Co zdrożeje w 2020 roku?

Co zdrożeje w 2020 roku?

author
Dominika Byczek
11 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Przyszłorocznych podwyżek boją się wszyscy. Tym, o czym mówi się najgłośniej, są podwyżki alkoholu, papierosów i prądu. Cena tego ostatniego może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Sprawdź, co jeszcze będzie droższe od stycznia 2020 roku.

O apogeum wzrostu w pierwszych miesiącach 2020 roku mówią zarówno ekonomiści z Credit Agricole, jak i analitycy PKO Banku Polskiego. Ci pierwsi szacują, że inflacja na początku 2020 roku wyniesie 3%, a ci drudzy, że ceny wzrosną aż o 3,5%. Podwyżkę odczują zatem nawet osoby zarabiające średnią krajową.

Co zdrożeje – lista

Wzrost cen alkoholu

Podwyżka cen alkoholu w 2020 roku spowodowana będzie zwiększeniem akcyzy na alkohol aż o 10 procent. Nowa stawka akcyzowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.  Na podwyżce budżet państwa ma zyskać ponad miliard złotych rocznie.

Jak jednak wskazuje rząd – nie pieniądze były motywacją do zwiększenia akcyzy na alkohole. Głównym tego powodem miała być chęć wpłynięcia na negatywne przyzwyczajenia Polaków. Zastanawiające jest jednak założenie, że “groszowa” podwyżka może jednak powstrzymać nałogowców przed kupnem kolejnej butelki trunku. W istocie bowiem ceny – przy 10% wzroście akcyzy na alkohol – będą kształtowały się mniej więcej w ten sposób:

Nie podrożeje jedynie cydr (alkohol z jabłek) oraz perry (alkohol z gruszek).

Alkohol – podwyżka 2020:

O ile zdrożeje: o około 2-3%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen papierosów

Papierosy od 1 stycznia 2020 roku podrożeją z tego samego tytułu co alkohol – również zostanie podniesiona na nie akcyza. Oznacza to, że przeciętnie każda paczka zdrożeje o ponad złotówkę. Dla osób kupujących jedną paczkę dziennie będzie to oznaczało podwyżkę rzędu około 400 zł rocznie. Wzrost cen odczujemy we wszystkich wyrobach tytoniowych. Kolejno:

Papierosy – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: nawet 10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen prądu

Nieuniknione od stycznia 2020 roku są także podwyżki prądu – i to niemałe. W roku 2019 ceny prądu zostały już znacznie podniesione, ale nie odczuliśmy tego, ponieważ rząd dofinansował branżę elektryczną na tyle, by “przeciętny Kowalski” zapłacił za prąd tyle samo. Teraz jednak pieniędzy na opłacenie prądu w imieniu wszystkich Polaków w budżecie nie wystarczy. Przyjdzie nam zapłacić za prąd tyle, ile liczyła podwyżka w roku 2019 i tyle, ile wyniesie ona w roku 2020. Dokładna kwota podwyżki nie jest jednak jeszcze znana. Szacuje się jednak, że rachunki mogą być wyższe nawet o 30%.

Prąd – podwyżka 2020:

O ile zdrożeje: nawet do 10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Nowa matryca podatkowa przyniesie także podwyżkę cen napojów. Co rozumiemy przez napoje? Te produkty do picia, w których wkład owocowy wynosi 20% lub mniej. Do tej kategorii nie wliczają się nektary oraz soki, które będą opodatkowane w skali najniższej (5%). Napoje od 1 stycznia 2020 roku będą obłożone stawką 23% podatku.

Napoje – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 1/5 obecnej ceny

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen wieprzowiny

Pierwszym, czego ceny znacznie wzrosną, będzie wieprzowina. Jest to nieuniknione ze względu na rozprzestrzeniający się w Chinach afrykański pomór świń (ASF). Epidemia rozprzestrzenia się z każdym miesiącem.

Wieprzowina – podwyżka 2020:

O ile zdrożeje: nawet do 10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen drobiu

Skutkiem wzrostu ceny wieprzowiny może być wzrost cen również innych gatunków mięsa.  Najbardziej zagrożony podwyżką jest drób, czyli jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków mięs. O częstym wyborze decyduje jednak niejednokrotnie cena, która już w przyszłym roku może nie być tak niska, jak obecnie.

“Wyższa ścieżka cen żywności w znacznym stopniu wynika z silniejszego od naszych wcześniejszych oczekiwań wzrostu cen wieprzowiny będącego skutkiem wyraźnego spadku jej światowej podaży ze względu na rozprzestrzeniający się ASF w Chinach.

Uważamy, że rosnące ceny wieprzowiny będą w kolejnych miesiącach oddziaływały w kierunku wzrostu cen pozostałych gatunków mięsa, w szczególności drobiu” – potwierdzają analitycy Credit Agricole.

Drób – podwyżka 2020:

O ile zdrożeje: nawet do 10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen owoców

Ceny owoców również mogą pójść w górę, ponieważ w tym roku odnotowano duże wiosenne przymrozki. Póki co nie wiadomo, które dokładnie owoce będą droższe niż obecnie.

Uwaga! Podwyżka nie będzie dotyczyła owoców tropikalnych, ponieważ te zostaną objęte niższym opodatkowaniem (od 1 stycznia 2020 podatek na nie wyniesie zaledwie 5%). Droższe będą tylko owoce lokalne.

Owoce – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: nawet 20%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen lodu wykorzystywanego do celów spożywczych oraz chłodniczych

Znacznie droższy ma być za to lód kupowany w celach spożywczych lub chłodniczych (czyli gotowy lód kupowany w kostkach). Jego opodatkowanie ma być najwyższe z możliwych i wynieść 23%.

Warto jednak zaznaczyć, że chodzi o wodę po całkowitym zamrożeniu. Jednocześnie woda w stanie płynnym będzie opodatkowana na zaledwie 8%. Rodzi to pytanie, czy koncerny nie będą szukały luki prawnej, by sprzedawać nie do końca zamrożony lód spożywczy po niższych cenach.

Lód w kostkach – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 20%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen owoców morza

Opodatkowanie z najniższego na najwyższe możliwe (23%) skoczy w odniesieniu do owoców morza. W szczególności do tej kategorii zaliczamy: krewetki, ośmiornice, homary oraz kawior. Produkty te – tak dość drogie na rynku polskim – będą od przyszłego roku znacznie droższe. Przełoży się to również na wyższe ceny dań z tych produktów w restauracjach.

Owoce morza – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 1/5 obecnej ceny

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Droższe żłobki w niektórych miastach w Polsce

W 2020 roku zdrożeć mają również żłobki, które i tak obecnie kosztują niemało. W stolicy kraju za miesięczne utrzymanie dziecka w żłobku zapłacić trzeba nawet 1400 zł. W ramach programu “Maluch Plus” koszty są co prawda dzielone pomiędzy rodziców, gminę i państwo,  ale i tak wielu rodziców już teraz nie stać na opłacenie żłobka dla swojego dziecka.

O podwyżce cen wspomniano na przykład w Kielcach. W “Gazecie Wyborczej” z drugiego grudnia wspomniano o tym, że koszty ponoszone przez rodziców w 2020 roku mają wzrosnąć o 50% (ze 100 zł do 150 zł). Wzrosnąć ma też stawka żywieniowa (z 5,50 zł za dzień do 7 zł za dzień).

W innych miastach także zastosowano wysokie podwyżki cen żłobków:

  • Toruń – o 40 zł miesięcznie,
  • Szczecin – o 35%,
  • Wrocław – o 40%,
  • Łódź – o 42 zł miesięcznie.


Wzrost cen papieru toaletowego

Ceny papieru toaletowego miały wzrosnąć już rok temu – zahamowały tylko za względu na to, że zamrożono cenę prądu. Teraz jednak podwyżki uderzą ze zdwojoną siłą i cena papieru toaletowego, którego produkcja pochłania dużo energii, może wzrosnąć nawet o 30%.

Papier toaletowy – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o 10-30% obecnej ceny

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen książek

Droższy prąd to również droższe książki, które i tak w Polsce kosztują więcej niż w innych krajach Europejskich. Jeszcze przed laty książka kosztowała przeciętnie 30 zł, od niedawna cena książki wzrosła do około 40 zł, a od stycznia będziemy musieli liczyć się z kwotą rzędu blisko 50 zł. Pocieszający może być jednak fakt stanienia e-booków – te już od kwietnia 2020 roku zyskają niższą stawkę podatkową niż obecnie (5%).

Książki – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 15%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen nabiału

Na skutek wzrostu cen prądu znacznie droższe mogą być też produktu nabiałowe. W przypadku serów ceny mogą wzrosnąć o ponad 1 zł na kilogramie, nieco mniejszy wzrost cen odnotujemy w przypadku jajek i jogurtu.

Bardzo duży wzrost może odnotować mleko – w przypadku najpopularniejszego mleka tłustego (3,2%) cena od stycznia 2020 roku może być niemal dwa razy wyższa (z około 2,50 zł może wzrosnąć do aż 4 zł).

Nabiał – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o 10-50%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen chleba

Wzrost cen pieczywa w 2020 roku będzie wynikał z podwyżek cen energii, które czekają nie tylko osoby prywatne, ale i przedsiębiorstwa, w tym piekarnie. Koszt produkcji chleba może zwiększyć się nawet o 1/10 ceny.

Chleb – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 8-10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen węgla i ekogroszku

Zwiększenie kosztów energii wpłynie także znacznie na koszt ostateczny wyprodukowania węgla i ekogroszku, które służą Polakom do ogrzewania domów. W tym przypadku mówi się o znaczących wzrostach kosztu – w przypadku węgla cena wzrośnie z 700-900 zł za tonę do nawet 800-1000 zł za tonę. Wzrost na podobnym poziomie odnotuje ekogroszek – tutaj ceny wzrosną z 800-1000 zł za tonę do kwot 950-1050 zł za tonę.

Węgiel i ekogroszek – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o nawet 15-16%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen paliw napędowych

Minister Infrastruktury opublikował niedawno w Monitorze Polskim oświadczenie, z którego wynika, że w 2020 roku podniesiona zostanie opłata paliwowa. Podwyżki dotkną producentów i importerów:

  • gazu ziemnego,
  • oleju napędowego,
  • benzyny.

Podwyżka cen paliwa nie wpłynie tylko na bezpośredni większy koszt tankowania naszego pojazdu. Droższe paliwo przekłada się również na wyższe koszty transportu, a – co za tym idzie – produkty transportowane drogą lądową mogą mieć znacznie wyższe ceny. Podrożeć może również koszt samego transportu, np.: kurierskiego lub firm przeprowadzkowych.

Paliwa napędowe – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 4-5%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen w Polsce – dlaczego?

Podwyższenie cen podstawowych produktów spożywczych uderza zwłaszcza w te osoby, które zarabiają jedynie pensję minimalną (sprawdź, jakie będzie minimalne wynagrodzenie w 2020 roku).

Dla lepszego zobrazowania tych procesów podamy, że dotychczas ceny rok do roku wzrastały w Polsce średnio o 2%. W tym roku w maju ceny były wyższe w porównaniu do maja zeszłego roku o dokładnie 2,3%.

Ekonomiści Credit Agricole szacują, że w przyszłym roku czeka nas znacznie większy wzrost cen:

"

Podnieśliśmy naszą prognozę inflacji w latach 2019-2020.

Zapowiadają wzrost inflacji w przyszłym roku aż o 4,7%. Wcześniej zapowiadany wzrost również był wysoki (4,3%), ale znacznie mniej zbliżał się do poziomu podwójnej podwyżki.


Od czego zależy podwyżka cen?

Ekonomiści Credit Agricole wskazują, że na podwyżki w przyszłym roku będą miały wpływ głównie 3 czynniki:

  1. wyższa dynamika cen żywności,
  2. planowane uwolnienie cen energii elektrycznej (dotyczy przedsiębiorców),
  3. wprowadzenie podatku handlowego.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/podwyzka-akcyzy-na-alkohol-i-papierosy/3vg92wg

https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/podniesienie-podatku-akcyzowego-na-alkohol-i-papierosy/be90zx3

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wzrost-cen-alkoholu-i-papierosow-jacek-sasin-komentuje-pomysly-rzadu-pis/4frpe4b

https://biznes.radiozet.pl/News/Ceny-pradu-2020.-Resort-energii-bedzie-je-znal-w-czwartym-kwartale-tego-roku

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/oplata-za-zlobek-ceny-w-2020-r/9eb54sg?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

https://dziennikbaltycki.pl/ceny-pradu-2019-energia-zdrozeje-w-2020-roku-podwyzki-cen-energii-sa-nieuniknione-ich-zamrozenie-to-dorazne-dzialanie-rozmowa/ar/c3-14304843

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

MILENA GOL
MILENA GOL
2020-04-16 05:28:19

Alkohol i papierosy to jak największa cena powinna być i. By nie. Umierało tyle ludzi tylko tak gadacie że podwyższycie ceny a nawet nie sprawdzicie sklepy CPN rynki. Itp za ile jest sprzedaż ?

nina nomp
nina nomp
2020-04-02 16:48:13

bida bida bida ludzie zwariowali tak podrozalo ze ludzie biedni nie maja z czego zyc nie bylo by dobrym sposobem obnizyc stawke zywnosci bo to doprowadzi do tego ze nie beda ludzie wykupywac jak jest drogo myslcie czsem o innych wyjdzie na dobre

szczupły i zdrowy
szczupły i zdrowy
2020-02-22 16:27:29

trzeba jeść kluski, dużo ryży ,placki ziemniaczane, racuchy, leniwe, pierogi, pyzy, tanie ziemniaki ,białe bułki 7 razy w dygodniu .bardzo dużo ruszać : biegać, pływać , ćwiczyć na brzucha, ćwiczyć handlami, jeździć rowerem bo jedzenie zdrożeje.

2020-02-01 11:48:00

Pewien wójt powiedział kiedyś "ludzie są jak świnie, wystarczy im tylko rzucić ochłap" (to było przed jego wyborami, w których sponsorował imprezki). Jakież to prawdziwe. Ze zgrozą obserwuję jak niska jest świadomość społeczna i polityczna Polaków. Wszystko mają w d.... Liczy się tylko to co przed oczami. Później obudzą się z ręką w nocniku w innej białoruskiej rzeczywistości. Szkoda tylko, że większość z nich ma to również w d... byle rzucili ochłap.

Grażyna Janusza
Grażyna Janusza
2020-01-15 19:07:46

dobże nie h ponoszom wrzystko bo jeszcze pińcet pluz zawieszom i bedzie bida

Podobne artykuły

Na świecie ubywa bankomatów

Na przełomie 2017 i 2018 roku liczba bankomatów na świecie osiągnęła swoiste ekstremum. Moment ten okazał się być także punktem zwrotnym w całej historii sieci bankomatowej. Maszyny służące wypłacie gotówki coraz liczniej znikają z ulic. Zjawisko to nie dotyczy jedynie Polski, lecz także wielu innych krajów całego świata. 

author
Halszka Gronek
23 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

BNP Paribas oddziały w Lublińcu

Szukasz placówki banku BNP Paribas w Lublińcu? Poniżej sprawdzisz adresy, numery kontaktowe i szczegółowe dane o ofercie dostępnej w oddziałach w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
21 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pocztowy opinie

Polacy, którzy zdecydowali się zadbać o swoje finanse nawiązują współpracę z bankami. Jednakże znalezienie oferty dostosowanej do własnych potrzeb nie jest proste. Najczęściej osoby troszczące się o swoje finanse porównują oferty kilku lub kilkunastu banków, żeby finalnie wybrać jeden – ten najlepszy. Poniżej staramy się prześwietlić ofertę Banku Pocztowego oraz zwrócić uwagę na opinię Klientów o tej właśnie instytucji. Sprawdź szczegóły.

author
Dominika Byczek
14 listopada 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Powrót do szkoły” w Mastercard Priceless Specials

Mastercard wystartował z promocją „Powrót do szkoły”, dzięki której zgarnąć można punkty Priceless Specials, warte mniej więcej 100 złotych. Aby wziąć udział, należy zrobić zakupy w  sklepach partnerskich. Promocja trwa do 21 września 2018 roku. 

author
Patryk Byczek
27 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy wydają miliardy na chwilówki

„Dziennik Gazeta Prawna” ujawniła, że koszty, w skład których wchodzą opłaty i odsetki od udzielanych przez firmy pożyczkowe pożyczek, kosztują Polaków minimum 3 000 000 000 złotych rocznie. Dziennik dodaje, że podane szacunki są bardzo ostrożne.

author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Co może zająć komornik sądowy?

Kiedy rozpoczyna się egzekucja komornicza, z reguły gorączkowo poszukujemy, co nie podlega egzekucji komorniczej, jaki element majątku dłużnika jest chroniony od zajęcia komorniczego. W naszym wpisie wskazujemy szczegółowo, czego komornik nie może zająć, a co temu zajęciu podlega.

author
Dominika Byczek
24 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj