Na czym polega rolowanie pożyczki?

Na czym polega rolowanie pożyczki?

author
Halszka Gronek
09 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Rolowanie pożyczki może być idealnym sposobem na uporanie się z narastającym długiem i coraz większymi opóźnieniami w spłacie zobowiązania. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie polega ten proces oraz jakie są wady i zalety rolowania pożyczki. Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Czym jest rolowanie pożyczki?
  2. Czy warto skorzystać z rolowania pożyczki?
  3. Rolowanie pożyczki a podstawa prawna
  4. Refinansowanie pożyczki
  5. Wady i zalety rolowania pożyczki
Zwiń spis treści

Czym jest rolowanie pożyczki?

Rolowanie pożyczki to nic innego jak proces odroczenia w czasie terminu ostatecznej spłaty zobowiązania.

Oczywiście odroczenie to nie może trwać wiecznie, choć warto dodać, iż część prywatnych firm pożyczkowych działających na polska rynku umożliwia wielokrotne rolowanie zobowiązaniam czyli właśnie kolejne i kolejne przesuwanie terminu spłaty pożyczki online.

Każdy pożyczkodawca ustala indywidualne warunki rolowania pożyczki. Większość instytucji pozwala na przedłużenie okresu spłaty zobowiązania:

  • 7,
  • 14,
  • 21.
  • 30 dni.

To właśnie ten czas Pożyczkobiorca powinien wykorzystać na uregulowanie swych bieżących spraw i znalezienie odpowiednich środków na spłatę zaległego zobowiązania finansowego.

Dokładne warunki rolowania pożyczki, jakie obowiązują w danej firmie pożyczkowej, znaleźć można na stronie internetowej wskazanego parabanku (zwykle w zakładce „Regulamin”, „Warunki umowy” lub „Zasady udzielania pożyczki”) czy też w odpowiedniej części umowy pożyczkowej, jaką podpisaliśmy. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto dokładnie przeczytać umowę, a także zweryfikować wybraną firmę. Możemy zrobić to poprzez ranking firm pożyczkowych.

Czy warto skorzystać z rolowania pożyczki?

Skorzystanie z opcji rolowania długu ma zarówno dobre, jak i złe strony. Przede wszystkim jednak dzięki odroczeniu ostatecznego terminu spłaty zobowiązania konsument zyska kilka (lub nawet kilkanaście) dodatkowych dni na znalezienie środków pieniężnych, dzięki którym ureguluje swój dług i raz na zawsze pozbędzie się ciążącego na karku zobowiązania. Dzięki temu może uniknąć przykrych konsekwencji związanych z nieterminowymi płatnościami, takich jak np. egzekucja komornicza.

  • Odroczenie terminu spłaty jest bardzo pomocnym wyjściem choćby w sytuacji, gdy oczekujemy na wypłacenie wynagrodzenia za pracę lub gdy czekamy na wpłynięcie pewnej sumy pieniędzy na nasze konto.
  • Z drugiej strony jednak przedłużenie spłaty pożyczki nie jest darmowe i generuje kolejne opłaty do naszego zadłużenia. A im dłuższy czas odroczenia spłaty, tym większe koszty rolowania poniesie konsument.

Jeśli więc zastanawiamy się nad rolowaniem pożyczki ze względu na wciąż oczekiwany zastrzyk gotówki, warto skorzystać z odroczenia spłaty pożyczki – nawet mimo dodatkowych kosztów takiego rozwiązania. Jeśli jednak rozważamy przesunięcie terminu spłaty, by zyskać czas do utwierdzenia się przekonaniu, że „jakoś to będzie, coś się wymyśli”, narażanie się na kolejne koszty rolowania będzie nierozsądne i nieodpowiedzialne. Skutkiem takich działań może być nawet egzekucja z rachunku bankowego.

Rolowanie pożyczki a podstawa prawna

Jeszcze do niedawna wszystkie firmy pożyczkowe działające na polskim rynku finansowym były w stanie generować przerażająco wysokie zyski z samego rolowania pożyczek niewypłacalnych Konsumentów. Wszystko dzięki skrajnie wysokim kosztom odraczania spłaty pożyczek.

Znowelizowana wraz z dniem 11 marca 2016 roku ustawa antylichwiarska, a dokładniej Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, ukróciła takowe praktyki firm pożyczkowych, kończąc tym samym jawny wyzysk zadłużonych Konsumentów.

W świetle obecnych przepisów prawnych opłata za rolowanie pożyczki musi mieścić się w limicie kosztów pozaodsetkowych i co równie istotne – nie może przekraczać 25% wartości pożyczki. Znowelizowana ustawa antylichwiarska w istotny sposób chroni więc interesy pożyczkobiorcy, lecz i powoduje, że dla wielu parabanków rolowanie długu staje się nieopłacalne.

Maksymalny koszt rolowania pożyczki

Opłata za rolowanie pożyczki musi mieścić się w limicie kosztów pozaodsetkowych, a co równie istotne – nie może przekraczać 25% wartości zobowiązania.

Refinansowanie pożyczki

Ustawa antylichwiarska znacząco ukróciła zyski, jakie firmy pożyczkowe generowały na rolowaniu pożyczek swych konsumentów. Choć z jednej strony polepszyło to sytuację pożyczkobiorców, z drugiej jednak w wielu przypadkach odebrało im możliwość odraczania spłaty pożyczki.

Wszystko to dlatego, że dla wielu firm pożyczkowych rolowanie pożyczek – przy ograniczonych zyskach z takich zabiegów – stało się nieopłacalne. Część firm pożyczkowych zrezygnowała więc z takiego rozwiązania, a równie wiele instytucji postarało się o to, by ominąć prawne ograniczenia i w dalszym ciągu maksymalizować swe zyski. W jaki sposób?

Stało się tak poprzez pomysł stworzenia sieci spółek wzajemnie ze sobą powiązanych. Istotą takiego rozwiązania jest osiąganie zarobku z refinansowania pożyczek, czyli z udzielania finansowania przez firmę B na rzecz spłaty pożyczki w firmie A. Co istotne jednak – firmy A i B znajdują się w tej samej grupie kapitałowej, a więc zysk osiągany przez nie jest wspólny.

Wady i zalety rolowania pożyczki

Jak już wskazaliśmy w poprzednich punktach naszego artykułu, rolowanie pożyczki niesie ze sobą pewne konsekwencje – zarówno korzystne, jak i mniej komfortowe dla konsumenta. Poniżej zebraliśmy wszelkie wady i zalety odraczania terminu spłaty zobowiązania, by w prosty sposób przybliżyć naszym czytelnikom, w jakich wypadkach warto skorzystać z rolowania, a w jakich lepiej poszukać innego rozwiązania.

Wady:

  • konieczność opłacenia dodatkowych kosztów związanych z rolowanie pożyczki,
  • krótki czas odroczenia ostatecznego terminu spłaty (zwykle 7, 14 lub 30 dni),
  • ryzyko niezgromadzenia odpowiednich środków na spłatę odroczonej pożyczki, a w konsekwencji – pogłębienie długu,
  • mała szansa na skorzystanie z możliwości rolowania długu po znowelizowaniu ustawy antylichwiarckiej w marcu 2016 roku (w zamian: mniej korzystne refinansowanie pożyczki – zwykle w spółce partnerskiej z pierwotnym pożyczkodawcą),
  • możliwość zapisania faktu rolowania pożyczki w historii kredytowej konsumenta (choć takie rozwiązanie będzie łagodniej traktowane niż fakt opóźnień w spłacie zobowiązania.

Zalety: 

  • zyskanie czasu na zebranie odpowiednich środków niezbędnych do spłaty zaległego zobowiązania finansowego,
  • odroczenie w czasie nadesłania monitu wzywającego do uregulowania zaległości (monit taki również kosztuje, a koszt jego wysłania pokrywa pożyczkobiorca),
  • zminimalizowanie szansy na wszczęcie windykacji lub egzekucji komorniczej,
  • zmniejszenie wagi przewinienia, jakie rzutować będzie na naszą historię i wiarygodność kredytową (odroczenie terminu spłaty jest łagodniej traktowane przez kredytodawców niż opóźnienie w spłacie zobowiązania),
  • niskie koszty rolowania dzięki znowelizowaniu ustawy antylichwiarskiej w marcu 2016 roku.

By określić, czy rolowanie pożyczki jest korzystnym rozwiązaniem w danym przypadku, warto przekalkulować wszelkie „za” oraz „przeciw”, a przede wszystkim – sprawdzić postanowienia umowy pożyczkowej i warunki rolowania, jakie przewiduje dany kontrakt. Tylko po spełnieniu tych dwóch warunków będziemy mogli mieć pewność co do korzyści płynących z rolowania pożyczki w naszym przypadku.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Bogatynia

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Bogatyni – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
25 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Darmowa pożyczka od Kredito24

Firma Kredito24 wprowadziła do swojej oferty darmową pierwszą pożyczkę na okres 30 dni.

author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Mielcu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Mielcu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
02 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt 10 000 zł przez Internet – jaka rata

Sprawdziliśmy gdzie dostaniemy najtańszy kredyt w kwocie 10 000 zł dostępny przez Internet. Najniższą ratę oferuje Alior Bank.

author
Patryk Byczek
16 maja 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro Terenowe ZUS w Rykach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Rykach: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Ząbkowicach Śląskich

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Ząbkowicach Śląskich – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
21 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj