Najczęściej komentowane
Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?
Czy nadpłata kredytu gotówkowego może być dla nas korzystna? Wszystko zależy od naszych potrzeb i indywidualnych możliwości. Przy otrzymywaniu kredytu zobowiązujemy się do terminowych spłat. Dostępną dla nas opcją dodatkową jest nadpłata kredytu. Czy jest ona opłacalna? Sprawdźmy, czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy.
Spis treści:
- Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?
- Nadpłata kredytu - na czym polega?
- Wcześniejsze spłacenie kredytu gotówkowego - czy jest możliwe?
- Koszty nadpłaty kredytu gotówkowego
- Nadpłata kredytu gotówkowego - wady i zalety
- Nadpłata kredytu gotówkowego w konkretnych bankach
- Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?
Nadpłata kredytu gotówkowego czy też całkowita wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego może być korzystna dla osób, które w przyszłości maja zamiar zaciągnąć następne zobowiązanie. Przykładem może być kredyt hipoteczny. W tym przypadku wcześniejsza spłata jest korzystna, ze względu na zwiększenie się naszej zdolności kredytowej.
Takie rozwiązanie jest także dobre dla osób, które chcą po prostu pozbyć się zobowiązania w jak najkrótszym czasie. Pełne spłacenie kredytu lub chociażby częściowe nadpłacenie mogą odciążyć nasz domowy budżet. Taka nadpłata zmniejsza wysokość kapitału, od którego naliczane są odsetki.
Jeśli spłacimy kredyt wcześniej niż zakładaliśmy, zostanie to zaznaczone w naszej historii kredytowej. W tym wypadku wiarygodność wzrasta. Zdołaliśmy udowodnić, że nasza zdolność kredytowa jest wyższa od tej, którą wcześniej przewidział bank.
Nadpłata kredytu - na czym polega?
Dzięki zawarciu umowy kredytowej, otrzymujemy środki na wybrany cel. Jesteśmy zobowiązani do zwrotu pieniędzy, a rata jest podzielona na:
- część podstawową (kapitał),
- część odsetkową (stopa oprocentowania, która jest wynagrodzeniem banku).
Zobowiązujemy się do spłaty zarówno kapitału, jak i kosztów odsetkowych, w określonym przez umowę czasie. Jeżeli kredytobiorca ma możliwość oraz wyraża taką chęć, może nadpłacić kredyt gotówkowy. Polega to wpłacie większej sumy niż tej wyznaczonej w racie (jednorazowo bądź regularnie).
Wcześniejsze spłacenie kredytu gotówkowego - czy jest możliwe?
Tak, nadpłata kredytu gotówkowego jest możliwa. Banki nie mogą zablokować nadpłacania kredytu, ze względu na regulacje prawne z ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U.2022.0.246 t.j.):
- Konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie,
- Kredytodawca nie może uzależnić wcześniejszej spłaty kredytu od jego poinformowania przez konsumenta.
Formalności związanych z nadpłatą możemy dopełnić w placówce banku. Wygodną opcją jest także nadpłata kredytu online. W przypadku kredytu konsolidacyjnego lub kredytu oddłużeniowego, nadpłata także jest możliwa.
Koszty nadpłaty kredytu gotówkowego
Czy wcześniejsze spłacenie kredytu gotówkowego może być równoznaczne z poniesieniem dodatkowych kosztów? Jeżeli w umowie nie ma punktu dotyczącego prowizji za wcześniejszą spłatę, bank nie może żądać zapłaty za taką operację.
W przypadku zastrzeżenia prowizji w umowie, w większości nie będzie ona bardzo wysoka i nie jest uzależniona wyłącznie od banku. Przed zdecydowaniem się na spłatę należy sprawdzić dokładnie, czy w naszej umowie zawarty jest punkt dotyczący ponoszenia kosztów dodatkowych, związanych z wcześniejszą spłatą.
Skrócenie okresu kredytowania
Czy w przypadku nadpłacenia kredytu, jego okres będzie skrócony? Przy nadpłacie mamy najczęściej opcję wyboru. Należy zdecydować czy podjęte działania mają skrócić czas kredytowania czy zmniejszyć wysokość płaconych rat.
Nadpłata kredytu gotówkowego - wady i zalety
Już wiemy, że nadpłata kredytu gotówkowego może być opłacalna. Biorąc pod uwagę szybszą spłatę kredytu, dobrze pamiętać o zwrocie części kosztów:
- prowizja – bank jest zobowiązany do zwrotu w części, w jakiej skróciliśmy okres kredytowania,
- opłaty ubezpieczenia – w przypadku przedterminowej spłaty zobowiązania, kredytobiorca powinien otrzymać częściowy zwrot kosztów ubezpieczenia.
W niektórych przypadkach, korzyści wynikające z nadpłaty mogą być dużo mniejsze. Wybrane banki zastrzegają sobie prawo do naliczania opłat związanych z nadpłacaniem kredytów gotówkowych. Mimo tego, że wynoszą one kilka procent, zmniejszają naszą korzyść, która następuje po nadpłacie.
Dzięki naliczaniu opłat bank wyrównuje swoje straty, poniesione w wyniku wcześniejszej regulacji zobowiązania. Warto wcześniej sprawdzić czy nadpłata nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Który kredyt gotówkowy będzie dla nas najlepszy? Sprawdźmy w rankingu kredytów gotówkowych.
Nadpłata kredytu gotówkowego w konkretnych bankach
Obecnie wszystkie instytucje bankowe mają w swojej ofercie możliwość wcześniejszej spłaty kredytów gotówkowych. Jednak w niektórych bankach wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Sprawdźmy, jak wygląda koszt nadpłaty kredytu gotówkowego w wybranych bankach:
- PKO BP – brak dodatkowych opłat,
- Pekao – opłata uzależniona jest od rodzaju udzielonego kredytu (w przypadku Pożyczki Ekspresowej stawka za wcześniejszą spłatę wynosi 2,50 %).
- Millennium Bank – brak dodatkowych opłat,
- Alior Bank – brak dodatkowych opłat do 80 tysięcy złotych,
- mBank – brak dodatkowych opłat,
- ING – brak dodatkowych opłat,
- Credit Agricole – brak dodatkowych opłat.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zawsze opłaca się nadpłacić kredyt gotówkowy, ponieważ skrócimy wtedy czas kredytowania i ilość naliczanych nam odsetek.
Tak, nadpłata kredytu gotówkowego może zmniejszyć odsetki, a całkowita spłata kredytu gotówkowego przed terminem może spowodować, że odsetki zostaną nam wręcz zwrócone.
W przypadku nadpłaty kredytu hipotecznego opłacalność może być zupełnie inna – warto najpierw zorientować się, ile kosztuje nadpłata kredytu hipotecznego w banku, w którym masz umowę kredytową.
Nadpłata kredytu gotówkowego polega na tym, że szybciej płacimy raty kredytu niż jest to wymagane według harmonogramu spłaty wskazanego w umowie kredytowej. Wcześniejszą spłatę kredytu możemy wykorzystać do tego, by obniżyć koszt kredytu albo skrócić okres spłaty.
W kredycie gotówkowym lepiej spłacić kapitał, ponieważ im mniej pozostanie nam do spłaty, tym niższe kwoty odsetek bank będzie naliczał. Podobnie działa to w przypadku kredytu hipotecznego. Większość osób, które chcą nadpłacać kredyt hipoteczny, nadpłacają właśnie kapitał, co szczególnie opłaca się na początku spłacania kredytu (gdzie część kapitałowa jest niewielka, a odsetkowa duża). Nadpłata kredytu hipotecznego jest w ostatnim czasie bardzo popularna. Dużo osób wykorzystuje nadpłatę kredytu hipotecznego do tego, by skrócić okres kredytowania. Jeżeli chcesz skorzystać z nadpłaty kredytu hipotecznego, najpierw upewnij się, na jakich warunkach można to przeprowadzić w banku, w którym masz kredyt.
Dodaj komentarz