:
- pisemnie lub ustnie bezpośrednio w oddziale banku,
- za pośrednictwem infolinii,
- za pośrednictwem serwisów bankowości elektronicznej,
- drogą mailową lub za pomocą specjalnych formularzy online na stronie banku.
- listownie – wysyłając pismo na adres banku.
Jeżeli postepowanie reklamacyjne dotyczy poważniejszych uchybień ze strony banku, najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie osobiście wniosku reklamacyjnego bezpośrednio w oddziale banku lub wysłanie listu poleconego, najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W trakcie trwania całej procedury reklamacyjnej należy archiwizować całą dokumentację (kopie wniosków reklamacyjnych wraz z pieczątkami banku).
Co powinna zawierać reklamacja do banku?
Reklamacja powinna zawierać:
- szczegółowy opis sytuacji, która budzi Twoje zastrzeżenia (datę zdarzenia, miejsce zdarzenia itp.)
- wskazanie nieprawidłowości oraz sprecyzowanie oczekiwań wobec nas
- numer konta, karty płatniczej lub umowy (jeżeli to możliwe)
- dane identyfikacyjne Klienta (imię, nazwisko i PESEL, w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – nazwę oraz REGON lub NIP),
- aktualne dane adresowe.
Bank może zwrócić się do klienta z prośbą o złożenie dodatkowych pisemnych informacji lub dostarczenie dodatkowych dokumentów, jeżeli ich uzyskanie będzie niezbędne do rozpatrzenia reklamacji. Jeśli klient będzie potrzebował potwierdzenia złożenia reklamacji w formie pisemnej lub w inny uzgodniony sposób, to bank wyda takie zaświadczenie. Trzeba jednak o to zawnioskować.
Choć prawo nie reguluje terminu rozpatrzenia postępowania reklamacyjnego, to większość banków najczęściej rezerwuje sobie okres 30 dni na rozpatrzenie reklamacji od dnia jej otrzymania.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia naszej reklamacji przez Bank możemy wnieść odwołanie do Rzecznika Klienta danego banku lub bezpośrednio do członków zarządu. Poniżej przedstawiamy dane kontaktowe do Rzeczników Klienta największych banków w Polsce.
Co powinno znaleźć się w odpowiedzi na reklamację od banku?
W Polce obowiązuje Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i Rzeczniku Finansowym. Zgodnie z jej zapisami, w odpowiedzi na reklamację powinno się znaleźć:
- Uzasadnienie faktyczne i prawne (nie dotyczy przypadków, gdy reklamacja została rozpatrzona zgodnie z wolą Klienta).
- Wyczerpująca informacja dotycząca stanowiska Banku odnośnie do kierowanych przez nas zastrzeżeń, ze wskazaniem odpowiednich zapisów w umowie lub wzorcu umowy.
- Imię i nazwisko pracownika banku, który sporządził odpowiedź na reklamację.
- W przypadku pozytywnie rozpatrzonej reklamacji – wskazanie terminu realizacji roszczenia wskazanego przez Klienta – nie dłużej niż 30 dni od sporządzenia odpowiedzi.
Pamiętaj, że gdy otrzymasz negatywną decyzję, to nie oznacza, że nie można już nic zrobić . Masz jeszcze kilka możliwości.
Na samym początku możesz odwołać się od decyzji banku i złożyć odpowiednie pismo. Jeśli procedura reklamacyjna w banku nie przyniesie oczekiwanego przez Ciebie efektu, możesz skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego albo Arbitra Bankowego, działającego przy Związku Banków Polskich. Możesz także zwrócić się o pomoc do powiatowego lub miejskiego Rzecznika Konsumenta. Ostatecznie zawsze masz prawo do pozasądowego rozstrzygania ewentualnych sporów z bankiem.
Wszystkie komentarze
Czy ktoś może wie jakie są koszty bankowego arbitrażu konsumenckiego kiedy arbiter uzna że racja leży po stronie banku?
nikomu nie życzę problemów z bankiem! Dochodzenie swoich praw to droga przez mękę. Milion formalności, włosy posiwiałe. Owszem, raczej sprawiedliwa oliwa wypłynie na wierzch, ale bardzo dużo trzeba się przy tym napocić... Wszystkie procedury banku (millenium w moim przypadku) są przy tym bezdusznie długie
Dodaj komentarz