Ile wynosi luka płacowa w Polsce?
Chociaż na świecie panuje równość pomiędzy kobietą a mężczyzną, to luka płacowa nadal budzi wiele kontrowersji. Zarobki ze względu na płeć pracownika potrafią być bardzo różne.
Luka płacowa
Luka płacowa jest różnicą pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet. To także temat, który uwalnia wiele emocji i skłania do dyskusji. Na jakim poziomie luka utrzymuje się w Polsce?
Dane OECD pokazują, że wysokość luki płacowej wykazuje z roku na rok tendencję spadkową we wszystkich krajach.
Jeszcze przed 2000 rokiem, wartość wskaźnika zróżnicowania wynagrodzenia kobiet i mężczyzn przekraczała 40%. Dziś taka sytuacja nie ma już miejsca. Jednym z powodów takich wyników są różne regulacje prawne.
Unia Europejska wprowadziła zmiany w temacie równości wynagradzania obu płci pojawiły w latach 50. XX wieku.
“Zgodnie z art. 8 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) we wszystkich swoich działaniach Unia zmierza do zniesienia nierówności oraz wspierania równości mężczyzn i kobiet. Artykuł 157 TFUE stanowi, że państwa członkowskie powinny zapewniać stosowanie zasady równości wynagrodzeń za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości” – czytamy w serwisie wynagrodzenia.pl
Eurostat zbadał różnicę w płacach kobiet i mężczyzn
Europejski Urząd Statystyczny do obliczania wskaźnika zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć wziął pod uwagę przeciętne stawki godzinowe brutto kobiet oraz mężczyzn w przedsiębiorstwach, które zatrudniają więcej niż 9 osób.
Jak czytamy w serwisie wynagrodzenia.pl, z badania zostali wykluczeni pracownicy zatrudnieni w:
- rolnictwie
- leśnictwie
- łowiectwie
- rybactwie
- administracji publicznej
- obronie narodowej
Wskaźnik zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć jest ilorazem różnicy między przeciętną godzinową stawką wynagrodzenia brutto mężczyzn i kobiet przez przeciętną godzinową stawkę wynagrodzenia brutto mężczyzn.
Źródło: wynagrodzenia.pl
Największa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występuje w Estonii. Wskaźnik w tym kraju sięgnął 25,3%.
Nad Wisłą, luka płacowa w 2016 roku wynosiła 7,2%.
Taki wynik plasuje nas wśród 5 krajów z najniższymi wartościami wskaźnika gender pay gap wśród wszystkich uwzględnianych przez Eurostat.
Niższe wartości odnotowano jedynie w:
- Rumunii
- Włoszech
- Luksemburgu
- Belgii
Źródło: https://wynagrodzenia.pl/t/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen-np
Dodaj komentarz