Jak rozłożyć mandat na raty?

Jak rozłożyć mandat na raty?

author
Julia Wierciło
20 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Kategoria

Poprzez nowy taryfikator mandatów, usunięcie otrzymanych punktów karnych jest uzależnione od uregulowania karnej opłaty. Sprawia to, że mandat najlepiej opłacić od razu po jego otrzymaniu. W niektórych przypadkach karne kwoty są jednak zbyt wysokie i obciążające dla naszego portfela. W takiej sytuacji opcja rozłożenia mandatu na raty może okazać się dobrym rozwiązaniem. Sprawdźmy czy rozłożenie mandatu na dogodne raty za wykroczenia drogowe, a także inne przewinienia, jest możliwe.

Spis treści:

 1. Czy rozłożenie mandatu na raty jest możliwe?
 2. Rozłożenie mandatu na raty - wniosek
 3. Uzasadnienie wniosku o rozłożenie mandatu na raty
 4. Gdzie i w jaki sposób złożyć wniosek o rozłożenie mandatu na raty?
Zwiń spis treści

Czy rozłożenie mandatu na raty jest możliwe?

W przypadku poważnych przewinień drogowych, jeden mandat może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Nie wszyscy uwzględniają taką sytuację w swoim budżecie domowym. Z tego powodu rozłożenie mandatu na raty może być bardzo pomocne. Aby takie rozwiązanie było możliwe, w pierwszej kolejności należy przyjąć przyznawany mandat. Odmowa będzie wiązała się z przekazaniem naszej sprawy na drogę sądową. Wybierając drugi wariant musimy pamiętać o tym, że ewentualna kwota do zapłaty może zostać zwiększona. Uwzględnione zostaną bowiem koszty mandatu i opłaty sądowe.

Rozłożenie mandatu na raty jest możliwe. W tym celu należy wnioskować o rozłożenie płatności na odpowiednie transze. Czas, w którym powinniśmy sporządzić oraz złożyć wniosek o rozłożenie mandatu na raty, wynosi 7 dni od momentu otrzymania mandatu.

Jeżeli chcemy rozłożyć mandat na raty, musimy w tym celu sporządzić odpowiedni wniosek. Dokument poparty odpowiednimi argumentami, a także dołączonym planem spłaty należy skierować do właściwego urzędu. W przypadku otrzymania pozytywnej informacji zwrotnej, pełna kwota zostanie rozłożona na mniejsze. Dzięki temu zapłata nie będzie tak odczuwalna, jak w przypadku jednorazowej opłaty. Jeśli jednak zdecydujemy się płatność całości, możemy również zapłacić mandat przez internet.

Rozłożenie mandatu na raty - wniosek

Gdzie znaleźć darmowy wzór wniosku o rozłożenie mandatu na raty?

Taki wzór możemy pobrać ze strony internetowej Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Oferuje on darmowy dokument w różnych formatach, zarówno PDF, jak i DOCX.

Aby pobrać wniosek należy:

 • wejść na stronę internetową Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu,
 • przejść do zakładki o nazwie „załatwianie spraw”,
 • wybrać „mandaty”,
 • pobrać wniosek.

Dokument o rozłożenie mandatu na raty możemy także stworzyć samodzielnie. Należy pamiętać o tym, że taki wniosek musi zawierać odpowiednie dane i informacje, bez których przyznanie możliwości rozłożenia mandatu na raty nie będzie możliwe. Rozłożenie płatności może być przydatne, zwłaszcza jeżeli opłacamy regularnie inne zobowiązania, takie jak np. kredyt na samochód używany. Sprawdźmy, co musi zawierać taki dokument.

Wniosek o rozłożenie mandatu na raty musi zawierać:

 • datę oraz miejsce składania dokumentu,
 • dane urzędu, do którego się zwracamy,
 • nasze dane kontaktowe,
 • nasze dane adresowe,
 • informacje dotyczące mandatu: numer, seria oraz kwota,
 • liczba rat, na którą chcemy rozłożyć płatność,
 • argumentacja,
 • własnoręczny podpis.

Do składanego dokumentu należy także dołączyć odpowiednie załączniki. Mogą to być dokumenty, które mówią o naszej sytuacji finansowej. Wraz z wnioskiem musimy pamiętać o złożeniu kopii odcinka C otrzymanego mandatu. Przykładowe załączniki, które mogą okazać się przydatne w argumentacji:

 • zaświadczenie o zarobkach,
 • zaświadczenie o wysokości pobieranej renty,
 • zaświadczenie o wysokości pobieranej emerytury,
 • skan legitymacji studenckiej lub szkolnej,
 • dokumenty z urzędu pracy – dotyczy osób bezrobotnych.

Zazwyczaj płatność zostaje rozłożona na maksymalnie 10 rat. Jeśli jednak kara jest wyjątkowo duża możemy wnioskować o większy podział całkowitej kwoty mandatu. W niektórych przypadkach, np. jeżeli opłacamy już kredyt samochodowy, takie rozwiązanie może okazać się wyjątkowo atrakcyjne.

Uzasadnienie wniosku o rozłożenie mandatu na raty

Urzędy, do których spływają prośby dotyczące rozłożenia mandatu na raty, często udzielają pozytywnej odpowiedzi. Jednak aby było to możliwe należy złożyć wniosek i poprzeć go odpowiednimi argumentami. Najważniejszym punktem powinno być wyjaśnienie powodu, który sprawia, że forma ratalna spłaty mandatu będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Najprostszym sposobem jest oczywiście wykazanie braku posiadania środków na spłatę przyznanego mandatu karnego.

Brak pieniędzy na jednorazową spłatę może być spowodowany:

 • chorobą,
 • tymczasowym brakiem zatrudnienia,
 • niską emeryturą,
 • niską rentą,
 • sytuacją niezależną od nas (czyli sytuacją losową),
 • innymi zobowiązaniami, takimi jak np. kredyt hipoteczny lub alimenty,
 • niskimi dochodami.

Gdzie i w jaki sposób złożyć wniosek o rozłożenie mandatu na raty?

Wniosek o rozłożenie mandatu na raty możemy złożyć w urzędzie wojewódzkim. Na chwilę obecną rozpatrywaniem podobnych próśb zajmuje się Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Oznacza to, że właśnie do tego urzędu możemy kierować swoje wnioski o rozłożenie mandatu na raty.

Jak złożyć wniosek o rozłożenie mandatu na raty?

 • osobiście w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Opolu,
 • pocztą – listem poleconym,
 • elektronicznie – ePUAP bądź eUrząd Skarbowy.

Przed złożeniem wniosku należy uiścić opłatę skarbową w odpowiedniej kwocie. Obecnie wynosi ona 10 złotych. W opisie przelewu bankowego należy zawrzeć informacje, takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • informację o tym, że płatność dotyczy „opłaty od decyzji o rozłożeniu mandatu na raty”.

Potwierdzenie przelewu powinniśmy dołączyć do wniosku i składanych dokumentów.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank BNP Paribas – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Jaki jest numer SWIFT, BIC oraz IBAN w BNP Paribas? Aktualny numer SWIFT to w tym przypadku PPABPLPK. Sprawdź pozostałe numery istotne przy przelewach w BNP Paribas.

author
Dominika Byczek
28 listopada 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

500+ na pierwsze dziecko – jak otrzymać?

Dzięki pomocy programu Rodzina 500 Plus u dziesiątek tysięcy polskich rodzin polepszył się standard życia. Sprawdziliśmy, jak otrzymać rządowe wsparcie 500+ na pierwsze dziecko i jak obliczyć osiągany dochód.

author
Halszka Gronek
04 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Fintech Revolut ma już 3 mln Klientów

Revolut stawia na technologie, które pozwalają udaremniać oszustwa i pranie pieniędzy. Aktualnie fintech obsługuje już 3 miliony klientów i planuje ekspansję poza Europę.

author
Aneta Jankowska
16 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank Spółdzielczy w Ostrołęce sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Ostrołęce? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Ostrołęka.

author
Patryk Byczek
24 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Co złodzieje kradną nam z domu ?

Często wyjeżdżając na wakacje nie myślimy o tym, co może nas spotkać po powrocie do domu. Okazuje się, że złodzieje dokonują najwięcej akcji rabunkowych w sezonie letnim. Pozostawione bez opieki na czas urlopu domy i mieszkania są łatwym celem dla przestępców. 

author
Aneta Jankowska
08 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Nawet 150 zł więcej u dentysty przez koronawirusa

Sytuacja na rynku jest trudna dla wszystkich grup zawodowych. Mogliśmy spodziewać się, że konieczność wdrożenia nowego rygoru sanitarnego w większości usług odbije się na ich cenach. Tak właśnie stało się w branży dentystycznej – za wizytę możemy zapłacić obecnie nawet 150 zł więcej.

author
Dominika Byczek
06 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj