Kredyt na samochód używany

Kredyt na samochód używany

author
Dominika Sobieraj
14 stycznia 2021

Kredyt na samochód używany to dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o własnym pojeździe, ale nie mają wystarczającej gotówki. Sprawdzamy, gdzie znajdziemy najlepsze oferty – także bez zaświadczeń i przez Internet. Na zakup używanego auta możemy otrzymać nawet 200 000 zł.

Kredyt na samochód używany – dla kogo

Kwota potrzebna na zakup samochodu, nawet używanego, nigdy nie jest mała. Wielu ludziom bardzo trudno jest oszczędzać, tym bardziej, że zawsze zdarzają się sytuacje, w których zaoszczędzoną gotówkę trzeba wydać na coś innego.

W takich sytuacjach marzenie o własnym samochodzie musi poczekać. Jedynym sposobem na zakup samochodu używanego bez posiadania odłożonej na ten cel gotówki jest skorzystanie z kredytu lub pożyczki.

Może być to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie umieją oszczędzać lub nie mają już na to czasu, ponieważ znalazły się pod ścianą i nie mają czym dojeżdżać do pracy albo nie są w stanie ruszyć się poza swój dom, ponieważ mieszkają na obrzeżach miasta, gdzie nie dojeżdża żadna komunikacja zbiorowa.

Kredyt na samochód używany jest zatem doskonałym (i jedynym) sposobem na zakup samochodu, kiedy nie mamy na ten cel odłożonej konkretnej kwoty. Zobowiązanie się do spłaty raty i widmo komornika pozwoli nam oszczędzać dużo skuteczniej niż ma to miejsce w przypadku odkładania “do skarbonki”.

Kredyt bankowy to bezpieczny produkt z niską ratą, którą na pewno udźwignie nasz miesięczny budżet (o ile posiadamy oczywiście zdolność kredytową i uzyskujemy stałe miesięczne dochody).

Kredyt na używany samochód – ranking

Kasa Stefczyka

Kasa Stefczyka

Kwota pożyczki: od 1000 do 160 000 zł

Spłata: od 12 do 120 miesięcy

Wniosek przez Internet

Niska miesięczna rata

0 zł prowizji

RRSO 6,23%

Bancovo

Bancovo

Kwota pożyczki: od 1000 do 200 000 zł

Spłata: od 3 miesięcy do 10 lat

OSzybka decyzja i wypłata

Bez zaświadczeń o dochodach

W całości przez Internet

RRSO 9,59%

Alior Bank

Alior Bank

Kwota pożyczki: od 500 do 150 000 zł

Spłata: od 3 miesięcy do 10 lat

W całości przez Internet

Dostępny kalkulator kredytowy

Minimum formalności

RRSO 10,01%

Smartney

Smartney

Kwota pożyczki: od 3000 do 60 000 zł

Spłata: od 24 do 60 miesięcy

W całości przez Internet

Szybki przelew na konto

Minimum formalności

RRSO 15,38%

SuperGrosz

SuperGrosz

Kwota pożyczki: od 1000 do 15 000 zł

Spłata: od 4 do 50 miesięcy

W całości przez Internet

Bez zaświadczeń o dochodach

Szybka decyzja i wypłata

RRSO 78,07%

Credit Agricole

Credit Agricole

Kwota kredytu: od 1000 do 50 000 zł

Spłata: od 3 do 60 miesięcy

Szybka decyzja kredytowa

Wniosek przez Internet

Stałe raty miesięczne

RRSO 15,35%

PKO BP - dla nowych Klientów

PKO BP - dla nowych Klientów

Kwota kredytu: do 4500 zł

Spłata: od 2 do 96 miesięcy

Także dla nowych Klientów

Bez kontaktu z pracownikiem banku

Dostępny kalkulator kredytowy

RRSO 13,77%


Dla kogo kredyt na używany samochód?

Z kredytu na samochód używany mogą skorzystać wszystkie osoby pełnoletnie, niezależnie od tego, czy posiadają prawo jazdy, czy nie. Kredyt samochodowy jest bowiem niczym innym jak kredytem konsumpcyjnym, przy którym środki możemy przeznaczyć na dowolny cel – w tym wypadku właśnie na zakup samochodu.

Podobnie, jak w przypadku innych bankowych kredytów, tak i przy kredytach na samochód używany konieczne jest spełnienie następujących warunków:

 1. ukończone 18 lat,
 2. zamieszkanie i zameldowanie w Polsce,
 3. pełna zdolność do czynności prawnych,
 4. stałe i udokumentowane dochody,
 5. pozytywna historia kredytowa,
 6. posiadanie zdolności kredytowej,
 7. konto w banku, telefon komórkowy, adres e-mail,
 8. brak komornika sądowego.

W przypadku zaległości w spłacie innych zobowiązań, lepszym rozwiązaniem będą pożyczki bez BIKWszystkie banki obowiązkowo sprawdzają Klienta we wszystkich bazach dłużników, a firmy pozabankowe często omijają ten krok i udzielają pożyczek także zadłużonym wnioskującym.

D0 osób zadłużonych kierowane są zresztą specjalne kredyty dla zadłużonych. Przy tego typu ofertach nie są weryfikowane właściwie żadne bazy dłużników, a jeżeli są weryfikowane – wynik tej weryfikacji nie wpływa na to, czy kredyt zostanie udzielony.

Jak otrzymać kredyt na używane auto?

Otrzymanie kredytu na używane auto wiąże się z koniecznością przejścia standardowych procedur kredytowych. Pierwszym krokiem do uzyskania kredytu jest złożenie wniosku – w przypadku większości banków można to zrobić nawet nie wychodząc z domu, ponieważ wszystkie oferty z naszego rankingu to kredyty online.

Następnie sprawdzona zostanie nasza zdolność kredytową oraz historia kredytowa, a także (zazwyczaj) zostaniemy poproszeni o zadeklarowanie miesięcznej wysokości zarobków. Wszystko to jest podstawą do wydania wstępnej decyzji kredytowej. Jeżeli jest ona pozytywna, wystarczy podpisać przygotowaną specjalnie dla nas umowę kredytową i oczekiwać na wypłatę pieniędzy.

W skrócie procedura kredytowa wygląda następująco:

 1. Wybieramy najbardziej korzystną dla nas ofertę kredytową.
 2. Wchodzimy na stronę internetową pożyczkodawcy.
 3. Wybieramy interesującą nas pożyczkę/kredyt i wskazujemy:
  – kwotę kredytu,
  – jego przeznaczenie,
  – ilość rat, która nas interesuje.
 4. Wskazujemy swoje dane osobowe oraz informacje o naszym zatrudnieniu i zarobkach.
 5. Czekamy na decyzję kredytową.
 6. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej umawiamy się na podpisanie umowy kredytowej (zazwyczaj do wyboru są dwie opcje: podpis online albo w oddziale banku).
 7. Kredyt zostaje uruchomiony.
 8. Nasze pieniądze są wypłacone na nasze konto bankowe.

Korzyści z kredytu na samochód używany

Główną korzyścią płynącą z wzięcia kredytu na samochód używany jest możliwość zakupu pojazdu w każdej chwili, kiedy mamy taką potrzebę. Nie musimy czekać na to, aż zaoszczędzimy potrzebną na ten cel kwotę.

Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy liczy się czas, np.: potrzebujemy samochodu do dojeżdżania do pracy, a nasz poprzedni wskutek wypadku trafił do kasacji. W sytuacji, kiedy utrata możliwości dojechania do pracy wiązałaby się z utratą samej pracy, kredyt na samochód używany może uratować nas przed straceniem źródła dochodów.

Korzyść z kredytu na samochód używany odczują także osoby, które nie potrafią oszczędzać. Jeżeli odkładamy kwotę na zakup samochodu już od kilku lat i nie jesteśmy w stanie jej uzbierać, to najprawdopodobniej potrzebujemy silniejszej motywacji do odkładania konkretnej ilości pieniędzy.

Taką motywacją może być właśnie zobowiązanie kredytowe, przy którym kwotę na upragniony samochód nie tyle możemy, co musimy odkładać. Przy okazji możemy już cieszyć się tym, na co odkładamy. Kredyt na samochód używany będzie zatem dobrym wyborem dla wszystkich osób, które bez namacalnie widocznego celu nie potrafią odpowiednio zarządzać swoim budżetem lub są po prostu niecierpliwe.

Kredyt na używany samochód – kalkulator

Kalkulatory kosztów kredytu na samochód używany udostępniane są przez wiele banków i platform, które pośredniczą w udzielaniu kredytów bankowych.

Jeden z najpopularniejszych kalkulatorów online to ten, który udostępnia Alior Bank.

źródło: https://pozyczka.aliorbank.pl

Intuicyjny kalkulator oferuje także Smartney. W tym przypadku szacowaną kwotę raty miesięcznej możemy poznać jeszcze przed złożeniem wniosku.

źródło: https://www.smartney.pl/

Kalkulatory, w których pod uwagę brana jest oferta nie tylko jednego banku, a wielu banków, oferowane są przez pośredników pożyczkowych, np.: Bancovo. Taki kalkulator po wpisaniu przez nas oczekiwanej kwoty pożyczki i okresu spłaty pokaże nam automatycznie, z oferty którego banku powinniśmy skorzystać, jeżeli chcemy, by nasza rata była jak najniższa.

źródło: https://www.bancovo.pl/

Kredyt na samochód używany – na czym polega?

Kredyt na używany samochód jest produktem finansowym, którego celem jest sfinalizowanie kupna auta używanego lub pojazdu innego typu. Najczęściej kredyt służy zapłacie za używane auto osobowe, jednak zdarza się, że uzyskane środki przeznaczane są np. na zakup motocykla.

Jest to kredyt celowy, który widnieje w ofercie wielu banków komercyjnych lub samochodowych. W ramach kredytu następuje sfinalizowanie zakupu wybranego pojazdu. Co ważne, osobom kupująca nie musi być osoba fizyczna. Z takiego kredytu korzystają także dealerzy czy właściciele komisów samochodowych.

W związku z tym, że jest to kredyt celowy, to przyznane środki muszą być bezwzględnie wykorzystane na zakup używanego pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej do złożenia wniosku nie jest konieczne podanie numeru VIN wymarzonego auta. Kredytodawcy przewidują możliwość, w której Klient podaje numeru dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

Na jakich warunkach udzielany jest kredyt na samochód używany?

Warunki, na jakich udzielany jest kredyt na używane auto, mogą być różne. Wiele zależeć będzie bowiem od tego, na ofertę którego banku się zdecydujemy. Niektóre oferty zakładają także sfinalizowanie takich używanych pojazdów jak motocykle, koparki czy nawet przyczepy.

Osoba, która jest zainteresowana wzięciem kredytu, musi mieć przede wszystkim odpowiednią zdolność kredytową. Oznacza to, że kredytodawca będzie oceniał, czy wysokość dochodów Klienta jest wystarczająca do spłaty zobowiązania finansowego. Innym ważnym warunkiem jest wiek kupowanego pojazdu. Najlepiej, jeśli nie ma on więcej niż 7 lat. W przypadku starszych aut przeważnie występuje odmowa udzielenia finansowania.

Co ciekawe, kredyt na samochód, podobnie jak kredyt hipoteczny, wymaga również wkładu własnego. W zależności od wieku wymarzonego pojazdu, może występować konieczność wpłaty własnej w wysokości aż 30% wartości zakupu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie jest to wymóg każdego kredytodawcy. Wiele banków, szczególnie banków samochodowych, rezygnuje z konieczności posiadania wkładu własnego.

Wymagane dokumenty i formalności

Kredyt na samochód, podobnie jak standardowy kredyt gotówkowy, wymaga dostarczenia pewnych dokumentów. Do najważniejszych z nich zaliczamy oczywiście dowód tożsamości. W przypadku niektórych ofert pojawia się również konieczność dostarczenia dokumentów dotyczących pojazdu, którego zakup ma być sfinalizowany za pomocą środków z kredytu.

Potrzebny będzie również dokument, który stanowi potwierdzenie naszych dochodów i ich źródła. Osoby, które nie uzyskują stałego przychodu, nie mają możliwości uzyskania finansowania. Dochody nie muszą oznaczać jednak pensji z pracy. W zależności od oferty honorowane są różne formy dochodów, np. z emerytury czy świadczeń rodzinnych.

Ile kosztuje kredyt na samochód używany

W przypadku niektórych kredytodawców udostępniany jest na stronie kredytowej kalkulator, który pozwala obliczyć wysokość kosztów związanych z pobraniem kredytu na samochód używany. Aby dokonać obliczeń, potrzebujemy takich danych jak:

– kwota kredytu,

– wiek pojazdu,

– okres trwania kredytu,

– typ pojazdu.

Na koszty kredytu składać się będzie oprocentowanie, odsetki czy opłata przygotowawcza. Najistotniejsza jest jednak wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, w skrócie RRSO. Wysokość RRSO uwzględnia bowiem wysokość wszystkich kosztów związanych z kredytem. A zatem im niższe RRSO, tym tańszy będzie nasz kredyt.

Jednym z dodatkowym kosztów jest np. ubezpieczenie lub prowizja za udzielenia kredytu. Czasami kredytodawcy oferują promocję, dzięki której wysokość prowizji może wynosić 0%. To z pewnością korzysta oferta. Poza promocją prowizja wynosi przeważnie około 5%.


Pytania i odpowiedzi

1. Jaki jest czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy przy kredycie na samochód używany?

Czas oczekiwania na wypłatę środków jest taki sam, jak w przypadku innych kredytów. Zazwyczaj środki przychodzą w ciągu kilku dni roboczych od ostatecznego podpisania umowy kredytowej (najczęściej już na drugi dzień).

2. Czy muszę posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów, by skorzystać z kredytu na samochód używany?

Nie. Fakt posiadania prawa jazdy nie jest sprawdzany przez żadnego pożyczkodawcę.

3. Mój mąż chciał uzyskać kredyt na samochód używany, ale dostał z banku decyzję odmowną. Chciałabym mu pomóc i wziąć kredyt na zakup samochodu używanego, ale nie dla mnie, tylko dla niego. Czy jest to możliwe? 

Nie jest możliwe wzięcie kredytu na kogoś, ale nie ma przeszkód, by wziąć kredyt na samochód używany w sytuacji, w której sami nie będziemy się nim poruszać. Dla banku nie ma to znaczenia, czy samochód, który kupimy za pieniądze uzyskane z kredytu, będzie w rzeczywistości służył nam, czy naszemu dziecku/partnerowi/innej osobie.

4. Czy muszę deklarować od razu, jaki samochód używany chcę kupić z pieniędzy uzyskanych z kredytu?

Nie, decyzję o wyborze konkretnego samochodu możemy podjąć już po uzyskaniu pieniędzy z kredytu.

5. Czy za pieniądze uzyskane z kredytu na samochód używany mogę kupić nie tylko samochód, ale także akcesoria do niego, np.: opony letnie?

Tak, pieniądze nie muszą być w całości przeznaczone na zakup samochodu. Pozostałą kwotę możemy przeznaczyć na rzeczy związane z tym zakupem, w tym na opony lub specyfiki do mycia karoserii.

Przykłady reprezentatywne:

1) Kasa Stefczyka

Przykład reprezentatywny z dnia 2.01.2018 r. dla Pożyczki Fit: Całkowita kwota kredytu wynosi 47 880 zł. Zmienna roczna stopa oprocentowania dla całkowitej kwoty kredytu wraz z kredytowanymi kosztami (prowizją: 0 zł, opłatą za dwa przelewy: 120 zł) wynosi 6%. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO): 6,23%. Czas obowiązywania umowy – 119 miesięcy, 118 miesięcznych rat równych: 536,19 zł oraz ostatnia, 119. rata: 536,57 zł. Całkowita kwota do zapłaty: 63 806,99 zł, w tym odsetki: 15 806,99 zł.


2) Bancovo

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich w „Ofercie dla Nowych Klientów” wynosi 9,59%, całkowita kwota kredytu: 25 455,06 zł, całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta: 36 027,48 zł, oprocentowanie stałe 1,64%, całkowity koszt kredytu: 10 572,43 zł (w tym: prowizja 2 361,43 zł, odsetki 8 211,00 zł), 56 miesięcznych rat równych w wysokości 433,79 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 31.01.2019 r. na reprezentatywnym przykładzie. „Oferta dla Nowych Klientów” dotyczy Klientów, którzy złożyli pierwszy wniosek o kredyt konsumencki na bancovo.pl po 20.02.2019 r.


3) Alior Bank

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) “Pożyczki internetowej” wynosi 10,01%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów): 17 333 zł, całkowita kwota do zapłaty: 21 162,23 zł, oprocentowanie zmienne: 5,8%, całkowity koszt pożyczki: 3829,23 zł (w tym prowizja: 1386,64 zł (8%), odsetki: 2442,59 zł), 51 miesięcznych rat (w tym 50 równych rat w wysokości 414,95 zł, ostatnia rata: 414,73 zł). Kalkulacja została dokonana na 4.01.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie.


4) Smartney

Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Nowoczesna”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 15,38%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 16 079,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 22 652,61 zł, oprocentowanie zmienne 7,2%, całkowity koszt kredytu 6 573,61 zł (w tym: prowizja 2 894,22 zł, odsetki 3 679,39 zł), 59 miesięcznych równych rat po 400,43 zł, ostatnia rata wyrównująca 380,70 zł. Kalkulacja na dzień 29.05.2020 r.


5) SuperGrosz

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO): 78,07% dla całkowitej kwoty pożyczki 4000 PLN, czas obowiązywania umowy 30 miesięcy, spłata w 30 ratach miesięcznych po 258,62 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 7,2% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 3 718,63 zł, w tym: prowizja 3 182,61 zł, odsetki 536,02 zł. Całkowita kwota do zapłaty 7 718,63 zł (stan na dzień 08.07.2020 r.).


6) Credit Agricole

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 15,35%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 29 400 zł, całkowita kwota do zapłaty 39 235,23 zł, oprocentowanie stałe 7,2%, całkowity koszt kredytu 9 835,23 zł (w tym: prowizja 4 410 zł, odsetki 5 425,23 zł), 49 miesięcznych równych rat w wysokości 784,71 zł oraz ostatnia rata wyrównawcza w wysokości 784,44 zł.


7) PKO BP

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,77%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15 100,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 22 115,38 zł, oprocentowanie zmienne 7,20%, całkowity koszt kredytu 7 015,38 zł (w tym: prowizja 2 662,62 zł, odsetki 4 352,76 zł), 74 miesięcznych rat równych po 294,87 zł, ostatnia rata: 295,00 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.10.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

W Polsce jest 2,2 mln dłużników
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
04 listopada 2013

W Polsce jest 2,2 mln dłużników

Santander Consumer Bank Oświęcim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
18 lipca 2021

Santander Consumer Bank Oświęcim

BNP Paribas oddziały w Gryfowie Śląskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
21 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Gryfowie Śląskim

Kredyt hipoteczny Nowy Sącz
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
11 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Nowy Sącz

10 najpopularniejszych stacji kolejowych w Polsce
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
07 sierpnia 2018

10 najpopularniejszych stacji kolejowych w Polsce

Inspektorat ZUS w Lęborku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Lęborku