Miliard złotych rocznie od BGK na budownictwo socjalne i komunalne

Miliard złotych rocznie od BGK na budownictwo socjalne i komunalne

author
Halszka Gronek
28 sierpnia 2019

Każdy, kto choć raz starał się o przyznanie mieszkania komunalnego lub socjalnego, z pewnością wie o tym, że doczekanie własnego lokalu wymaga ogromnej dozy cierpliwości, a w wielu przypadkach po prostu graniczy z cudem. Taki stan rzeczy wynika z braku środków w gminach. Na całe szczęście Bank Gospodarstwa Krajowego postanowił wesprzeć samorządy i wypłacić nawet milion złotych rocznie.

Prawdą jest, że gminy mają ograniczone możliwości finansowe. Mimo problemów z pozyskiwaniem wystarczającej ilości środków samorządy robią co mogą, by zwiększać zasób mieszkaniowy oferowany zainteresowanym mieszkańcom. A tych, jak wiadomo, wciąć przybywa. Coraz większe staje się grono osób starających się o uzyskanie mieszkania komunalnego lub socjalnego. Kolejki ciągną się w nieskończone – czasami czas oczekiwania wynosi nawet kilka lat.

Z pomocą polskim gminom, którym stale doskwiera brak funduszy na przygotowanie i oddanie do użytku mieszkańców kolejnych lokali, przyszedł Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym i przyszłym roku do dyspozycji na dotacje z rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa mieszkaniowego przeznaczonych jest jest po 500 mln zł. W kolejnych latach Bank Gospodarstwa Krajowego odda z Funduszu Dopłat po 1 mld złotych rocznie. Zdaniem ekspertów pieniędzy powinno wystarczyć na realizację wszystkich poprawnych wniosków.

"

Program zaowocował już 20 tysiącami lokali w całej Polsce. Dzięki wsparciu z Funduszu Dopłat powstało 19 tys. mieszkań i 1,1 tys. miejsc noclegowych dla osób bezdomnych. Finansujemy kolejne na bieżąco. Finansowanie mieszkalnictwa i poprawa jakości życia Polaków jest jednym z filarów działalności BGK

 

– tłumaczy Dariusz Stachera, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK.

Potrzeby mieszkaniowe Polaków są priorytetem

Nie da się ukryć: zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych to jedno z ważniejszych zadań, jakie mają do wykonania przedstawiciele gmin. Niestety potrzeby mieszkańców są coraz większe. Dla wielu z nich mieszkanie komunalne lub socjalne jest jedyną szansą na znalezienie dachu nad głową. Problemem są oczywiście niewystarczające dochody, które nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego czy nawet na wynajem mieszkania komercyjnego. 

Według szacunków przytoczonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ich najnowszym komunikacie prasowym na koniec ubiegłego roku brakowało ok. 150-200 tysięcy mieszkań socjalnych. Na całe szczęście gminy, spółki gminne, powiaty, a także organizacje pożytku publicznego mogą korzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat na tworzenie lokali mieszkalnych. Mowa o mieszkaniach z ograniczonym czynszem, noclegowniach czy schroniskach dla bezdomnych.

Program finansowego wsparcia budownictwa mieszkaniowego na wynajem wspiera samorządy w Polsce od przeszło 12 lat. W tym czasie Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne wsparcie w łącznej wysokości prawie 1,3 mld złotych, co pozwoliło na współfinansowanie ponad 1,6 tys. przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości 3,92 mld zł. Warto dodać, iż w najbliższych sześciu latach BKG będzie miał do rozdysponowania jeszcze wyższe kwoty niż dotychczas. W 2020 roku wypłaci wsparcie w kwocie 500 mln zł, zaś od 2021 do 2025 roku – po 1 mld zł rocznie.

Co jeszcze nowego przygotował BGK?

Jak wiadomo, Bank Gospodarstwa Krajowego stale współpracuje z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju nad udoskonaleniem programu wsparcia mieszkalnictwa komunalnego i gminnego. Jedną z nowości przygotowanych dla gmin na najbliższe lata wypłat jest grant na budownictwo na wynajem. Mowa o dofinansowaniu do przedsięwzięć realizowanych przez inwestora (innego niż gmina czy związek międzygminny) w wysokości aż 20% inwestycji.

Inwestorami uprawnionymi do skorzystania z grantu mogą być między innymi towarzystwa budownictwa społecznego (tak zwane TBS-y), których celem jest tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu. Jak czytamy w komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego, dużą zaletą grantu jest możliwość łączenia go z preferencyjnymi kredytami w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego, za których udzielanie także odpowiada BGK.

Na grantach nie kończy się jednak lista pozytywnych zmian w finansowym wsparciu mieszkalnictwa. Jak informuje nas BGK, w nowej turze dopłat zwiększeniu uległa również wysokość wsparcia, które obecnie może wynieść aż 60% kosztów przedsięwzięcia. Ponadto na mocy nowo wprowadzonych zmian prawnych w miejsce dotychczasowych lokali socjalnych ustanowiony został tak zwany najem socjalny. Dzięki nowelizacji przepisów inwestorzy będą mogli ubiegać się o wsparcie na budowę lokali komunalnych bez dotychczasowych formalności.


Źródła:
https://media.bgk.pl/68581-miliard-rocznie-dla-gmin-bgk-wspiera-budownictwo-komunalne-i-socjalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia diagnosta samochodowy?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
13 listopada 2019

Ile zarabia diagnosta samochodowy?

Nowa moneta kolekcjonerska od NBP z serii: Wielcy polscy ekonomiści
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
22 kwietnia 2019

Nowa moneta kolekcjonerska od NBP z serii: Wielcy polscy ekonomiści

Pierwszym polskim bankiem w Huawei AppGallery będzie mBank
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 maja 2020

Pierwszym polskim bankiem w Huawei AppGallery będzie mBank

Stopa zastąpienia – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
24 kwietnia 2019

Stopa zastąpienia – co to jest?

MiiMove – kontakt, infolinia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 czerwca 2020

MiiMove – kontakt, infolinia

Pożyczki bez zaświadczeń Nowy Targ
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
05 września 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Nowy Targ

Porównaj