Pożyczka bezzwrotna 5000 zł dla przedsiębiorców

Pożyczka bezzwrotna 5000 zł dla przedsiębiorców

author
Halszka Gronek
17 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Z powodu trwającej obecnie epidemii koronawirusa przedsiębiorcy zmagają się z poważnymi problemami finansowymi. Części z nich brakuje środków na opłacenie kosztów stałych, w tym wynagrodzenia pracowniczego, leasingu, czynszu za najem lokalu czy podatków na rzecz państwa. Chcąc choć w pewnym stopniu wspomóc przedsiębiorstwa, rząd rozpoczął program bezzwrotnych pożyczek w wysokości 5 000 złotych. 

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł – najważniejsze informacje

Miliony Polek i Polaków znalazło się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej z powodu pandemii koronawirusa. Prezes Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki, obiecał pomoc wszystkim tym, którzy w wyniku przestoju gospodarczego stracili źródła utrzymania i znaleźli się w kłopotach finansowych. Pod koniec marca br. premier przedstawił założenia rządowego pakietu antykryzysowego przeznaczonego dla przedsiębiorców i pracowników. Wartość Tarczy Antykryzysowej opiewa na okołu 212 miliardów złotych, czyli blisko 10 procent polskiego PKB.

"

To odważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów oraz zmniejszaniu przychodów przedsiębiorców . Państwo polskie zrobi wszystko, żeby pomóc pracownikom i pracodawcom. Nie zawahamy się użyć środków budżetowych, żeby Polska przetrwała epidemię w najlepszy możliwy sposób

– tłumaczył premier Morawiecki podczas prezentacji założeń Tarczy Antykryzysowej.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez rząd, Tarcza Antykryzysowa obejmie łącznie aż pięć filarów:

  • ochrona zdrowia – o wartości 7,5 mld zł;
  • wzmocnienie systemu finansowego  – o wartości 70,3 mld zł;
  • program inwestycji publicznych  – o wartości 30 mld zł;
  • bezpieczeństwo pracowników – o wartości 30 mld zł;
  • finansowanie przedsiębiorstw – o wartości 74 mld zł.

Pomocna ręka dla przedsiębiorstw 

Najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostanie na ratowanie przedsiębiorstw, bowiem to właśnie od ich kondycji zależy siła polskiej gospodarki i zatrudnienie milionów Polek i Polaków. Jednym z punktów filaru „Finansowanie przedsiębiorstw” jest bezzwrotna pożyczka w wysokości 5000 złotych. 

Jak podkreślała ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz, owa pożyczka przeznaczona będzie wyłącznie dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 9 pracowników. Pomoc będzie bezzwrotna pod warunkiem, że firma nie zdecyduje się na zwolnienie pracowników przez pół roku. Dziś jednak wiadomo, że pomoc finansowa ma trafić do każdego mikroprzedsiębiorcy – tak wynika z nowelizacji Tarczy Antykryzysowej.

Dla kogo bezzwrotna pożyczka 5000 zł?

Jak wynikało z pierwotnych zapowiedzi rządu, rządowa pożyczka w wysokości 5000 złotych przeznaczona miała być wyłącznie najmniejszym przedsiębiorcom, którzy zatrudniają do 9 pracowników. Co więcej, pożyczka miała być bezzwrotna pod warunkiem, że firma nie zdecyduje się na zwolnienie pracowników przez pierwsze pół roku od chwili otrzymania wsparcia od państwa. Wraz z wejściem w życie nowelizacji Tarczy Antykryzysowej warunek umożliwiający bezzwrotność pożyczki został umorzony.

Najnowsze ustalenia w sprawie Tarczy Antykryzowej są takie, że pożyczka w wysokości 5000 złotych ma objąć wszystkich mikroprzedsiębiorców (łącznie z samozatrudnionymi, czyli przedsiębiorcami niezatrudniającymi pracowników), przy czym wnioskodawca nie będzie musiał przejmować się kryterium utrzymania stanu zatrudnienia przez okres najbliższych miesięcy. Wymóg ten został bowiem zniesiony razem z ustanowieniem nowelizacji pakietu ustaw. 

Kryteria przyznania bezzwrotnej pożyczki

Po nowelizacji podstawy prawnej głównym wymogiem dotyczącym beneficjentów bezzwrotnych pożyczek rządowych pozostał status mikroprzedsiębiorcy. 

Według obowiązującego rozporządzenia Komisji Europejskiej (UE) mikroprzedsiębiorstwa to firmy, które zatrudniają od 0 (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej) do 9 osób, a przy tym osiągają roczny obrót (lub całkowity bilans) nie większy niż 2 mln EURO.

Co równie ważne, o bezzwrotną pożyczkę od państwa mogą wnioskować wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy założyli firmę przed 1 marca 2020 roku. Tym zapisem rządzący chcą zabezpieczyć finanse publiczne przed wyłudzeniami pożyczek przez osoby, które celowo założyły firmy, chcąc uzyskać bezzwrotną pożyczkę.

Przedsiębiorca, który chce uzyskać pożyczkę, nie musi też wykazywać spadku przychodu. Co jednak mniej korzystne, to fakt, że przedsiębiorca będzie musiał zachować conajmniej 3-miesięczną ciągłość prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że po 3 miesiącach od zaciągnięcia pożyczki przedsiębiorca będzie musiał złożyć oświadczenie, że nadal prowadzi firmę.

Na koniec warto dodać, że wprawdzie środki z pożyczki przedsiębiorca powinien przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, jednak w praktyce ustawodawca nie przewidział konieczności dokumentowania wydatków (urzędnicy nie będą mogli sprawdzać, na co w rzeczywistości przedsiębiorca przeznaczył uzyskane środki).

Warunki bezzwrotnej pożyczki 5000 zł

Bezzwrotna pożyczka rządowa nie przewiduje wielu warunków koniecznych do spełnienia, by uzyskać pomoc finansową dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim środki z pożyczki przedsiębiorca powinien przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, jednak w praktyce ustawodawca nie przewidział konieczności dokumentowania wydatków (urzędnicy nie będą mogli sprawdzać, na co w rzeczywistości przedsiębiorca przeznaczył uzyskane środki).

Kwota pożyczki jest odgórnie ustalona: wynosi dokładnie 5 000 złotych. Co istotne, uzyskanie pożyczki nie jest uzależnione od wysokości przychodów przedsiębiorcy ani od spełnienia warunku spadku przychodów. Ponadto zaciągniecie pożyczki nie wyklucza możliwości skorzystania z innych form pomocy, takich jak zwolnienie z ZUS czy świadczenie postojowe.

Pożyczka jest bezzwrotna, choć przewiduje koszty

Rządowa pożyczka dla przedsiębiorców jest bezzwrotna, ponieważ pożyczone środki podlegają umorzeniu. Umorzenie to jest możliwe po spełnieniu jednego prostego warunku: conajmniej 3-miesięcznej ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej. Po 3 miesiącach od dnia udzielenia pożyczki przedsiębiorca musi więc oświadczyć, że nadal prowadzi działalność gospodarczą. Po złożeniu takiego oświadczenia, pożyczka zostaje umorzona.

W związku z ewentualnością niespełnienia warunku umożliwiającego brak zwrotu pożyczki  ustawodawca przewidział 3-miesięczny okres karencji. Po jego upływie wszystkie firmy, które nie spełniły warunku bezzwrotności, czyli które przerwały ciągłość prowadzenia działalności, będą musiały zwrócić pieniądze i uiścić na rzecz państwa należne odsetki.

Jak dostać bezzwrotną pożyczkę 5000 zł?

Bezzwrotna pożyczka dla mikroprzedsiębiorcom udzielana jest z środków Funduszu Pracy. W związku z tym wioski o udzielenie pożyczki należy składać w powiatowym urzędzie pracy, właściwym (najbliższym) ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Wzór wniosku można pobrać na rządowej stronie internetowej (www.praca.gov.pl). Wypełniony wniosek można przesłać pocztą tradycyjną na adres wybranego urzędu pracy. Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej, podpisując go Profilem Zaufanym – odpowiednia platforma znajduje się na rządowej stronie internetowej.

Warto pamiętać, że do wniosku o pożyczkę bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy należy załączyć umowę pożyczkową. Treść umowy (plik pdf) dostępna jest również na rządowej stronie internetowej.

 

Ważna wskazówka

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą składać wnioski o rządową pożyczkę już teraz, na mocy pierwotnej i obecnie obowiązującej wersji Tarczy Antykryzysowej. Jednak w przypadku osób samozatrudnionych, których pierwotna ustawa nie obejmowała, zalecamy złożenie wniosku dopiero po wejściu nowych przepisów w życie (po podpisaniu przez Prezydenta RP nowelizacji Tarczy Antykryzysowej).

 

Podsumowanie


Źródła:
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-tarcza-antykryzysowa-pomoze-przedsiebiorcom-i-pracownikom.html
https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup?eform=PSZ-PKDG#/inneSprawy/wyborUrzedu

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Gre
Gre
2020-06-04 18:45:35

do Przedsiębiorca: i co w końcu stało się z tymi pieniędzmi?

Przedsiebiorca
Przedsiebiorca
2020-05-26 21:49:16

https://www.google.pl/amp/s/www.gazetaprawna.pl/amp/1470301,pomoc-dla-firm-w-okresie-pandemii-koronawirusa-wolna-od-zajecia.html Tutaj w linku powyżej piszą że tych pieniędzy nie może komornik ruszyć A dziś mi z tych 5 tys zl uciekły 3300zl na jakiś dziwny przelew nie wiadomo czy komornik czy co to za sytuacja jutro bank dopiero może mi odpowiedzieć gdzie z 5 tys zl są 3300zl które bez adresata wyciekly z mojego konta

Piotr Ziemniewski
Piotr Ziemniewski
2020-05-20 18:08:33

Czy komornik może może zablokować te 5000tys z PU P?

Podobne artykuły

SkyCash z funkcją płatności za autostrady

Fintech SkyCash postanowił w ostatnim czasie poszerzyć funkcjonalność swojej aplikacji płatniczej. Od 23 grudnia bowiem kierowcy korzystający z rozwiązania mają możliwość opłacania za jej pomocą przejazdów przez autostradę A1. Usługę tą porównuje się do aplikacji Autopay stworzonej przez fintech Blue Media.

author
Alicja Hirsekorn
28 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Bank Pekao w Sulęcinie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Sulęcinie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Program Energia Plus? Dopłaty do rachunków za prąd

Energia Plus - tak, według wstępnych informacji, ma się nazywać program dopłat do prądu dla Polaków. Kto dostanie pieniądze i ile maksymalnie można będzie otrzymać? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
12 października 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bardzo wysokie ceny usług Poczty Polskiej

Ceny usług Poczty Polskiej regularnie rosną. Najtańsza przesyłka listowa kosztowała pod koniec 2015 roku 1,75 zł. Aktualna cena tej samej usługi to 3,30 zł. Sytuacja dziwi konkurentów polskiej spółki pocztowej. W przypadku jednego z większych operatorów kurierskich na polskim rynku ceny pozostają niezmienione od 5 lat.

author
Alicja Hirsekorn
12 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kredyt hipoteczny Gryfice

Szukasz kredytu hipotecznego w Gryficach? Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking z najlepszymi ofertami. Dodatkowo wniosek o finansowanie złożysz całkowicie online przez Internet lub w  banku w Gryficach. Najwyższa kwota kredytu to nawet 90% ceny nieruchomości ze spłatą do 35 lat.

author
Patryk Byczek
20 lutego 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro Terenowe ZUS w Pajęcznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Pajęcznie: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj