zadluzenia.com
zamknij

Waloryzacja emerytur 2019

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na rok 2019. W przyszłym roku ma on wynieść 3,26%. Sprawdź o jaką kwotę wzrośnie w 2019 roku emerytura. 

 

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent zależny jest od wyliczonej kwoty minimalnego wynagrodzenia. Propozycja wysokości podwyżki minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2019 roku została już podana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wskaźnik waloryzacji emerytur w przyszłym roku ma wynosić 3,26%.

 

Tabela waloryzacji emerytur i rent 2019

 

Wskaźnik ten ma ogromne znaczenie dla kilkuset tysięcy Polaków. ZUS podaje, że z emerytury niższej, niż minimalna (878 zł na rękę), musi utrzymywać się niemal 200 000 emerytów. Mniej dostają ci, którzy nie wypracowali sobie prawa do pełnej emerytury (np.: mają za sobą za krótki staż pracy). Podwyżka ma jednak znaczenie nie tylko dla nich, ale dla wszystkich, których komfort życia uzależniony jest od tego świadczenia.
Minister Elżbieta Rafalska obwieściła, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie w przyszłym roku 3,26%. Oczywiście jest to liczba szacunkowa i do stycznia może jeszcze zmienić się o kilka dziesiątych w górę lub w dół, ale różnica ta nie powinna być rażąca. Gdyby wskaźnik utrzymał się na takim poziomie, przebiłby nawet rekordową waloryzację z roku ubiegłego. 

Jak było rok temu? 

W ubiegłym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacowało, że w tym roku wskaźnik waloryzacji będzie wynosił 2,7%. Po ogłoszeniu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w lutym tego roku okazało się jednak, że w 2018 roku wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to 2,98%. Od 1 marca o tyle właśnie wzrosły renty i emerytury Polaków. Waloryzacja z roku 2018 jest najwyższa od 5 lat.


Jak oblicza się wskaźnik waloryzacji?

Aby obliczyć wskaźnik waloryzacji należy dodać:
- wskaźnik inflacji w roku poprzednim (GUS ogłosi go oficjalnie w styczniu, póki co przewiduje się, że wyniesie on 102,6%)
- 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (który rząd szacuje obecnie na 3,3%).
Możemy zatem oszacować, ile wysienie wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku.


 

WALORYZACJA EMERYTUR 2019


Tabela przedstawia prognozy podwyżek emerytur i rent w 2019 roku, gdyby wskaźnik waloryzacji utrzymał się na poziomie podanym przez rząd - 3,26%. 

Dla porównania w 2018 wyglądało to następująco: 


 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 1 oceny
~Mar

26 zł a teeraz 28zł....no aź żyły sobie można wygryź przy 1103 zł.Wstrząsające....paranoja!!!   Odpowiedź

~js

całe 23 złote - potęga waloryzacji   Odpowiedź