Jak wysokie emerytury otrzymują polscy seniorzy? Okazuje się, że kwoty ich świadczeń są bardzo zróżnicowane - najniższe wynoszą 2 gr, a najwyższe nawet 9 000 zł. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 14.09.2018
Udostępnij:

Rekordziści

Wysokość emerytury zależy od ilości przepracowanych lat. Im więcej będziemy się udzielać zawodowo, tym więcej pieniędzy czeka na nas w przyszłości. Odprowadzając składki, budujemy sobie swój finanse w przyszłości.

Zgodnie z informacjami jakie podaje portal money.pl, najwyższa emerytura, wypłacona w tym roku wyniosła więcej niż 9 000 zł. Prezes ZUS, Gertruda Uścińska w rozmowie z serwisem poinformowała, że rekordzistą jest mężczyzna, który skończył już 82 lata i przepracował 61 lat. W trakcie swojego życia był zatrudniony jako górnik, a po ukończeniu studiów pracował w zarządzie kopalni. 

9 000 zł to nie najwyższa kwota, jaka wypływa z Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych:

21 500 zł – tyle dokładnie pobiera co miesiąc mieszkanka woj. kujawsko-pomorskiego, która wniosek o świadczenie złożyła późno, bo dopiero w wieku 81 lat. Jej doświadczenie zawodowe wynosi 61 lat.

– nieco mniej, bo 21 000 zł otrzymuje mężczyzna z woj. lubelskiego, który po pieniądze zgłosił się w wieku 80 lat i przepracowaniu 61.

16 000 zł emerytury pobiera były nauczyciel akademicki z Dolnego Śląska. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 77 lat, po 57 latach pracy. 

ZUS publikuje coroczne raporty. Z jego najnowszej edycji wynika, że ponad 5 000 zł emerytury otrzymuje 130 000 seniorów w Polsce – to 2% ogółu. 

Z drugiej strony, najniższe świadczenie emerytalne w Polsce wynosi zaledwie 2 gr. Skąd taka niska kwota? Najbiedniejszy emeryt nad Wisłą odłożył na starość 6 zł 39 gr, czyli jedną składkę.

Komentarze