Waloryzacja emerytur 2019

Waloryzacja emerytur 2019

author
Dominika Sobieraj
07 listopada 2018
Najniższa emerytura w 2019 roku wyniesie 1100 zł - to efekt propozycji rządu, który chce jednorazowo ustalić kwotową, a nie procentową waloryzację emerytur i rent. Sprawdzamy, jaką podwyżkę świadczenia otrzymają seniorzy w przyszłym roku. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało co prawda proponowany procentowy wskaźnik waloryzacji emerytur i rent na przyszły rok. Miałby on wynosić 3,26%. Z uwagi na to, że przy najniższych emeryturach kwota wzrostu byłaby bardzo niewielka, rząd zdecydował się na jednorazową podwyżkę emerytur i rent, niezależną od prognozowanego wskaźnika waloryzacji. Najniższa podwyżka wyniesie 70 zł. 

Wskaźnik waloryzacji ma ogromne znaczenie dla kilkuset tysięcy Polaków. ZUS podaje, że z emerytury niższej, niż minimalna (878 zł na rękę), musi utrzymywać się niemal 200 000 emerytów. Mniej dostają ci, którzy nie wypracowali sobie prawa do pełnej emerytury (np.: mają za sobą za krótki staż pracy). Podwyżka ma jednak znaczenie nie tylko dla nich, ale dla wszystkich, których komfort życia uzależniony jest w całości od tego świadczenia.

Minister Elżbieta Rafalska obwieściła kilka miesięcy temu, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie w przyszłym roku 3,26%. Gdyby wskaźnik utrzymał się na takim poziomie, przebiłby nawet rekordową waloryzację z roku ubiegłego. Już wtedy jednak zapowiadano, że rząd myśli nad innym sposobem waloryzacji, który w większy sposób przyczyniłby się poprawy poziomu życia emerytów i rencistów.

Pomysłem tym okazał się Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, który zakłada, że wyjątkowo w 2019 roku waloryzacja będzie przebiegała zupełnie inaczej niż dotychczas. Tylko w tym jednym roku świadczenia mają być podwyższone o konkretne kwoty, a nie o "procent". 

Wysokość podwyżki przy świadczeniach minimalnych

Centrum Informacyjne Rządu twierdzi, że „pomimo wielu zmian dokonanych w ostatnich latach idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania” i dlatego to dla tych osób przygotowano największe podwyżki emerytur i rent. 

Podwyżka w 2019 roku będzie polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia do:

1100 zł w przypadku najniższej emerytury, 
1100 zł w przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 
1100 zł renty rodzinnej,
1100 zł renty socjalnej,
825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Wysokość podwyżki dla tych, którzy otrzymują świadczenie wyższe niż minimalne

Dla pozostałych osób kwota waloryzacji emerytur i rent ma wynosić dokładnie 70 zł względem obecnie otrzymywanego świadczenia. Przy wzroście procentowym na taką podwyżkę mogłyby liczyć dopiero osoby, które otrzymują świadczenie emerytalne w wysokości 2700 zł brutto. 

Jak oblicza się wskaźnik waloryzacji?

Aby obliczyć wskaźnik waloryzacji należy dodać:
– wskaźnik inflacji w roku poprzednim (GUS ogłosi go oficjalnie w styczniu, póki co przewiduje się, że wyniesie on 102,6%)
– 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (który rząd szacuje obecnie na 3,3%).


 

WALORYZACJA EMERYTUR 2019

Poniższa tabela przedstawia prognozy podwyżek emerytur i rent w 2019 roku po wprowadzeniu jednorazowej podwyżki tych świadczeń:

Poniższa tabela przedstawia prognozy podwyżek emerytur i rent w 2019 roku, gdyby wskaźnik waloryzacji utrzymał się na poziomie podanym przez rząd – 3,26%Jak było rok temu? W ubiegłym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacowało, że w tym roku wskaźnik waloryzacji będzie wynosił 2,7%. Po ogłoszeniu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w lutym tego roku okazało się jednak, że w 2018 roku wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to 2,98%. Od 1 marca o tyle właśnie wzrosły renty i emerytury Polaków. Waloryzacja z roku 2018 była najwyższa od 5 lat i wynosiła:

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

karol kozak

Emerytura w Polsce powinna być solidarna za każdy przepracowany rok 100zl.Przepracowales 42 lata to emerytura 4200zl.Dla każdego jednakowa czy to prokurator czy sedzia,kierowca czy murarz.Mysle ze wszyscy byli by zadowoleni,oprocz tych wysoko postawonych ale ich jest mało.Pani minister prosz rozpatrzyć moja propozycje.kk.

Ci, co popierają PO, powinni zrezygnować z 500+, z trzynastki i zapierdzielać do 67 lat!

brus

34 lata pracy: mieszkanie, prąd, woda, śmieci ... 520, leki 360, na jedzenie 6 zł dziennie ... - "sprawiedliwości" jak nie było tak nadal nie ma - taka dojna zmiana!

Agata

Jedno wielkie oszustwo. Emeryci pracowali tak dlugo, a nie maja na leki, az zal tych ludzi, a dzieci chowa panstwo, a nie rodzice i tu ci sprawiedliwosc! Gdzie ona jest?

CI CO, MAJĄ RENTY SOCJALNE 1100 ZŁ-NIE PRACOWALI WCALE....I CI,CO PRZEPRACOWALI WIELE LAT TEŻ 1100 ZŁ...JAKIEŚ WIELKIE NIEPOROZUMIENIE....POWINNIŚMY MIEĆ WSZYSCY JEDNAKOWO, 3000.00 ZŁ KAŻDY...

Podobne artykuły

TU Gotówka – pożyczka 5000 zł do 24 rat
Pod Lupą
author
Dominika Sobieraj
27 lipca 2016

TU Gotówka – pożyczka 5000 zł do 24 rat

mBank placówki w Chorzowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
05 lutego 2019

mBank placówki w Chorzowie

T-Mobile Usługi Bankowe w Chrzanowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
15 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Chrzanowie

Jak zamknąć konto w EnveloBanku?
Banki
author
Dominika Sobieraj
08 września 2018

Jak zamknąć konto w EnveloBanku?

Pożyczki bez BIK Szydłowiec
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
20 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Szydłowiec