Kredyt na samochód używany

Kredyt na samochód używany

author
Dominika Sobieraj
22 września 2022

Kredyt na samochód używany to dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o własnym pojeździe, ale nie mają wystarczającej gotówki. Sprawdzamy, gdzie znajdziemy najlepsze oferty – także bez zaświadczeń i przez Internet. Na zakup używanego auta możemy otrzymać nawet 200 000 zł.

Kredyt na samochód używany - ranking

Spis treści:

 1. Kredyt na samochód używany - ranking
 2. Kredyt na samochód używany – dla kogo
 3. Dla kogo kredyt na używany samochód?
 4. Wymagane dokumenty i formalności
 5. Jak otrzymać kredyt na używane auto?
 6. Korzyści z kredytu na samochód używany
 7. Kredyt na samochód używany – na czym polega?
 8. Na jakich warunkach udzielany jest kredyt na samochód używany?
 9. Ile kosztuje kredyt na samochód używany
Zwiń spis treści

Kredyt na samochód używany – dla kogo

Kwota potrzebna na zakup samochodu, nawet używanego, nigdy nie jest mała. Wielu ludziom bardzo trudno jest oszczędzać, tym bardziej, że zawsze zdarzają się sytuacje, w których zaoszczędzoną gotówkę trzeba wydać na coś innegoW takich sytuacjach marzenie o własnym samochodzie musi poczekać. Jedynym sposobem na zakup samochodu używanego bez posiadania odłożonej na ten cel gotówki jest skorzystanie z kredytu lub pożyczki. Najlepsze w tej sytuacji może okazać się finansowanie celowe – kredyt samochodowy.

Kredyt samochodowy może być bardzo dobrym rozwiązanie dla osób, które nie umieją oszczędzać lub nie mają już na to czasu, ponieważ znalazły się pod ścianą i nie mają czym dojeżdżać do pracy albo nie są w stanie ruszyć się poza swój dom, ponieważ mieszkają na obrzeżach miasta, gdzie nie dojeżdża żadna komunikacja zbiorowa. Kredyt na samochód używany jest zatem doskonałym (i jedynym) sposobem na zakup samochodu, kiedy nie mamy na ten cel odłożonej konkretnej kwoty. Zobowiązanie się do spłaty raty i widmo komornika pozwoli nam oszczędzać dużo skuteczniej niż ma to miejsce w przypadku odkładania “do skarbonki”.

Kredyt bankowy to bezpieczny produkt z niską ratą, którą na pewno udźwignie nasz miesięczny budżet (o ile posiadamy oczywiście zdolność kredytową i uzyskujemy stałe miesięczne dochody).

Dla kogo kredyt na używany samochód?

Z kredytu na samochód używany mogą skorzystać wszystkie osoby pełnoletnie, niezależnie od tego, czy posiadają prawo jazdy, czy nie. Kredyt samochodowy jest bowiem niczym innym jak kredytem konsumpcyjnym, przy którym środki możemy przeznaczyć na dowolny cel – w tym wypadku właśnie na zakup samochodu.

Podobnie, jak w przypadku innych bankowych kredytów, tak i przy kredytach na samochód używany konieczne jest spełnienie następujących warunków:

 1. ukończone 18 lat,
 2. zamieszkanie i zameldowanie w Polsce,
 3. pełna zdolność do czynności prawnych,
 4. stałe i udokumentowane dochody,
 5. pozytywna historia kredytowa,
 6. posiadanie zdolności kredytowej,
 7. konto w banku, telefon komórkowy, adres e-mail,
 8. brak komornika sądowego.

Trzeba również przygotować siebie i swój budżet na spłatę kredytu. W przypadku zaległości w spłacie innych zobowiązań, lepszym rozwiązaniem będą pożyczki bez BIKWszystkie banki, które oferują kredyt samochodowy, obowiązkowo sprawdzają Klienta we wszystkich bazach dłużników, a firmy pozabankowe często omijają ten krok i udzielają pożyczek także zadłużonym wnioskującym.

D0 osób zadłużonych kierowane są zresztą specjalne kredyty dla zadłużonych. Przy tego typu ofertach nie są weryfikowane właściwie żadne bazy dłużników, a jeżeli są weryfikowane – wynik tej weryfikacji nie wpływa na to, czy kredyt zostanie udzielony.

Wymagane dokumenty i formalności

Kredyt na samochód, podobnie jak standardowy kredyt gotówkowy, wymaga dostarczenia pewnych dokumentów. Do najważniejszych z nich zaliczamy oczywiście dowód tożsamości. W przypadku niektórych ofert pojawia się również konieczność dostarczenia dokumentów dotyczących pojazdu, którego zakup sfinalizować kredyt samochodowy.

Potrzebny będzie również dokument, który stanowi potwierdzenie naszych dochodów i ich źródła. Osoby, które nie uzyskują stałego przychodu, nie mają możliwości uzyskania finansowania. Dochody nie muszą oznaczać jednak pensji z pracy. W zależności od oferty honorowane są różne formy dochodów, np. z emerytury czy świadczeń rodzinnych.

Jak otrzymać kredyt na używane auto?

Otrzymanie kredytu na używane auto wiąże się z koniecznością przejścia standardowych procedur kredytowych. Aby otrzymać kredyt samochodowy, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek – w przypadku większości banków można to zrobić nawet nie wychodząc z domu, ponieważ wszystkie oferty z naszego rankingu to kredyty online. Czas składania wniosku kredytowego to zaledwie kilka/kilkanaście minut.

Następnie sprawdzona zostanie nasza zdolność kredytową oraz historia kredytowa, a także (zazwyczaj) zostaniemy poproszeni o zadeklarowanie miesięcznej wysokości zarobków. Wszystko to jest podstawą do wydania wstępnej decyzji kredytowej. Jeżeli jest ona pozytywna, wystarczy podpisać przygotowaną specjalnie dla nas umowę kredytową i oczekiwać na wypłatę pieniędzy. Oczywiście trzeba zacząć od wniosku kredytowego.

Procedura kredytowa wygląda następująco:

 1. Wybieramy najbardziej korzystną dla nas ofertę kredytową.
 2. Wchodzimy na stronę internetową pożyczkodawcy.
 3. Wybieramy interesującą nas pożyczkę/kredyt i w przypadku dostępnego kalkulatora wskazujemy:
  – kwotę kredytu,
  – jego przeznaczenie,
  – ilość rat, która nas interesuje.
 4. Wskazujemy swoje dane osobowe oraz informacje o naszym zatrudnieniu i zarobkach.
 5. Czekamy na decyzję kredytową.
 6. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej umawiamy się na podpisanie umowy kredytowej (zazwyczaj do wyboru są dwie opcje: podpis online albo w oddziale banku).
 7. Kredyt zostaje uruchomiony.
 8. Nasze pieniądze są wypłacone na nasze konto bankowe.

W przypadku kredytu samochodowego, często Klienci decydują się na zabezpieczenie kredytu, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi – niewielkimi – opłatami.

Korzyści z kredytu na samochód używany

Główną korzyścią płynącą z wzięcia kredytu na samochód używany jest możliwość zakupu pojazdu w każdej chwili, kiedy mamy taką potrzebę. Nie musimy czekać na to, aż zaoszczędzimy potrzebną na ten cel kwotę. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy liczy się czas, np.: potrzebujemy samochodu do dojeżdżania do pracy, a nasz poprzedni wskutek wypadku trafił do kasacji. W sytuacji, kiedy utrata możliwości dojechania do pracy wiązałaby się z utratą samej pracy, kredyt na samochód używany może uratować nas przed straceniem źródła dochodów. Klienci jednak często stawiają sobie pytanie “kto jest właścicielem kredytowanego pojazdu?” – bank czy Klient.

Korzyść z kredytu na samochód używany odczują także osoby, które nie potrafią oszczędzać. Jeżeli odkładamy kwotę na zakup samochodu już od kilku lat i nie jesteśmy w stanie jej uzbierać, to najprawdopodobniej potrzebujemy silniejszej motywacji do odkładania konkretnej ilości pieniędzy.

Taką motywacją może być właśnie zobowiązanie kredytowe, przy którym kwotę na upragniony samochód nie tyle możemy, co musimy odkładać. Przy okazji możemy już cieszyć się tym, na co odkładamy. Kredyt na samochód używany będzie zatem dobrym wyborem dla wszystkich osób, które bez namacalnie widocznego celu nie potrafią odpowiednio zarządzać swoim budżetem lub są po prostu niecierpliwe. W przypadku kredytu samochodowego cały proces i korzyść nie różni się praktycznie niczym od kredytu gotówkowego.

Kredyt na samochód używany – na czym polega?

Kredyt na używany samochód jest produktem finansowym, którego celem jest sfinalizowanie kupna auta używanego lub pojazdu innego typu. Najczęściej kredyt służy zapłacie za używane auto osobowe, jednak zdarza się, że uzyskane środki przeznaczane są np. na zakup motocykla.

Jest to kredyt celowy, który widnieje w ofercie wielu banków komercyjnych lub samochodowych. W ramach kredytu następuje sfinalizowanie zakupu wybranego pojazdu. Co ważne, osobom kupująca nie musi być osoba fizyczna. Z takiego kredytu korzystają także dealerzy czy właściciele komisów samochodowych.

W związku z tym, że jest to kredyt celowy, to przyznane środki muszą być bezwzględnie wykorzystane na zakup używanego pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej do złożenia wniosku nie jest konieczne podanie numeru VIN wymarzonego auta. Kredytodawcy przewidują możliwość, w której Klient podaje numeru dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

Na jakich warunkach udzielany jest kredyt na samochód używany?

Warunki, na jakich udzielany jest kredyt na używane auto, mogą być różne. Wiele zależeć będzie bowiem od tego, na ofertę którego banku się zdecydujemy. Niektóre oferty zakładają także sfinalizowanie takich używanych pojazdów jak motocykle, koparki czy nawet przyczepy. W przypadku kredytu celowego należy dowiedzieć się co można sfinansować kredytem.

Osoba, która jest zainteresowana wzięciem kredytu, musi mieć przede wszystkim odpowiednią zdolność kredytową. Oznacza to, że kredytodawca będzie oceniał, czy wysokość dochodów Klienta jest wystarczająca do spłaty zobowiązania finansowego. Innym ważnym warunkiem jest wiek kupowanego pojazdu. Najlepiej, jeśli nie ma on więcej niż 7 lat. W przypadku starszych aut przeważnie występuje odmowa udzielenia finansowania.

Co ciekawe, kredyt na samochód, podobnie jak kredyt hipoteczny, wymaga również wkładu własnego. W zależności od wieku wymarzonego pojazdu, może występować konieczność wpłaty własnej w wysokości aż 30% wartości zakupu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie jest to wymóg każdego kredytodawcy. Wiele banków, szczególnie banków samochodowych, rezygnuje z konieczności posiadania wkładu własnego.

Ile kosztuje kredyt na samochód używany

Na stronach internetowych banków i firm pożyczkowych można skorzystać z kalkulatora kredytów samochodowych, który pozwala obliczyć wysokość kosztów związanych z pobraniem kredytu na samochód używany. Aby dokonać obliczeń, potrzebujemy takich danych jak:

– kwota kredytu,

– wiek pojazdu,

– okres trwania kredytu,

– typ pojazdu.

Na koszty kredytu składać się będzie oprocentowanie, odsetki czy opłata przygotowawcza. Najistotniejsza jest jednak wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, w skrócie RRSO. Wysokość RRSO uwzględnia bowiem wysokość wszystkich kosztów związanych z kredytem. A zatem im niższe RRSO, tym tańszy będzie nasz kredyt.

Jednym z dodatkowym kosztów jest np. ubezpieczenie lub prowizja za udzielenia kredytu. Czasami kredytodawcy oferują promocję, dzięki której wysokość prowizji może wynosić 0%. To z pewnością korzysta oferta. Poza promocją prowizja wynosi przeważnie około 5%.

Podsumowanie

1. Na rynku dostępnych jest wiele ofert kredytów na samochód używany.
2. Dzięki kredytom na samochód używany możemy kupić dowolny samochód, który mieści się w naszym budżecie.
3. Za pieniądze z kredytu na samochód używany możemy kupić także akcesoria samochodowe.
4. Do wzięcia kredytu na samochód używany będzie nam potrzebny nasz dowód osobisty.
5. Kredytodawca będzie zainteresowany tym, czy uzyskujemy dochody, które pozwolą nam spłacić zaciągany kredyt.
6. Potwierdzeniem naszych regularnych wpływów może być wyciąg z konta z ostatnich kilku miesięcy.
7. Kredytodawcy przy kredytach na samochód używany raczej nie wymagają dostarczenia zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu.
8. Wszystkie oferty z naszego rankingu to typowe kredyty przez Internet.
9. Kredytodawca wysyła pieniądze z kredytu nawet w ciągu 15 minut po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej.
10. Wnioskowanie o kredyty na samochód używany jest bardzo proste i w formule online zajmuje zaledwie 10-15 minut.

Pytania i odpowiedzi

Czas oczekiwania na wypłatę środków jest taki sam, jak w przypadku innych kredytów. Zazwyczaj środki przychodzą w ciągu kilku dni roboczych od ostatecznego podpisania umowy kredytowej (najczęściej już na drugi dzień).

Nie. Fakt posiadania prawa jazdy nie jest sprawdzany przez żadnego pożyczkodawcę.

Nie jest możliwe wzięcie kredytu na kogoś, ale nie ma przeszkód, by wziąć kredyt na samochód używany w sytuacji, w której sami nie będziemy się nim poruszać. Dla banku nie ma to znaczenia, czy samochód, który kupimy za pieniądze uzyskane z kredytu, będzie w rzeczywistości służył nam, czy naszemu dziecku/partnerowi/innej osobie.

Nie, decyzję o wyborze konkretnego samochodu możemy podjąć już po uzyskaniu pieniędzy z kredytu.

Tak, pieniądze nie muszą być w całości przeznaczone na zakup samochodu. Pozostałą kwotę możemy przeznaczyć na rzeczy związane z tym zakupem, w tym na opony lub specyfiki do mycia karoserii.

Przykłady reprezentatywne:

1) Kasa Stefczyka

Przykład reprezentatywny z dnia 2.01.2018 r. dla Pożyczki Fit: Całkowita kwota kredytu wynosi 47 880 zł. Zmienna roczna stopa oprocentowania dla całkowitej kwoty kredytu wraz z kredytowanymi kosztami (prowizją: 0 zł, opłatą za dwa przelewy: 120 zł) wynosi 6%. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO): 6,23%. Czas obowiązywania umowy – 119 miesięcy, 118 miesięcznych rat równych: 536,19 zł oraz ostatnia, 119. rata: 536,57 zł. Całkowita kwota do zapłaty: 63 806,99 zł, w tym odsetki: 15 806,99 zł.


2) Bancovo

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich w „Ofercie dla Nowych Klientów” wynosi 9,59%, całkowita kwota kredytu: 25 455,06 zł, całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta: 36 027,48 zł, oprocentowanie stałe 1,64%, całkowity koszt kredytu: 10 572,43 zł (w tym: prowizja 2 361,43 zł, odsetki 8 211,00 zł), 56 miesięcznych rat równych w wysokości 433,79 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 31.01.2019 r. na reprezentatywnym przykładzie. „Oferta dla Nowych Klientów” dotyczy Klientów, którzy złożyli pierwszy wniosek o kredyt konsumencki na bancovo.pl po 20.02.2019 r.


3) Alior Bank

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) “Pożyczki internetowej” wynosi 10,01%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów): 17 333 zł, całkowita kwota do zapłaty: 21 162,23 zł, oprocentowanie zmienne: 5,8%, całkowity koszt pożyczki: 3829,23 zł (w tym prowizja: 1386,64 zł (8%), odsetki: 2442,59 zł), 51 miesięcznych rat (w tym 50 równych rat w wysokości 414,95 zł, ostatnia rata: 414,73 zł). Kalkulacja została dokonana na 4.01.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie.


4) Smartney

Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Nowoczesna”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 15,38%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 16 079,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 22 652,61 zł, oprocentowanie zmienne 7,2%, całkowity koszt kredytu 6 573,61 zł (w tym: prowizja 2 894,22 zł, odsetki 3 679,39 zł), 59 miesięcznych równych rat po 400,43 zł, ostatnia rata wyrównująca 380,70 zł. Kalkulacja na dzień 29.05.2020 r.


5) SuperGrosz

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO): 78,07% dla całkowitej kwoty pożyczki 4000 PLN, czas obowiązywania umowy 30 miesięcy, spłata w 30 ratach miesięcznych po 258,62 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 7,2% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 3 718,63 zł, w tym: prowizja 3 182,61 zł, odsetki 536,02 zł. Całkowita kwota do zapłaty 7 718,63 zł (stan na dzień 08.07.2020 r.).


6) Credit Agricole

RRSO wynosi 15,35%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 29 400 zł, całkowita kwota do zapłaty 39 235,23 zł, oprocentowanie stałe 7,2%, całkowity koszt kredytu 9 835,23 zł (w tym: prowizja 4 410 zł, odsetki 5 425,23 zł), 49 miesięcznych równych rat w wysokości 784,71 zł oraz ostatnia rata wyrównawcza w wysokości 784,44 zł.


7) PKO BP

RRSO wynosi 13,77%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15 100,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 22 115,38 zł, oprocentowanie zmienne 7,20%, całkowity koszt kredytu 7 015,38 zł (w tym: prowizja 2 662,62 zł, odsetki 4 352,76 zł), 74 miesięcznych rat równych po 294,87 zł, ostatnia rata: 295,00 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.10.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ukraina Plus – usługa Poczty Polskiej
Ekonomia
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2018

Ukraina Plus – usługa Poczty Polskiej

Credit Agricole kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
22 lutego 2023

Credit Agricole kontakt infolinia

PKO BP w Myśliborzu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 sierpnia 2019

PKO BP w Myśliborzu

Przyjazny Bank 2017 – sprawdź zwycięzców
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 października 2017

Przyjazny Bank 2017 – sprawdź zwycięzców

Posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie Idea i Getin Banku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 listopada 2018

Posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie Idea i Getin Banku

Bank dla banków Wojciecha Sobieraja
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 kwietnia 2019

Bank dla banków Wojciecha Sobieraja

Porównaj