Co zdrożeje w 2020 roku?

Co zdrożeje w 2020 roku?

author
11 grudnia 2019

Przyszłorocznych podwyżek boją się wszyscy. Tym, o czym mówi się najgłośniej, są podwyżki alkoholu, papierosów i prądu. Cena tego ostatniego może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Sprawdź, co jeszcze będzie droższe od stycznia 2020 roku.

O apogeum wzrostu w pierwszych miesiącach 2020 roku mówią zarówno ekonomiści z Credit Agricole, jak i analitycy PKO Banku Polskiego. Ci pierwsi szacują, że inflacja na początku 2020 roku wyniesie 3%, a ci drudzy, że ceny wzrosną aż o 3,5%. Podwyżkę odczują zatem nawet osoby zarabiające średnią krajową.

Co zdrożeje – lista

Wzrost cen alkoholu

Podwyżka cen alkoholu w 2020 roku spowodowana będzie zwiększeniem akcyzy na alkohol aż o 10 procent. Nowa stawka akcyzowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.  Na podwyżce budżet państwa ma zyskać ponad miliard złotych rocznie.

Jak jednak wskazuje rząd – nie pieniądze były motywacją do zwiększenia akcyzy na alkohole. Głównym tego powodem miała być chęć wpłynięcia na negatywne przyzwyczajenia Polaków. Zastanawiające jest jednak założenie, że “groszowa” podwyżka może jednak powstrzymać nałogowców przed kupnem kolejnej butelki trunku. W istocie bowiem ceny – przy 10% wzroście akcyzy na alkohol – będą kształtowały się mniej więcej w ten sposób:

Nie podrożeje jedynie cydr (alkohol z jabłek) oraz perry (alkohol z gruszek).

Alkohol – podwyżka 2020:

O ile zdrożeje: o około 2-3%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen papierosów

Papierosy od 1 stycznia 2020 roku podrożeją z tego samego tytułu co alkohol – również zostanie podniesiona na nie akcyza. Oznacza to, że przeciętnie każda paczka zdrożeje o ponad złotówkę. Dla osób kupujących jedną paczkę dziennie będzie to oznaczało podwyżkę rzędu około 400 zł rocznie. Wzrost cen odczujemy we wszystkich wyrobach tytoniowych. Kolejno:

Papierosy – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: nawet 10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen prądu

Nieuniknione od stycznia 2020 roku są także podwyżki prądu – i to niemałe. W roku 2019 ceny prądu zostały już znacznie podniesione, ale nie odczuliśmy tego, ponieważ rząd dofinansował branżę elektryczną na tyle, by “przeciętny Kowalski” zapłacił za prąd tyle samo. Teraz jednak pieniędzy na opłacenie prądu w imieniu wszystkich Polaków w budżecie nie wystarczy. Przyjdzie nam zapłacić za prąd tyle, ile liczyła podwyżka w roku 2019 i tyle, ile wyniesie ona w roku 2020. Dokładna kwota podwyżki nie jest jednak jeszcze znana. Szacuje się jednak, że rachunki mogą być wyższe nawet o 30%.

Prąd – podwyżka 2020:

O ile zdrożeje: nawet do 10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Nowa matryca podatkowa przyniesie także podwyżkę cen napojów. Co rozumiemy przez napoje? Te produkty do picia, w których wkład owocowy wynosi 20% lub mniej. Do tej kategorii nie wliczają się nektary oraz soki, które będą opodatkowane w skali najniższej (5%). Napoje od 1 stycznia 2020 roku będą obłożone stawką 23% podatku.

Napoje – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 1/5 obecnej ceny

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen wieprzowiny

Pierwszym, czego ceny znacznie wzrosną, będzie wieprzowina. Jest to nieuniknione ze względu na rozprzestrzeniający się w Chinach afrykański pomór świń (ASF). Epidemia rozprzestrzenia się z każdym miesiącem.

Wieprzowina – podwyżka 2020:

O ile zdrożeje: nawet do 10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen drobiu

Skutkiem wzrostu ceny wieprzowiny może być wzrost cen również innych gatunków mięsa.  Najbardziej zagrożony podwyżką jest drób, czyli jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków mięs. O częstym wyborze decyduje jednak niejednokrotnie cena, która już w przyszłym roku może nie być tak niska, jak obecnie.

“Wyższa ścieżka cen żywności w znacznym stopniu wynika z silniejszego od naszych wcześniejszych oczekiwań wzrostu cen wieprzowiny będącego skutkiem wyraźnego spadku jej światowej podaży ze względu na rozprzestrzeniający się ASF w Chinach.

Uważamy, że rosnące ceny wieprzowiny będą w kolejnych miesiącach oddziaływały w kierunku wzrostu cen pozostałych gatunków mięsa, w szczególności drobiu” – potwierdzają analitycy Credit Agricole.

Drób – podwyżka 2020:

O ile zdrożeje: nawet do 10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen owoców

Ceny owoców również mogą pójść w górę, ponieważ w tym roku odnotowano duże wiosenne przymrozki. Póki co nie wiadomo, które dokładnie owoce będą droższe niż obecnie.

Uwaga! Podwyżka nie będzie dotyczyła owoców tropikalnych, ponieważ te zostaną objęte niższym opodatkowaniem (od 1 stycznia 2020 podatek na nie wyniesie zaledwie 5%). Droższe będą tylko owoce lokalne.

Owoce – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: nawet 20%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen lodu wykorzystywanego do celów spożywczych oraz chłodniczych

Znacznie droższy ma być za to lód kupowany w celach spożywczych lub chłodniczych (czyli gotowy lód kupowany w kostkach). Jego opodatkowanie ma być najwyższe z możliwych i wynieść 23%.

Warto jednak zaznaczyć, że chodzi o wodę po całkowitym zamrożeniu. Jednocześnie woda w stanie płynnym będzie opodatkowana na zaledwie 8%. Rodzi to pytanie, czy koncerny nie będą szukały luki prawnej, by sprzedawać nie do końca zamrożony lód spożywczy po niższych cenach.

Lód w kostkach – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 20%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen owoców morza

Opodatkowanie z najniższego na najwyższe możliwe (23%) skoczy w odniesieniu do owoców morza. W szczególności do tej kategorii zaliczamy: krewetki, ośmiornice, homary oraz kawior. Produkty te – tak dość drogie na rynku polskim – będą od przyszłego roku znacznie droższe. Przełoży się to również na wyższe ceny dań z tych produktów w restauracjach.

Owoce morza – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 1/5 obecnej ceny

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Droższe żłobki w niektórych miastach w Polsce

W 2020 roku zdrożeć mają również żłobki, które i tak obecnie kosztują niemało. W stolicy kraju za miesięczne utrzymanie dziecka w żłobku zapłacić trzeba nawet 1400 zł. W ramach programu “Maluch Plus” koszty są co prawda dzielone pomiędzy rodziców, gminę i państwo,  ale i tak wielu rodziców już teraz nie stać na opłacenie żłobka dla swojego dziecka.

O podwyżce cen wspomniano na przykład w Kielcach. W “Gazecie Wyborczej” z drugiego grudnia wspomniano o tym, że koszty ponoszone przez rodziców w 2020 roku mają wzrosnąć o 50% (ze 100 zł do 150 zł). Wzrosnąć ma też stawka żywieniowa (z 5,50 zł za dzień do 7 zł za dzień).

W innych miastach także zastosowano wysokie podwyżki cen żłobków:

  • Toruń – o 40 zł miesięcznie,
  • Szczecin – o 35%,
  • Wrocław – o 40%,
  • Łódź – o 42 zł miesięcznie.


Wzrost cen papieru toaletowego

Ceny papieru toaletowego miały wzrosnąć już rok temu – zahamowały tylko za względu na to, że zamrożono cenę prądu. Teraz jednak podwyżki uderzą ze zdwojoną siłą i cena papieru toaletowego, którego produkcja pochłania dużo energii, może wzrosnąć nawet o 30%.

Papier toaletowy – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o 10-30% obecnej ceny

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen książek

Droższy prąd to również droższe książki, które i tak w Polsce kosztują więcej niż w innych krajach Europejskich. Jeszcze przed laty książka kosztowała przeciętnie 30 zł, od niedawna cena książki wzrosła do około 40 zł, a od stycznia będziemy musieli liczyć się z kwotą rzędu blisko 50 zł. Pocieszający może być jednak fakt stanienia e-booków – te już od kwietnia 2020 roku zyskają niższą stawkę podatkową niż obecnie (5%).

Książki – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 15%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen nabiału

Na skutek wzrostu cen prądu znacznie droższe mogą być też produktu nabiałowe. W przypadku serów ceny mogą wzrosnąć o ponad 1 zł na kilogramie, nieco mniejszy wzrost cen odnotujemy w przypadku jajek i jogurtu.

Bardzo duży wzrost może odnotować mleko – w przypadku najpopularniejszego mleka tłustego (3,2%) cena od stycznia 2020 roku może być niemal dwa razy wyższa (z około 2,50 zł może wzrosnąć do aż 4 zł).

Nabiał – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o 10-50%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen chleba

Wzrost cen pieczywa w 2020 roku będzie wynikał z podwyżek cen energii, które czekają nie tylko osoby prywatne, ale i przedsiębiorstwa, w tym piekarnie. Koszt produkcji chleba może zwiększyć się nawet o 1/10 ceny.

Chleb – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 8-10%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen węgla i ekogroszku

Zwiększenie kosztów energii wpłynie także znacznie na koszt ostateczny wyprodukowania węgla i ekogroszku, które służą Polakom do ogrzewania domów. W tym przypadku mówi się o znaczących wzrostach kosztu – w przypadku węgla cena wzrośnie z 700-900 zł za tonę do nawet 800-1000 zł za tonę. Wzrost na podobnym poziomie odnotuje ekogroszek – tutaj ceny wzrosną z 800-1000 zł za tonę do kwot 950-1050 zł za tonę.

Węgiel i ekogroszek – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o nawet 15-16%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen paliw napędowych

Minister Infrastruktury opublikował niedawno w Monitorze Polskim oświadczenie, z którego wynika, że w 2020 roku podniesiona zostanie opłata paliwowa. Podwyżki dotkną producentów i importerów:

  • gazu ziemnego,
  • oleju napędowego,
  • benzyny.

Podwyżka cen paliwa nie wpłynie tylko na bezpośredni większy koszt tankowania naszego pojazdu. Droższe paliwo przekłada się również na wyższe koszty transportu, a – co za tym idzie – produkty transportowane drogą lądową mogą mieć znacznie wyższe ceny. Podrożeć może również koszt samego transportu, np.: kurierskiego lub firm przeprowadzkowych.

Paliwa napędowe – podwyżka 2020:

O ile zdrożeją: o około 4-5%

Od kiedy podwyżka: styczeń 2020


Wzrost cen w Polsce – dlaczego?

Podwyższenie cen podstawowych produktów spożywczych uderza zwłaszcza w te osoby, które zarabiają jedynie pensję minimalną (sprawdź, jakie będzie minimalne wynagrodzenie w 2020 roku).

Dla lepszego zobrazowania tych procesów podamy, że dotychczas ceny rok do roku wzrastały w Polsce średnio o 2%. W tym roku w maju ceny były wyższe w porównaniu do maja zeszłego roku o dokładnie 2,3%.

Ekonomiści Credit Agricole szacują, że w przyszłym roku czeka nas znacznie większy wzrost cen:

"

Podnieśliśmy naszą prognozę inflacji w latach 2019-2020.

Zapowiadają wzrost inflacji w przyszłym roku aż o 4,7%. Wcześniej zapowiadany wzrost również był wysoki (4,3%), ale znacznie mniej zbliżał się do poziomu podwójnej podwyżki.


Od czego zależy podwyżka cen?

Ekonomiści Credit Agricole wskazują, że na podwyżki w przyszłym roku będą miały wpływ głównie 3 czynniki:

  1. wyższa dynamika cen żywności,
  2. planowane uwolnienie cen energii elektrycznej (dotyczy przedsiębiorców),
  3. wprowadzenie podatku handlowego.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/podwyzka-akcyzy-na-alkohol-i-papierosy/3vg92wg

https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/podniesienie-podatku-akcyzowego-na-alkohol-i-papierosy/be90zx3

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wzrost-cen-alkoholu-i-papierosow-jacek-sasin-komentuje-pomysly-rzadu-pis/4frpe4b

https://biznes.radiozet.pl/News/Ceny-pradu-2020.-Resort-energii-bedzie-je-znal-w-czwartym-kwartale-tego-roku

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/oplata-za-zlobek-ceny-w-2020-r/9eb54sg?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

https://dziennikbaltycki.pl/ceny-pradu-2019-energia-zdrozeje-w-2020-roku-podwyzki-cen-energii-sa-nieuniknione-ich-zamrozenie-to-dorazne-dzialanie-rozmowa/ar/c3-14304843

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

MILENA GOL
MILENA GOL
2020-04-16 05:28:19

Alkohol i papierosy to jak największa cena powinna być i. By nie. Umierało tyle ludzi tylko tak gadacie że podwyższycie ceny a nawet nie sprawdzicie sklepy CPN rynki. Itp za ile jest sprzedaż ?

nina nomp
nina nomp
2020-04-02 16:48:13

bida bida bida ludzie zwariowali tak podrozalo ze ludzie biedni nie maja z czego zyc nie bylo by dobrym sposobem obnizyc stawke zywnosci bo to doprowadzi do tego ze nie beda ludzie wykupywac jak jest drogo myslcie czsem o innych wyjdzie na dobre

Podobne artykuły

38 000 zł rekompensaty od Idea Banku?
Bez kategorii
author
15 lipca 2020

38 000 zł rekompensaty od Idea Banku?

Ranking kredytów gotówkowych marzec 2021
Bez kategorii
author
01 marca 2021

Ranking kredytów gotówkowych marzec 2021

Tytuł Friendly Workplace dla Getin Noble Bank
Bez kategorii
author
27 kwietnia 2021

Tytuł Friendly Workplace dla Getin Noble Bank

Promocja: „300 zł na Konto Mój Biznes” w Banku Millennium
Oddziały
author
14 września 2019

Promocja: „300 zł na Konto Mój Biznes” w Banku Millennium

Agile od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
14 sierpnia 2019

Agile od ING Banku Śląskiego

Santander Consumer Bank Chełmno
Oddziały
author
22 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Chełmno