Ministerstwo Rodziny o zmianach na rok 2020

Ministerstwo Rodziny o zmianach na rok 2020

author
Aleksandra Gościnna
25 grudnia 2019

Jak donosi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w nadchodzącym roku czekają nas pewne zmiany. Jest ich całkiem sporo, dotyczą zarówno pracowników, jak i pracodawców. Zobacz, co może się zmienić.

Wraz z kolejnym rokiem pojawią się kolejne zmiany. Dotyczyć będą między innymi kwoty minimalnego wynagrodzenia, benefitów za staż pracy, a także dofinansowań dla osób niepełnosprawnych.

Zmieni się również ilość niedziel handlowych. Od przyszłego roku będzie ich już tylko siedem. Na zakupy w niedzielę będziemy mogli wybrać się w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w poprzedzające Wielkanoc oraz Boże Narodzenie.

Nowa kwota minimalnego wynagrodzenia

W 2020 roku zwiększy się kwota minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia liczyć będzie ono 2600 zł, czyli wzrośnie aż o 350 złotych. Co za tym idzie, wynosić będzie prawie 50% przewidywanego, przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na nadchodzący rok.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia pociąga za sobą wzrost w minimalnej stawki godzinowej. Zmiany te mają doprowadzić do eliminacji nadużyć umów cywilnoprawnych, a także zabezpieczyć tych, których zarobki są niższe. W nadchodzącym roku minimalna stawka za godzinę liczyć będzie aż 17 złotych.

"

Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych. W porównaniu do roku 2015 płaca minimalna wzrośnie o 850 zł, to wzrost prawie o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat.

– komentuje Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg.

Docenione także przepracowane lata

Kolejne zmiany w temacie pracy dotyczą jego stażu. W nadchodzącym roku, dodatek za przepracowane lata nie będzie miał wpływu na kwestię wysokości minimalnego wynagrodzenia. Zaplanowane zmiany mają wypłynąć na sprawiedliwość wielkości wynagrodzeń, a także polepszyć stan tych, którzy zarabiają najmniej.

W sprawie tych zmian również zabrała głos Marlena Maląg:

"

Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat. Z nowym rokiem przywracamy wartość dodatku za wysługę lat.

W wyniku nadchodzących zmian, nie tylko dodatek stażowy nie będzie miał wpływu na kwotę wynagrodzenia. Do wielkości honorarium nie są wliczane już dodatki za nadgodziny, pracę w godzinach nocnych, jublileusze czy odprawy wynikające z odejścia na rentę lub emeryturę.

Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych

W 2020 roku pojawią się również zmiany w kwestii pomocy finansowych dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, podwyższeniu ulegnie także kwota świadczeń pielęgnacyjnych. W nadchodzącym roku wynosić ono będzie 1830 zł netto, a do tego dojdą również składki z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych.

Wzrośnie również kwota wsparcia dla instytucji, które zajmują się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Są to zakłady aktywności zawodowej, a także warsztaty terapii zajęciowej. Jak informuje Pani Minister:

"

Dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztatach terapii zajęciowej wyniesie od nowego roku 20 496 zł. To wzrost o 2 400 zł w porównaniu do obowiązującej obecnie stawki.

Natomiast zakłady terapii aktywności zawodowej dostaną podwyżkę w wysokości 2250 złotych. Zatem ufundowanie rocznego pobytu w takim miejscu, dla jednej osoby niepełnosprawnej, sięgać będzie kwoty 25 000 złotych.


Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/z-nowym-rokiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wyróżnienie dla programu ING Maszyny
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 stycznia 2020

Wyróżnienie dla programu ING Maszyny

Pożyczki bez BIK Grodzisk Wielkopolski
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
17 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Grodzisk Wielkopolski

Alior Bank w Odolanowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 lipca 2019

Alior Bank w Odolanowie

PKO BP w Żukowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019

PKO BP w Żukowie

Ulga rehabilitacyjna 2019
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 stycznia 2019

Ulga rehabilitacyjna 2019

Kredyt online do 150 000 zł
Wpisy
autor wpisu
Kordian_Spychalski
18 sierpnia 2014

Kredyt online do 150 000 zł

Porównaj