Na czym polega rolowanie pożyczki?

Na czym polega rolowanie pożyczki?

author
Halszka Gronek
09 marca 2020

Rolowanie pożyczki może być idealnym sposobem na uporanie się z narastającym długiem i coraz większymi opóźnieniami w spłacie zobowiązania. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie polega ten proces oraz jakie są wady i zalety rolowania pożyczki. Zapraszamy do lektury.

Pożyczka – sposób na wcześniejsze pożyczki?

Wielu z nas choć raz w życiu znalazło się w trudnej i niespodziewanej sytuacji finansowej. Spora część Konsumentów decyduje się w takiej chwili na zaciągnięcie szybkiej pożyczki, czyli tak zwanej chwilówki, ub finansowania udzielanego od ręki. W wielu przypadkach  spłata takiego zobowiązania zobowiązania początkowo idzie jak po maśle, jednak z czasem regulowanie długu staje się coraz bardziej uciążliwe.

Gdy przestaniemy sobie radzić z własnym zadłużeniem, możemy zdecydować się na zasięgnięcie pomocy u innego pożyczkodawcy. Takie rozwiązanie wydaje się być bowiem najprostsze i najmniej problemowe… Jednak w praktyce doprowadza do uwikłania Konsumenta w błędne koło pożyczek, nazywane potocznie pętlą zadłużenia.

O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem zdaje się być rolowanie pożyczki. Nie polega ono na zaciągnięciu kolejnego zobowiązania, lecz na przesunięciu w czasie ostatecznego terminu spłaty pierwszej pożyczki. Sprawdziliśmy, czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem oraz jakie są jego wady i zalety. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega rolowanie pożyczki?

Rolowanie pożyczki to nic innego jak proces odroczenia w czasie terminu ostatecznej spłaty zobowiązania. Oczywiście odroczenie to nie może trwać wiecznie, choć warto dodać, iż część prywatnych firm pożyczkowych działających na polska rynku umożliwia wielokrotne rolowanie zobowiązaniam czyli właśnie kolejne i kolejne przesuwanie terminu spłaty pożyczki.

Każdy pożyczkodawca ustala indywidualne warunki rolowania pożyczki. Większość instytucji pozwala na przedłużenie okresu spłaty zobowiązania o 7, 14, 21 lub 30 dni. To właśnie ten czas Pożyczkobiorca powinien wykorzystać na uregulowanie swych bieżących spraw i znalezienie odpowiednich środków na spłatę zaległego zobowiązania finansowego.

Dokładne warunki rolowania pożyczki, jakie obowiązują w danej firmie pożyczkowej, znaleźć można na stronie internetowej wskazanego parabanku (zwykle w zakładce „Regulamin”, „Warunki umowy” lub „Zasady udzielania pożyczki”) czy też w odpowiedniej części umowy pożyczkowej, jaką podpisaliśmy.

Czy warto skorzystać z rolowania pożyczki?

Skorzystanie z opcji rolowania długu ma zarówno dobre, jak i złe strony. Przede wszystkim jednak dzięki odroczeniu ostatecznego terminu spłaty zobowiązania Konsument zyska kilka (lub nawet kilkanaście) dodatkowych dni na znalezienie środków pieniężnych, dzięki którym ureguluje swój dług i raz na zawsze pozbędzie się ciążącego na karku zobowiązania.

Odroczenie terminu spłaty jest bardzo pomocnym wyjściem choćby w sytuacji, gdy oczekujemy na wypłacenie wynagrodzenia za pracę lub gdy czekamy na wpłynięcie pewnej sumy pieniędzy na nasze konto. Z drugiej strony jednak przedłużenie spłaty pożyczki nie jest darmowe i generuje kolejne opłaty do naszego zadłużenia. A im dłuższy czas odroczenia spłaty, tym większe koszty rolowania poniesie Konsument.

Jeśli więc zastanawiamy się nad rolowaniem pożyczki ze względu na wciąż oczekiwany zastrzyk gotówki, warto skorzystać z odroczenia spłaty pożyczki – nawet mimo dodatkowych kosztów takiego rozwiązania. Jeśli jednak rozważamy przesunięcie terminu spłaty, by zyskać czas do utwierdzenia się przekonaniu, że „jakoś to będzie, coś się wymyśli”, narażanie się na kolejne koszty rolowania będzie nierozsądne i nieodpowiedzialne.

Podstawa prawna

Jeszcze do niedawna wszystkie firmy pożyczkowe działające na polskim rynku finansowym były w stanie generować przerażająco wysokie zyski z samego rolowania pożyczek niewypłacalnych Konsumentów. Wszystko dzięki skrajnie wysokim kosztom odraczania spłaty pożyczek.

Znowelizowana wraz z dniem 11 marca 2016 roku ustawa antylichwiarska, a dokładniej Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, ukróciła takowe praktyki firm pożyczkowych, kończąc tym samym jawny wyzysk zadłużonych Konsumentów.

W świetle obecnych przepisów prawnych opłata za rolowanie pożyczki musi mieścić się w limicie kosztów pozaodsetkowych i co równie istotne – nie może przekraczać 25% wartości pożyczki. Znowelizowana ustawa antylichwiarska w istotny sposób chroni więc interesy Pożyczkobiorcy, lecz i powoduje, że dla wielu parabanków rolowanie długu staje się nieopłacalne.

Nowa furtka – refinansowane pożyczki

Jak wspomnieliśmy już w poprzedniej sekcji artykułu, ustawa antylichwiarska znacząco ukróciła zyski, jakie firmy pożyczkowe generowały na rolowaniu pożyczek swych Konsumentów. Choć z jednej strony polepszyło to sytuację Pożyczkobiorców, z drugiej jednak w wielu przypadkach odebrało im możliwość odraczania spłaty pożyczki.

Wszystko to dlatego, że dla wielu firm pożyczkowych rolowanie pożyczek – przy ograniczonych zyskach z takich zabiegów – stało się nieopłacalne. Część firm pożyczkowych zrezygnowała więc z takiego rozwiązania, a równie wiele instytucji postarało się o to, by ominąć prawne ograniczenia i w dalszym ciągu maksymalizować swe zyski. W jaki sposób?

Stało się tak poprzez pomysł stworzenia sieci spółek wzajemnie ze sobą powiązanych. Istotą takiego rozwiązania jest osiąganie zarobku z refinansowania pożyczek, czyli z udzielania finansowania przez firmę B na rzecz spłaty pożyczki w firmie A. Co istotne jednak – firmy A i B znajdują się w tej samej grupie kapitałowej, a więc zysk osiągany przez nie jest wspólny.

Wady i zalety – podsumowanie

Jak już wskazaliśmy w poprzednich punktach naszego artykułu, rolowanie pożyczki niesie ze sobą pewne konsekwencje – zarówno korzystne, jak i mniej komfortowe dla Konsumenta.

Poniżej zebraliśmy wszelkie wady i zalety odraczania terminu spłaty zobowiązania, by w prosty sposób przybliżyć naszym czytelnikom, w jakich wypadkach warto skorzystać z rolowania, a w jakich lepiej poszukać innego rozwiązania.

By określić, czy rolowanie pożyczki jest korzystnym rozwiązaniem w danym przypadku, warto przekalkulować wszelkie „za” oraz „przeciw”, a przede wszystkim – sprawdzić postanowienia umowy pożyczkowej i warunki rolowania, jakie przewiduje dany kontrakt. Tylko po spełnieniu tych dwóch warunków będziemy mogli mieć pewność co do korzyści płynących z rolowania pożyczki w naszym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

W grudniu pierwsze Mieszkania Plus
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
28 października 2017

W grudniu pierwsze Mieszkania Plus

Alior Bank w Kątach Wrocławskich
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 czerwca 2019

Alior Bank w Kątach Wrocławskich

Faktoring z regresem z gwarancją BGK w mFaktoring
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 września 2020

Faktoring z regresem z gwarancją BGK w mFaktoring

RODO – jakie grożą kary?
Ekonomia
author
Halszka Gronek
25 maja 2018

RODO – jakie grożą kary?

Koronawirus – czy studenci mogą zawiesić kredyt studencki?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
19 kwietnia 2020

Koronawirus – czy studenci mogą zawiesić kredyt studencki?

Porównaj