Kto nadzoruje polski rynek finansowy?

Kto nadzoruje polski rynek finansowy?

author
Halszka Gronek
12 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Polski rynek finansowy, tak jak każdy inny obszar państwowy, kontrolowany jest przez szereg wzajemnie uzupełniających się instytucji. Sprawdziliśmy więc, jakie podmioty nadzorują polski przepływ finansów i czym zajmuje się każda z tych instytucji.

Spis treści:

  1. Na czym polega nadzór nad rynkiem finansowym?
  2. Nadzór nad rynkiem finansowym a podstawa prawna
  3. Kto sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym?
  4. Komisja Nadzoru Finansowego
  5. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
  6. Rzecznik Konsumentów
  7. Narodowy Bank Polski
  8. Rzecznik Finansowy
  9. Ministerstwo Finansów
Zwiń spis treści

Na czym polega nadzór nad rynkiem finansowym?

Rynek finansowy jest ogromnym obszarem państwowym, którego działanie i wynikające z niego następstwa bezpośrednio oddziałują na tysiące polskich podmiotów i miliony indywidualnych konsumentów.

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, uszczelnić i ustabilizować jego kanały, a także by zbudować wobec niego społeczne zaufanie, państwo polskie wyznaczyło specjalne instytucje, których zadaniem jest kontrolowanie działalności owego rynku.

Nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce dotyczy obszarów:

  • bankowego ( w tym zobowiązania, takie jak np. kredyty gotówkowe),
  • emerytalnego,
  • ubezpieczeniowego,
  • kapitałowego.

Ponadto instytucje zajmujące się kontrolą polskich finansów nadzorują także przepływ pieniądza elektronicznego, działanie agencji ratingowych oraz podmiotów płatniczych.

Nadzór nad rynkiem finansowym a podstawa prawna

Podstawowym aktem prawnym, jaki reguluje zasady działaności organu Rzecznika Konsumentów, jest Ustawa z dnia 16. lutego 2007 roku i ochronie konkurencji i konsumentów. Na podstawie tego samego dokumentu ukonstytuowane zostały zasady funkcjonowania UOKiK. Komisja Nadzoru Finansowego została powołana do życia na mocy Ustawy z dnia 21. lipca 2006 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Podstawę funkcjonowania instytucji Rzecznika Finansowego jest natomiast Ustawa z dnia 5. sierpnia 2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Zakres działań Narodowego Banku Polskiego regulowany jest na mocy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2. kwietnia 1997 roku oraz Ustawy z dnia 29. sierpnia 1997 roku o Narodowym Banku Polski.

Kto sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym?

Instytucji, które sprawują w Polsce rolę nadzorczą względem rynku finansowego, jest aż sześć. Każda z nich zajmuje się odrębnymi kwestiami i każda czuwa nad odrębnym sektorem finansów państwowych, lecz wszystkie razem wzajemnie się uzupełniają i gwarantują stabilność oraz bezpieczeństwo całego rynku.

Nadzór nad rynkiem finansowym sprawują:

  • Komisja Nadzoru Finansowego,
  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
  • Rzecznik Konsumentów,
  • Narodowy Bank Polski,
  • Rzecznik Finansowy,
  • Ministerstwo Finansów.

Komisja Nadzoru Finansowego

Jednym z najważniejszych filarów wieloinstytucjonalnej kontroli polskiego rynku finansowego jest Komisja Nadzoru Finansowego. Podmiot ten został powołany do życia w dniu 29. sierpnia 1997 roku wraz z uchwaleniem przez ówczesny sejm  Prawa bankowego i Ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Komisja Nadzoru Finansowego kontroluje i reguluje działanie bankowego sektora polskiego rynku finansowego. Do jej głównych zadań zalicza się:

  • określanie zasad funkcjonowania banków,
  • nadzorowanie ich wewnętrznych statusów i przepisów,
  • dokonywanie okresowych ocen stanu ekonomicznego banków.

KNF nie działa w bezpośrednim kontakcie z indywidualnymi konsumentami na rzecz ich potrzeb i składanych skarg, lecz reguluje ogólne zasady, jakie swym zasięgiem oddziaływują na setki tysięcy użytkowników rynku finansowego. Dzieje się tak m.in. na wskutek ogłaszania oficjalnych wytycznych dla banków w Polsce, takich jak Rekomendacja S.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

W przeciwieństwie do sposobu działania Komisji Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z stojącym na jej czele Prezesem jest instytucją, która bezpośrednio zajmuje się sprawami konsumentów i to właśnie w celu ich rozstrzygania została powołana do życia.

Prezes UOKiK stoi na czele dobra użytkowników polskiego rynku finansowego. Jego zadaniem jest czuwanie m.in. nad tym, by polskie przedsiębiorstwa zawierały legalne porozumienia oraz by nie nadużywały swej pozycji i władzy wobec słabszych podmiotów.

Prezes Urzędu zajmuje się także tropieniem i dyskredytacją przedsiębiorstw, które stosują praktyki naruszające zbiorowe interesy polskich konsumentów. Dbając o dobro użytkowników rynku finansowego, Prezes UOKiK może publicznie ogłaszać ostrzeżenia o podmiotach naruszających zasady etyki rynkowej.

Rzecznik Konsumentów

Podczas gdy Komisja Nadzoru Finansowego zajmuje się regulacją ogólnych zasad działania banków, a Prezes UOKiK walczy o prawa zbiorowych interesów konsumenckich, Rzecznik Konsumentów zajmuje się „pracą u podstaw” – czyli podejmowaniem działań w przypadku indywidualnych sporów lub skarg.

Organ Rzecznika Konsumentów działa w każdym powiecie lub w mieście na prawach powiatu właśnie w zakresie ochrony praw poszczególnych konsumentów. Do kompetencji tej instytucji należy przede wszystkim doradztwo i reprezentacji procesowa pokrzywdzonych.

Rzecznik prowadzi także edukację konsumencką w zakresie praw i obowiązków użytkowników rynku finansowego, zapewnia bezpłatną pomoc poradniczą i dba o ścisłą współpracę z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcją Handlową.

Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski jest polskim bankiem centralnym, którego siedziba znajduje się w Warszawie. Instytucja ta znana jest także jako „Bank banków”, bowiem to właśnie ona ma wyłącze prawo do emitowania polskich banknotów, a jej zakres działalności znacznie przekracza kompetencje banków komercyjnych.

Nadrzędnym celem polityki NBP jest dbanie o stabilny poziom cen w Polsce – przy jednoczesnym zachowaniu dobrej polityki gospodarczej i wspieraniu. Bank centralny zajmuje się także organizowanem rozliczeń pieniężnych czy dysponowaniem rezerwami dewizowymi.

Bank banków odpowiada za całościowy budżet państwa polskiego i reguluje płynność całego krajowego sektora bankowego, poprzez kontrolowanie finansów banków komercyjnych i ich ewentualne refinansowanie. Oznacza to, że nie zajmuje się on bezpośrednio klientami indywidualnymi, a także zobowiązaniami, takimi jak kredyt na dowolny cel.

Rzecznik Finansowy

Urząd Rzecznika Finansowego jeszcze do 2015 roku nosił nazwę Rzecznika Ubezpieczonych. Do kompetencji tej instytucji należy przede wszystkim dbanie o interesy osób ubezpieczonych (lub uprawnionych do umów z ubezpieczenia), które mają problemy z wyegzekwowaniem swych należności od agencji ubezpieczeniowych.

Rzecznik Finansowy nie tylko udziela informacji i merytorycznego wsparcia ubezpieczonym, lecz w razie potrzeby ma także możliwość zainterweniowania w sprawę i niesienia rzeczywistej pomocy pokrzywdzonych użytkownikom rynku finansowego.

Urząd Rzecznika Finansowego dba także o dobro członków otwartych funduszy emerytalnych i uczestników pracowniczych programów emerytalnych. W razie potrzeby instytucja ta ma możliwość współpracowania z zagranicznymi organizacjami konsumenckimi, a nawet z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Jeśli jednak znajdujemy się w trudnej sytuacji, a fundusz emerytalny nie jest w stanie zapewnić nam wystarczającej ilości środków, możemy skorzystać z pożyczek bez BIK.

Ministerstwo Finansów

Niezwykle ważnym filarem wieloinstytucjonalnej kontroli nad polskim rynkiem finansowym jest Ministerstwo Finansów, czyli centralny organ administracji rządowej odpowiedzialny za dział finansów publicznych. Ministerstwo wraz ze stojącym na jej czele szefem resortu (Ministrem) zajmuje się projektowaniem budżetu państwa, kierowaniem sprawami podatków, regulacją długu publicznego oraz oczywiście – finansowaniem samorządów terytorialnych.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

julita78
julita78
2018-09-19 07:10:24

bardzo prosto i przejrzyscie opisane, dzieki wielkie !

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Łowiczu

Santander Bank Polska to drugi pod względem wielkości aktywów bank w Polsce. Jeden z oddziałów banku jest zlokalizowany w Łowiczu. Sprawdzamy ofertę placówki, jej adres oraz dane kontaktowe.

author
Dominika Byczek
22 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Premia na zimę” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa kolejna promocja związana z premią na daną porę roku. Za spełnienie bardzo prostych warunków w styczniu i lutym 2020 roku Klienci mogą zgarnąć łącznie 250 złotych. Należy pamiętać, że oferta przewiduje jedynie 3000 nagród. Promocja trwa do 20 grudnia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
06 grudnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu lub pożyczki?

Wielu przyszłych kredytobiorców zastanawia się nad tym, jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu lub pożyczki. Niestety nie ma na to jednego magicznego sposobu – lecz istnieje wiele praktycznych porad, które z pewnością pomogą wielu zainteresowanym wnioskodawcom. W dzisiejszym artykule, krok po kroku, wyjaśnimy każdą z nich. 

author
Halszka Gronek
29 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja: „1000 zł premii dla firm – III edycja” w Banku Pekao

Bank Pekao wystartował z trzecią edycją promocji dla firm, w której w zamian za założenie Konta Przekorzystnego Biznes i spełnienie prostych warunków przedsiębiorcy mogą zgarnąć nawet 1000 złotych premii. Promocja trwa do 31 grudnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
06 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank placówki w Tarnowie

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Tarnowie.

author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Bonus za aktywność – II edycja/2021” w Getin Banku

Getin Bank wystartował z drugą edycją promocji swojego konta oszczędnościowego. Za założenie konta i spełnienie bardzo prostych warunków Klienci mogą zyskać oprocentowanie wynoszące 2% dla kwoty do 10 000 złotych na okres 12 miesięcy. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
01 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj